Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגב התחתון עלולה להיגרם בין היתר בגלל סינדרום פצטלי מותני, פריצת דיסק ועוד. עמוד השדרה המותני והאגן הם מבנים מורכבים הכוללים רקמות תומכות ומניעות. כול אחת מהן עלולה להינזק ולגרום לסימנים ותסמינים. תסמונות מסוימות עלולות לסכן את חיינו. 

פעילויות יום יומיות שגרתיות כמו למשל התכפופות לצורך שריכת נעליים, ישיבה ארוכה, ישיבה לקויה, הרמה או דחיפה של מטען כבד ועוד מספיקות כדי להזיק לאחת מהרקמות הללו. ברוב ההמקרים הכאבים בגב התחתון אינם נובעים מנזקים משמעותיים אלא ממתיחה של רקמות רכות והם צפויים לחלוף במהרה גם ללא טיפול. לעיתים המיחושים בגב שלכם עלולים להצביע על בעיה חמורה יותר. 

דלקת בגב התחתון - רקע

כאבי גב מהווים תסמין אחד מיני רבים במגוון התסמינים של דלקת המתפתחת בגב התחתון. במאמר הזה אפרט חלק מהדלקות השכיחות שפוגעות בחלק התחתון של עמוד השדרה ובאגן שכול אחת מהן עלולה לכלול גם כאבים בחלק זה או אחר של עמוד השדרה. כאבי גב עלולים להתפתח בגלל נזקים בחוליות עמוד השדרה, במפרקי עמוד השדרה, בשרירים בעמוד השדרה או בשרירים סביבו, בדיסקים הבין חולייתיים, בעצבים הבוקעים מחוט השדרה, מחוט השדרה עצמו ועוד. כמובן שהגורם השכיח ביותר לכאבי גב הוא נזק לאחד השרירים בגב או לרקמות הרכות האחרות אך בעוד שנזק שרירי לגב הוא בר חלוף ואינו נושא פוטנציאל לנזק ישנן תסמונות אחרות שגורמות בין היתר כאבי גב ולהן חשוב להיות מודעים. גם תסמונות אלה מפורטות בסוף המאמר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

להלן מגוון תסמונות כאב שכיחות עקב פגיעה בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו:

כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון הינה בעיה שכיחה ביותר אשר פוגעת ברוב האוכלוסייה בשלב כלשהו בחייהם. בעולם ההמתועש כאבי גב תחתון הם הגורם העיקרי למוגבלות גופנית המתפתחת מעבודה, לאובדן ימי עבודה ולעלויות עתק. כאבי בגב בתחתון יכולים להתפתח בין היתר מנזקים הנגרמים לשרירי הגב, למפרקי השטחה בין החוליות ולדיסק הבין חולייתי. הגורמים העיקריים לנזקים למבנים אלו כוללים פציעות חבלה (תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד) בלאי ונזקים מצטברים עקב חשיפה לעומסים חוזרניים (ישיבה, התכופפות ועוד) או מחלות (שברים בחוליות בגלל מחלת דלדול העצם, גידולים ממאירים ועוד) ודלקות פרקים למיניהן (דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים זיהומית ועוד).

אנחנו עלולים להרגיש מיחושים בגב התחתון למרות שלא נגרם שום נזק לגב עצמו. לעתים מקור המיחושים שאנו חשים בגב התחתון עלולים להיות מושלכים מרקמה פצועה או חולה הנמצאת במקום אנטומי אחר. דוגמאות למחלות ופגיעות מרוחקות שעלולות להשליך כאב לגב התחתון כוללות מפרצת באב העורקים הבטני, מחלות כלייה ועוד. הנפש מהווה גורם חשוב נוסף. מצבים נפשיים כגון דיכאונות ומתחים נפשיים כרוניים מעלים את הסיכון ללקות בכאבי גב.

גורמי סיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון כוללים גיל, מקצוע, סוגים מסוימים של פעילות גופנית, בעיות מבניות מולדות כגון עקמת ועוד.

כאבי גב בהריון

דלקת בגב התחתוןהריון הוא אחד מגורמי הסיכון ללקות בכאבים בגב.  מעל ממחצית הנשים תסבולנה ממיחושי גב תחתון בהריונן. הכאבים הגב יכולים להתפתח בכול שלב של ההיריון אך על פי מחקרים רבים, ברוב המקרים הם התפתחו בין החודש השלישי לחודש השישי של ההיריון. העלייה במשקל והשינויים ביציבה שעובר גוף האישה במהלך ההיריון יוצרים עומסים גדולים על עמוד השדרה ועל האגן והם קרוב לוודאי הגורמים העיקריים להתפתחות מיחושי הגב. 

 כאבי גב בהיריון מתפתחים גם בגלל גורמים הורמונליים, פסיכולוגיים ובעיות בזרימת הדם. כדי להכין את האישה ללידה, ההורמונים אשר מיוצרים ומופרשים במהלך ההיריון גורמים לפעולת ריכוך והרחבה של תעלת הלידה. שינויים מבורכים אלו המאפשרים לידה קלה ובטוחה יותר תורמים את חלקם לחוסר היציבות של האגן ועמוד השדרה ולנזקים שעלולים להיווצר כתוצאה "מביצוע תנועה לא נכונה".

כאבים בעצם הזנב 

עצם זנב (Coccyx) אינה עצם בודדה אלא עצם בצורת משולש המורכבת ממספר חוליות. עצם הזנב ממוקמת בקצהו התחתון של עמוד השדרה בהמשך לעצם העצה (Sacrum). מפרק בעל תנועה מוגבלת סקרוקוקסיג'יאל (Sacrococcygeal) הוא זה שיוצר את החיבור בין עצם הזנב לעצם העצה. פגיעה בעצם הזנב או ברקמות הפועלות סביבו תגרום לכאב מתיש המוחמר בישיבה. פגיעה טראומתית חדה או נזק מצטבר הם הגורמים השכיחים ביותר להתפתחות כאבים בעצם הזנב (Coccydynia).

ארועים ופעילויות שגרתיים כגון ישיבה ממושכת על כיסא לא נוח, ישיבה לא נכונה, רכיבת אופניים, חתירה על קיאק ועוד גורמים לגירויים חוזרים ונשנים בעצם הזנב ועלולים להוביל להתפתחות כאבים. מנגנון פציעה וכאב שכיחים בעצם הזנב כוללים גם נפילה על האגן, פציעת ספורט, חבלה או לידה. לעיתים נזק ראשוני לעצם הזנב ולרקמות התומכות בו יוצר פגיעה תפקודית וחוסר יציבות יחסית של עצם הזנב אשר מעודדים את המשך התפתחות הנזקים. נשים ואנשים שמנים חשופים לנזקים בעצם הזנב באופן מובהק יותר מאחרים.

סינדרום פצטלי מותני

פרקי השטחה המותניים או מפרקי הפצט (Facet joints) המוקמים בחלק האחורי של עמוד השדרה המותני מהווים יחד עם הדיסק הבין חולייתי את המפרקים הבין חולייתיים. כאבי גב תחתון על רקע פגיעה במפרקים הללו היא תופעה שכיחה ביותר. מיקומם האנטומי של המפרקים חושף אותם לעומסי יתר ועקב כך לנזקים. עומסי יתר אלו מהסוג הדינמי (הליכה, קפיצה, ריצה, פיתולים ועוד) ומהסוג הסטטי (ישיבה, עמידה) גורמים לסימנים של בלאי כבר בשלבים מוקדמים יחסית של החיים. כמובן שאין לשכוח את גורמים אפשריים נוספים לפגיעה במפרקי הפצט ובכללם חבלה (נפילה,  פציעת ספורט, תאונת דרכים ועוד), דלקות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית ועוד. העומסים העיקריים על מפרקי השטחה מוטלים על פרקי השטחה בין חוליות המותן 4/5 וגם 5/S1.

ספונדילוליסטזיס

ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) הוא אחד מהגורמים השכיחים לכאבי גב בעיקר בקרב ילדים ונערים. חוליה שזזה ממקומה קדימה או אחורה ביחס לחוליות האחרות היא הגורמת לכאבים אלו. ספונדילוליסטזיס מתפתח עקב שבר מאמץ בקשת האחורית של החוליה. שבר מאמץ זה המתפתח לרוב בקשת החוליה באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis) נובע בעיקר בגלל מאמצים חוזרניים אך ישנם גם גורמים נוספים.  מצב שבו יש שבר בלי תזוזה של החוליה נקרא ספונדילוליזיס (Spondylolysis).

ככול שהגלישה של החולייה היא משמעותית יותר כך סביר להניח שהחולה התלונן על סימנים ותסמינים חריפים יותר. יחד עם זאת לא תמיד קורלציה זאת מתקיימת. ישנם מקרים של ספונדילוליסטזיס חמור (דרגה 4-5) בלי סימנים ותסמינים ומקרים אחרים עם ספונדילוליסטזיס קל (דרגה 1) עם סימנים ותסמינים חמורים. ספונדילוליסטזיס (שבר עם תזוזת חוליה) עלול לגרום ללחץ על רקמה עצבית והתפתחות כאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים אחרים. ספונדילוליסטזיס יכול להתפתח בכול חלק בעמוד השדרה אך ברוב המקרים הוא מתפתח בעמוד השדרה המותני.

דלקת במפרקי העצה והכסל

מפרקי עצה וכסל (Sacroiliac joint) מהווים מקור שכיח לכאבים בגב התחתון. דלקת במפרקי האגן היא למעשה התפתחות דלקתית במפרק שמחבר בין עצם העצה ועצמות הכסל. הדלקת עלולה להיות דו צדדית ולפגוע בשני המפרקים של האגן או חד צדדית ולפגוע במפרק אחד בלבד. מעט מאוד תנועה מתקיימת במפרקי האגן אך עקב חבלה, עומסים חוזרניים המרוכזים על מפרקים אלו ומגוון מחלות ודלקות פרקים הם חשופים לנזקים, דלקות וכאבים.

כאבים שמקורם במפרקי העצה והכסל נותרים בלא מעט מקרים, בלתי מאובחנים או גרוע יותר מאובחנים באופן שגוי ככאבים שמקורם הוא עמוד השדרה. אבחון שגוי משמעותו טיפול לקוי שאינו נושא פירות והתפתחות כאבים כרוניים. הסימנים והסימפטומים הנובעים מפגיעה במפרקי ההעצה והכסל דומים לאלו הנובעים מפגיעה בעמוד השדרה המותני ומכאן הבלבול. 

פריצת דיסק

פריצת דיסקאחת הסיבות העיקריות לכאבי גב היא פגיעה בדיסק הבין חולייתי. נזק טראומטי או נזק מעומס מצטבר הם שני המנגנונים השכיחים אשר יש בכוחם לגרום לבלט, בקע או פריצת דיסק. הדיסק הבין חולייתי בנוי למעשה מטבעות היקפיות סחוסיות ובמרכז מצוי ג'ל אשר בעת לחץ על הדיסק נדחף אל הטבעות הללו. אירוע טראומתי כגון נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט או מאידך נזק יום יומי מצטבר בגלל ישיבה ממושכת ולקויה עלולים לגרום לנזק לדיסק. 

בין אם זה פריצת דיסק ויציאת הג'ל המצוי בתוכו או בין אם זה בלט דיסק שבו רק הטבעות ההיקפיות מתעוותות ובולטות לתוך התעלה, הנזקים הללו משנים צורתו את תכונותיו של הדיסק. הדיסק הפגוע מאבד מיכולתו לבלום ולהתמודד עם זעזועים וגרוע מכך הדיסק במיקומו ובמבנהו החדשים עלול גם להפעיל לחץ פיזי על חוט השדרה או על שורשי העצבים היוצאים ממנו אל אברי הגוף השונים. לחץ על חוט השדרה או על העצבים עלול לפגוע באיכות ההולכה העצבית ולגרום לדלקת, לכאב מקומי ולאורך הגפה, לחולשה של שרירים ואף שיתוק ועוד. 

גורמי סיכון להתפתחות נזקים לדיסק הבין חולייתי כוללים גיל, מקצוע המחייב ישיבה ממושכת או הרמה משאות, ליקויים מבניים בעמוד השדרה כמו עקמת או קיפוזיס שגורמים לדיסקים בין חולייתיים מסוימים להיות תחת עומס גדול יותר, ליקויים תפקודיים כמו למשל חולשה יחסית של קבוצות שרירים כמו של שרירי הליבה הגורמת לחוסר יציבות בעמוד השדרה ולעומסי יתר על דיסקים בין חוליתיים מסוימים ועוד.

תסמונת זנב הסוס 

תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome) היא תסמונת נדירה הגורמת בין היתר להתפתחות חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי גב תחתון, ירידה בתחושה במפשעה (אובדן תחושה בצורת אוכף), אימפוטנציה ופגיעה בתפקודם של השרירים הסוגרים בפי הטבעת ובשלפוחית השתן. מדובר בתסמונת מסוכנת המחייבת התערבות כירורגית מהירה. תסמונת זאת מתפתחת כאשר נוצר לחץ על צמת העצבים באזור חוט השדרה המותני הקרוי בגלל מראהו -"זנב סוס" (Cauda equina). 

ברוב המקרים הגורם לתסמונת זנב הסוס הוא לחץ מכאני המופעל על צמת העצבים בגלל נזק מסיבי לדיסק בין חולייתי מותני כמו למשל במצב של פריצת דיסק גדולה, מרכזית. סיבות נוספות אפשריות להתפתחות תסמונת זנב הסוס כוללות גידולים שפיריים או ממאירים בחוט השדרה או בעמוד השדרה ופציעות טראומטיות. אין טיפול שמרני לתסמונת הזאת. רק ניתוח מהיר עשוי להציל את תפקודם של העצבים הפגועים ושל השרירים אותם הם מעצבבים. 

תסמונות שכיחות נוספות הכוללות כאבי גב

ישנן תסמונות כאב ומחלות רבות שעלולות לבוא לידי ביטוי בין היתר על ידי כאבי גב. כך למשל דלקת במפרק הירך, שבר בחוליה, מתיחה או נקיעה של חוליות (Sprain strain), נזקים לדיסק הבין חולייתי (Disc pathology), תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome), מחלות מערכתיות כגון דלקת פרקים, דלקות של רקמת חיבור, מחלות סרטן, דלקות זיהומיות בעמוד השדרה.

גם מחלות שונות עלולות לגרום בין היתר לכאבים בגב. בין יתר המחלות נמנה שלבקת חוגרת, מפרצת באבי העורקים (Aortic aneurysm), דלקת בלבלב (Pancreatitis), כיב קיבה פפטי (Peptic ulcer), דלקת בכיס המרה (Cholecystitis), אנדומטריוזיס (Endometriosis), דלקתית זיהומית של האגן (Pelvic inflammatory disease), דלקת בערמונית (Prostatitis), עווית כלייתית (Renal colic), דלקת זיהומית של אגן הכליה והכליה (Pyelonephritis) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)