Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגליים סימטריות באורכן מהוות תופעה נדירה. השאלה שנשאלת היא מתי הופך ההבדל להיות בעל משמעות קלינית?. במשך שנים נחלקו הדעות בין המומחים השונים לגבי ההשפעה שיש לחוסר שוויון באורך הרגליים על הבריאות שלנו. חלק מהמומחים טענו שלגוף יש את יכולת להתאים את עצמו גם כשמדובר בהבדלים של שניים ואפילו שלושה סנטימטרים בעוד שאחרים טענו שאפילו לחצי סנטימטר ישנה משמעות קלינית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

רגל קצרה יותר - רקע

הבדל באורך של הרגליים העולה על סנטימטר ולפעמים אף פחות מזה כבר טומן בחובו את היכולת להזיק. המשמעות האסתטית לחוסר הסימטריה באורך הרגליים ברורה ואולם לטווח הארוך המשמעות המכאנית היא זו שצריכה להטריד אותנו. רגליים לא שוות באורכן עלולות לגרום לאגן הלא מאוזן, עקמת שמתפתחת בעמוד השדרה, כתפיים לא מאוזנות ועוד. כול השינויים הללו מובילים עם השנים בגלל התפקוד המכאני הלקוי של המפרקים השונים לשינויי בצורת ההליכה ולבלאי מוקדם של מפרקי הגוף והשרירים השונים. התוצאה עלולה להיות מגוון תסמונות כאבים ודלקות ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי ירך ועוד.

הבדל באורך רגליים - מחקר

מחקר חדש (02/2007) קובע: אנשים עם רגליים שאינן שוות באורכן מצויים בסיכון מוגבר לדלקת פרקים ניוונית אוסטאוארטיריטיס של הברכיים ופרקי הירך. המחקר האמור שעקב אחר 3,161 אנשים כאשר מתוכם ל 6.4% יש הבדלים באורך הרגליים, מצא שהבדל של שני סנטימטר בין האורך של הרגליים יכול לעלות את הסיכון למחלת פרקים באופן משמעותי ולגרום בין היתר לכאבים ברגליים

על פי המחקר ההבדלים באורך רגליים נחלק באוכלוסיה באופן שווה אצל בין גברים ונשים וכן בין בני הגזעים השונים. מלבד יוצא דופן אחד לא נמצאה נטייה של מחלת הפרקים להתמקם ברגל הקצרה או ברגל הארוכה. החלוקה הייתה פחות או יותר שווה מלבד נטייה קלה למחלת פרקים ניוונית של פרק הירך הימנית כאשר הרגל השמאלית ארוכה יותר.

משמעות קלינית

אורך רגליים לא שווההמשמעות האסתטית לחוסר הסימטריה שנוצרת ברורה ואולם לטווח הארוך המשמעות המכנית היא זו שצריכה להטריד אותנו. האגן הלא מאוזן, העקמת שמתפתחת בעמוד השדרה והכתפיים הלא מאוזנות גורמות עם השנים בגין התפקוד המכאני הלקוי לשינויי בצורת ההליכה ולבלאי מוקדם של המפרקים, השרירים והעצמות. ש לזכור שבמצב של חוסר איזון כזה כל פעילות גופנית בעיקר אירובית (ריצה ואפילו הליכה) דינה להזיק ולכן ספורטאים העוסקים בענפי ספורט אלו יתלוננו יותר מאחרים. במקרה של ספק לגבי הכשירות והאיזון של המערכות שריר ושלד עדיף לצמצם למינימום פעילות מסוג זה ולעבור לפעילות חלופית כגון שחייה, אופני כושר, חתירה וכו.

דלקות שרירים בגב ובאגן

בגלל הצורך להחזיק קו עיניים מאוזן הרי שכל מה שמצוי מתחת לקו העיניים חייב לפצות על הרגל הקצרה. התוצאה היא אגן המוטה למטה בצד של הרגל הקצרה. עמוד השדרה המוטה (עקמת) גם הוא לכיוון הרגל הקצרה וחגורת הכתפיים המתאימה עצמה למצב החדש על ידי הטיה משלה. חוסר איזון זה גורם לעבודת פיצוי מאומצת חד צדדית של השרירים והתוצאה היא מאמץ חריג ולא סימטרי של השרירים הזוקפים בעמוד השדרה, של שרירי הכתפיים, של שרירי האגן ועוד. התוצאה דלקות שריריות (נקודות הדק). 

בלאי עצמות, מפרקים וחוליות

רגל קצרה ועומסי היתר הנגרמים בעקבות זאת על העצמות והמפרקים נושאי המשקל בגופנו עלולים לגרום על ציר הזמן לשברי מאמץ בשוקיים או במקומות אחרים, שחיקת סחוסים והתפתחות דלקת פרקים ניוונים במפרקים הללו. בין יתר המפרקים שעלולים להיפגע נמנה את מפרק הירך, את הברכיים, את הקרסוליים ואת מפרקי עמוד השדרה. למעשה, בגלל העיקרון הקינטי שעל פיו הגוף פועל כשרשרת וליקוי בקצה אחד של הגוף עלול לגרום לליקוי בקצה השני, גם חלקי גוף אחרים עלולים להיפגע כולל עמוד השדרה הגבי ועמוד השדרה הצווארי.

בדיקה שגרתית

בדיקה של אורך רגליים צריכה להתבצע באופן שיגרתי על ידי כל גורמי הבריאות העוקבים אחר התפתחות התינוק והילד. בודאי שבדיקה כזאת חייבת להיעשות כאשר הילד או מאוחר יותר האדם הבוגר מתלונן על כאבי גב ו/או כאבים במפרקי הירך. אחרת כל המפרקים שנושאים אותנו והשרירים התומכים בהם עתידים לשלם על חוסר גילוי מוקדם זה.

גורמים להבדלים באורך הרגליים 

הסיבות לחוסר סימטריה באורך הרגליים נחלקות לשתי קטגוריות עיקריות:

1. חוסר שוויון אנטומי באורך רגליים

תופעה זו נגרמת על ידי התפתחות לא תקינה של עצמות הרגליים, כפות הרגליים והאגן. בין אם על רקע טראומתי: שברים חבלות, דלקות זיהומיות, או על רקע רפואי: ניתוחי רגליים (החלפת מפרקים), ניתוחי אגן, גידולים, שיתוק (כגון פוליו), דלקות פרקים ועוד. כך למשל 65% מהגדילה של עצמות הרגליים מקורה באזור הברכיים. קרי פגיעה קשה בברך עלולה להוביל לשיבוש בגדילה ובהתפתחות של הרגל ועל כן לאי שיווין אנטומי באורך הרגליים.

2. חוסר שוויון תפקודי באורך רגליים

למרות אורך רגליים אנטומי זהה קיים חוסר שיוויון במהלך תפקוד. תופעה זו עלולה להתרחש על רקע של שוני בסימטריה שרירית (גמישות, כוח, אורך) או מבנית של הרגליים, האגן או עמוד השדרה. ביומכניקה לקויה ו/או גמישות יתר של אחד או יותר מהמפרקים ברגליים: כפות רגליים - שוני והבדלים במבנה כף רגל (כף רגל שטוחה או גבוהה) אחת לעומת השנייה, מפרקי הברכיים - שנוי והבדלים במבנה מפרק ברך ( ברכי O או ברכי X) אחת לעומת השנייה. עקמת תפקודית עלולה גם היא לגרום לחוסר שיוויון תפקודי באורך רגליים. גם הרגלי יציבה לקויים יכולים להוביל לאי שיווין באורך רגליים תפקודי.

אבחון

ראשית עלינו לבדוק עם מדובר ברגל קצרה אנטומית או שהינה קצרה רק תפקודית. הבדיקה הפשוטה ביותר ורמת דיוק סבירה היא זו הנעשית עם סרט המדידה. יש להשתמש לצורך המדידה בנקודות זהות באגן ובקרסול ולערוך השוואה בין שני הצדדים. אמצעי אחר המשמש למדידה הוא צילום הרנטגן. ברוב המקרים המדידה יכולה להיעשות בדיוק מספק בלעדיו. עם זאת יש לזכור שנדרשת מיומנות לשם השגת מדידות מדויקות. דבר זה נכון בעיקר כאשר מדובר בתינוקות שבגין המבנה האופייני (קפלי שומן, שכבות שומן בכפות הרגליים וגמישות מרובה) והנטייה לזוז הופכים משימה זו למורכבת. 

הבדיקה במקרה של ילדים המוסיפים להתפתח צריכה להיעשות כל חצי שנה עד שנה. יש לעקוב אחר התפתחותו המוטורית של הילד לבחון את הליכתו ולבצע מדידות של אורך הרגליים כל חצי שנה. במקרים רבים ההבדלים ייעלמו או יוותרו בעינם. בדיקה עצמית יכולה להתבצע בצורה הבאה. הבט במראה בעודך רפוי. כעת בחן את גובה הכתפיים. האם כתף אחת גבוהה יותר? הנח את האגודלים על פרקי הירך והבט במראה האם אגודל אחד גבוה יותר?

חוסר שוויון אנטומי. מדידה.

מדידת אורך הרגליים נעשית באמצעות סרט מדידה. סרט המדידה אמור להראות הבדלים ממשיים באורך הרגליים. המידה של יהיה שונה רגל אחת תהייה קצרה יותר. קוצר כזה יכול להיווצר כתוצאה מבעיה מולדת, שבר, דלקת זיהומית ועוד.

חוסר שוויון תפקודי. מדידה.

אורך רגליים שנמדד באמצעות סרט מדידה יהיה אמנם שווה אלא שתפקודית (בעמידה או הליכה) נמצא שרגל אחת קצרה מהאחרת. קוצר זה יכול להיות תוצר של חוסר סימטרייה בחוזקם ו/או באורכם של קבוצות שרירים מסוימות (כתוצאה מהרגלים לקויים: יציבה לקויה, שיכול רגליים וכו), כף רגל (אחת) שטוחה, כאבים בגב התחתון ו/או פרק הירך וכו.

טיפול

עד לפני שנים ספורות חוסר שוויון באורך רגליים של פחות מסנטימטר לא טופל. גם חוסר שוויון באורך הרגליים של סנטימטר ועד שני סנטימטר הוגדר כהבדל שהגוף יודע לחיות אתו ולרוב לא טופל. רק הבדל של מעל שני סנטימטר טופל. נכון להיום חלוקה זו מיטשטשת ויש לנקוט בפעולה מתקנת גם כאשר ההבדלים זעירים יותר. יש חשיבות באיתור הגורם לקוצר זה על מנת לחזות מהם סיכוייו להוסיף ולהחמיר. כך למשל בעיה שרירית - נאורולוגית ברגל אחת מן ההכרח שתוביל עם הזמן להחמרה נוספת ועל כן נדרשת התערבות מידית. 

הטיפול השמרני כולל תוספת לרגל הקצרה ותרגילי מתיחות ו/או חיזוק להחזרת האיזון של השרירים ניתנים גם על-ידי כירופרקטורים. במקרים חמורים הטיפולים עלולים גם לכלול פרוצדורות ניתוחיות. האופציות הכירורגיות הן רבות. פעולות מקובלות הנן עצירת ההתפתחות של העצם הארוכה של הילד לפרק זמן קצוב ו/או הארכה של העצם הקצרה (על פי שיטתו של הרופא הרוסי ד"ר ליזרוב). קיימות אופציות נוספות אך הן נועדו למקרים חמורים במיוחד שלמזלנו הנם מאוד נדירים. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות שונות של כאבי גב כולל כאבי גב תחתון וכן סכיאטיקה שיכולים להתפתח בין היתר בגלל הבדל באורך הרגליים. בעיות שכיחות נוספות על רקע זה כוללות: כאבי מפרקי עצה וכסל ואפילוכאבי גב עליון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
שין ספלינט ופציעות אחרות

שין ספלינט ופציעות אחרות בגפה התחתונה טורדות את מנוחתם של ספורטאים חובבים ומקצועיים רבים. בין הפציעות השכיחות נמנה פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים. מדוע יש ספורטאים שמרבים להיפצע ואחרים שאינם נפצעים כלל?

שין ספלינט ופציעות אחרות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)