Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

התרגום המילולי של "טורטיקוליס" הוא צוואר מפותל. הגורם לטורטיקוליס אינו ברור על פי הסברה המקובלת מה שעומד בבסיס הבעיה הוא נזק מינורי לאחת מרקמות הצוואר והתפתחות דלקתית אשר גורמים לכאבים בצוואר ומגבלות תנועה קשות. יש לבצע אבחנה מבדלת יסודית כדי לשלול בעיות אחרות. הטיפול מקובל הוא שמרני. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טורטיקוליס חריף - רקע

למעשה, מדובר בתופעה קלינית שכיחה של הצוואר אשר יכולה להיות מולדת או חדה נרכשת. טורטיקוליס מולד נגרם לרוב בגלל שריר צוואר קצר (סטרנו קלידו מסטויד) וגורם בעיקר למגבלת תנועה של הצוואר ועיוות של הפנים. טורטיקוליס חד נרכש שעליו מתמקד מאמר זה, נגרם לרוב בגלל בעיות מינוריות בעמוד השדרה הצווארי וכרוך בהיווצרות עווית שרירית בצוואר, כאבי צוואר חריפים, מגבלת תנועה של עמוד השדרה הצווארי ומנח צווארי מעוות.

תאונות, חבלות, ארגונומיה לקויה, יציבה לקויה ותנועות "לא נכונות" יכולים לגרום לנזקים בצוואר ולכאבים. הכאב שאנו חשים בצוואר יכול להגיע מפגיעה בשרירי הצוואר, בדיסקים הבין חולייתיים, בפרקי השטחה שבין החוליות, בחוט השדרה, בעצבים היוצאים מחוט השדרה, ברצועות התומכות בעמוד השדרה ולמעשה מכל אחת מהרקמות הבונות את עמוד השדרה הצווארי.

לפני שנפרט כיצד מאבחנים ומטפלים בטורטיקוליס ובכאבים בצוואר שנובעים מטורטיקוליס חריף נערוך סקירה קצרה על האנטומיה של הצוואר.

אנטומיה של עמוד שדרה הצווארי

אנטומיה של עמוד השדרה הצוואריהצוואר מורכב ממערך של שרירים, גידים, 7 חוליות רצועות ורקמות אחרות בין בסיס הצוואר לבסיס הגולגולת. החלק המרכזי במבנה הזה הוא כמובן עמוד השדרה הצווארי אשר לא רק תומך בראש אלא גם מגונן על חוט השדרה העובר בתוכו בתעלה ייעודית. בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה הצווארי ישנו הדיסק הבין חולייתי שתפקידו לבלום זעזועים ועוד ארבעה מפרקים: שני פרקי שטחה ושינ פרקי על שם לושקה. 

חוט השדרה ושורשי העצבים הבוקעים ממנו הם שמאפשרים שליטה מוטורית ומתן תחושתיות לחלקי גופינו השונים. שרירי וגידי הצוואר תומכים בעמוד השדרה ומעניקים לו יציבות ודינאמיות. הרצועות ויתר הרקמות הפסיביות מונעות תנועת יתר. 

גורמים

טורטיקוליס חד שאינו מולד, יכול להתפתח בגין סיבות רבות, סיבות שכיחות יכולות לכלול: תאונת דרכים, חבלה בעמוד השדרה הצווארי וברקמות הסובבות אותו, שינה כאשר התמיכה בצוואר אינה נכונה או לא קיימת בכלל, תנועת צוואר לא נכונה, יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה במהלך העבודה שלכם, פעילות הספורט והרוטינה היומית. 

דלקת זיהומית בגרון ובדרכי אוויר עליונות יכולה לגרום להווצרות עווית שרירית בצוואר ולטורטיקוליס צווארי. לעיתים נדירות יותר תתפתח התופעה הצווארית הכואבת הזאת בעקבות נזקים והסתיידויות של הדיסק הבין חולייתי בצוואר, דלקת פרקים ניוונית, גידולים סרטניים ועוד. הסימנים והתסמינים הנובעים במצב של טורטיקוליס חד חולפים לרוב, תוך ימים ספורים, אפילו ללא כול טיפול אך בחלק קטן מהמקרים הם יכולים להמשך זמן ממושך יותר ואף עלולים להיות סימן למחלה רצינית יותר.

סימנים ותסמינים

התסמינים והסימנים העיקריים בגין טורטיקוליס חד נרכש כוללים: מנח אנטלגי (צוואר לא ישר) וכאבים חדים. הכאבים יופיעו לרוב בצד אחד של הצוואר ולעיתים רחוקות יותר באמצע הצוואר. הכאבים יכולים להקרין לראש או לשכמה. הצוואר נתקע במנח אחד כאשר כול ניסיון לזוז מהמנח הזה יהיה כרוך בכאבים חדים. ברוב המקרים אין היסטוריה של טראומה או חבלה. לעיתים קרובות ידווחו הסובלים מהתופעה על חשיפה לקור או על מנח צווארי לקוי או על שהייה במנח צווארי אחד באופן ממושך. עבודת מחשב ממושכת, ישיבה ממושכת, קריאה ממושכת, אי הקפדה על זווית ניטרלית של עמוד השדרה הצווארי, כול אלו הם סיכונים שעלולים לחשוף אותנו לטורטיקוליס חד נרכש.

אבחון 

האבחון של כאבים בצוואר וטורטיקוליס הוא קליני בעיקרו מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי נשיאת הצוואר ואופן הנעת הצוואר. נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות. 

במידת הצורך ובעיקר כדי לשלול פתולוגיות אחרות נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הצוואר אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום מלווה בכאבי צוואר, חסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים.

טיפול עצמי

זכרו התנהגות נכונה כאשר מתפתח טורטיקוליס היא קריטית לרפוי עצמי. מיד עם תחילת הבעיה יש לחפש מנח שהוא נטול כאב או הכי קרוב לכך ולשהות בו, כמו כן חשוב להימנע מנסיונות "שחרור" של הצוואר על ידי תנועות חוזרות ונשנות. רצוי גם להימנע מכול פעילות אשר עלולה להחמיר את כאבי הצוואר שלכם. נסו להימנע ממנוחה במיטה שכן די מהר היא גורמת לניוון ולנזקים אחרים אשר עלולים להאט את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

בשינה מצאו ככרית מתאימה אשר מאפשרת תנוחה שאינה כואבת. לרוב כרית נמוכה ושינה על הגב תאפשר הקלה משמעותית בכאבי הצוואר, אך לא תמיד, יתכן ולמקרה שלכם נדרשת כרית גבוהה ושינה על הצד. אם תקשיבו, הגוף יספר לכם מה התנוחה הכי טובה עבורו. עשו שימוש מוגבל בתומך צוואר והשתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. 

כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מכאבי צוואר נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בזעזועים או תנועות חדות של הצוואר.

טיפול כירופרקטי

טורטיקוליסצוואר נעול וכאבי בצוואר שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לרוב כאבי צוואר רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני באמצעות כירופרקט. הכירופרקט יסביר לחולה שמדובר בבעיה בעלת אורך חיים קצר, יבקשו להימנע מנהיגה כול עוד צווארו מוגבל ולצמצם את השימוש בתומך הצוואר בגלל החשש לניוון השרירים. 

לאחר שאבחן שאכן מדובר בטורטיקוליס על רקע מכני והבהיר את מהות הבעיה לחולה יחל השלב הטיפולי. כירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של חוליות הצוואר או הרקמות העוטפות אותו. הטיפול ישלב שימוש באמצעים להורדת דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות הכוללות איזון שרירים, טיפול בנקודות הדק דלקתיות והנעות של מפרקי החוליות. 

פעולות אלו משפרות את תפקוד החוליות והשרירים, את טווח התנועה שלהן ומפחיתה את הכאבים. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות. רק במיעוט המקרים טורטיקוליס עלול להיות נלווה לפתולוגיות מסכנות חיים בחוליות עמוד השדרה, בכלי הדם או במערך הנוירולוגי. סימפטומים כגון אובדן שליטה על הסוגרים, חולשה פרוגרסיבית של שרירי הגפיים, כאבי גב חמורים אשר נילווה אליהם אובדן משקל או חום מהווים דגל אדום ומחייבים אבחון וטיפול מהירים. כמובן שבמקרים הנדירים הללו הכירופרקטיקה אינה מהווה מענה.

מניעה 

על מנת להוריד את הסיכון להישנות טורטיקוליס עליכם לפעול במספר מישורים במקביל:

שפרו את היציבה

מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל. הקפידו על יציבה אופטימאלית לכל אורך הפעילות שלכם.

ההתנהגות הארגונומית

למדו להקפיד על ישיבה מיטבית. נסו להימנע מישיבה או נהיגה ממושכת, ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה. הימנעו מעומס יתר על הצוואר הנובע מביצוע תנועות חוזרות. הקפידו על מנח צווארי ניטרלי כאשר אתם עובדים מול מסך מחשב או מול מסך הטלפון החכם. הקפידו על זווית צפייה נכונה מול מסך הטלוויזיה. הימנעו משהות ממושכת באותה תמוחת צוואר. הצוואר זקוק לנוע. הימנעו משינה על הבטן והקפידו על כרית אשר מעניקה תמיכה ראויה לצווארכם.

פעילות גופנית

לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו באופן הדרגתי לשפר את תפקוד הפיזי של עמוד השדרה הצווארי שלכם. הפעילות הגופנית המונעת חייבת להיות מורכבת מפעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה פעילות לשיפור הקואורדינציה ושיווי המשקל ופעילות לאיזון אורך וגמישות השרירים.

היזהרו מנפילות ותאונות

חלק מהמקרים של כאבי צוואר נגרמים בגין נפילות וגרוע מכך תאונות דרכים. הקפידו על אימוני שיווי משקל ונסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. הקפידו על נהיגה זהירה.

הפחיתו מתחים

הצוואר אולי יותר מכל חלק אחר בעמוד השדרה חשוף לנזקים וכאבי צוואר על רקע של מתחים נפשיים. יהיו מודעים לקשר הזה ועשו הכול למנוע לחצים מחייכם. נסו לנהל אורח חיים עם לחצים מופחתים. ערכו תרגילי הרפיה לצוואר ולשכמות. 

המשיכו לקרוא על תסמונות נוספות שעלולות לגרום בין היתר להופעת סימנים ותסמינים בצוואר כולל כאבי ראש וגם פציעות כתפיים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
עמוד שדרה צווארי בדיקה

עמוד שדרה צווארי? בדיקה נדרשת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים הנובעים מאזור זה ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ותאפשר אומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

עמוד שדרה צווארי בדיקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)