Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שברי מאמץ? אבחון וטיפול נידרשים כעת כדי למנוע כאבים כרוניים ואולי אף התפתחות של שבר מלא. שברי מאמץ והסימנים והתסמינים הנלווים להם שכיחים בקרב טירונים, רקדנים ואתלטים. מדובר בשבר זעיר שנוצר באחת מהעצמות נושאות המשקל. 

גורמים לשברי מאמץ וכאבים ברגליים כוללים בעיקר אימונים קשים מידי. אבחון וטיפול מדויקים חשובים למניעת כאבים כרוניים ברגליים. עומסים חוזרים ונשנים על אזורים מסוימים על העצם עלולים לגרום לנזקים מקומיים בעצם. כאשר הנזקים הללו נגרמים מהר יותר מהיכולת העצמית של הגוף לתקנם התוצאה תהייה התפתחות של שברים בעקבות מאמץ. בניגוד לשבר מאמץ, שבר פתולוגי נגרם עקב עומסים רגילים בנקודות חלשות לאורך העצם הנגרמות בגלל תופעה פתולוגים כגון אובדן צפיפות עצם, דלקת זיהומית או גידול סרטני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שברי מאמץ אבחון וטיפול - רקע

שברי מאמץ מהווים רעה חולה בקרב ספורטאים ובמיוחד בקרב המתגייסים לצבא. קבוצה נוספת שעלולה לפתח בשבר מסוג זה הם בני הנוער שבילו את רוב שנותיהם מול מסך הטלוויזיה ו/או המחשב ובגיל שבע עשרה וחצי הם מחליטים להתגייס לסיירת ופותחים בפעילות גופנית מטורפת.עומסי יתר אלו גורמים לנזק גדול יותר לעצמות מיכולתו של הגוף לספוג ולהגיב בבנייה וחיזוק של העצם. 

תסמינים נוספים מלבד כאבים כוללים נפיחות מקומית אדמומיות ורגישות למגע. ברוב המקרים העצמות החשופות להתפתחות שברים בעקבות מאמץ הן אלו שבגפה התחתונה ובעיקר עצם השוק, עצמות כף הרגל, עצם השוקית, עצם הירך, האגן ועמוד השדרה. שבר מסוג זה יכול להתפתח גם בעצמות הגפה העליונה בעיקר בקרב ספורטאים המפעילים את הגפה הזאת באופן אינטנסיבי. 

כאשר מדובר בכאבים קלים ברגליים אזי מנוחה של מספר ימים או שבועות עשויה להועיל בלי צורך בטיפולים מיוחדים. סימנים ותסמינים קשים יותר מחייבים התייעצות ואף טיפול בבעיה על ידי גורם מקצועי. במצבים קשים עוד יותר יש לשקול פתרון כירורגי.

שברי מאמץ שכיחים

שברי מאמץ שכיחים יותר בגפה התחתונה לעומת הגפה העליונה. הם מתרחשים ב 23.6% מהמקרים בעצם השוק (Tibial), ב 17.6% מהמקרים בעצם הסירה בכף הרגל (Navicular), ב 16.2% מהמקרים בעצמות המסרק (Metatarsal), ב 15.5% מהמקרים בעצם השוקית (Fibula), ב 6.6% מהמקרים בעצם הירך (Femur), ב 1.6% מהמקרים באגן (Pelvis) וב 0.6% מהמקרים בעמוד השדרה (Spine). התפתחות שברים בגפה העליונה בעקבות מאמץ אינם שכיחים ועלולים להתפתח בקרב משתתפים בענפי ספורט הכרוכים בזריקה והטלה חוזרים ונשנים.

גורמי סיכון להתפתחות שברי מאמץ 

כול מי שחושף את העצמות שלו לעומסים חריגים מצוי ברמת סיכון מוגברת להתפתחות שברי מאמץ. אצלנו בארץ התופעה הזאת שכיחה בעיקר בקרב טירונים והמצויים במסלול ההכשרה שלהם הכולל ריצות, מסעות ועמידות ממשוכת על הרגליים. עומסים דומים ולעיתים אף גדולים יותר מוטחים על רגליהם של ספורטאים כולל רקדנים, כדורסלנים וכדורגלנים ובעיקר על רגליהם של ספורטאי אקסטרים כגון רצי מרתון, משתתפי תחרות איש הברזל, טריאתלון ועוד. גורמים נוספים כוללים: 

  • שכיחים יותר אצל נשים באופן כללי

  • שכיח יותר בקרב נשים הסובלות מתסמונת המשולשת של הספורטאית (The Female Athlete Triad): תת אכילה, מחזור הוסת לא סדיר, ריכוז מינרלים נמוך בעצמות.

  • שתיית אלכוהול מרובה (מעל 10 כוסות בשבוע)

  • רמה נמוכה של ויטמין D

  • עישון

  • אימון לקוי: שינויים מהירים מידי בעצימות האימון הגופני.

  • ציוד לקוי: ריצה על משטחים קשיחים, נעליים לקויות

  • מבנה ותפקוד גופני לקויים: אורך רגליים שונה, חוסר איזון שרירי ברגליים, ביומכניקה לקויה.

סימנים ותסמינים לשברי מאמץ 

הסימנים והתסמינים העיקריים במצב של שבר המתפתח בגלל מאמץ כוללים כאבים ורגישות הממוקמים על העצם המעורבת. כאבי כף רגל כאשר הפגיעה היא בעצמות המסרק, כאבי שוק כאשר השבר ממוקם בכול מקום לאורך עצם השוק, כאבי ברכיים כאשר הפגיעה היא בחלק המקורב של עצם השוק, כאבי ירך כאשר הפגיעה היא בצוואר עצם הירך, כאבי מפשעה כאשר הפגיעה היא באגן. הכאבים הם קבועים, מחמירים בתנועה, אינם פוחתים במנוחה ואף עלולים להעיר אתכם משינה. באזור שבר המאמץ עלולים להתפתח גם נפיחות ורגישות למגע.

אבחון שברי מאמץ

שבר מאמץיש לקחת בחשבון שבר מאמץ בכול חולה המתלונן על כאבים ונפיחות לאחר מאמץ חריג ללא רקע טראומתי. האבחון יתבצע באמצעות לקיחת היסטוריה רפואית שתכלול שאלות כגון מה ואיפה כואב?, מתי החלו הכאבים?, מה מקל על הכאבים? מה מחמיר את הכאבים?. לאחר השלב הזה נעבור לבדיקה הגופנית.

בבדיקה הגופנית נתבונן על אופן התנועה/עמידה של החולה, נבקש מהחולה לנתר קלות על הרגל הפצועה (Hop test), נשעה שימוש במבחן המזלג (Tuning fork test) נמשש את העצם המעורבת ועוד. לצורך אבחון נוכל להיעזר באמצעי הדמיה. צילום רנטגן עלול שלא להראות את השבר עד אפילו 10 שבועות לאחר תחילת הפציעה. מיפוי עצמות ו MRI נחשבים ליותר רגישים לשברי מאמץ ועשויים להיות לעזר רב.

אבחנה מבדלת של שברי מאמץ

מלבד שבר מאמץ כאבים בעצם השוק עלולים להיגרם ממגוון רחב של פגיעות שכל אחת מהן מהווה תסמונת כאב שונה המצריכה טיפול שונה. כך למשל אנו עלולים לאבחן כ"שבר מאמץ" את "תסמונת המדור" (compartment syndrome) או "שין ספלינט". האבחנה המבדלת מתבססת על לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה פיזית קפדנית שמסגרתה נאתר את מקום הכאב וננסה להגבירו ושימוש באמצעי הדמיה.

שין ספלינט היא תסמונת כאב בשוק (ורק בשוק) שמקורה נזק בנקודת החיבור של השרירים עם מעטפת עצם השוק. כך למשל "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial tibial stress syndrome) - סוג של שין ספלינט - מתפתח נזק ודלקת בנקודת החיבור של השרירים הפנימיים של עצם השוק עם עצם השוק. התוצאה כאבים ורגישות לאורך חלק נרחב מהחלק הפנימי של עצם השוק. ברוב המקרים הכאבים כתוצאה משין ספלינט ייעלמו במנוחה.  

הכאבים בשברי מאמץ בעצם השוק יהיו מרוכזים בנקודה אחת על העצם ויופיעו במצב של פעילות ובמצב של מנוחה. לחיצה על נקודה זאת תייצר כאב חד. במצבים מתקדמים הכאבים עלולים להפריע למהלך השינה.

התסמינים בתסמונת המדור (Compartment syndrome) כוללים כאב חריף ואובדן תפקוד של הרגל בגלל חסימה של זרימת הדם לרגל. במצב של מנוחה הכאב הנובע מתסמונת המדור פוחת באופן דרסטי. הכאבים והפגיעה התפקודית בשברי מאמץ לא פוחתים בעת מנוחה ואף עלולים להעיר את הפצוע משנתו. מבחן ניתור (Hop test) על הרגל הפצועה יעצים את הכאב שנובע משבר המאמץ אך לא את הכאב שנובע מתסמונת מדור או משין ספלינט. גם שימוש במבחן המזלג עשוי להעצים כאב מקומי מעל נקודת השבר ולא יעצים כאב שנובע מפתולוגיות אחרות.

גם המיקום של הכאב עשוי להעניק לנו רמז לגבי האבחון. כאבי שין ספלינט של השריר השוקתי הקדמי יופיעו בחלק הקדמי פנימי התחתון של עצם השוק, כאבי שין ספלינט של השרירי השוקתי האחורי יופיעו בחלק הקדמי חיצוני תחתון של עצם השוק, תסמונת המדור תגרום לכאבים בחלק החיצוני של עצם השוק עם נפיחות מודגשת, עור מתוח וחיוור ואילו כאבים הנובעים משברי מאמץ יהיו ממוקדים ויכולים, תלוי במיקום הנזק, להופיע בכול מקום לאורך עצם השוק לפנים. בצילום רנטגן יופיעו סימנים לשבר מאמץ ולא של הפתולוגיות האחרות.

שברי מאמץ בכף הרגל

כאבים בכף רגל עלולים להיגרם ממספר פתולוגיות שונות ובכללן "דורבן" או דלקת ברקמה הפלנטרית (Plantar fasciitis), דלקת עצב על שם מורטון (Morton neuroma), דלקת בכרית כף הרגל (Metatarsalgia) ועוד. שבר מאמץ באחת מעצמות המסרק יגרמו לכאבים ממוקדים בכף רגל ונפיחות. הכאבים בגין דלקת ברקמה הפלנטרית יכולים להופיע בכול מקום בכף הרגל, כאבים שכרית כף הרגל יהיו ממוקדים לראשים של עצמות המסרק וכאבים בגלל דלקת עצב על שם מורטון יופיעו עם לחיצה לרוב, בין האצבעות השלישית והרביעית. צילום רנטגן או מיפוי עצמות עשוי לזהות שבר מאמץ ודורבן בלבד.

טיפול בשברי מאמץ 

הטיפול בשבר מסוג זה צריך להתחיל מיד עם אבחונו. איחור בטיפול וניהול עלולים לעכב באופן משמעותי את ההחלמה. רוב שברי המאמץ יחלימו אם תינתן להם המנוחה והזמן הנדרשים. מנוחה אין משמעותה כניסה למיטה ויציאה ממנה רק לאחר שהעצם החלימה. מנוחה ממושכת במיטה לא זו בלבד שלא תועיל אלא תגרום לניוון נזקים ואף תאט את ההחלמה. כול שנדרש הוא מעבר לפעילות שאינה גורמת לכאבים. מומלץ לעבור לפעילות גופנית חלופית שאינה יוצרת עומסים על העצם השבורה כגון אימון קרוס, פעילות בתוך המים או רכיבת אופניים ובלבד שאלו לא יגרמו לכאב. 

מנוחה יחסית זאת עשויה להימשך חודש עד שלושה חודשים תלוי בחומרת הבעיה. מלבד מנוחה והימנעות מריצה יש לשקול שימוש בחבישה, קביים ושימוש בלייזר רך. לעיתים רחוקות יהיה צורך בנטילת תרופות נוגדות דלקת ובמקרים קיצוניים גם התערבות כירורגית כאשר הנזק לעצם מחמיר. מומלץ להעשיר את התזונה באמצעות  (800 IU) של ויטמין D ליום ו (2,000 mg) של סידן ליום.

שיקום ומניעה של שברי מאמץ 

על מנת למנוע הישנות של שברים על רקע מאמצים חשוב לא לדלג על השלב השיקומי. את השלב הזה נתחיל במקביל לביצוע השלבים המתקדמים של הטיפול. בשלב השיקומי אנו חושפים את העצם לעומס הדרגתי ומאפשרים לגוף לבנות את העצם ולחזקה. כדי למנוע הישנות של שבר המאמץ יש להפנים: אל תרוץ עם כאב. כאב או אפילו רגישות מחייבת אתכם לעצור ולבדוק מה הגורם. עומס יתר ישפיע תחילה על השריר ורק לאחר מכן יזלוג הנזק את העצם.

דבר חשוב נוסף הוא זיהוי של מנגנון הפציעה. אתם חייבים להבין מה עומד בבסיס הפציעה. ללא זהוי המנגנון שבר המאמץ עלול לחזור. האם מדובר בעומס יתר פשוט עקב אימון יתר או אולי בלקות שנובעת מטכניקת ריצה או אורך רגליים לא שווה? האם השריר או השרירים חלשים או גמישים מידי?, האם אתם סובלים מסבוב יתר פנימה (פרונציה) של אחת או של שתי כפות הרגליים?, נעליים? מדרסים?  

צריכת ויטמין D וסידן עשויים להועיל במניעת התפתחות שברים על רקע מאמצים עם זאת הדבר אינו חד משמעי ומחקרים שנערכו בנושא לא הצליחו להוכיח זאת. ובכל זאת ההמלצות כוללות צריכת כמות יומית בת (800 IU) של ויטמין D וצירכת כמות יומית בת (2,000 mg) של סידן.

המשיכו לקרוא אודות מנגנון פציעה שכיח הקרוי פציעות ממאמצים נשנים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)