Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי צוואר ולסת מופיעים לעתים קרובות יחדיו. הקשר בין שני איברים אלה מוביל לכך שלעתים, תסמינים באזור אחד מובילים להתפתחות תסמינים באזור האחר. מה הקשר בין שני אזורים אנטומיים אלה? האם תנועה באחד גורמת בהכרח לתנועה באחר? 

מספר מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצאו שהסיכויים של חולים הסובלים מכאבים במפרקי הלסת לסבול גם מכאבים בצוואר ולהיפך גבוהים באופן משמעותי ביחס לאוכלוסייה הבריאה. מה הקשר בין מפרקי הלסת לעמוד השדרה הצווארי? לפני שנענה על השאלה הזאת נרחיב מעט אודות השכיחות ועל גורמי הסיכון של תסמונות כאב אלו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי צוואר ולסת - רקע

כאבים בעמוד השדרה הצווארי הם עניין שכיח. על פי מחקרים שנערכו בעולם המתועש 50% - 70% מהאוכלוסייה תסבול מכאבי צוואר לפחות פעם אחת במהלך החיים, 10%-30% מהאוכלוסייה דיווחה על כאבים בעמוד השדרה הצווארי במהלך השנה האחרונה, 14% מהאוכלוסייה סובלת מכאבים כרוניים בצוואר ומעל ל10% מהעובדים בארצות הברית סובלים מכאבים כרוניים בעמוד השדרה הצווארי.

גורמי סיכון לכאבי צוואר 

כאבי צווארכאבי צוואר שכיחים יותר בקרב נשים. גורם נוסף שמשפיע על שכיחות הכאבים בצוואר הוא הגיל שלנו. שכיחות הכאבים בצוואר עולה עד גיל העמידה. בגיל העמידה שכיחות הכאבים מתייצבת ולאחר מכן מתחילה לרדת. גורמים נוספים כוללים פגיעה במפרקי הלסת, טראומה (צליפת שוט), עבודה הכרוכה בתנועות חוזרניות ויוצרת עומסים חוזרניים (הקלדה?), יציבה לקויה של הראש והצוואר (ראש מושט לפנים?), מתח נפשי ועוד.

שכיחות הכאבים במפרקי הלסת 

גם השכיחות המדווחת של הסימנים והתסמינים שנובעים ממפרקי הלסת משתנה ממחקר למחקר. מחקרים שונים טוענים לשכיחויות שונות. בסיכום ניתן לומר שעל פי אותם מחקרים שכיחות הכאבים במפרקי הלסת בקרב האוכלוסייה הכללית נעה בין 10%-41% בעוד ששכיחות הסימנים במפרקי הלסת (נזקים ללא כאבים) בקרב האוכלוסייה הכללית נעה בין 44%-56% . במחקר שנערך בשיתוף רופאי שיניים נמצא ש8 מתוך כול 10 מטופלים שלהם סובלים מחריקת שיניים ומסימנים ותסמינים המעידים על נזקים למפרקי הלסת.

גורמי סיכון לכאבים במפרקי הלסת  

גם כאבים במפרק הלסת שכיחים יותר בקרב נשים. נשים גם נוטות לסבול מכאבים חמורים יותר במפרקי הלסת. השכיחות של הכאבים במפרקי הלסת עולה עם הגיל עד הגעה לגיל העמידה ששם היא מתייצבת ואף מתחילה לרדת. גורמי סיכון נוספים להתפתחות כאבים במפרקי הלסת כוללים יציבה לקויה של הצוואר והראש (ראש מושט לפנים) הידוק לסתות, חריקת שיניים, טיפולי שיניים למיניהם, חבלה ועוד. טראומה לצוואר, בעקבות צליפת שוט למשל, עלולה לגרום בין היתר גם לגירוי של העצב המשולש (Trigeminal nerve) ובכך לפגוע בתפקוד של שרירי הלעיסה שאותם הוא מעצבב. תפקוד לקוי של שרירי הלעיסה עלול על הציר של הזמן לשחוק ולפצוע את המפרק.

מה הקשר בין הצוואר ללסתות?

חולים רבים שמתלוננים על כאבים במפרקי הלסת סובלים גם מסימנים ותסמינים שנובעים מעמוד השדרה הצווארי ולהיפך. היחס שבין שתי תסמונות הכאב מעיד על קשר פיזיולוגי פתולוגי משותף. במחקרים השונים שבוצעו נמצא סימוכין סטטיסטי לקשר הזה שבין שני האזורים האנטומיים הללו - עמוד השדרה הצווארי ומפרקי הלסת. בין מגוון המחקרים נציין מחקר שמצא שהשכיחות של הכאבים בצוואר עלתה ככול שהנזקים במפרקי הלסת היו חמורים יותר ומחקר אחר שמצא שמבוגרים שדיווחו על כאבים בצוואר דיווחו גם על כאבי ראש, כאבים בפנים וכאבים במפרקי הלסת יותר מאשר מבוגרים ללא כאבים בצוואר.

האם יש הסבר לקשר הזה?

חוקרים ברחבי העולם מעלים השערות ומנהלים ויכוחים בניסיון להסביר את יחסי הגומלין שקיימים בין מפרקי הלסת לבין עמוד השדרה הצווארי. 68 זוגות של שרירים משפיעים באופן ישיר או עקיף על המיקום של הראש, הצוואר ומפרקי הלסת. החוקרים מסכימים שהראש, מפרקי הלסת, הצוואר והרקמות הסובבות אותם יוצרים קשר אנטומי, ביומכני ועצבי ומהווים למעשה מערכת תפקודית בעלת יחסי גומלין של תנועות. כול ליקוי בתפקוד או במיקום של אחת מהרקמות או האיברים הללו צפוי להשפיע על התפקוד ועל המיקום של חבריו למערכת ובכך לגרום לנזקים.

- קשר תנועתי

בין היתר שמו לב חלק מהחוקרים לעובדה שכאשר אנו פותחים את הפה אנו מניעים לאחור את הצוואר ואת הראש וכאשר אנו סוגרים את הפה אנו מכופפים את הצוואר והראש. לטענת החוקרים התנועות של מפרקי הלסת גורמות לתנועה בשני אזורים עיקריים בצוואר, בחיבור של הגולגולת והחוליה הראשונה (Atlanto-occipital joints) ובחוליות התחתונות.

- קשר של מיקום ותפקוד

כמו כן מצאו אותם חוקרים שהמיקום של מפרקי הלסת ומכאן גם תפקודם הביו מכני מושפע רבות מהמיקום ומהתפקוד של החיבור בין הגולגולת לבין עמוד השדרה הצווארי ו/או של חוליות הצוואר התחתונות. מיקום או תפקוד לקוי של אחד מחלקי גוף אלה משמעותו מיקום ותפקוד לקויים של מפרקי הלסת. סנטר מושט לפנים משמעותו ראש מתוח לאחור, סנטר מוכנס משמעותו ראש כפוף ועוד.

- קשר עצבי

העצב המשולשהקשרים העצביים עשויים גם הם להסביר את מהות החיבור בין כאבי לסתות לכאבי צוואר. העצב קרניאלי מספר V - העצב המשולש (Trigeminal nerve) הנקרא כך בגלל התפצלותו לשלושה ענפים מעניק תחושה לאזור הקרקפת והפנים וכוח לשרירי הלעיסה ולתהליך הבליעה. המידע התחושתי מהפנים, הכולל כאב, מועבר באמצעות העצב המשולש אל גזע המוח ששם הוא מתלכד עם מידע המגיע מחלקו העליון של חוט השדרה הצווארי. מגזע המוח מועבר המידע למוח ששם ניתנת המודעות התחושתית: האם אנו מרגישים חום, כאב או לחץ בפנים?.  

התלכדות זאת של מידע תחושתי מהפנים ומהצוואר עלולים ליצור מצב שכאב שמקורו במפרק הלסת עשוי גם להקרין כאב לצוואר ולהיפף. כמובן שנזק לצוואר עלול לפגוע בגרעין של העצב המשולש ולגרום לכאבים ופגיעה תפקודית במפרקי הלסת.

השפעות של יציבה לקויה על הלסתות

השפעות הגומלין הללו בין עמוד השדרה הצווארי לבין מפרקי הלסת באות לידי ביטוי באופן מוחשי כאשר אנו סובלים מיציבה לקויה של הראש והצוואר. כאשר היציבה תקינה הראש הצוואר ומפרקי הלסת מצויים במצב של שיווי משקל עם מינימום מאמצים של השרירים. שינוי במנח של הראש ו/או הצוואר עקב יציבה לקויה משנים בהכרח את המיקום היחסי של מפרקי הלסת ואת העומסים, והלחצים המופעלים עליהם וכמובן על הצוואר והראש.

- ראש מושט לפנים

יציבה לקויה של הצוואר וראש היא תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה המודרנית. ראש מושט לפנים - ליקוי יציבה שכיח שבו הראש מושט קדימה מחוץ לקו הגוף היא ליקוי היציבה של הראש והצוואר הנפוץ ביותר. בליקוי זה מרכז הכובד של הראש מצוי מחוץ לציר נושא המשקל של הגוף. כתוצאה מכך העומסים על הצוואר ועל הרקמות התומכות בו עולים באופן דרמטי. בשנת 2008 האיגוד הקנדי לרפואת שיניים פרסם סקר שמסקנתו הייתה שיציבה לקויה בעת עבודה מול מחשב מעלה את הסיכון ללקות בכאבים במפרקי הלסת וכן בצוואר ובשכמות. במחקר אחר (2014 Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics) נמצאה שכיחות גבוהה של ליקוי היציבה שבו הראש מושט לפנים בקרב חולים שסבלו מתסמונת מפרק הלסת. כמו כן נמצא שאנשים עם תסמונת ראש מושט לפנים הסובלים גם מתסמונת מפרק הלסת ששיפרו את יציבתם הצליחו גם לשפר את המצב של מפרקי הלסתות.

- ליקוי יציבה עומס שרירי וכאבי לסתות

השינויים הביומכניים והעומסים הנוספים הנובעים מיציבה שבה הראש מושט לפנים גורמים בין היתר לפעילות מוגברת ולתפקוד לקוי ולא יעיל של שרירים בצוואר ושל שרירי הלעיסה. ליקויים אלה באופן עבודת השרירים מעלה את הסיכוי לנזקים. נזקים בשרירי הצוואר ו/או בשרירי הלעיסה עלולים להיות הצעד הראשון בדרך לנזקים כבדים יותר בצוואר ובמפרקי הלסת. דוגמאות לעבודת שרירים מוגברת ולקויה נתנו במספר רב של מחקרים. בין יתר המחקרים נציין מחקר שאיתר מאמץ חריג ותפקוד לקוי של שריר הטרפז העליון במצב של ראש מושט לפנים.

מחקר אחר מצא שבמצב של ראש מושט לפנים הענף הקדמי של שריר הדו בטני (Digastric muscle) שמצוי מתחת ללסת התחתונה ומתחבר לסנטר ובהמשך לעצם הלשון (Hyoid bone) מפעיל כוח משיכה קבוע על הלסת התחתונה, משנה את מיקומה היחסי ואת היכולת שלה לתפקד נכון. התוצאה על הציר של הזמן היא נזק מצטבר.

במחקר שפורסם בשנת 2012 (Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics) ועשה שימוש בציוד למדידת פעילות חשמלית בשרירים (Electromyography) נימצא שאכן תנועה שמתבצעת בחוליות העליונות של הצוואר משפיעות על שרירי המסטר (Masseter) - שריר לעיסה מרכזי. במחקר אחר שנערך ב2016 (Physiology & Behavior) ועשה גם הוא שימוש בציוד חשמלי למדידת הפעילות החשמלית בשריר מצא שלעיסה עם צד אחד של הפה משפיע על הצד השני של הצוואר ועלול לגרום לכאבי צוואר.

צליפת שוט, נזק לצוואר וכאבי לסתות

בבואנו להוכיח את הקשר שבין מפרקי הלסת לבין עמוד השדרה הצווארי חשוב לציין את העובדה שנפגעי צוואר רבים כתוצאה מצליפת שוט מדווחים גם על כאבי לסתות. על פי מחקר שפורסם ב2007 על ידי איגוד רופאי השיניים בארצות הברית נמצא ש1 מכול 3 אנשים שסבלו מסימנים ותסמינים על רקע צליפת שוט דיווחו גם על כאבים בלסתות. למרות שאין הסבר חד משמעי להשפעה הזאת הרי שמכלול הנזקים שנחשף אליהם עמוד השדרה הצווארי הכולל שינויי יציבה, ופציעות של רקמות רכות ישפיעו בהכרח על אופן עבודת הצוואר ולכן גם על עבודת מפרק הלסת.

מתח נפשי, כאבי לסתות וכאבי צוואר

גם כאבי צוואר וגם כאבי לסתות נגרמים לעתים קרובות על רקע של מתחים נפשיים. כיווצי שרירי בלתי רצוניים בשכמות ובצוואר בגלל מתחים נפשיים מובילים להתפתחות נקודות הדק בשרירים הללו ולכאבים בצוואר. אותו מתח נפשי עלול גם לגרום לנו להדק לסתות (Clenching ) ו/או לחרוק שיניים (Bruxism) ובכך להפעיל לחץ מסיבי על שרירי הלעיסה ולגרום לכאבים במפרקי הלסת. השילוב הזה שבין כאבי צוואר לבין כאבי לסתות יכול על כן להתפתח בגלל לחצים נפשיים, חרדות ודאגות. את הקשר הזה הדגישו החוקרים במחקר שהתפרסם ב2015 (Journal BioMed Research International). החוקרים הגיעו למסקנה שמצבים נפשיים כמו אלו שהוזכרו יש סיכוי גבוה שקבוצת אנשים בעלי נטייה גנטית לכך יחרקו ו/או יהדקו לסתות ובכך יגרמו לפעילות מוגברת של שריר המסטר שתוצאתו נזקים חדשים או החמרה של נזקים קיימים במפרקי הלסת.

סיכום

שרירי לעיסהקשרים פונקציונליים קיימים בין הגולגולת הצוואר והמפרקי הלסת. תנועות של מפרקי הלסתות גורמות לתנועה גם בצוואר ובראש. המערך התנועתי הזה מסונכרן על ידי המערכת העצבית. ליקויים בעמוד השדרה כולל כאלה הנגרמים בגלל יציבה לקויה עלולים לגרום לליקויים במפרקי הלסת ולהיפך. בכול בעיה שמתעוררת במפרקי הלסת יש להתייחס גם לעמוד השדרה הצווארי ולהיפך.

המלצות

במחקר שפורסם ב2009 (Issue Of Clinics Journal) הגיעו החוקרים למסקנה שיש קשר בין היציבה לבין כאבים במפרק הלסת. בעקבות תובנה זאת המליצו החוקרים לקלינאים המטפלים בהפרעות של מפרקי הלסת לבדוק את היציבה של החולה ולנסות לשפרה. המלצה דומה לערוך בדיקה מקיפה של היציבה ושל עמוד השדרה הצווארי יצאה גם ממחקר שפורסם ב2003 (Journal of Oral Rehabilitation). המחקר מצא שכיחות גבוהה יותר של מגבלות תנועה וכאבים בצוואר בקרב חולים שסבלו מליקויים במפרקי הלסת ביחס לאנשים שלא סבלו מליקויים דומים במפרקי הלסת.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב לצוואר, כולל בין היתר פריצת דיסק צווארית. כמו כן תוכלו לקרוא אודות האופן שבו אנו מאבחנים פריצת דיסק בצוואר וכיצד אנו מטפלים בפריצת דיסק בצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)