Skip to main content

יוגה לכאבי גב תחתון? התשובה אינה חד משמעית. ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לכאבי גב תחתון כרוניים אך אינה נטולת סיכונים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

כירופרקטורים, ובכלל זה כותב שורות אלה ורוב בעלי המקצוע אשר עוסקים בטיפול ושיקום בבעיות בעמוד השדרה ממליצים באופן עקבי על פעילות גופנית כדרך מעולה למנוע מגוון תסמונות כאב כולל בין היתר כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ואפילו כאבי הגב אצל ילדים. 

יוגה לכאבי גב תחתון - רקע

ואכן מחקרים רבים מאשרים את היכולת של פעילות גופנית ובכלל זה יוגה לשפר את היכולות של הגוף ובכך למנוע מגוון בעיות גב ובעיות במערכת שריר ושלד. יתרון נוסף של פעילות גופנית שנעשית נכון היא הקלה בכאבים קיימים והאצה בתהליכי הריפוי. עם זאת אנו חוזרים ומזהירים מפני המחשבה שיש פעילות גופנית יעילה ובכלל זה יוגה, שהיא בטוחה לחלוטין ואינה נושאת שום סיכון לפציעות בכלל ולפציעות גב בפרט. כל פעילות גופנית ללא יוצא מן הכלל כרוכה בסיכון מסוים לפציעות. הדרך לצמצם את הסיכון היא פשוט להקשיב לגוף או אם תרצו לפתח מודעות. הגוף אומר לנו (אם רק נקשיב) כל מה שאנו צריכים לדעת.

האם ניתן לסמוך על המדריך?

התשובה היא לא. אין מדריך יוגה, טוב ככל שיהיה, שיכול לדעת טוב מכם מה נכון ומה לא נכון עבורכם. מדריך יוגה טוב יכול לצמצם את הסיכונים ולהנחות אותכם לגבי אופן ביצוע נכון יותר ומדויק יותר של התרגילים, אבל, אין המדריך יכול להגיע לרמת המודעות שלכם לגבי התחושות שהגוף שלכם משדר. לכן אין תחליף להקשבה שלכם לגופכם על מנת למנוע פציעות. לשם כך עליכם להתרכז בגופכם ובגופכם בלבד ולא במה עושה השכן שלכם על מזרן האימונים הסמוך. כואב? מציק? עצרו!.

יוגה. על פי הניו יורק טיימס

בעיתון הארץ מצוטט מאמר (2012\01\9) שהתפרסם בניו יורק טיימס שכותרתו "הצד המסוכן של היוגה". כותרת המשנה של אותו מאמר היא "מדריכים בארצות הברית מזהירים מפני עלייה בהיקף הפציעות בקרב מתרגלים". על פי המאמר מספר המתאמנים ביוגה אכן מצוי בעלייה אך כך גם מספר הפציעות הבלתי הפיכות שהיא גורמת. על פי המאמר הפציעות הללו מיוחסות למדריכים בעלי אגו. מדריך יוגה בכיר שמצוטט במאמר מספר על כך שמלבד הפציעות שגורמים חלק ממורי היוגה לתלמידהם, מורים רבים סובלים בעצמם מבעיות בריאותיות קשות עקב שחיקה ונזקי גוף אחרים שנגרמו להם מביצוע יוגה באופן הרסני. חלק מאותם מדריכים עוברים עקב כך ניתוחים להחלפת מפרקים וניתוחי גב.

יוגה. המחקרים

יוגה וכאבי גבעל פי המחקר שנערך בארצות הברית יוגה מועילה לכאבי גב כרוניים יותר מתרגילי ספורט כלליים או מספר הדרכה עצמית בנושא. עוד מצאו החוקרים שיוגה מעודנת מפחיתה את הצורך בתרופות נגד כאבי גב תחתון. 

לדעת החוקרים השילוב בין ההשפעה הגופנית לזו הנפשית היא היתרון של היוגה לעומת פעילות גופנית אחרת. אלה מה? החוקרים סבורים שיוגה בגרסאות היותר אגרסיביות שלה ועם תנוחות מתקדמות עלולה גם לעורר או להחמיר כאבי צוואר וגב תחתון בעיקר כאבים הנובעים מנזק לדיסקים הבין חוליתיים. מחקר זה מחייב את מדריכי היוגה למשנה זהירות בעיקר לגבי חולים עם כאבי גב שמקורם נזק לדיסק מותני. 

יוגה גורם לאנשים עם כאבי גב להתנועע. כך קובע מחקר אחר שנערך באנגליה ופורסם בארצות הברית (Annals of Internal Medicine, Nov., 2011). על פי המחקר הזה יוגה אכן משפרת את התנועה אך רמת הכאבים בגב נותרת דומה. מחקר אחר שנערך בארצות הברית ופורסם השנה (2011) בארכיב לרפואה פנימית מוצא שדווקא כאב הגב הוא זה שפוחת עם שיעורי יוגה. התוצאות הן מבחינת הכאב והן מבחינת היכולת לנוע היו טובות יותר מיד עם סיום שיעור היוגה.

יוגה. יתרונות

ליוגה יתרונות הן בתחום הפיזי והן בתחום הנפשי. מבחינה פיזית- ביוגה נחזק ונגמיש קבוצות שרירים באופן משולב על ידי שהייה בתנוחות ועל ידי ביצוע תנועות. הרבה מהתנוחות ביוגה מחזקות את שרירי הליבה הכוללים גם את שרירי הגב ואת שרירי הבטן. שרירים אלו מהווים חלק עיקרי משרירי הליבה התומכים, מגנים ומפעילים את הגב התחתון. טיפוח שרירים אלו מהווה מקדם הגנה חשוב עבור הגב התחתון. היוגה משפרת את היציבה ועל ידי כך מפחיתה עומסים שליליים על הגב. כמו כן ביוגה התרגילים נעשים בשילוב תרגילי נשימה המשפרים את היכולת להירגע ואת זרימת הדם. רגיעה זו חשובה שכן מתח מהווה גורם משמעותי בגרימת כאבי גב.

יוגה. חסרונות

כאמור, עם כל היתרונות הידועים של היוגה יש לזכור שתנוחות יוגה מסוימות עלולות, בעיקר כאשר אינן מבוצעות נכון (או אינן יכולות להיתבצע נכון בגלל מגבלות גופניות) ליצור לחץ מוגבר על הדיסקים הבין חוליתיים. ללחץ מוגבר זה עלולה להיות משמעות קלינית במיוחד כאשר יש כבר נזק ראשוני לדיסקים. תנוחת הנר היא דוגמא לתנוחה המפעילה עומס מוגבר על חוליות הצוואר ועלולה לגרום נזק לדיסקים צוואריים ואילו תנוחת ברכת השמש היא דוגמא לתנוחה שעלולה ליצור עומס מוגבר על חוליות המותן ולהזיק לדיסקים מותניים. לסיכום עשו יוגה אבל תוך הקשבה לגוף. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב הגורמות לכאבי גב כולל כאבי שרירים וכמובן כאבי גב תחתון במהלך היריון שעשויות להמנע על ידי פעילות גופנית נכונה כולל יוגה. אך כאמור חיבים לזכור שפעילות גופנית כולל יוגה שאינה מתבצעת נכון מזיקה.

כאב במפרק העצה והכסל, גורמים ותסמינים

כאב במפרק העצה והכסל? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם היא כאבי גב תחתון. כשליש מהמקרים של כאבי הגב התחתון מקורם במפרקי האגן - מפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

כאב במפרק העצה והכסל, גורמים ותסמינים
כאבי גב בקרב ילדים, אבחון וטיפול

כאבי גב בקרב ילדים הפכו בעידן המודרני לתופעה שכיחה. הגמישות ויכולת העמידות והסתגלות גבוהה האופיינית לילדים לא מצליחים לחפות על חוסר פעילות גופנית, העומסים מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב בקרב ילדים - אבחון וטיפול
תסמונת זנב הסוס, אבחון וטיפול

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול כירורגי מהיר חשובים למניעת נזקים בלתי הפיכים. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב על ידי הדיסק הבין חולייתי מותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני. 

תסמונת זנב הסוס, אבחון וטיפול
סקס וכאבי גב

סקס וכאבי גב, האם זה אפשרי? כאבי הגב גורמים לנו מגבלות גופניות ובכללן מגבלות בקיום יחסי מין סדירים. ובכול זאת, אין לוותר על חיי המין. האם סקס עם כאבי גב אפשרי? מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס וכאבי גב
שחייה לכאבי גב

שחייה לכאבי גב, לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים כאבי גב? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם. בין יתר ההצעות שקיבלתם הייתה בוודאי גם ההמלצה לשחות: "אין כמו שחייה לכאבי גב"!  

שחייה לכאבי גב
לנהוג ברכב בלי כאבי גב

לנהוג ברכב בלי כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

לנהוג ברכב בלי כאבי גב
צאו להליכה!

כאבי גב תחתון, צאו להליכה! פעילות גופנית היא קריטית לגב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

כאבי גב תחתון, צאו להליכה!
כאבי גב במגמת עלייה

כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וסביר שכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה לשנה יותר ויותר אנשים  ברחבי העולם המערבי סובלים מכאבי גב כרוניים. והמגמה הזאת ממשיכה לטפס. מחקר שנערך בצפון קרוליינה בדק את העובדות.

יותר כאבי גב
כאב גב? נסו להימנע מניתוח

כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו אורטופדים ופורסם בירחון אורטופדי מקצועי קובע: "ביצוע ניתוחי גב בגלל כאבי גב תחתון הנגרמים מנזק לדיסק הבין חולייתי הוא לעיתים קרובות מיותר". לדעת החוקרים יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני.

הימנעו מניתוח גב
בלט דיסק, אבחון וטיפול

בלט דיסק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע כאבים כרוניים ועוגמת נפש מתמשכת. סובלים מכאבי גב או כאבי צוואר? ישנה סבירות גבוהה שכאבים אלו נובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי אשר יוצר לחץ על שורש עצב וגורם למגוון תסמינים. לרוב, מדובר בבלט דיסק דיסק. 

בלט דיסק, אבחון וטיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • אלצהיימר וסגנון חיים

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון לחלות בשיטיון עולה ככול שאנו מתבגרים. אין טיפול יעיל בשיטיון אך ניתן לצמצם הסיכון לחלות בו. 

   
 • לחיים ארוכים ובריאים רוצו לאט ומעט

  לחיים ארוכים ובריאים רוצו לאט ומעט! כמה צריך לרוץ כדי לחיות יותר שנים ולחיות חיים איכותיים יותר? ובכן, על פי מחקר חדש על מנת להשיג את היתרונות הבריאותיים הללו לא צריך לרוץ מרתון ולא צריך לרוץ מהר. רוצו מעט ורוצו לאט, זה מספיק. באופן הזה גם תמנעו פציעות.

   
 • אימוני כוח להפחתת שומן בטני

  אימוני כוח להפחתת שומן בטני! כן, כולם חושבים שכדי להפחית את השומן הבטני אפשר להסתפק בפעילות אירובית כגון ריצה, המחקר הנוכחי מצא שחשוב לשלב גם אימוני כוח לצורך זה. שומן בטני מהווה גורם סיכון משמעותי למוות מוקדם. יש לעשות הכול כדי למגרו.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)