כאבי רגליים. אבחון, טיפול ומניעה

כאבי רגליים

כאבי רגליים הם תלונה שכיחה. כולנו סובלים מהם לעתים. בקטגוריה הזאת אנו מפרסמים מאמרים שעוסקים במגוון ההפרעות והפגיעות שעלולות לגרום לכאבים ברגליים, על האופן שבו אנו מאבחנים בעיות אלו, מטפלים בהם ולא פחות חשוב מונעים אותם. כאן ובקטגוריות האחרות תמצאו גם הכוונה לגבי האופן שבו אתם צריכים להתנהל עם כאבים ברגל. זכרו, לזמן יש משמעות מרכזית כאשר רוצים לטפל במקור הכאב ברגל. התעלמות מכאבים ומשאר הסימנים והתסמינים עלולה לגרום להתפתחות כאבים ומגבלות כרוניים ואולי אף  לצורך בניתוח מורכב.

כאבי רגליים הינם תופעה שכיחה ביותר. הרגליים שלנו חשופות לעומסים חריגים עקב נשיאת משקל הגוף במגוון מצבים נרחב ולאורך זמן רב ולכן אין זה מפתיע. אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

מגוון רחב של גורמים עלול לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם לכאבים ברגל. כאבים ברגל משמעותם כאב מסיבה כלשהי שאנו חשים בין כף הרגל לבין האגן. כאב ברגל יכול להיגרם בגלל כול פגיעה בכול אחת מהרקמות לאורך הרגל או בכול אחד מהמפרקים של הגפה התחתונה.

 כאבי רגליים מהווים בעיה שכיחה. כמעט כולנו מתלוננים לעתים על כאבים חולפים ברגליים. רק לעתים רחוקות כאבים אלו מעידים על נזק משמעותי ברגל. לרוב כאבי הרגליים יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות.

כאבי רגליים יכולים להתפתח על רקע של בעיות בזרימת דם, בעיות נוירולוגיות, דלקות זיהומיות אך ברוב המקרים הגורם יהיה עומס יתר, פציעה ו/או שחיקה ובלאי המתפתחים עם הגיל. לרוב יחלפו הכאבים תוך זמן קצר גם אם לא טיפלתם בהם. 

כאבים לאורך הרגל עשויים להיות קלים או מאידך להיות עוצמתיים ומשתקים. ברוב המקרים הכאבים נגרמים על רקע נזקים מינוריים והם אכן ובני חלוף עם מנוחה בלבד. הגורם העיקרי לכאבים ברגליים הוא הצטברות נזקים על רקע ביצוע מטלות ותנועות חוזרניות.

תא עצם שאינו מקבל אספקת דם מת!. כאשר תופעה זאת הקרויה נמק העצם או נמק אווסקולארי מתרחשת במפרק היא מעלה את הסיכוי שהעצם לא תעמוד בעומס ותקרוס מתחת לסחוס. התוצאה עלולה להיות כאבים חריפים ומגבלות תנועה וגם דלקת פרקים ניוונית.

נמק בעצם הוא נזק ומוות של תאי עצם בגלל הפחתה או עצירת אספקת הדם אליו. התופעה גורמת לכאבים בירך, כאבים בברך ובאזורים נוספים. ללא אספקת דם עקיפה או ישירה כול רקמה בגוף כולל העצם אינה יכולה לשרוד. 

כאבי גדילה יופיעו בערב או בלילה אצל בנים ובנות בגילאים 3-12 ויכללו לרוב את שרירי הרגליים. כאבי רגליים אלו עלולים להיות חריפים ואף להעיר את הילד משנתו. אם זאת, כאבי גדילה אינם פוגעים במפרקים ועל כן לא יוצרים מגבלות תנועה.

רגליים שאינן שוות באורכן עלולות לגרום למגוון בעיות ובכללן כאבי גב. ברוב המקרים בעיה זו אינה מאובחנת בזמן כדי למנוע נזקים עתידיים. הבדל העולה על סנטימטר ולפעמים אף פחות מזה כבר טומן בחובו את היכולת להזיק. 

שבר מאמץ וכאבי רגליים הנלווים לו שכיחים בעיקר בקרב טירונים, רקדנים ואתלטים. מדובר למעשה בשבר זעיר (Micro fracture) שנוצר באחת מהעצמות נושאות המשקל בעיקר בגלל עומס יתר. יותר מידי אימונים, אימונים קשים מידי ו/או עומסים מהירים מידי.