Skip to main content

כאבים ברגליים, אבחון וטיפול

כאבים ברגליים, אבחון וטיפול

כאבים ברגליים? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל ואולי אף נמנעו נזקים בלתי הפיכים. מיחושים המתפתחים בגפיים התחתונות מהווים תלונה שכיחה. השכיחות שלהם משתנה על פי גיל, מקצוע, אורח חיים ועוד. במחקר שבדק את שכיחות הכאב בגפה התחתונה בקרב טיבטים מצא ש 48% מהם סבלו מכאב בחלק זה או אחר של הרגל כאשר 29% מתוכם סבלו מברכיים כואבות. המחקר לא מצא הבדלים בשכיחות על רקע המין אך מצא שמעל גיל 50 השכיחות עולה באופן משמעותי. גם עם נצא מנקודת הנחה שהטיבטים חיים באפן שונה מאתנו (לא ברור מי חי נכון יותר), כורעים יותר, צועדים יותר, מרימים יותר אך שמנים פחות עדיין המחקר הזה נותן לנו מושג לגבי הפגיעות של הגפיים התחתונות.

במחקר ענק שנערך באוסטרליה נבדקה שכיחות הכאב בגפה התחתונה בקרב נשים מעל גיל 70 וכיצד הם משפיעים על תפקודן. הממצאים: 39% מהנשים דיווחו על כאב בירך, 52% דיווחו על ברכיים כואבות ואילו 34% דיווחו על קרסוליים כואבים. 14% מהן סבלו מיחושים בכול ההאזורים הללו ורק 28% לא סבלו מתסמין כלשהו. נשים שסבלו הכי הרבה היו שמנות יותר ובעלי BMI גבוה יותר. נשים שסבלו מכאב באופן תכוף יותר סבלו גם מפגיעה ביכולת התנועה ובאיכות החיים.

ריכזתי כאן ובקטגוריות הייעודיות לכול מפרק בגפיים התחתונות מאמרים שעוסקים במגוון הפרעות ופגיעות שעלולות לגרום לכאב, אבחונם, הטיפול והשיקום שלהם ולא פחות חשוב כיצד מונעים אותם. תמצאו בדפים אלה גם הכוונה לגבי האופן שבו אתם צריכים להתנהל עם מיחושים ברגל. זכרו, לזמן יש משמעות מרכזית כאשר רוצים לטפל במקור התסמינים. התעלמות מהם ומשאר הסימנים והתסמינים עלולה לגרום להתפתחות נזקים ומגבלות כרוניים ואולי אף  צורך עתידי בניתוח מורכב.

כאבים ברגליים

מיחושים בחלק זה או אחר של הגפה התחתונה בין עם קלים או חמורים נגרמים לרוב משימוש יתר ופציעה של מערכת שריר ושלד. ואכן אין זה פלא הגפיים התחתונות נושאות ברוב העומסים בגוף. הן חשופות לעומסים רבים לאורך היום בעבודה, בבית וכמובן על מגרש הספורט. הצטברות עומסים זאת היא שעומדת בבסיס הנזקים המצטברים וגרימת פציעות כגון שברי מאמץ שחיקת סחוסים ועוד. מיחושים בגפיים התחתונות עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה בזרימת הדם אליה או בגלל פגיעה בגב התחתון ולחץ על שורש עצב מותני המשליך כאב מטה.

ברוב המקרים המיחושים הללו נגרמים מפציעות מינוריות לרקמה זו או אחרת בגפה התחתונה והתסמינים צפויים לחלוף תוך זמן קצר בלי טיפול או עם טיפול עצמוני בלבד. אך יש לעתים וגורמים רציניים עומדים בבסיס הפגיעה. מיחושים הנמשכים מעל מספר ימים, מחמירים או שאליהם מתלווים סימנים ותסמינים נוספים כמו מגבלות תנועה, נימול, חולשה ועוד מחייבים פנייה לגורם מקצועי כמו כירופרקט. אבחון מהיר וטיפול יסודי עשויים למנוע מהתסמינים להחמיר וישפרו את מצבכם.

גורמים

גורמים שכיחים למיחושים בגפה התחתונה כוללים פגיעה במערכת שריר ושלד, פגיעה עצבית או פגיעה בכלי דם. פגיעה באחת הרקמות המרכיבות את מערכת שריר ושלד בגלל חשיפה לעומסי יתר ותנועות חוזרניות היא הגורם השכיח מכולם. תנועות חוזרניות ועומסים חוזרניים מתרחשים תדיר בריצות, בכדורסל, טניס ובכול ספורט שבו צריכים לרוץ. תנועות ועומסים חוזרניים על חלקי גוף אלה נגרמים גם במקצועות כגון דוור, שוטרי מקוף ועוד. עמידה ממושכת, הליכה ארוכה או ריצה עלולים לפגוע באחת מהרקמות בגפיים התחתונות כולל  שרירים, גידים, רצועות, עצבים, מיניסקוס, עצמות, מפרקים, סחוסים ועוד ולגרום למיחוש כזה או אחר.

פגיעות אופייניות בגפיים התחתונות כוללות שברי מאמץ, קרעים או דלקות של גידים, שרירים או רצועות, לכידה של עצב פריפרי ועוד, תסמונת המדור בשוק ועוד. מיחושים עלולים להתפתח גם בגלל גורמים רציניים כמו מחלת העורקים הפריפריאליים (Peripheral Artery Disease) הנגרמת בגין חסימה של עורקים המובילים דם לגפיים התחתונות, תסמונת המדור בשוק ועוד. גורמים נוספים כוללים כמובן דלקות פרקים ונזקי חבלה על רקע תאונות, נפילות ופציעות ספורט.

גורמי סיכון

גורמי הסיכון העיקריים לכאב בגפיים התחתונות כוללים בעיקר גיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), משקל עודף או השמנה (יוצרים עומסי יתר), פציעה או ניתוח קודמים, ליקויים מבניים או ביומכניים באחד או יותר ממפרקיפ בגפיים התחתונות, חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים והאנטגוניסטים הפועלים ברגל, חולשה של קבוצות שרירים בגפה התחתונה, מקצועות המחייבים כפיפה, כריעה, עלייה במדרגות או עמידה ממושכת, ספורט היוצר עומסי יתר על המפרקים כמו למשל כדורסל, טניס, ריצה ועוד. 

סימנים ותסמינים

כאב בגפה התחתונה יכולים להיות חריף, קלף, חודרף, קהה, שורף, מושלך, להופיע במאמץ, להופיע במנוחה, לא לאפשר שינה רצופה בלילה, להופיע ולהיעלם תוך שניות או להימשך באופן כרוני. למיחושים הללו עלולים להתלוות סימנים ותסמינים נוספים כולל נימול, הירדמות, חולשת שרירים, החזרים גידיים לקויים, נפיחות, מגבלות תנועה, שינויים בצבע העור של הרגל, שינויים בטמפרטורת העור ועוד

אבחון

אבחון גפה תחתונה כואבת מתחיל מלמידה של ההיסטוריה הרפואית האישית והבריאותי של החולה ומשפחתו כולל נטייה גנטית למחלות, אשפוזים, ניתוחים, פציעות קודמות, טיפול תרופתי ועוד. נשאל על התפתחות המיחושים כולל תיאור הכאב (חריף, קהה, משליך שורף...), תכיפותו (לסירוגין, קבוע) מיקומו, מתי החל, מה משפיע עליו (תנוחות, פעולות), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. עם רעיונות ראשוניים לגבי אבחון אפשרי ניגש לבדיקה הגופנית. משלב הזה נתבונן בגפה התחתונה והגב התחתון במנחים ובמצבים שונים בניסיון לזהות סימן חיצוני לבעיה. נמשש ונניע את החלקים הללו במטרה לחוש במשהו חריג (רגישות, נפיחות, חום, אדמומיות) ולזהות דפוסי תנועה לקויים. נערוך בדיקות נוירולוגיות כולל מעגל ההליכה, החזרים גידיים, טונוס שרירי, כוח, חישה, עיוותים ועוד. במידת הצורך גם ניעזר בבדיקות מעבדה ובדימות MRI, CT, מיפוי עצמות ועוד.

טיפול

הטיפול ברגל הכואבת יחל רק לאחר שאנו יודעים מה גרם לתסמינים. במקרים קלים החולה יוכל לטפל בעצמו על ידי מנוחה מפעילות כואבת, קומפרסים חמים, חבישה או תמיכה זמנית ומעבר לספור חלופי. במקרים קשים יותר כאשר הכאב אינו מגיב לטיפול עצמי ועוד יש לפנות לאיש מקצוע. כירופרקט ימליץ על מנוחה מפעילות הגורמת לתסמינים ובמקביל ימליץ לבצע כול פעולה אחרת שלא גורמת לו. הכירופרקט, באמצעות עזרים חשמליים לריפוי דלקות כמו לייזר רך יטפל  בתסמינים ובאמצעות טכניקות ידניות ותרגילים ייעודיים ישמור על טווחי התנועה של מפרקי הגפה התחתונה של השרירים, ישמור על הגמישות, הכוח ועל איזון השרירי.

שיקום

השיקום טוב יאפשר לחולה לחזור לאורח חיים נורמלי הכולל גם פעילות גופנית מלאה. החזרת הכשירות לרגל לאחר פציעה עלולה להיות מאתגרת. תהליך השיקום חייב להיות מותאם למצבו הפיזי והנפשי של החולה וליעדים שלו. באמצעות תרגילים שונים המתבצעים באופן הדרגתי נשפר את הכישורים הגופניים של הגפה התחתונה כולל את הכוח, הגמישות והסיבולת של השרירים, נשפר את האיזון בין השרירים הפועלים על הגפה התחתונה, נשפר את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית (Proprioception).

כאבים ברגל? גורמים ותסמינים שכיחים יצביעו על הרקמה שניזוקה. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבי רגליים? תסמונות שכיחות הגורמות בין היתר למיחושים בגפה התחתונה מהוות עניין שכיח. עומסי יתר, תנועות חוזרניות, נזקים טראומטיים ומחלות מערכתיות עלולות לגרום להופעתן. עומסי יתר בגלל ספורט ועבודה מהווים גורם סיכון.

רגל. אנטומיה וביומכניקה של הרגל האנושית באים לעזרת הקלינאי שרוצה לדעת מה גורם לסימנים ותסמינים המתפתחים בה. אחת הבעיות השכיחות בקרב בני אדם היא כאבים ברגל. הקלינאי יערוך אבחנה מבדלת שמתבססת בין היתר על האנטומיה והביומכניקה.

כאבי רגליים? אבחון מהיר יאפשר טיפול מהיר ומניעת נזק בלתי הפיך. מיחושים בגפה התחתונה יכולים להתפתח בגלל ליקוי בזרימת דם, בעיות נוירולוגיות, דלקות זיהומיות אך ברוב המקרים הגורם יהיה עומס יתר, פציעה ו/או שחיקה ובלאי המתפתחים עם הגיל. 

כאבי רגליים? טיפול מהיר עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה. מיחושים לאורך הרגל עשויים להיות קלים או מאידך להיות עוצמתיים ומשתקים. ברוב המקרים הם נגרמים על רקע נזקים מינוריים וצפויים לחלוף עם מנוחה בלבד. לעתים הגורם הוא רציני יותר ונדרש טיפול מקצועי

נמק העצם?  גורמים ותסמינים אופייניים יעזו לנו עם האבחון. תא עצם שאינו מקבל אספקת דם מת!. כאשר תופעה זאת הקרויה נמק העצם או נמק אווסקולארי מתרחשת במפרק היא מעלה את הסיכוי שהעצם לא תעמוד בעומס ותקרוס מתחת לסחוס. 

נמק העצם? אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את המפרק שלכם. מדובר במצב שבו תאי עצם מתים בגלל הפחתה או עצירת אספקת הדם אליהם. התופעה שכיחה יחסית במפרקי הברכיים ובמפרקי הירך. 

כאבי גדילה יופיעו בערב או בלילה אצל בנים ובנות בגילאים 3-12 ויכללו לרוב את שרירי הרגליים. מיחושי רגליים אלו עלולים להיות חריפים ואף להעיר את הילד משנתו. אם זאת, הם אינם פוגעים במפרקים ועל כן לא יוצרים מגבלות תנועה תנועה או הפרעות אחרות.

אורך רגליים לא שווה היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מלמטריים ואינם נושאים כול משמעות קלינית. לעתים ההבדלים משמעותיים יותר ועלולים לגרום לבעיות ובכללן כאבי גב. בעיה צריכה להיות מאובחנת בזמן כדי למנוע נזקים עתידיים. 

שברי מאמץ? אבחון וטיפול נידרשים כעת כדי למנוע כאבים כרוניים ואולי אף התפתחות של שבר מלא. שברי מאמץ והסימנים והתסמינים הנלווים להם שכיחים בקרב טירונים, רקדנים ואתלטים. מדובר בשבר זעיר שנוצר באחת מהעצמות נושאות המשקל. 

חדשות - מחקרים רפואיים

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה במכשירים פולטי אור כמו טלפונים חכמים, טבלטים ומחשבים.  לחוסר שינה ישנה משמעות דרמטית על מבוגרים וילדים כאחד.

   
 • פציעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר חדש פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את הסיכון של אנשים עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי. לטענת החוקרים יתכן מאוד ובמהלך החבלה בראש ניזוקים כלי הדם ומותירים אותם פגיעים להתפתחות שבץ מוחי.

   
 • דאגה לבריאות גורמת לחולי

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים ברמה כזאת או אחרת מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר חדש מוצא שהיפוכונדרים שעסוקים, מוטרדים וחרדים ללא הרף ממצב בריאותם מעלים את הסיכוי שלהם לחלות באמת.