Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גדילה יופיעו בערב או בלילה אצל בנים ובנות בגילאים 3 - 12 ויכללו לרוב את שרירי הרגליים. מיחושי רגליים אלו עלולים להיות חריפים ואף להעיר את הילד משנתו. אם זאת, הם אינם פוגעים במפרקים ועל כן לא יוצרים מגבלות תנועה תנועה או הפרעות אחרות.

המסר החשוב ביותר להורים נובע מכך. כאבים ברגליים בקרב ילדים מהווים לרוב מטרד חולף וחסר השפעה ממשית על יכולתו הפיזית הנוכחית או העתידית של הילד שלכם. במידה וכאביו של ילדכם אכן אובחנו ככאלה תוכלו לנסות להקל עליו אך הסירו דאגה, ברוב המקרים הם יעלמו כלעומת שבאו בלי להותיר כול נזק גם לא עתידי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גדילה גורמים?

הגורם לכאב גדילה (Growing pains) אינו ידוע. בעבר סברו בטעות שהכאב נגרם בגלל קצב גדילה מהיר של העצמות. חשוב לדעת שתהליך צמיחת העצמות, גם כאשר הילד בתקופת צמיחה מהירה אינו תהליך כואב. בשנים האחרונות ישנם חוקרים שטוענים שהיות והשםשל התופעה אינו מסביר אותה יש להחליף את השם ל"כאבי רגליים ליליים חוזרים" (Recurrent nocturnal limb pain in children).

מספר סברות נוספות הועלו בכול הנוגע לגורם לתופעה הזאת אחת מהן היא עומס שרירי הנובע מעודף פעילות גופנית או מיציבה לקויה. סברה זאת אינה נשמעת הגיונית שכן ישנם ילדים שמעורבים בפעילות גופנית מאסיבית ו/או בעלי יציבה בעיתית שאינם סובלים ממיחושים דומים בעוד שילדים אחרים שאינם פעילים גופנית ו/או בעלי יציבה מעולה שסובלים מהם. גם הסברה שגמישות יתר היא העומדת אחרי התופעה לא הוכחה. סברה נוספת מתייחסת לתסכולים ובעיות רגשיות אצל הילד כגורם.כאבי גדילה

סימנים ותסמינים

הילדים הסובלים מכאב גדילה יתלוננו על מיחושים בשרירים (ולא במפרקים) בשתי הרגליים ובעיקר בחלקים הקדמיים של הירך, מאחורי הברכיים ובשרירי השוקיים ובקרסוליים. להופעת מיחושים אלו אין מחזוריות ברורה. הכאבים יכולים להופיע במשך מספר לילות ברצף ולהיעלם לתמיד אך יכולים גם להופיע לסירוגין במשך שנים. תנועות או מאמצים לא אמורים להחמיר או להפחית את התסמינים והילד אמור לחזור בבוקר לפעילותו ולמשחקיו בלי צליעה ובלי מגבלה אחרת. אם הילד מתקשה לשחק עם חבריו או שהילד צולע סביר להניח שהוא סובל מבעיה אחרת ויש להפנותו לבדיקה.

אבחון

אין בדיקה חד משמעית שיכולה לאבחן כאבי גדילה ועל כן אבחון שכזה מתבצע על ידי הקלינאי המיומן בעיקר על ידי שלילת גורמים אפשריים אחרים לכאב בגפיים. את האבחון נתחיל באמצעות היסטוריה רפואית.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מהילד והוריו מה הרקע לכאב. נלמד מתי הופיע הכאב (לרוב ערב או לילה), מה חומרת הכאב (יכולים להעיר את הילד משנתו), מה תדירות הופעתו (יכולים להופיע לסירוגין למשל כול לילה לשבוע), כמה זמן נמשך הכאב (אמורים להיעלם בבוקר) מה גרם לו (נפילה? מאמץ חריג?), מה סוג הכאב (חד, קהה, שורף), האם ישנם פעולות או מנחים המחמירים או מפחיתים את הכאב (אינם מושפעים מתנועות או מאמצים) ועוד. נשאל על קיומן האפשרי של מחלות גנטיות ומחלות אחרות שעלולות להוביל להתפתחות מיחושים בגפיים (דלקות פרקים?).

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית של ילד עם כאבי גדילה אינה אמורה לאתר כול בעיה. במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את המיחושים שעליהם מתלונן הילד. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על האופן שאיבר הכואב מתפקד בהליכה או קפיצה (לא אמורה להיות מגבלה). נמשש את הרקמה הכואבת בניסיון לאתר אם קיים מוקד של נזק (לא אמור להיות מוקד). נבדוק את טווחי התנועה של המפרקים בשרשרת הקינמטית (טווח התנועה אמור להיות תקין וללא כאב). נערוך בדיקות אורתופדיות וגם בדיקות נוירולוגיות.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

בדיקות מעבדה או דימות רפואי ובכלל זה צילומי רנטגן, CT ו/או MRI צפויים להיות נורמאליים שכן אין בדיקות שיכולות לאשר או לשלול את קיומם של כאבי גדילה. אך במקרים שבהם יש ספק או כאשר יש ברצוננו לשלול פתולוגיה אחרת נוכל להיעזר בבדיקות אלו.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

בכול אחד מהשלבים הבדיקה הגופנית וההיסטוריה הרפואית נחפש נוכחות של סימנים ותסמינים שמעלים את האפשרות שהגורם לכאבים עלול להיות בעל משמעות קלינית רחבה יותר. בין יתר הסימנים והתסמינים שמעלים חשד נחפש חום, צמרמורת, הרזייה בלתי מוסברת ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים אלו ואחרים הנם סיבה להפנות את הילד לבירור רפואי יסודי נוסף.
נחפש גם סימנים ותסמינים המעידים על קשיים מנטאליים. סימנים ותסמינים אלו כולל תסכולים קשים דיכאון ועוד מהווים דגל צהוב ולאלה יש משמעות לגבי הקצב שבו מחלים הילד.

אבחנה מבדלת

גורמים נוספים עלולים לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים בגפיים של הילד. חלק מאותם גורמים צריכים להיות מזוהים כדי למנוע השפעה אפשרית על בריאותו ותפקודו של הילד בעתיד. בין יתר הפתולוגיות מסוג זה שעלינו לשלול נמנה פציעה טראומתית באחד המפרקים ברגל, דלקת פרקים, דלקת זיהומית באחד המפרקים, נמק העצם ועוד. כמובן שהסימנים והתסמינים במקרים אלו יהיו שונים מאלו המופיעים בכאבי גדילה ועשויים להועיל בביצוע אבחנה מבדלת. בין יתר הסימנים והתסמינים הללו נימנה מגבלות תנועה משמעותיות וצליעה, כאבים המופעים ברגל אחת,או כאלה המופיעים גם בגב או ביד, מיחושים הנמשכים גם ביום, מפרקים נפוחים, פריחה על העור, חום, אובדן משקל, אובדן תיאבון ועוד.

טיפול

הטיפול העיקרי בכאבים אלו הוא ההבטחה להורים ולילד שאין בעיה משמעותית והם צפויים לחלוף בלי להותיר נזק. כמובן שרצוי במידת האפשר להפחית אותם על ידי חימום (כרית חימום או אמבטיה), עיסוי ורק במקרה הצורך ולאחר התייעצות עם רופא המשפחה ניתן להיעזר גם בתרופות לשיכוך הכאב ללא מרשם כגון אקמול.

המשיכו לקרוא על גורמים שכיחים נוספים שעלולים לגרום לכאבים ברגליים של הילדים שלכם כולל פציעות ספורט וכן נקע בקרסול. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)