Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת ברגל הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תפקוד ותנועה של הגפה התחתונה מהוות עניין שכיח. עומסי יתר ותנועות חוזרניות בגלל ספורט ועבודה, נזקים טראומטיים ומחלות מערכתיות כמו דלקת פרקים עלולים לגרום להתפתחותן של דלקות ברגל.

הגורמים לכאבים ברגל נעים מגורמים קלים כמו למשל מתיחה קלה באחד השרירים ברגל וכלה בבעיות משמעותיות יותר כמו למשל מחלה דלקתית של כלי דם פריפריים (Peripheral arterial disease). לפני שאנו ניגשים לטפל במקור לכאבים ברגל ישנה חשיבות גדולה לביצוע אבחון מדויק. אבחון מדויק ומהיר יאפשר להעניק את הטיפול הנכון או להפנות את החולה לקבלת טיפול כזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת ברגל - רקע

כאבים ברגל הם כאבים שאנו חשים בגפה התחתונה בין המפשעה לבין כף הרגל ועד קצות האצבעות בכף הרגל. הכאבים ברגל יכולים להיות חריפים מאוד או קלים. ברוב המקרים הכאבים ברגל יהיו קלים ויחלפו תוך ימים רק באמצעות מנוחה. לעתים הכאבי ברגל יעידו על נזקים ומחלות משמעותיות יותר. רוב הכאבים ברגל נגרמים מסיבות של התכווציות שרירים, שחיקה ועומסי יתר או פציעה של שרירים וגידים. לפעמים הגורם לכאבים הללו עלולים להיות משמעותיים יותר ולכלול נזק לעמוד השדרה התחתון, קרישי דם בורידים העמוקים או דלקת בכלי הדם הפריפריים.
אבחון מהיר ומדויק נדרש כדי לדעת מה אופן הטיפול הנכון ובמידה והבעיה אינה נמצאת בתחום הידע שלנו אזי לאן להפנות את החולה. התעלמות מכאבים ברגל והימנעות מטיפול בכאבים הללו עלולים להוביל להתפתחות בעיה כרונית וקושי עתידי רב לרפא אותה.

גורמים לכאבים בגפה התחתונה

מספר גורמים מרכזיים עלולים להוביל להתפתחות כאב בגפה התחתונה. להלן גורמים אפשריים שכיחים:

נזקי חבלה

חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים עלולים לגרום לפציעה של אחת הרקמות הנכללות בגפה התחתונה. נזקי חבלה עלולים להתרחש גם ברקמה או איבר מרוחקים בעלי יכולת להקרין כאב לרגל. כך למשל פגיעה בדיסק הבין חולייתי בגב עלול לגרום לכאב להופיע ברגל. כל נזק מהסוג הזה יחולל דלקת, כאב ומגבלה ביכולת תנועה. טראומה יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים ולגרום לחסרים נוירולוגיים או לכלי דם ולגרום לדימום נפיחות וכאב. בין יתר נזקי החבלה ברגליים נמנה: 
שבר בירךשבר - יכול להיגרם בכול עצמות הרגל כולל בפיקת הברך. שבר גורם לכאבים קשים ומגבלת תנועה. מחייב גיבוס ומנוחה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

פריקה - מדובר בעיקר במפרק הירך ובפריקה של פיקת הברך. גורמים כאבים קשים ומגבלת תנועה. מחייבים החזרת המפרק שנפרק או של פיקת הברך, גיבוס ומנוחה למניעת פריקה חוזרת. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נמק העצם (AVN) - הנמק פוגע בעיקר בראש הירך או בברך. עקב פגיעה בכלי דם שמזינים את הפמור או הברך נגרם נזק לעצם התת סחוסית ולסחוס עצמו. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. גורם לכאבים קשים ומגבלת תנועה.

קרע מיניסקוס - כריות המיניסקוס, מבנים סחוסיים בצורת ירח שנפגעים באופן תדיר אצל ספורטאים. לאחר שנפגעו גורמים לכאבים ומגבלת תנועה. נזקים בכריות המיניסקוס עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נקע קרסול - מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הקרסול. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

פריקה של פיקת הברך - פריקה של הפיקה עקב טראומה. מתבטא בכאבים קשים. מתוקן בחדר מיון, ולאחר מכן גיבוס בכדי למנוע פריקה חוזרת.

נזקים מצטברים

עומסי יתר חוזרניים כמו אלו הנגרמים מריצה או אימון לקוי עלולים לגרום לנזקים מצטברים ברקמות השונות ברגל. דןגמה לנזק מסוג זה היא תופעה הקרויה שין ספלינט (Shin splint) שבה נגרם נזק לשרירים ולעצמות השוק עקב עומסי יתר חוזרניים. מעטפת העצם של השוק ועצם השוק עצמה חשופים לדלקות ושברי מאמץ בגלל היות העצם רכיב מרכזי בבלימת הזעזועים שנגרמים מפעילות גופנית. הנזקים לרקמות הללו לא מתרחשים מחבלה חד פעמית אלא ממאמצים חוזרים ואגירה איטית של נזק. שין ספלינט מתרחש לרוב אצל אנשים שמרבים לרוץ וטירונים ביחידות חיל רגליים. סימנים ותסמינים אופייניים לבעיה כוללים כאבים במקום בשוק, מוגבלות תנועה, תחושת חום מקומית ועוד. מיפוי עצמות מראה את הנזק בצורה ברורה. הטיפול חייב לכלול מנוחה. נזקים מצטברים שכיחים ברגל כוללים:

שחיקת הסחוס התת פיקתי הברך - שחיקת הסחוס במפרק הפטלופמורלי. נגרם בין היתר בגלל ניוון ושימוש לא הדרגתי בברכיים. גורם לכאבים בעקר בעלייה וירידה במדרגות.

בורסיטיס ברגל - דלקת באחת הבורסות (בורסיטיס) הממוקמות לאורך הרגל. זו דלקת ברקמה דמוית שק המצויה סביב הרגל במקומות המצריכים הגנה. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה.

כאבי שרירים - נזק לשריר בגלל שימוש יתר או חבלה היא תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לאלו האנטגוניסטים? מסיבות לא  ברורות לחלוטין שרירים עלולים להיכנס למצב של עווית שרירית לילית ולגרום לכאבים חריפים. תיאוריות שונות מדברות על חסרים של מינרלים כגורם לתופעה.

דלקות גידים - נזק לאחד הגידים הפועלים ברגל יכול להוביל לדלקת וכאבים. דלקת כזאת תתרחש לרוב בגלל חבלה או עומס יתר הנובע משמוש רב פעמי לקוי הגורם לאגירה של נזק איטית או משמוש חד פעמי מוגזם שגורם לנזק באופן  מידי.

מחלות והפרעות בריאותיות

מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות עלול לגרום בין היתר לכאבים ברגל. בין המחלות הללו נמנה מחלות כלי דם:

פגיעה באספקת הדם לרגל - פגיעה באספקת הדם אל הרגל על רקע היצרות או חסימה של כלי דם יכולים לגרום להתפתחות כאבים חריפים ברגל. המיקום המדויק של הכאב ישתנה בהתאם למיקום הפגיעה ולשרירים שנפגעים. הכאב, במקרה של פגיעה באספקת הדם, יופיע תוך זמן קצר מתחילת הפעילות. הסיבה לכך היא הצורך המוגבר לחמצן לא נענה והשרירים נכנסים למצב של חוסר בחמצן ומתחילים לכאוב. בהיצרות תעלת השדרה המותנית (Lumbar Spinal Stenosis) נחוש בין היתר כאבים בשרירי הרגליים בהליכה (Claudication) הנובעים מחסימת כלי דם (Vascular claudication) או בגלל לחץ על חוט השדרה המותני והעצבים (Neurogenic or pseudo-claudication). בשלבים מתקדמים של הפגיעה באספקת הדם יופיעו הכאבים גם במצב של מנוחה. הירידה באספקת החמצן לרקמות עלולה לגרום גם לדלקות זיהומיות בעור.

קרישי דם - קריש דם עלול לחסום את אחד מכלי הדם ברגל ולגרום להתפתחות כאבים חריפים. סימנים ותסמינים נוספים כוללים ירידה בטמפרטורה של הרגל והעור יהפוך חיוור. מקורות אפשריים לקרישי דם כוללים את הלב. כל שיבוש בעבודת הלב, כולל בקצב פעימות הלב, יכול לגרום להיווצרות קרישי דם ולחסימת כלי דם. קריש הדם עלול להגיע גם למוח על כל המשתמע מכך. 

קרישי דם עלולים להיווצר גם בורידי הרגליים העמוקים או הרדודים. קריש דם הנוצר בורידים העמוקים (פקקת ורידים עמוקה -DVT) יגרום ללכידת דם ללא יכולת זרימה. סימנים ותסמינים הנובעים ממצב זה כוללים כאב, אדמומיות, נפיחות ואזור חם למגע. סיבוך אפשרי גם במקרה הזה הוא היסחפות של הקריש אל הריאות. הגורמים להיווצרות קרישי דם כוללים שימוש באמצעי מניעה, חוסר תנועתיות (תסמונת מחלקת התיירים) ועוד.

דליות ורידים - דליות ורידים (Varicose Veins) הן למעשה ורידים הנמצאים לרוב בגפיים התחתונות שהשסתומי האל חזור שלהם שבאופן תקין מונעים את חזרת הדם הורידי, כשלו והתרחבו. מלבד הפגיעה האסטטית קיימת במחלה זאת גם פגיעה בריאותית. בין הסימנים והתסמינים בגין כישלון השסתומים בורידים נכלול נפיחות של הורידים, כאבים בגפה התחתונה ועוד.

דלקות פרקים ומחלות אחרות - מגוון דלקות פרקים עלול לפגוע במפרקי הרגל והרקמות התומכות והמניעות אותה. בין דלקות הפרקים נציין כמובן את דלקת הפרקים הניוונית (Osteoarthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), שיגדון (Gout), דלקת פרקים זיהומית (Osteomyelitis), דלקת פרקים שגרונית בקרב ילדים ובקרב מבוגרים ( Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) דלקת פרקים תגובתית (Reactive arthritis) כמו למשל תסמונת רייטר ועוד.

כאבי רגליים עלולים להיגרם גם בגלל מחלות נוספות. סוכרת שעלולה לגרום לפגיעה בזרימת הדם ו/או לפגיעה עצבית ברגל, נמק העצם בקרב ילדים (Legg-Calve-Perthes disease) או מבוגרים בירך, בברך או בכול מקום אחר ברגל, מחלת עצבים פריפרית (Peripheral neuropathy), כאבי בלוטות לימפה בגלל מחלה זיהומית או מכול סיבה אחרת ועוד.

נזק מרוחק והקרנת כאב לרגל

נזק מרוחק והקרנת כאב לרגלנזקים לגב תחתון יכולים לגרום להקרנות כאב ברגל ולכן תמיד נכון לבדוק את הגב התחתון במקרה של תלונה על כאבים ברגל. מגוון תסמונת כאב בגב התחתון עלולים לגרום לכאבים ברגל. בין התסמונות הללו נמנה דלקת בפרקי השטחה שבין חוליות עמוד השדרה המותני, דלקת במפרקי העצה והכסל (Sacroiliitis), דלקת בעצב השת (Sciatica) על רקע לחץ המופעל על אחד משורשי העצב הזה בעמוד השדרה, היצרות תעלה השדרה (Spinal stenosis) על רקע פריצת דיסק או שינויים ניווניים ועוד.

בגלל נוירופתיה

דלקת של עצב לאחר שעזב את חוט השדרה, עלולה לגרום בין היתר לכאב ברגל. דלקת כזאת עלולה להתרחש בגלל גירוי פיזי ישיר של העצב או כתוצאה ממחלה שפוגעת בעצב. דוגמה לדלקת פריפרית הגורמת לכאבים ברגל היא דלקת בעצב ע"ש מורטון בכף הרגל. מדובר בדלקת של אחד העצבים העוברים בין האצבעות בכף הרגל (לרוב בין האצבעות השלישית והרביעית) בגלל לחץ שמופעל עליו בגלל נעליים בהליכה או בעמידה. עוד דוגמה לדלקת עצב פריפרית היא של העצב הפמוראלי שנלכד באזור המפשעה באגן וגורם לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה". הסימנים והתסמינים במרלגיה פרסטטיקה יכללו כאב ונימול בחלק הקדמי של הירך.

גורמים לכאבי רגליים בקרב ילדים

לילדים יש אין סוף הזדמנויות לפצוע את הרגליים שלהם. תאונות, חבלות, נפילות, כדורגל או כדור-סל שכונתי או חוגי בלט וטניס. ילדים רצים, קופצים ונופלים באורח בלתי פוסק וכאשר הם מתלוננים על כאב אנו נוטים לומר אל תדאג זה יעבור. ואכן ברוב המקרים זה עובר אך לפעמים הגורם הוא רציני וצריך לבדוק אותו.

בין הגורמים לכאבים ברגל של ילדים שיש לתת עליהם את הדעת נמנה דלקת זיהומית באחד המפרקים ברגל ובעיקר בירך, חבלה ללוחיות הגדילה במפרק או פגיעה בכלי הדם לראש המפרק עלולים לשאת השלכות עתידיות רבות משמעות. כול אחד מהפתולוגיות הללו יכולים לגרום להתפתחות לא תקינה של ראש הירך ובעקבות כך לגרום לדלקת פרקים ניוונית, כאבים ומגבלת תנועה. על כן יש להיות קשובים לתלונות ולהתנהגות של הילד. האם יש לו גם חום? האם הוא נימנע מלעמוד על הרגל?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)