Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נמק העצם? אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את העצם מפני קריסה ונזק מפרקי קשה. מדובר בהפרעה בריאותית הנוצרת כאשר הפחתה או עצירת אספקת הדם גורמת למוות של תאי עצם. התופעה שכיחה יחסית במפרקי הברכיים ובמפרקי הירך. 

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאבים ברגל ובעיקר בירך או בברך, החל מפציעות טראומטיות עבור דרך פגיעות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניים וכלה במחלות והפרעות בריאותיות. אחד הגורמים לכך הוא פגיעה באספקת הדם לעצמות במפרק וכתוצאה מכך מוות של תאי עצם במפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נמק העצם אבחון וטיפול - רקע

ללא אספקת דם עקיפה או ישירה כול רקמה בגוף כולל העצם אינה יכולה לשרוד. אבחון מהיר ומדויק של נמק בעצם (Avascular necrosis - AVN or osteonecrosis) יאפשרו טיפול וניהול נכון של הבעיה וימנעו נזקים קשים במפרק כולל קריסתו. ברוב המקרים התופעה הזאת מתרחשת במפרק הירך אך גם מפרקים אחרים שעליהם מוטלים עומסים חשופים להתפתחות הבעיה כולל בין היתר מפרק הברך, מפרק הקרסול, מפרק הכתף ועוד. יש לזכור שכמו בעיות חמורות אחרות שבהן הזמן משחק תפקיד חשוב יש צורך לאבחן במהירות האפשרית את מקור הכאב. אבחון מהיר משמעותו עשויה להיות הצלה של המפרק.

אבחון

 כמו כול בעיה אחרת במערכות עצב שריר ושלד גם נמק בעצם מאובחן באמצעות למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית של התסמינים והרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה, ביצוע בדיקה גופנית כולל בדיקה נוירולוגית וביצוע בדיקות מעבדה ודימות. 

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו וכן אודות ההיסטוריה של הסימנים והתסמינים עליהם הוא מתלונן. נשאל שאלות אודות הרקע הבריאותי של החולה (מחלות רקע כגון אנמיה חרמשית, קרישי דם, מחלות כלי דם ועוד), טיפולים תרופתיים (טיפולים בקורטיקוסטרואידים?) נשאל שאלות על הכאב ועל יתר הסימנים והתסמינים שמהם הוא סובל: איפה כואב, מתי הופיע  (פציעות, ניתוחים), מה עוצמת הכאב האם הוא מעיר אתכם משינה, כמה זמן אתם סובלים מהסימנים והתסמינים הללו, האם ישנם תנועות או מנחים שמחמירים או מפחיתים אותם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים, האם אתם צורכים אלכוהול וכמה, מקצוע? סוג הפעילות הגופנית שבה אתם פעילים, ועוד.

בדיקה גופנית

יש לזכור שבדיקה גופנית בשלבים הראשוניים של המחלה עלולה לא למצוא דבר. בשלבים מתקדמים יותר כאשר ישנם סימנים ותסמינים הסיכויים של בדיקה כזאת טובים יותר. הבדיקה הפיזית תכלול התבוננות על האופן שבו החולה מניע את גופו ובעיקר את החלק הפגוע במגוון מצבים נושאי משקל. לאחר מכן נמשש את חלקי הגוף המעורבים במטרה לאתר אזור רגיש, כואב או פצוע. נבחן באופן אקטיבי ופסיבי את טווחי תנועה של המפרק המעורב ושל מפרקים סמוכים ואת התפקוד השרירים סביבם. נבצע בדיקות מיוחדות ייעודיות למפרק המעורב. כך למשל נבצע מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign) ומבחן פבר (FABER) לזיהוי בעיה אפשרית במפרק הירך ועוד. האם יש צליעה (ברך...)? האם יש מגבלה תפקודית (כתף...)? באמצעות הבדיקה נשלול שהכאב עליו מתלונן החולה מוקרן ממקום אחר. נערוך בדיקות נוירולוגיות כדי לשלול מעורבות עצבית.

דימות

MRI של נמק בכתףבשלבים המוקדמים צילום רנטגן עלול לא לגלות את האזור הפגוע בעצם. בשלבים המוקדמים גם מיפוי עצמות וגם סריקה טומוגרפית ממוחשבת (CT) יתקשו לזהות את הנמק בעצם. דימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging- MRI)המכשיר המדויק ביותר לצורך זיהוי נמק בעצם גם בשלביו המוקדמים הוא MRI.  השימוש בביופסיה לצורך אבחון נמק בעצם, למרות דיוקה, נדירה בגלל הנזק שנגרם למקום במהלך הבדיקה.

אבחנה מבדלת

מגוון בעיות נוספות עלול לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים בגלל נמק בעצם. כך למשל הסימנים והתסמינים של קרע במיניסקוס או קרע רצועה בברך עלולים להיות דומים לנמק בעצם בברך וקרע לברום במפרק הירך, דלקת פרקים במפרק הירך עלול לגרום לסימנים ותסמינים הדומים לאלו הנגרמים מנמק בעצם הירך, דלקת זיהומים במפרק או גידולים סרטניים במפרק עלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים מנמק בעצם, פריצת דיסק עלולה להשליך כאב לכיוון הירך או לכיוון הברך ולבלבל אותנו עם נמק בעצם שמפרקים אלו ועוד. 

סיווג החומרה על פי הממצאים 

  • רמה 0 - החולה אינו מתלונן על סימנים ותסמינים, אין ממצאים ברנטגן, בדיקה היסטולוגית מזהה נמק.

  • שלב 1 - יתכנו סימנים ותסמינים קלים, רנטגן וCT לא מראים דבר, MRI ומיפוי עצמות מעלים חשד לנמק. בדיקה היסטולוגית מזהה נמק.

  • שלב 2 - החולה מתלונן על סימנים ותסמינים, צילום רנטגן מראה סימנים חלקיים לנמק, MRI מראה נמק.

  • שלב 3 - החולה מתלונן על סימנים ותסמינים משמעותיים, בצילום רנטגן סימנים לנמק ממצאים אופייניים לנמק כולל סימן הסהרון (Crescent Sign) אזור בעל צפיפות עצם נמוכה המופיע כאשר יש תמט של בחלק העצם מתחת לסחוס המפרקי. המבנה נראה שמור.

  • שלב 4 - החולה מתלונן על סימנים ותסמינים קשים, קריסה ברמת חומרה קלה של ראש המפרק, אי סדירות של המרווח המפרקי.

  • שלב 5 - החולה מתלונן על סימנים ותסמינים קשים, צילום רנטגן מעיד על שינויים קשים במפרק כולל אי סדירות של המפרק, שינויים ניווניים בראש המפרק כולל זיזים גרמיים ובמרחשת המפרק (Acetabulum).

  • שלב 6 - החולה מתקשה להניע את המפרק בלי כאבים קשים, צילום רנטגן מעיד על הרס של המפרק. 

טיפול

ישנם שני מסלולים משולבים לטיפול בנמק בעצם: מסלול שמרני כירופרקטי ומסלול תרופתי ו/או כירורגי. במקרים מסוימים הטיפול הטוב ביותר בנמק העצם הוא טיפול משולב שבו החולה מטופל באופן שמרני ובמקביל מקבל תרופות כדי לטפל בגורם לבעיה. כך למשל כאשר הגורם לנמק בעצם הוא קרישי דם חובה לשלב את הטיפול עם תרופות שמטרתן למוסס את קרישי הדם כדי לחדש את אספקת הדם לעצם.

טיפול כירופרקטי

הכלים שעומדים לרשות הכירופרקט כוללים: המלצות והדרכות לגבי האופן שבו משתמש החולה במפרק. העיקרון הוא מנוחה והימנעות מהפעלת עומסים על המפרק החלש כדי לאפשר לעצם להתחדש ולהתחזק ולהימנע משבר תוך מפרקי. שימוש בלייזר רך וטיפול באמצעות גלי הלם כדי להגביר את אספקת הדם לעצם ויחד איתה את קצב חידוש העצם. שימוש בקביים כדי למנוע עומסים מעל המפרקי נושאי המשקל המעורבים. הפעלה אקטיבית ופסיבית של המפרק ללא עומס על מנת להגביר את זרימת הדם, לשמור את טווחי התנועה ועל דפוסי התנועה של המפרק ולהאיץ את תהליך ההחלמה. 

נפיחות בברך

כדי לבחור במסלול הטיפולי הנכון ביותר עבור החולה בנמק העצם יש לדעת את מיקום הפגיעה (עצם נושאת משקל? באיזה חלק של העצם יש נמק?), את חומרת הפגיעה (האם הנמק כולל גם קריסה של העצם?) ומהו הגורם לנמק (אלכוהול? תרופות סטרואידים? כימותרפיה?). הדבר החשוב ביותר בניהול וטיפול בנמק העצם הוא לעשות כול מאמץ למנוע קריסה של העצם בתוך המפרק.  אם הגורם הוא צריכת אלכוהול מופרזת או שימוש בתרופות סטרואידים יש לנקוט בצעדים מתאימים לנטרולם.

הטיפול הרפואי

המסלול התרופתי כולל טיפול שמטרתו הפחתה של הכאבים באמצעות תרופות נוגדות דלקת, טיפול להורדת שומנים בדם (Statin therapy) או אפשרות להתפתחות קרישי דם, שני גורמים שעלולים לגרום לפגיעה באספקת הדם לעצם. במקרים בהם הכול כשל וחל הרס של המפרק יש לנקוט בהליכים כירורגיים כולל החלפת המפרק. 

טיפול בתא לחץ

בשנים האחרונות החלו לנסות לטפל בנמק א - וסקולרי באמצעות טיפול בחמצן בתא לחץ (HBO).  בחלק מהמחקרים נמצא שטיפול מסוג זה בשלבים המוקדמים של המחלה משפר את המצב העצם ואף עשוי למנוע את התמט של העצם שעלול להתפתח בשלבים מאוחרים יותר של המחלה.

מניעה

גורמי הסיכון ללקות בנמק העצם שיש לנו שליטה עליהם כוללים עומסי יתר על המפרקים שימוש בתרופות קורטיקוסטרואידים וצריכת אלכוהול. הימנעות מחשיפה לגורמי סיכון אלה או לכול הפחות צמצום שלהם עשוי למנוע פגיעה בכלי הדם המספקים דם לעצמות ובכל למנוע נמק בעצם.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים במפרקים ובכללם דלקת פרקים וכן כאבים על רקע של פציעות ספורט. 

המאמר הבא: נמק בעצם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)