Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נמק העצם? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו במלאכת האבחון. תא עצם שאינו מקבל אספקת דם מת!. כאשר תופעה זאת, הקרויה נמק העצם או נמק אווסקולארי, מתרחשת במפרק היא מעלה את הסיכוי שהעצם לא תצליח לעמוד בעומסים ותקרוס מתחת לסחוס. 

כאב ברגל היא תלונה שכיחה. ברוב המקרים הגורם לכאבים הוא זניח כגון מתיחה קלה של גיד או שריר או שחיקה מינימאלית של הסחוס והכאבים צפויים לחלוף במהרה. לפעמים הגורם לכאבים במפרק עלול להיות תופעה הנקראת באופן כללי נמק אווסקולארי (Avascular necrosis - AVN).

פגיעה באספקת הדם לירך הנגרמת בעיקר בקרב צעירים הפעילים גופנית תגרום: "נמק ראש עצם הירך" (ONFH - Osteonecrosis of the femoral head). פגיעה באספקת הדם למפרק הברך תגרום: "נמק ספונטני של הברך"  (SONK- Spontaneus Osteonecrosis of the Knee). מדובר בבעיה בעלת משמעות קלינית גדולה יחסית. אבחון לקוי ו/או ניהול וטיפול לקויים או איטיים עלולים לגרום לקריסה והרס של המפרק ולצורך להחליפו בהליך כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נמק העצם גורמים ותסמינים - רקע

נמק העצם, גורמים ותסמינים

כ 500 מקרים של נמק העצם (Osteonecrosis or Avascular necrosis - AVN) מתרחשים בישראל מידי שנה. על פי מחקרים מסוימים הסיכוי של גברים ללקות במחלה גבוה יותר מזה של נשים ברמה של 8:1.  הגיל עם הסיכון הגבוה ביותר לחלות במחלה הזאת הוא בין 30-50. נמק בעצם יכול להתפתח בכול אחת מהמפרקים אך המפרקים השכיחים ביותר הם המפרקים נושאי המשקל והנתונים לעומס: מפרק הירך, מפרק הברך ומפרק הכתף. מפרקים אפשריים נוספים כוללים את מפרק הקרסול, עצמות כף הרגל (Talus fracture), עצמות כף היד ומפרק כף היד, מפרק הלסת ועמוד השדרה. נמק בעצם של ראש הירך אצל ילדים נקרא מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease). 

ההשלכות התפקודיות של נמק אווסקולארי תלויה במיקום הנזק ובחומרת הנזק. כאשר הפגיעה בעצם היא קטנה ולא חלה קריסה תוך מפרקית יש סיכוי סביר שהעצם שניזוקה תוכל להשתקם באופן מלא.

גורמים אפשריים

לא  תמיד יש הסבר חד משמעי לגבי מה גורם להפרעה באספקת הדם לעצם. הגורם בחלק גדול מהמקרים נותר עלום. הגורם הברו הוא נזקי חבלה. נזק טראומטי למפרק (שבר, פריקה) על רקע נפילה או תאונה או ניתוח של המפרק או באזור המפרק עלולים לפגוע באספקת הדם ולגרום להתפתחות נמק העצם. גורם נוסף הוא מחלת רקע כלשהי או טיפול תרופתי כמו פרדניזון (Prednisone) שמשבש את אספקת הדם למפרק. גם עומסי יתר על המפרק הנובעים מעומסים חוזרניים עלולים לגרום להצטברות נזקים ובין היתר לגרום לשיבוש באספקת הדם ולהתפתחות של נמק בעצם.

גורמי סיכון לפתח נמק בעצם

ישנם מספר גורמי סיכון ידועים שמעלים את הסיכוי לפגיעה באספקת הדם לעצם ולהתפחות נמק בעצם. גורמים נוספים כוללים צריכה ממושכת של תרופות קורטיקוסטרואידים כמו פרדניזון (Prednisone), הפרעות בקרישת דם, נזקים ומחלות של כלי הדם, צריכת אלכוהול מוגברת, אנמיה חרמשית, כימותרפיה ורדיותרפיה, מחלת הדקומפרסיה, מחלות אוטואימוניות ועוד. מספר מחקרים מצביעים על האפשרות שקיימת גם נטייה גנטית להתפתחות של נמק בעצם.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים וחומרתם תלויים בחומרת הנזק במפרק. בשלבים הראשוניים יתכן ולא יהיו סימנים ותסמינים כלל וכלל. בשלבים מתקדמים מעט יותר התסמינים העיקריים יהיו כאבים במפרק ומגבלות תנועה כאשר מוטל עומס על המפרק המעורב. הכאב במפרק ומגבלת התנועה יהיו קלים יחסית ומנוחה עשויה להקל על הכאב. מאוחר יותר יופיעו הכאב ומגבלות התנועה באופן חד יותר וימשכו ללא הפוגה גם במצב של מנוחה.

במידה ומשטח ההחלקה של המפרק שנחלש מהמחלה משנה את צורתו הכאבים ומגבלות התנועה של המפרק מחמירים מאוד. התפקוד הלקוי של המפרק בעקבות השינוי המבני התוך מפרקי יגרום בטווח הארוך להתפתחות של דלקת מפרקים ניוונית על כול המשתמע מכך מבחינת סימנים, תסמינים ותפקוד. הסימנים והתסמינים עלולים להחריף הרבה יותר כאשר המשטח המפרקי קורס לחלוטין ועלולים לכלול מצב שבו לא תוכלו להזיז את המפרק בלי כאבים קשים. נמק העצם היא תופעה שעלולה להישך זמן ארוך.לעיתים בין תחילת הנמק ועד למצב של קרעסת העצם עלולה לחלוף גם יותר משנה. המפרקים המעורבים ביותר הם מפרק הירך ומפרק הברך ולכן במקרה של כאבים בירך וכאבי ברכיים יש לשלול אפשרות של נמק בעצם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)