Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עמוד שדרה צווארי? בדיקה נדרשת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים הנובעים מאזור זה ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ותאפשר אומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

כאבי צוואר ומגבלות תנועה בעמוד השדרה הצווארי היא תופעה שכיחה ביותר. ברוב המקרים הכאבים הללו נגרמים בגלל נזקים זמניים לרקמות הרכות וצפויים לחלוף תוך ימים. רק בחלק קטן מהמקרים הכאבים נובעים מגורמים משמעותיים שחלקם עלולים אף לסכן חיים. לאבחון מהיר ומדויק יכולה על כן להיות חשיבות בריפוי, בלימת התפתחות הבעיה ולעיתים גם בהצלת חיים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עמוד שדרה צווארי בדיקה - רקע

גורמים רבים יכולים להוביל להתפתחות כאבי צוואר. נזק לכול אחת מהרקמות המצויות בצוואר או העוברות דרכו עלולים לגרום לכאבים ומגבלות תנועה. הצוואר מהווה תחנת מעבר בין הראש לשאר הגוף שדרכה עוברים רקמות חשובות ובכללן כלי דם, עצבים, חוט השדרה, בית הבליעה קנה הנשימה, בלוטות לימפה ובלוטות הורמונאליות. השרירים ויתר הרקמות הרכות מאפשרות לצוואר לייצב ולהניע את הראש באופן נרחב. גם רקמות אלו חשופות לעומסים ופציעות.

בדיקה יסודית של עמוד השדרה הצווארי מהווה את המרכיב השני מתוך שלושה מרכיבי בדיקה שבהם נשתמש לצורך אבחון. המרכיבים הנוספים הם היסטוריה רפואית ובדיקות מיוחדות כגוטן בדיקות מעבדה ואמצעי הדמייה.

בדיקת עמוד השדרה הצווארי

 למידה מדוקדקת של ההיסטוריה הרפואית האישית וההיסטוריה הרפואית המשפחתית של החולה מהווה על כן, את השלב הראשון בדרך לאבחון. בשלב השני נתחיל לערוך את הבדיקה הגופנית על כל חלקיה. בשלב השלישי ורק במידת הצורך, נעזר בבדיקות מעבדה ובדיקות הדמייה על מנת לבסס או לשלו את האבחנה שלנו. חשוב לציין שמלבד בדיקת הצוואר מומלץ לבדוק גם את מפרקי הלסת, מפרקי הכתפיים, מרפקים, מפרקי כף היד וכפות ידיים. כול אחד מהמפרקים הללו יכול לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו שיכולים לנבוע מבעיות בעמוד השדרה הצווארי ובכך להטעות גם מאבחנים טובים.   

היסטוריה רפואית

את האבחון של כאבים בצוואר יש להתחיל על ידי לקיחה קשובה של היסטוריה רפואית. גיל, עבר או הווה של מחלות, פציעות או בעיות מולדות אצלו או בקרב בני משפחתו. אם הגורם לכאבי הצוואר הוא פציעה מה המנגנון של הפציעה? נלמד על העיסוקים המקצועיים וכן העיסוקים הספורטיביים של החולה וננסה להעריך האם יש קשר בין עיסוקים אלו לבין בעיות הצוואר. נלמד כול פרט אודות ההסימנים והתסמינים של החולה: מתי החלו הכאבים, מהו המיקום ומהו הפיזור של הכאבים, איך החלו הכאבים, מה סוג הכאב (קבוע, לסירוגין, פועם ...) פירוט גורמים המחמירים או מקילים על הכאבים, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים מלבד הכאבים בצוואר ועוד. כאבים ותחושת נימול המוקרנים במורד היד יכולים להצביע על נזק אפשרי לדיסק הבין חולייתי כולל פריצת דיסק.

בדיקה גופנית של עמוד השדרה הצווארי

בדיקה פיזית של עמוד השדרה הצווארי תכלול התבוננות, מישוש, בדיקת טווחי תנועה (כולל מפרקי הלסת, כתפיים, מרפקים וידיים באופן אקטיבי, פאסיבי ומול התנגדות, בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות, בדיקות מעבדה והדמיה.

התבוננות:

נתחיל את הבדיקה הגופנית באמצעות תצפית על האופן שבו החולה הולך ונושא את עצמו. נתבונן על הגוף בכלל ועל האזור הכואב בפרט ונחפש סימנים לחבלה כגון צלקות, דימום, נפיחות, פריחה או שינוי גוון של העור. נסרוק את הגוף במטרה לאתר עיוות (דפורמציה) אפשרי כגון: כתפיים שאינם מאוזנות, עקמת בעמוד השדרה, יתר לורדוזיס או יתר קיפוזיס, אגן שאינו מאוזן, ברכי X, ברכי O, כפות רגליים שטוחות או גבוהות, ניוון שרירי. נתבונן בעמוד השדרה הצווארי ונחפש נגעים עוריים, חוסר סימטריה ולקות מבנית כמו עקמת, לורדוזה צווארית, טורטיקוליס צווארי, גובה כתפיים לא זהה, נפיחות של בלוטות לימפה, נפיחות או שוני מבני של בלוטת התריס, מבנה פנים המעיד על מחלה כמו למשל תסמונת דאון, תסמונת טורנר ותסמונת מרפן. 

ראש מוטה הצידה עלול להצביע על טורטיקוליס חריף, טורטיקוליס מולד יהיה ללא כאב וילווה בחוסר סימטריה של הפנים בעוד שבמצב של טורטיקוליס חריף יהיו כאבים חריפים אך לא תפגע הסימטריה בפנים. ננסה לאתר שינויים בהליכה בהשוואה למעגל ההליכה (Gait Cycle) הנורמאלי. פגיעה בחוט השדרה הצווארי עלולה לגרום לבעיות בהליכה (אטקסיה, הליכה עם בסיס רחב, הליכה ספסטית) יחד עם אובדן שליטה על הסוגרים.

מישוש:

עמוד שדרה צווארייש יתרון במישוש הצוואר במצב של שכיבה כאשר השרירים רפויים. בעזרת המישוש ננסה לאתר רקמות כואבות: מישוש ידני של השרירים בצוואר או של השרירים שמעוצבבים על ידי העצבים הבוקעים מהצוואר (Sternocleidomastoid, Levator scapulae, Latissimus dorsi, Serratus anterior, Teres minor, Infraspinatus ,Subscapularis, Rhomboideus, Trapezius, Scalenes) בחיפוש אחר נקודות הדק וספאזם שרירי. נבצע מישוש תוך הנעה (Motion Palpation) של כול אחת מהחוליות, מפרקי השטחה ומהזיזים הגרמיים שלה בחיפוש אחר חוליה או מפרק עם מבנה לקוי, תנועה לקויה ו/או רגישות גבוהה למגע. חוליה רגישה או כואבת למגע עלולה להיגרם לדלקת זיהומית, שבר או התפתחות סרטנית. 

נחפש חוסר סדירות עצם הלשון (Hyoid) ובטבעת הסחוסית (Cricoid cartilage) המקיפה את קנה הנשימה. נמשש גם את עצם השכמה. ננסה בעזרת המישוש לאתר בלוטות לימפה נפוחות או כול נפיחות אחרת. נמשש את עורקי הקרוטיס (עורקי התרדמה) ונחוש את הדופק. נמשש את בלוטת התריס ונחפש בה בליטות או רגישות.

טווחי תנועה:

נבדוק טווחי תנועה של עמוד השדרה הצווארי ועמוד השדרה המותני באופן אקטיבי, באופן פסיבי ומול התנגדות. כדי לשלול מעורבות של מפרקים פריפריים נבדוק באותו אופן גם את טווחי התנועה שלהם. האם טווחי התנועה של כול אחד מהמפרקים מלא האם ישנו הבדל בין טווחי התנועה של מפרק אחד לעומת המפרק בצד השני? 
טווחי התנועה האקטיביים של הצוואר (עם דחיפה קלה) הינם:כפיפה לפנים: (80 - 90o), מתיחה לאחור: (70o), כפיפה לצדדים: (20 - 45o), סיבוב: (70 - 90o). אם אכן נמצאו הבדלים בטווחי התנועה מה גורם להם? חוסר איזון שרירי, פגיעה ברקמה רכה אחרת או נזק מבני למפרק וגירוי דלקתי?

בדיקות מיוחדות:

נבצע בדיקות מיוחדות ובכללן נבדוק את העורק הוורטברלי (Vertebral Artery Test), נבצע בדיקות שמטרתן לברר האם יש לחץ על שורש עצב צווארי ( Distraction , Compression, Valsalva Test, Spurling’s Sign) ועוד.

בדיקות נוירולוגיות:

את הבדיקה הגופנית נסיים עם בדיקה נוירולוגית. הבדיקה הנוירולוגית תכלול בדיקת חישה, בדיקת טונוס שרירים, בדיקת כוח ובדיקה של ההחזרים גידיים (רפלקסים). באמצעות בדיקות אלו ננסה להעריך האם קיימת פגיעה עצבית שמקורה בעמוד השדרה הצווארי.  

במהלך הבדיקה המוטורית של השרירים נמדוד כוח ונשווה בין שני הצדדים. את דירוג עוצמת הכוח נתעד בסקלה שבין 0-5 (ראה טבלה מספר 1).

דירוג כוח שרירים (טבלה 1)

דירוג

תיאור

0/5

אין תנועה

1/5

תנועת שריר זעירה מבלי יכולת להניע דבר

2/5

קיימת תנועה רצונית בלי יכולת להתגבר על כוח המשיכה

3/5

תנועה עם יכולת להתגבר על כוח המשיכה אך לא על התנגדות

4/5

תנועה עם יכולת חלקית להתגבר על התנגדות.

5/5

תנועה מלאה כוח נורמאלי

 

את ההחזרים הגידיים נבדוק באמצעות פטיש מיוחד ונדרג את יכולת התגובה שלהם בסולם שבין 0-4 (ראה טבלה מספר 2). להלן אופן הדירוג:

דירוג החזרים גידיים (טבלה 2)

דירוג

תיאור

0

אין

1+ or +

תת תגובה

2+ or ++

תגובה נורמאלית

3+ or +++

תגובה מוקצנת בלי רטט (Clonus)

4+ or ++++

תגובה מוקצנת עם רטט (Clonus)

 

להלן טבלה מסכמת (ראה טבלה מספר 3) הכוללת בדיקה תחושתית על פי חלוקה לדרמטום (רצועות עוד ששורש עצב תחושתי בודד מעצבב אותן) בדיקת כוח שרירים על פי חלוקה למיוטום (שרירים או קבוצת שרירים שמעצבב אותם שורש עצב מוטורי בודד) ובדיקה של החזרים גידיים.

בדיקות נוירולוגיות של הצוואר טבלה מסכמת (טבלה 3)

החזרים גידיים

אובדן תחושה

חולשה מוטורית

מיקום הכאב

שורש
העצב

השריר הדו ראשי (Biceps)

מעל שרירי הדלתא (Deltoid)

שריר הדלתא (Deltoid)

החלק העליון של החזה, חלק קדמי
של הכתף והיד עד שורש כף היד

C5

השריר הדו ראשי (Biceps)

אגודל ואצבע מורה

השריר הדו ראשי (Biceps), שריר
הזרוע והחישור (brachioradialis)

הצד של היד עד האגודל

C6

השריר התלת ראשי (Triceps)

אצבע אמצעית

השריר התלת ראשי (Triceps) 
והשרירים המותחים של כף היד והאצבעות

החלק האחורי של היד
עד האצבע האמצעית

C7

אין

האצבע הקטנה

השרירים הפנימיים של כף היד

החלק האחורי של היד
עד האצבעות ארבע וחמש

C8

בדיקות נוירולוגיות נוספות?

בדיקות נוספות כגון בדיקות עצבי הגולגלת, בדיקת בבינסקי (Babinski) ובדיקות שיווי משקל כגון רומברג (Romberg) או הליכה עם עיניים עצומות עקב לאצבעות יתבצעו כאשר יש חשד לפגיעה במערכת העצבים המרכזית ובכלל זה פגיעת שיווי משקל ו/או פגיעה במערכת הווסטיבולרית או בחוש הפרופיוספטי. 

דגלים צהובים

יש צורך לאמוד את מצבו הנפשי של החולה וזאת בגלל ההשפעה האדירה שיש למצבים הנפשיים על בעיות צוואר. שאלות אודות קיום של דיכאון, משבר נפשי, גירושין, מוות במשפחה, כישלון עסקי או רומנטי ועוד עשויים להועיל בהבנת הרקע לבעיה. נלמד על הרקע התעסוקתי ועל תחביביו של החולה וננסה להעריך האם קיים קשר אפשרי בין מקצועו של החולה ו/או תחביביו לבין בעיות הצוואר. 

דגלים אדומים

לכול אורך הבדיקה ננסה לזהות דגלים אדומים. חולה שדגל אדום מתנופף מעל בעיית הצוואר שלו יופנה לחדר מיון. דגלים אדומים הם שורה של סימנים ותסמינים המעלים את החשד שיתכן ובעיות הצוואר הופיעו על רקע של מחלה אורגנית מערכתית ולא על רקע מכני פשוט. בין התסמינים הללו יש למנות: הופעת כאבי הצוואר לראשונה לפני גיל 20 או אחרי גיל 50, כאבי צוואר שהחלו בעקבות טראומה חדה, ההיסטוריה הרפואית של החולה כוללת סרטן, שימוש בתרופות סטרואידיות, הזרקת סמים, שימוש בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית, ירידה בלתי מוסברת במשקל, חום, צמרמורת, חסר נאורולוגי מתפתח או סימני UMN. תסמינים אלו ועוד המעלים את החשד שמקור הכאב אינו מכני אלא מערכתי יופנו לחדר מיון להמשך בירור. 

אמצעי הדמיה בדיקות דם ועוד

ברוב המקרים הבדיקות הנ"ל מספיקות לאבחן את הגורם לכאבי צוואר ואין צורך לחשוף את החולה לקרינות מיותרות. רק לעיתים רחוקות נדרש, על מנת לשלול גורמים אחרים (דגלים אדומים) או כדי לאשר את האבחנה לבדוק את החולה גם עם אמצעי הדמיה בעיקר על ידי צילום רנטגן, CT או MRI. כאשר יש חשד לנזק גרמי בעמוד השדרה אזי צילום רנטגן, CT או מיפוי עצמות עשוי להועיל. כאשר יש חשד לנזק ברקמות הרכות כולל לדיסק הבין חולייתי MRI מהווה את האמצעי המועדף. מכשיר EMG עשוי לעזור לנו באבחון הפרעות בהולכה עצבית. בדיקות דם כולל ספירת דם, שקיעת דם, CRP, ובדיקת שתן עשויות להועיל באבחון כאבי צוואר על רקע של דלקות זיהומיות, דלקות פרקים וסרטן. פוספטאזה בסיסית (Alkaline phosphatase) יהיה גבוה במקרה של גרורות סרטניות בעצמות או במחלת פאג'ט (Paget's Disease) ועוד.

המשיכו לקרוא אודות גורמים אפשריים לפגיעה בצוואר ולכאבים בצוואר ובכללם דלקת מפרקים וכן היצרות תעלת השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)