Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק צווארי? אבחון נדרש כעת לזירוז הריפוי ומניעת נזק בלתי הפיך. סימנים ותסמינים מקומיים באזור הזה של עמוד השדרה המושלכים לגפה העליונה צריכים להעלות חשד שקיים נזק לדיסק בין חולייתי ונוצר לחץ על שורש עצב. גורם עיקרי לנזק כזה הוא עומס יתר חוזרני.

משקל הראש, תנועות הצוואר הנרחבות והחוזרניות והשהייה במנחים לקויים יוצרים לחץ ועומס מצטברים על הדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. חבלות נפילות ותאונות דרכים עלולים להחמיר את הלחצים הללו ואת העומסים הנלווים אליהם. גם תאונות דרכים הפכו להיות גורם לנזקים הנגרמים לדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. הדיסקים בין חוליות C4/5, C5/6 ,C6/7 הם הפגיעים ביותר. אבחון מדויק ומהיר של מקור הבעיה בצוואר עשוי להעניק לנו את ההזדמנות לטפל בבעיה באופן יעיל יותר. טיפול יעיל משמעותו הפחתת הסיכוי להתפתחות בעיות כרוניות ובכלל זה כאבים בצוואר ומגבלות תנועה והרחקת הצורך בפתרון כירורגי כדי לשחרר את העצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק צווארי אבחון - רקע

קריסה איטית או מהירה של הדיסק הבין חולייתי עלולה לגרום להתפתחות בלט דיסק, בקע דיסק או חמור יותר פריצה של דיסק צווארי.פריצת דיסק צווארי מתרחשת כאשר החומר הרך המצוי במרכז הדיסק (Nucleus pulposus) בוקע מבעד לדופן הדיסק (Annulus fibrosus). ההשלכות הקליניות בגין קריסה מבנית של הדיסק בצוואר עלולות להיות מלבד פגיעה בתפקוד של הדיסק כבולם זעזועים, גם לחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים היוצאים ממנו לכיוון הגפיים העליונות. יש מעט משמעות קלינית לפריצת דיסק אלא אם הדיסק היא "צובט" את אחד משורשי העצבים או את חוט השדרה. לחץ על שורש עצב(Radiculopathy) עלול לגרום למגוון סימנים והתסמינים הכוללים בין היתר כאבים מקומיים עם הקרנות כאב ליד ויתכן גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל: נימול, הירדמות, פגיעה בהחזרים הגידיים וחולשה של חלק משרירי היד. לרוב, סחוס פצוע ובולט שאינו לוחץ על רקמה עצבית לא יגרום לסימנים ותסמינים.

יש לעיתים שהדיסק שפרץ גורם להיצרות תעלת השדרה וללחץ ישיר על חוט השדרה. תופעה זו הקרויה מיאלופתיה צווארית (Myelopathy) גורמת לסימנים ותסמינים שונים.הגורמים העיקריים לנזק מסוג זה כוללים עומס פיזי חד פעמי כמו זה שנוצר למשל בתאונת צליפת שוט או לחילופין עומסים ונזקים מצטברים בגלל התנהלות יום יומית לקויה. עקב השינויים הניווניים שמתפתחים בדיסק הבין חולייתי לאחר גיל 30 עולה הסיכון לנזק לדיסק הבין חולייתי עם זאת לאחר גיל 60, עקב תהליך ההתייבשות של הדיסק הבין חולייתי הסיכון יורד. 

הגורם העיקרי ללחץ על חוט השדרה הצווארי או על אחד או יותר משורשי העצבים הוא כאמור הדיסק הבן חולייתי שניזוק. עם זאת גירוי דלקתי של הרקמות העצביות הללו עלול להיגרם גם מסיבות אחרות הכוללות לחץ שנגרם מתזוזת חוליה, זיזים גרמיים שנוצרים בגלל שינויים ניווניים, טראומה לעצב (זריקה שפוגעת בעצב), דימום פנימי, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד.

גורמים וגורמי סיכון

כאמור הגורמים העיקריים לפריצת דיסק כוללים נזקי חבלה או נזקים מצטברים עקב יציבה לקויה, פעילות גופנית לקויה, ארגונומיה לקויה ועוד. פעילות כגון עבודה מול מחשב, צפייה בטלוויזיה או שיחות טלפון המתבצעת תוך כדי שהייה ממושכת במנח קבוע ו/או במנח לקוי מובילים להצטברות של עומס הרסני על הדיסקים הבין חולייתיים בצוואר. על ציר הזמן מתפתחים שינויים ניווניים בדיסקים הבין חולייתיים בצוואר ומתחילים לאבד את הרכיב הנוזלי ואת יכולת בלימת הזעזועים שלהם. שינויים ניווניים אלו חושפים את עמוד השדרה הצווארי לנזקים נוספים ולהחמרת הנזק לדיסקים הבין חולייתיים. 

גורמי הסיכון לפריצת דיסק צווארי כוללים בין היתר גיל ומגדר. עד גיל 60 הסיכון עולה בהדרגתיות ואז בעקבות התייבשות הדיסק הסיכון יורד. מחקרים מסוימים מצאו שגם מגדר עלול להוות גורם סיכון לפריצת דיסק עם נטייה מובהקת לגברים לסבול מזה. גורמי סיכון נוספים כוללים חוסר פעילות גופנית, פעילות גופנית לקויה, יציבה לקויה ארגונומיה לקויה, עיסוק במקצוע (מחשב, נהיגה מקצועית, הרמת חפצים, כלי עבודה היוצרים ויברציות) או בספורט (אומנויות לחימה) הכרוכים בסיכון מוגבר לנזקי צוואר, ליקויים מבניים וביומכניים בצוואר בין אם הם מולדים או בין אם הם נרכשים. כמובן שאין רשימת גורמי סיכון שלמה בלי להוסיף גם עישון.

סימנים ותסמינים

בלט דיסק בקע דיסק או פריצת הדיסק בצוואר ולחץ על אחד משורשי העצבים היורדים ליד הנקרא גם רדיקולופתיה צווארית עלול לגרום לכאבי צוואר המושלכים במורד הגפה העליונה ו/או השכמה ולמגוון סימנים ותסמינים נוספים כולל מגבלות תנועה של הצוואר, נוקשות ועווית (ספאזם) שרירית, תחושת דגדוג, שריפה, נימול או הירדמות של חלק מהיד, חולשה מוטורית של אחד או יותר מהשרירים בגפה העליונה, פגיעה בהחזרים (רפלקסים) ועוד. תסמינים נוספים שעלולים להתלוות לפריצת הדיסק בצוואר כוללים: כאבי ראש, סחרחורות, ורטיגו, בחילות. כמובן שמיקום פריצת הדיסק, העצב המעורב ורמת הלחץ עליו הם שיקבעו את עוצמת הכאבים ואת חומרת התסמינים הנוירולוגיים. 

סימנים ותסמינים על פי העצב המעורב

לחץ על שורש עצב C5 הנובע לרוב בגלל פריצת דיסק בין חוליות C4-C5 עלול לגרום לכאב בצוואר, חולשה בשריר הדלתה ולרוב לא יגרום לתסמינים עצביים.

לחץ על שורש עצב C6 (מצב שכיח יחסית) הנובע לרוב בגלל פריצת דיסק בין חוליות C5-C6 עלול לגרום לכאבי צוואר ושכמה, חולשה של השריר הדו ראשי והשרירים הפושטים של כף היד, כאבים נימול ועקצוצים עלולים להיות מושלכים עד לחלק החיצוני של כף היד.

לחץ על שורש עצב C7 הנובע לרוב בגלל פריצת דיסק בין חוליות C6-C7 עלול לגרום לכאב בצוואר, חולשה בשריר התלת ראשי ובשרירים הפושטים של האצבעות, תחושת כאב ,נימול והירדמות המושלכים במורד היד עד לאצבע המרכזית.

לחץ על שורש עצב C8 הנובע לרוב בגלל פריצת דיסק בין חוליות C7-T1 עלול לגרום לכאב בצוואר, חולשה בשרירים בכף היד המאפשרים אחיזה, תחושת כאב, נימול והירדמות המושלכים במורד היד עד לצד החיצוני של כף היד.

אבחון

פריצת דיסק צוואריאבחון וודאי של פריצת דיסק בצוואר מחייב MRI או CT. אך לאבחון מסוג זה לא תהייה בהכרח משמעות קלינית שכן נזק כזה עלול להיות נחלתם של רבים שלא סבלו אף פעם מכאבים ו/או סימנים ותסמינים אחרים. לכן ביצוע בדיקת MRI עלולה להדגים על הרבה בלטים, בקעים ופריצות דיסק וזאת מבלי לדעת מתי הנזקים המודגמים באמצעות הבדיקה אחראים לסימנים והתסמינים ומתי מדובר רק בממצא אקראי. לכן, המטרה היא לא לאבחן פריצת דיסק אלא לאבחן פריצת דיסק שגורמת לסימנים ותסמינים. 

הדיסקים הבין חולייתיים בצוואר עם מירב הסיכון להינזק הם אלו הממוקמים בין חוליות C5/6 וחוליות C6/7. אבחון מדויק של הנזק לסחוס בין החוליות והסחמנים והתסמינים הנגרמים בגינה, חשוב לצורך בחירת הטיפול הנכון. תהליך האבחון כולל שילוב של היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות. 

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד מה הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. נשאל את החולה האם הוא או משפחתו סובלים או סבלו ממחלות (כמו פריצות דיסק, דלקות פרקים) או קיבלו או קיבלת טיפול (או ניתוח) בעל השפעה על הצוואר?, נלמד על ההרגלים שלכם: מעשנים או משתמשים בסמים? מה אתם עושים במסגרת המקצועית שלכם? (יושב מול מחשב, מרים משאות, עומד מכופף מעל מכונה כזאת או אחרת, מנגן) פעילים מבחינה גופנית? (רצים, מרימים משקולות, שוחים, אופניים). 

נסה להבין מהו המיקום המדויק של הכאבים בצוואר ו/או ביד, מתי החלו הכאבים, כיצד הם החלו (באופן הדרגתי, באופן מידי, טראומה, הרמה, ישיבה מול מחשב, שינה על הבטן), מה סוג הכאבים (כאב שורף, כאב לופת, כאב לוחץ, כאב פועם), מה עוצמת הכאבים בצוואר ו/או ביד (מעיר אתכם משנתכם?), האם יש פעולות ו/או מנחים שיכולים להחמיר את הכאב בצוואר ו/או ביד? (נהיגה, עמידה, הליכה, הרמת הראש, כפיפת הראש) האם יש פעולות ו/או מנחים שיכולים להפחית את הכאבים מהצוואר ו/או מהיד (הליכה, שכיבה, תנוחת ישיבה מסוימת, סיבוב הצוואר לכיוון מסוים).

האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוירולוגיים: נימול בחלק מהיד, חולשת או שרירים ביד וקושי לבצע פעולות עם היד (דברים נופלים מהיד), הירדמות של חלק מהיד או כף היד ו/או חוסר תחושה של חלק מהיד או כף היד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. 

בדיקה גופנית 

במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, לזהות את מקור הפגיעה ולאמוד את חומרתה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם   נושאים את הצוואר (צוואר אנטלגי). נתבונן בכם מבצעים מספר פעולות כולל עם הצוואר כולל ביצוע סיבובים וכפיפות לכיוונים שונים. נמשש את הצוואר בניסיון לאתר חוליות כואבות או כול ממצא אחר, נבדוק טווחי תנועה של הצוואר. נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר ביצוע מתיחה לאחור וכפיפה הצידה של הצוואר (Spurling's manoeuvre), הנחת היד המעורבת על הראש של החולה (אמור להפחית את הכאב) ותמרון ולסלבה (Valsalva maneuver). נערוך בדיקות כירופרקטיות שתתמקדנה ביכולת התנועה של החוליות ובדיקות נוירולוגיות. במהלך הבדיקות הנוירולוגיות נבדוק את הכוח של השרירים, את היכולת התחושתית ואת ההחזרים הגידיים. 

בדיקות מתקדמות 

כאשר יש ספק לגבי האבחון ו/או לגבי חומרת הנזק ו/או יש צורך לבדוק אפשרות לטיפול כירורגי בבעיה אזי נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה. בין בדיקות המעבדה שנבקש לבצע ניתן לכלול ספירת דם לזיהוי דלקת זיהומית, שקיעת דם לזיהוי כללי של דלקת, גורם שגרוני לזיהוי דלקת פרקים שגרונית ובדיקה של סמן גנטי HLA-B27 לזיהוי אפשרי של קשחת חוליות.

אמצעי הדמיה מזהים לעיתים קרובות פתולוגיות אקראיות גם בקרב אנשים ללא כול סימנים ותסמינים. מסיבה זאת ומסיבות של נזקי קרינה ונזקים אחרים נעשה שימוש בבדיקות הדמיה רק לצורך אישור או שלילה של פתולוגיות שבקיומם אנו חושדים. בין יתר בדיקות הדמיה שנבקש לבצע לצורך זיהוי פתולוגיות בצוואר נמנה צילום רנטגן שאכן לא מראה נזקים לרקמות רכות כמו דיסק אך עשוי להעניק מידע חשוב אחר, MRI (מראה את הנזקים לדיסק באופן הכי ברור), CT ללא חומר ניגודי או עם חומר ניגודי כדי להדגים לחץ על חוט השדרה (Myelogram) וכן בדיקת מוליכות חשמלית של העצב (EMG). 

דגלים אדומים ודגלים צהובים

במהלך המפגש שלנו עם החולה ננסה לזהות סימנים ותסמינים שיצביעו על אפשרות שהגורם לכאבים בצוואר אינו מכני, כלומר לא תנועה, התנהלות לקויה, או מאמץ כזה או אחר גרמו לבעיה. סימנים ותסמינים מסוג זה מוגדרים כדגל אדום וכוללים חום, צמרמורת, כאבים שנותרים חמורים ואינם פוחתים גם במנוחה, אובדן שליטה על הסוגרים, הליכה משובשת, ידיים חלשות, שיתוק מתקדם והולך של היד, רקע טראומטי, ניתוח צווארי קודם, אובדן משקל לא מוסבר, רקע של מחלת סרטן, תנועות צוואר גורמות לאובדן הכרה, שימוש מתמשך בתרופות סטרואידים, שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית (כימותרפיה?) ועוד.

הקשר שבין מצב נפשי לבעיות צוואר ידוע. דגלים צהובים מהווים סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד כולל דיכאון וחרדות. הגורם לסימנים ותסמינים אלו עלול להיות קשיים כלכליים, קשיים חברתיים, קשיים בתוך המשפחה, מוות בתוך המשפחה, גירושין ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול לעכב ואף למנוע את ההחלמה של החולה מכאביו.  

אבחנה מבדלת

סימנים ותסמינים של פתולוגיות ומחלות רבות עלולים להטעות אותנו לחשוב שמדובר בסימנים ותסמינים של פריצת דיסק צווארי. כך למשל אוטם בשריר הלב עלול לגרום להקרנות כאב בכתף וביד השמאלית. כמובן שיש לחפש סימנים ותסמינים המאפיינים פגיעה בלב כולל לחץ בחזה שפוחת במנוחה ומתגבר במאמץ קל ועוד. לחץ על חוט השדרה הצווארי (Cervical myelopathy) עלול לגרום מלבד הקרנות כאב ליד או לידיים גם שיבושים נוירולוגיים כולל: שיבושי הליכה, שיבושים בשליטה על הסוגרים, קשיים מוטוריים בהפעלת הידיים, קשיים בקיום יחסי מין וסימנים לפגיעה בעצבים מוטורים עליונים.

פגיעה בכתףגם פגיעה מכנית פשוטה בשרירים המסובבים של הכתף עלולה לגרום לכאבים בכתף היורדים במורד היד. יש לזהות סימנים ותסמינים נוספים כולל אובדן טווח התנועה בכתף כדי לערוך אבחנה מבדלת. "תסמונת מוצא בית החזה" (Thoracic outlet syndrome) כוללת אוסף תסמינים כולל כאבי צוואר והקרנות כאב ליד שנוצרים בגלל לחץ על עצבים וכלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. יש לזהות סימנים ותסמינים של לחץ על כלי דם (צבע עור, טמפרטורה). מתיחה של הכתף לאחור מעל גובה הראש תגרום להחמרת הסימנים והתסמינים בתסמונת מוצא בית החזה אך תפחית את אלו הנובעים מנזק לדיסק בין חולייתי צווארי.

לכידה של עצב ביד כולל עצב הרדיאל במרפק, עצב האולנר במרפק ו/או בשורש כף היד, עצב המדיאן במרפק ו/או בש/ורש כף היד עלולים לגרום לכאבים מקומיים וחסרים נוירולוגיים ובכך לדמות לסימנים ותסמינים הנובעים מנזק לדיסק צווארי. שלבקת חוגרת (Herpes zoster) עלולה לגרום לפגיעה בתא העצב (Ganglion) ובכך לגרום לסימנים ותסמינים הדומים לאלו הנגרמים כתוצאה מלחץ על שורש העצב כולל הקרנות כאבים, נימול ועוד. גידולים סרטניים בעמוד השדרה הצווארי (Osteochondromas), בחוט השדרה ובעצבים (Schwannomas) ומחוץ לעמוד השדרה הצווארי (סרטן ריאה -Pancoast tumors) עלולים לגרום לכאבים על ידי הרס רקמות, לחץ על שורש עצב וכמו במקרה של סרטן הריאה להקרין כאב לכתף וליד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)