Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יוגה לכאבי גב? לא תמיד התשובה לכך היא חיובית. ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לחולים הסובלים מסימנים ותסמינים כרוניים בעמוד השדרה המותני והאגן אך יוגה אינה נטולת סיכונים. 

כירופרקטים, ובכלל זה כותב שורות אלה ורוב בעלי המקצוע אשר עוסקים בטיפול ושיקום בבעיות בעמוד השדרה ממליצים באופן עקבי על פעילות גופנית כדרך מעולה למנוע מגוון תסמונות כאב כולל בין היתר כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ואפילו כאבי הגב אצל ילדים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יוגה לכאבי גב - רקע

ואכן מחקרים רבים מאשרים את היכולת של פעילות גופנית ובכלל זה יוגה לשפר את היכולות של הגוף ובכך למנוע מגוון בעיות גב ובעיות במערכת שריר ושלד. יתרון נוסף של פעילות גופנית שנעשית נכון היא הקלה בכאבים קיימים והאצה בתהליכי הריפוי. עם זאת אנו חוזרים ומזהירים מפני המחשבה שיש פעילות גופנית יעילה ובכלל זה יוגה, שהיא בטוחה לחלוטין ואינה נושאת שום סיכון לפציעות בכלל ולפציעות גב בפרט. כל פעילות גופנית ללא יוצא מן הכלל כרוכה בסיכון מסוים לפציעות. הדרך לצמצם את הסיכון היא פשוט להקשיב לגוף או אם תרצו לפתח מודעות. הגוף אומר לנו (אם רק נקשיב) כל מה שאנו צריכים לדעת.

האם ניתן לסמוך על המדריך?

התשובה היא לא. אין מדריך יוגה, טוב ככל שיהיה, שיכול לדעת טוב מכם מה נכון ומה לא נכון עבורכם. מדריך יוגה טוב יכול לצמצם את הסיכונים ולהנחות אותכם לגבי אופן ביצוע נכון יותר ומדויק יותר של התרגילים, אבל, אין המדריך יכול להגיע לרמת המודעות שלכם לגבי התחושות שהגוף שלכם משדר. לכן אין תחליף להקשבה שלכם לגופכם על מנת למנוע פציעות. לשם כך עליכם להתרכז בגופכם ובגופכם בלבד ולא במה עושה השכן שלכם על מזרן האימונים הסמוך. כואב? מציק? עצרו!.

יוגה. על פי הניו יורק טיימס

בעיתון הארץ מצוטט מאמר (2012\01\9) שהתפרסם בניו יורק טיימס שכותרתו "הצד המסוכן של היוגה". כותרת המשנה של אותו מאמר היא "מדריכים בארצות הברית מזהירים מפני עלייה בהיקף הפציעות בקרב מתרגלים". על פי המאמר מספר המתאמנים ביוגה אכן מצוי בעלייה אך כך גם מספר הפציעות הבלתי הפיכות שהיא גורמת. על פי המאמר הפציעות הללו מיוחסות למדריכים בעלי אגו. מדריך יוגה בכיר שמצוטט במאמר מספר על כך שמלבד הפציעות שגורמים חלק ממורי היוגה לתלמידהם, מורים רבים סובלים בעצמם מבעיות בריאותיות קשות עקב שחיקה ונזקי גוף אחרים שנגרמו להם מביצוע יוגה באופן הרסני. חלק מאותם מדריכים עוברים עקב כך ניתוחים להחלפת מפרקים וניתוחי גב.

יוגה. המחקרים

יוגה וכאבי גבעל פי המחקר שנערך בארצות הברית יוגה מועילה לכאבי גב כרוניים יותר מתרגילי ספורט כלליים או מספר הדרכה עצמית בנושא. עוד מצאו החוקרים שיוגה מעודנת מפחיתה את הצורך בתרופות נגד כאבי גב תחתון. 

לדעת החוקרים השילוב בין ההשפעה הגופנית לזו הנפשית היא היתרון של היוגה לעומת פעילות גופנית אחרת. אלה מה? החוקרים סבורים שיוגה בגרסאות היותר אגרסיביות שלה ועם תנוחות מתקדמות עלולה גם לעורר או להחמיר כאבי צוואר וגב תחתון בעיקר כאבים הנובעים מנזק לדיסקים הבין חוליתיים. מחקר זה מחייב את מדריכי היוגה למשנה זהירות בעיקר לגבי חולים עם כאבי גב שמקורם נזק לדיסק מותני. 

יוגה גורם לאנשים עם כאבי גב להתנועע. כך קובע מחקר אחר שנערך באנגליה ופורסם בארצות הברית (Annals of Internal Medicine, Nov., 2011). על פי המחקר הזה יוגה אכן משפרת את התנועה אך רמת הכאבים בגב נותרת דומה. מחקר אחר שנערך בארצות הברית ופורסם השנה (2011) בארכיב לרפואה פנימית מוצא שדווקא כאב הגב הוא זה שפוחת עם שיעורי יוגה. התוצאות הן מבחינת הכאב והן מבחינת היכולת לנוע היו טובות יותר מיד עם סיום שיעור היוגה.

יתרונות

ליוגה יתרונות הן בתחום הפיזי והן בתחום הנפשי. מבחינה פיזית- ביוגה נחזק ונגמיש קבוצות שרירים באופן משולב על ידי שהייה בתנוחות ועל ידי ביצוע תנועות. הרבה מהתנוחות ביוגה מחזקות את שרירי הליבה הכוללים גם את שרירי הגב ואת שרירי הבטן. שרירים אלו מהווים חלק עיקרי משרירי הליבה התומכים, מגנים ומפעילים את הגב התחתון. טיפוח שרירים אלו מהווה מקדם הגנה חשוב עבור הגב התחתון. היוגה משפרת את היציבה ועל ידי כך מפחיתה עומסים שליליים על הגב. כמו כן ביוגה התרגילים נעשים בשילוב תרגילי נשימה המשפרים את היכולת להירגע ואת זרימת הדם. רגיעה זו חשובה שכן מתח מהווה גורם משמעותי בגרימת כאבי גב.

חסרונות

כאמור, עם כל היתרונות הידועים של היוגה יש לזכור שתנוחות יוגה מסוימות עלולות, בעיקר כאשר אינן מבוצעות נכון (או אינן יכולות להיתבצע נכון בגלל מגבלות גופניות) ליצור לחץ מוגבר על הדיסקים הבין חוליתיים. ללחץ מוגבר זה עלולה להיות משמעות קלינית במיוחד כאשר יש כבר נזק ראשוני לדיסקים. תנוחת הנר היא דוגמא לתנוחה המפעילה עומס מוגבר על חוליות הצוואר ועלולה לגרום נזק לדיסקים צוואריים ואילו תנוחת ברכת השמש היא דוגמא לתנוחה שעלולה ליצור עומס מוגבר על חוליות המותן ולהזיק לדיסקים מותניים. לסיכום עשו יוגה אבל תוך הקשבה לגוף. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב הגורמות לכאבי גב כולל כאבי שרירים וכמובן כאבי גב תחתון במהלך היריון שעשויות להמנע על ידי פעילות גופנית נכונה כולל יוגה. אך כאמור חיבים לזכור שפעילות גופנית כולל יוגה שאינה מתבצעת נכון מזיקה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)