Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בלט דיסק צווארי? טיפול והתנהלות נכונה עשויים למנוע נזק וכאב כרוניים ואולי אף ניתוח להסרת הלחץ על שורש העצב. ברוב המקרים הטיפול השמרני, הכירופרקטי שנלווה לו ייעוץ בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית יעיל מספיק ומייתר את הצורך בכירורגיה.

עם זאת בחלק קטן מהמקרים כאשר קיים לחץ רב על שורש העצב והכאבים בצוואר ממשיכים להיות חריפים גם לאחר מספר חודשים ו/או הסימנים והתסמינים הנוירולוגיים שהתעוררו בגלל בעיה זאת הופכים להיות חמורים יותר אזי אין מנוס מפנייה לכירורג כדי להסיר הדיסק הגורם ללחץ.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בלט דיסק צווארי טיפול - רקע

בלט דיסק צווארי היא פציעה שכיחה. פציעה זאת מתרחשת בתדירות גדולה בעמוד השדרה המותני ובעמוד השדרה הצווארי ובתדירות נמוכה מאוד גם בעמוד השדרה הגבי. הדיסק בין-חולייתי הנמצא בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה הצווארי מלבד בין שתי הראשונות (חוליית האטלס וחוליית הציר) עשוי מרקמת סחוס עבה המשמשת לבלימת זעזועים ומאפשרת תנועה מינימאלית. החלק ההיקפי של הדיסק בנוי מטבעות סחוסיות סיביות הקרויות אנולוס פיברוסוס (Anulus fibrosus). בחלקו הפנימי של הדיסק נמצא חומר צמיגי סחוסי עשיר במים הקרוי נוקלאוס פולפוסוס (Nucleus pulposus).

תנועה של החוליות גורמת לחומר הרך הפנימי בתוך הדיסק הבין חולייתי לנוע בהתאם. כפיפה לפנים גורמת ללחץ על החלק הקדמי של הדיסק וכתוצאה מכך ינוע החומר הרך בתוך הדיסק לאחור, הרמה של חפץ כבד גורמת לחומר הרך להידחס לצדדים וכיוצא בזה. המשמעות המידית של בלט דיסק היא נזק ברמת חומרה כזאת או אחרת לטבעות ההיקפיות של הדיסק הבין חוליית המחליש את הדופן של הדיסק וגורם לחומר הפנימי לדחוף את הדופן ולבלוט אל מעבר לגבולות הנורמליים של הדיסק. כאשר יש קרע מלא של הדופן והחומר הרך יוצא החוצה אנו מגדים זאת כפריצת דיסק.

טיפול עצמי

במקרים מאוד קלים של בלט דיסק שבהם אין הקרנות כאב ליד או לשכמה ואין סימנים ותסמינים נוירולוגיים ניתן לנסות "להתגבר" על הבעיה לבד. עם זאת גם במקרים הקלים הללו כאשר הכאבים מופיעים לראשונה לפני גיל 20 או לאחר גיל 50 רצוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית. טיפול עצמי בבעיה צריך להתמקד בהימנעות מכול תנועה או מנח שמגרים את התסמינים. כול פעולה או מנח שאינם יוצרים גירוי של הרקמות סביב הבלט ניתן להמשיך ולבצע תוך כדי שמירה על מודעות רבה. לא לשחק עם הצוואר, לא להניע אותו שוב ושוב במטרה להבין האם הבעיה עדיין שם. פשוט להניח לצוואר להיות במנח ניטרלי.

ניתן להניח קומפרסים חמים ובמידת הצורך להשתמש גם בתומך צוואר כדי להגביל את תנועות הצוואר. רצוי לא להשפיע על הכאבים באופן כימי כיוון שבאופן הזה תאבדו קשר אמין עם רמת הלחץ על העצב. נסו לקבל את ההקלה בכאב בזכות התנהגות ולא בגלל כימיקלים. התנהלות נכונה למשך מספר שבועות יאפשרו לגוף לבנות רקמה צלקתית ולצמצם את הגירוי הדלקתי שנוצר בגלל הבלט.

חזרה לשגרה

עליכם להתנהל באופן זהיר ועם מודעות מרבית עוד מספר שבועות לאחר שהכאב ושאר הסימנים והתסמינים חלפו. רק בשלב הזה תוכלו להכריז על עצמכם כבריאים ולחזור בהדרגתיות לשגרה אבל לא להרגלים ולפעילויות שגרמו לבלט דיסק. המשיכו להתנהל נכון מבחינת יציבה וארגונומיה ולהתאמן נכון. שבו נכון מול המחשב, הימנעו מהתבוננות ממושכת עם ראש מורכן מעל הטלפון החכם, הימנעו מתנוחת שינה על הבטן, הימנעו מצפייה בטלוויזיה כאשר הראש אינו ממוקם באופן ניטראלי ועוד. חזרו לפעילות גופנית מלאה אבל וודאו שאתם לא חוזרים על הטעויות שהובילו להתפתחות הבלט בצוואר. כך למשל בצעו כפיפות בטן כאשר אתם שומרים על צוואר ניטרלי, הרימו משקולות מבלי לערב את הצוואר, שחו באופן שאינו יוצר עומסי יתר על הצוואר, רכבו על אופניים באופן שמותיר את הראש והצוואר במנחים ניטרליים ועוד.

עזרה מקצועית מתי?

כאשר הכאבים והשינויים העצביים אינם דועכים גם לאחר מספר ימים רצוי לפנות לקבלת עזרה מקצועית. ככול שנמהר לטפל בלחץ שיוצר הבלט דיסק על שורש העצב כך גדל הסיכוי להצלחת הטיפול וקטן הסיכוי להיווצרות נזק בלתי הפיך בעצב. כאשר הסימנים והתסמינים אינם דועכים אך גם לא החמירו באופן משמעותי וחשוב יותר כאשר אין החמרה משמעותית בסימנים ובתסמינים נוירולוגיים אתם יכולים להגיע לכירופרקט כדי לעבור תהליך אבחוני ובמידת הצורך טיפול שמרני. כאשר אתם חשים שהכאבים מכריעים אתכם ושחסרים נוירולוגיים משמעותיים הולכים וגדלים רצוי להתייעץ עם כירורג עמוד שדרה. 

גשו לחדר מיון אם: אתם סובלים מאובדן שליטה על הסוגרים, אם אתם סובלים מחולשה או אובדן תחושות גדלים והולכים בגפה, אם לכאבים שאתם חשים בצוואר וביד נלווים גם כאבים ולחץ בחזה, הזעה, בחילה, הקאה, קצב לב מוגבר, פעימות לב מודגשות, קוצר נשימה, סחרחורת ועוד.גשו לחדר מיון אם לסימנים והתסמינים שלכם נלווים גם קשיי הליכה או קשיי דיבור.

טיפול כירופרקטי

הפחתה בכאב

ברוב המקרים בלט דיסק צווארי נגרם מסיבות מכניות. טיפול כירופרקטי נותן ברוב המקרים מענה מדויק לבעיות מכניות ובכלל זה לבלט דיסק בין חולייתי בעמוד השדרה באופן שמרני, ללא צורך בניתוח או תרופות. מטרת הטיפול הראשוני היא השגה של הקלה ראשונית ברמת הכאב. כדי להפחית את הכאב נאלץ להתמודד עם הלחץ שמפעיל הבלט הדיסק על העצב. בשלב הזה ניעזר בעיקר באמצעים פסיביים כגון לייזר רך מקצועי ונתמוך את הצוואר במנח ניטראלי שאינו יוצר לחץ על שורש העצב. נשלב טכניקות טיפול ידניות עדינות שתתמקדנה במתיחה עדינה של עמוד השדרה הצווארי והרפיה של הרקמות הרכות סביב הדיסק הבולט וסביב חוליות הצוואר.

הנעת חוליות הצוואר

נניע את החוליות בכיוונים ובטווחים שאינם יוצרים גירוי של העצב. שיפור התנועה של החוליות המעורבות מפחית לרוב את הלחץ שיוצר הדיסק הבולט על שורש העצב. הפחתה זו בעוצמת הצביטה של העצב תגרום להפחתה הדרגתית של הדלקת בעצב ושל עוצמת הכאב ושאר הסימנים והתסמינים. הנעת החוליות בכיוונים ובטווחי התנועה האפשריים אינה אמורה לכאוב. יחד עם זאת לא מן הנמנע שלאחר הטיפולים הראשונים יחווה החולה כאב קל שימשך עד 48 שעות כתגובה לטיפול.

שיקום עמוד שדרה צווארי

עם היעלמות הכאבים והסימנים והתסמינים העצביים שנבעו מבלט הדיסק יחל השלב של השיקום. מטרת התכנית השיקומית היא החזרת היכולת של עמוד השדרה לעמוד בעומסים המוטלים עליו בחיי היום יום. תכנית השיקום תותאם באופן הוצאתה לפועל לגילו, לעיסוקיו ולמצבו הגופני של החולה. תכנית שיקום ראויה תכלול מספר מרכיבי בסיס ובכללם החזרת טווחי תנועה של חוליות עמוד השדרה ויתר חלקי השרשרת הקינטית, שיפור כוחם, גמישותם ואיזונם של השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי ועל השרשרת הקינטית, שיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ושיפור של שיווי המשקל. חלק מהשיקום יעשה באמצעות תרגילים שיינתנו לחולה לביצוע בבית או בחדר הכושר.

טיפול תרופתי/כירורגי

במקרים שבהם הטיפול הכירופרקטי אינו מצליח להפחית את הסימנים והתסמינים הנובעים מבלט הדיסק בצוואר או לחילופין באותם מקרים שסימנים ותסמינים נוירולוגיים הופכים להיות משמעותיים יותר נפנה את החולה לקבלת טיפול רפואי. הטיפול הרפואי יכול לכלול טיפול תרופתי הניתן בצורה של כדורים או הזרקה של חומרים נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידים או כאלה שהם על בסיס סטרואידים. הטיפול הרפואי יכול גם להיות כירורגי. כמובן שרצוי לשמור את האופציה הכירורגית רק לאותם מקרים מועטים שבהם הטיפול השמרני ולאחריו גם הטיפול התרופתי כשלו.

מניעת בלט בצוואר

בלט דיסק בצוואר טיפול

על מנת למנוע התפתחות בלט דיסק בצוואר יש בעיקר למנוע עומסי יתר מיותרים מעל הצוואר. הקפדה על הכללים הבאים יועילו בהשגת המטרה הזאת:

הקפדה על יציבה נכונה

עמוד השדרה צווארי ניטראלי ונינוח לאורך כול היום יפחית חלק ניכר מהעומסים הלא בריאים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי.

ההתנהלות ארגונומית נכונה

הקפידו על ישיבה נכונה ועל עבודה בעמדת עבודה שהותאמה עבורכם. גוונו את העומסים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי באמצעות שינוי התנוחות שבהן אתם עובדים. קטעו את הישיבה שלכם לעתים קרובות ובצעו הליכות קצרות. הקפידו על כפיפה והרמה נכונים. תנוחת שינה על הבטן אינה טובה לצוואר.

פעילות גופנית נכונה

הקפידו לבצע פעילות גופנית מגוונת מבלי להעמיס את הצוואר בגלל מנחים או תנועות קיצוניות. חוסר פעילות גופנית מנוונת ומזיקה, פעילות גופנית מוגזמת מזיקה גם היא. פעילות גופנית מתאימה משפרת ומחזקת את הגוף בכללותו וכמובן גם את עמוד השדרה הצווארי ואת הרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

נפילות ותאונות דרכים פציעות ספורט

בלטי דיסק בצוואר מתרחשים לעתים קרובות על רקע חבלתי. נפילה, מעידה, תאונת דרכים או פציעת ספורט עלולה להיות אחראית לבלט דיסק שלכם. התנהלות מודעת, מאוזנת וזהירה יכולה למנוע את התופעות הללו. כאן המקום לציין שפעילות גופנית הכוללת בין היתר אימוני שיווי משקל ושיפור החישה העצמית תורמים גם הם למניעת פציעות בגלל נפילות, מעידות ועיסוק בספורט.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

כן, מתברר שגם כאן למתח הנפשי יש תפקיד. אדם המצוי במתחים נפשיים כרוניים נוטה להסתובב עם שרירי צוואר מכווצים תמיד. העומסים הנגרמים עקב התכווצות בלתי רצונית זאת שרירי הצוואר עלולים לגרום באופן הדרגתי גם לנזקים לדיסקים הביון חולייתיים. מדיטציות, יוגה, פעילות גופנית, מוסיקה, חברים ועוד הם חלק מהדרכים המוכחות להקלה על מצבים נפשיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)