Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס יכול להיות מולד (Congenital) או נרכש. התרגום המילולי של "טורטיקוליס" (Torticollis) הוא צוואר מפותל (Wry neck). הגורם להפרעה המולדת הזאת הוא לרוב התקצרות של שריר סובב ראש (Sternocleidomastoid muscle). הסיבות להתקצרות של השריר הזה אינן ברורות אך יש לטפל בבעיה בהקדם. התעלמות מהבעיה תוביל לשינויים מבניים קבועים בעמוד השדרה ונטייה להתפתחות תסמונות כאב שונות כולל בין היתר כאבים בצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טורטיקוליס מולד - רקע

מדובר בתופעה קלינית מולדת או תופעה חדה נרכשת אשר גורמת לעיוות במנח הצוואר. טורטיקוליס חריף נרכש יכול להתפתח כתוצאה מתנועת צוואר "לא טובה" בעוד שטורטיקוליס מולד שבו עוסק המאמר נגרם לרוב בגלל נטייה גנטית, בגלל שצורת השכיבה של העובר ברחם הובילה להתקצרות שריר סובב ראש  או לפגיעה בכלי דם בצוואר. עם זאת ישנם של טורטיקוליס שהגורם להם אינו ידוע (Idiopathic torticollis). טורטיקוליס נרכש עלול להתפתח אצל כול אדם בעקבות נזק לאחת מהרקמות בצוואר.

בטורטיקוליס מולד ישנה מגבלת תנועה של הצוואר, הטיה של הראש ועיוות של הפנים. הסנטר מוטה לכיוון אחד בעוד שהראש מוטה לכיוון ההפוך. לטיפול מוקדם יש סיכוי טוב להצליח במיוחד אצל ילדים. טיפול מהיר עשוי למנוע מהפנים והגולגולת להתפתח באופן לא שווה ולמנוע מגבלת תנועה קבועה של הצוואר, ולמנוע התפתחות שיבושים מבניים בעמוד השדרה.

אנטומיה של עמוד שדרה צווארי

הצוואר מורכב ממערך של שרירים, גידים, עצמות, רצועות ורקמות אחרות בין בסיס הצוואר לבסיס הגולגולת. החלק המרכזי במבנה הזה הוא כמובן עמוד השדרה אשר לא רק תומך בראש אלא גם מגונן על חוט השדרה העובר בתוכו. חוט השדרה ושורשי העצבים הבוקעים ממנו הם שמאפשרים שליטה מוטורית ומתן תחושתיות לחלקי גופינו השונים.

הגורמים להפרעה המולדת

טורטיקוליס מולדטורטיקוליס מולד מתרחש, לרוב, כאשר שריר סובב הראש נפגע ומתקצר. השריר המקוצר גורם לתינוק להטות את ראשו לכיוון של השריר הקצר ובמקביל הסנטר נוטה לצד השני. תופעה זו נקראת גם טורטיקוליס שרירי (בו עוסק המאמר הנוכחי). במקרים אחרים הצוואר המעוות מתפתח בגלל התפתחות לא תקינה של חוליה או חוליות בעמוד השדרה הצווארי, בגלל פגיעה בכלי דם בצוואר, בגלל נטייה גנטית או מסיבות לא ידועות. 

לא ברור מה הגורם המדויק לכך שהשריר מתקצר באופן לא סימטרי. חוקרים שונים מעלים אפשרויות שונות ובכללן פציעה של השריר אשר נגרמת במהלך הלידה וגורמת להצטלקות וקיצור השריר, התקצרות של השריר משנית למנח לא טוב של העובר ברחם, פגיעה בהתפתחות השריר משנית לפגיעה בעצב אשר מעצבב אותו (עצב קרניאלי מספר 11) ועוד. 

ההתפתחות הטבעית של הבעיה הזאת והדרכים לטפל בה לא נחקרו מספיק. תופעה זו מצויה במידה רבה יותר בקרב התינוקות המונחים הפוך ברחם לקראת הלידה (כ 20%), בקרב תינוקות שנעשה שימוש באמצעי עזר לשם הולדתם (מלקחיים וואקום) ובקרב תינוקות שנולדו בניתוחים קיסריים.

סימנים ותסמינים

1) תופעה זו מלווה בהגבלה משמעותית של טווח התנועה הצווארי (צוואר התינוק הרך צריך להיות מסוגל להסתובב 90 מעלות לכל צד בקלות).

2) לעיתים הפנים והגולגולת מאבדות את הסימטריות שלהן.

3) בחלק קטן מן המקרים תיתכן לסת קטנה בצד של השריר הקצר.

4) תיתכן היווצרות של גוש או נפיחות בשריר המקוצר

5) לטווח הרחוק ישנם מחקרים חדשים המראים קיומם של שיבושים בקואורדינציה של תנועות ראש ועיניים וכן התפתחות של עקמת של עמוד השדרה הצווארי.

אבחון

מחקרים רבים מדגישים את החשיבות של טיפול מהיר לשיקום מלא של הצוואר. דבר זה מחייב זיהוי מוקדם של הבעיה. זיהוי כזה באמצעות ההורים ואו הצוות הרפואי למרות חשיבותו הוא לא תמיד קל. לרוב בעיה זו מאובחנת רק לאחר חודשיים שלושה עם כי לעיתים (גם תלוי בחומרת הבעיה) חדי עין יוכלו להבחין בטורטיקוליס גם לאחר שעות ספורות בלבד. 

סימנים לזיהוי טורטיקוליס: 

1) כאשר התינוק שוכב ראשו נוטה לצד אחר כל הזמן.

2) ישנו קושי לסובב את ראש התינוק לכוון אחד.

3) התינוק מתעלם מהתרחשויות הקורות בצד אחד.

4) קיים קושי להניק בצד אחד

5) קושי לנקות את האזור שבין הצוואר לכתף בד אחד.

6) חוסר סימטריה של הפנים 

טורטיקוליס מאובחן במרפאה בעיקר באמצעות התבוננות, מישוש ובדיקת טווחי תנועה. חומרת העיוות הצווארי נקבעת בעיקר על פי גודל מגבלת התנועה. אמצעי ההדמיה המקובלים אך ברוב המקרים אינם הכרחיים הנם בעיקר אולטרה סאונד, רנטגן ו..CT השימוש באמצעים אלו נשמר רק כאשר קיים ספק לגבי האבחנה ויש צורך לשלול פתולוגיות אחרות. ההתפתחות לא תקינה של מפרקי הירך בקרב תינוקות שסובלים מטורטיקוליס היא גבוהה (1 מכול 5תינוקות) על כן יש חשיבות גם לבדיקת התקינות של מפרקי הירך.

טיפול

על פי מחקרים עדכניים שנעשו ברחבי העולם הטיפול חייב לעשות כמה שיותר קרוב ללידה, להיות רציף וממושך (עד שנה) כדי להשיג סיכויי הצלחה גבוהים. ברבות הזמן נוצרים שינויים מבניים בשריר המכווץ (רקמה סיבית) אלו הופכים את האפשרות להארכה השריר באמצעים לא חודרניים לקשה יותר.

טיפול על ידי ההורים

במקרים קלים בהם נבדק התינוק ונשללה כול פתולוגיה משמעותית, יכולים ההורים לאחר שעברו הדרכה לנסות ולטפל בתינוק בעצמם. להורים אקטיביים יכול להיות תפקיד חשוב ביותר בטיפול בטורטיקוליס על רקע שרירי של תינוקם. זכרו, למשך הזמן שעובר יש משקל לגבי כמה נזק בלתי הפיך יוותר ועל כן יש להתחיל לטפל בתינוק במהירות האפשרית. לטיפול שמתחיל בשלבים המוקדמים לחיי התינוק ישנה יעילות גבוהה יותר. 

על ההורים להשתתף בתוכנית הריפוי ע"י ביצוע תרגילי מתיחה אינטנסיביים (כל 3 שעות) לתינוקם. כמו כן עליהם לדאוג לשנות את תנוחת צוואר התינוק לכיוון ההפוך מנטייתו בגין הצוואר המעוות. להכניס כרית קטנה בין הצוואר לכתף על מנת להרחיק את הראש מהכתף. להניק את התינוק בצד ההפוך לנטייתו הטבעית (אלא עם כן תזונתו נפגעת). בזמן ערות התינוק לעודד אותו להביט לצד ההפוך מנטייתו הטבעית ע"י הצבת מתקנים נעים וכו.

טיפול כירופרקטי

טורטיקוליס עקשן שאינו מגיב לטיפול עצמי מחייב עזרה מקצועית. כאמור, ברוב המקרים לטורטיקוליס יש רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. רק במיעוט המקרים העיוות המולד בצוואר עלול להתלוות לפתולוגיות קשות המצריכות טיפול כירורגי. לאחר שאובחן שהבעיה נגרמת על רקע שריר קצר בצוואר והובהרה מהותה ותוכנית הריפוי שלה להורים, יחל השלב הטיפולי. 

כירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של חוליות הצוואר או הרקמות העוטפות אותו. מטרת הטיפול הכירופרקטי הינה הארכה פסיבית של השריר סובב הראש (Sternocleidomastoid muscle) המקוצר. פרק הזמן הנדרש להשגת שיפור במצב התינוק תלויה ברמת המוגבלות התנועתית הפסיבית של התינוק ובהתחלה מוקדמת של הטיפולים, רצוי לפני גיל שנה. 

רוב רובם של המחקרים מאשרים צורת טיפול זו כצורה היעילה והבטוחה ביותר עבור התינוק כאשר זה נעשה על ידי כירופרקט או בעל מקצוע בתחום הריפוי הידני. תפקיד נוסף שמוטל על הכירופרקט הוא להנחות ולהדריך את ההורים לגבי המשך טיפול בתינוקם. ההורים צריכים לדעת במדויק כיצד למתוח את השריר המקוצר ובאיזה תכיפות. כיצד לעודד את התינוק לסובב את ראשו לכיוון הבעייתי וכיצד להניק אותו באופן שתנועת צוואר נכונה תתבקש. כיצד לשאת אותו או להשכיבו באופן שיגרום לשריר להתארך.

טיפול רפואי

יש לשקול התערבות כירורגית רק לאחר שהתינוק עבר בלא הצלחה 6- 12 חודשי טיפול של הארכת שריר ידנית. רק במידה והתינוק נותר עם מוגבלות סיבובית של הצוואר והטיה הצידה בת יותר מ15 מעלות. (על פי מחקר מסוים רק 8% מהתינוקות עם טורטיקוליס שסיבתו גידול שפיר נאלצו לעבור ניתוח בעוד שרק 3% מהתינוקות עם טורטיקוליס שסיבתו אחרת עברו את הניתוח). ישנם מרכזים רפואיים המנתחים את השריר המכווץ עי אנדוסקופיה. ניתוח כזה מותיר פחות צלקות. 

אפשרות נוספת היא הזרקה מקומית תוך שרירית של רעלן בוטולינום. רעלן זה משתק את השריר המכווץ ומרפה את הצוואר. לא נעשה לילדים. השפעה של הליך זה היא זמנית. 

המשיכו לקרוא אודות צליעה אצל ילדים וכמו כן אודות עקמת. שתי בעיות שעלולות לההשפיע על התפתחותו של הילד שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
עמוד שדרה צווארי בדיקה

עמוד שדרה צווארי? בדיקה נדרשת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים הנובעים מאזור זה ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ותאפשר אומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

עמוד שדרה צווארי בדיקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)