Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב בגב התחתון? גורמים מפתיעים כוללים ארנק תפוח, תיק כתף כבד, עישון ועוד. כולם יודעים שכיסא לא טוב או הרמת משא כבד עלולים לגרום לפגיעה בחלק התחתון של הגב ובאזורים אחרים אך ישנם גורמים נוספים פחות ידועים. חשוב להיות מודע להם כדי לנטרלם. 

כולם יודעים שהרמת משא כבד מסכנת את הבריאות של הגב אך האם אתם יודעים שגם ארנק תפוח עלול לגרום נזק לגב שלכם? רובנו סובלים או נסבול מכאב בחלק התחתון של הגב. תסמינים אלה תהווים בעיה שהמין האנושי מתקשה להתמודד אתה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב בגב התחתון גורמים מפתיעים - רקע

כולם יודעים שהרמת משא לא נכונה, נפילה, תאונה, דלקות פרקים או סרטן עלולים לגרום להופעת מיחושים בעמוד השדרה וברקמות סביבו אך ישנם גם גורמים שכיחים נוספים שעלולים להיות אחראים לכך וחלקם עשוי להפתיע אתכם. ברוב המקרים המיחושים הללו אינם תוצאה של נזק משמעותי ויחלפו תוך ימים ספורים. לעיתים עקב חוסר מודעות והרגלים בעיתיים אנו גורמים לנזקים משמעותיים בגב. האסטרטגיה הנוכחית עד שיחשבו על משהו אחר היא לדעת כול מה שאפשר על התופעה הכואבת הזאת ולהיעזר בידע כדי למנוע. ידיעת גורמי הסיכון להתפחתותם של תסמינים אלה הם אחת הדרכים למנוע או לכול הפחות לצמצם את הסיכון לסבול מהם. האם אתם מודעים לגורמים הללו? האם אתם יודעים כול מה שצריך כדי למנוע את התקף הבא?

16 גורמים מפתיעים

שלא כולם מכירים. ברשימה זאת ריכזתי עבורכם 16 גורמים לכאבי גב. מודעות לגורמים אלו עשויה לצמצם ואפילו למנוע את ההתקף הבא.

 • משקל עודף

מיחושים בגב, גורמים מפתיעיםמשקל עודף יוצר עומסי יתר על מפרקי הגוף ועל עמוד בשדרה. עומסים אלו גורמים לשחיקה ובלאי של הסחוסים, של הדיסקים הבין חולייתיים ואפילו של החוליות. הנזקים הללו מובילים בהכרח להתפתחות מיחושים בעמוד השדרה וברקמות סביבו. מחקרים מצביעים על כך שגם השינויים ביציבה ובאופן התנועה של אנשים עם עודף משקל תורמים את חלקם לנזקים במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה בעמוד השדרה.

תיקון: הפחיתו משקל

 •  חוסר בפעילות גופנית

פעילות גופנית הכוללת בין היתר פעילות אירובית, כוח, קואורדינציה, גמישות ושיווי משקל, הנעשית על פי עקרונות האימון הנכונים משביחה את הגוף על מגוון איבריו ורקמותיו השונות. התוצאות של פעילות גופנית נכונה כוללות שמירה על משקל, מניעת מחלות, זרימת דם טובה יותר, התחזקות של העצמות, של השרירים, של הסחוסים ושל הרצועות, שמירה על המיקום ועל היציבות של מפרקי הגוף השונים, שיפור בשיווי משקל ועוד. כול אלה מאפשרים לגוף בכלל ולעמוד השדרה בפרט להתמודד טוב יותר עם העומסים המוטלים עליו ובכך לצמצם נזקים ומיחושים אפשריים.

תיקון: התחילו פעילות גופנית. הקפידו לשלב את כול מרכיבי הכושר הגופני.

 • יציבה לקויה

ליציבה יש השפעה מכריעה על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות עמוד השדרה בפרט. יציבה נכונה מאפשרת תנועה יעילה יותר עם מינימום של עומס על המפרקים השונים כולל מפרקי עמוד השדרה ועם שריפת קלוריות מופחתת. במצב של יציבה לקויה שבו קשתות עמוד השדרה ויתר מפרקי הגוף אינם מאורגנים וממוקמים באופן מיטבי העומסים הנוצרים על עמוד השדרה גדלים משמעותית ועימם גדלים גם הנזקים בעמוד השדרה והאגן.

תיקון: למדו מהי יציבה נכונה וחנכו את עצמכם לשמור עליה בכל מצב ובכל פעילות שאתם מבצעים.

 • כיסא לא מתאים

נקדים ונאמר שגוף האדם לא נועד לשבת או לשהות במנח אחד מבלי לנוע. בוודאי שלא נועד לשבת על כיסא ובעיקר אם מדובר בכיסא שאינו הותאם עבורכם. גוף האדם נועד לנוע ועומסים סטטיים הנוצרים במצב ישיבה שוחקים ופוגעים בו. הישיבה על כיסא מעלה את רמות העומס על חוליות הגב התחתון באופן דרמטי. התוצאה היא שלרבים מאלו העובדים עבודה שולחנית נגרמים נזקים משמעותיים כולל פריצות דיסקים, שחיקות ודלקות פרקים ניווניות. חשוב לדעת שכיסא, גם עם מדובר בכיסא מעולה לא ימנע את הנזקים. כיסא מעולה מותאם אישית ובעל יכולת כיוונון של חלקיו השונים יאפשר לכם לשבת נכון יותר ובכך עשוי לצמצם את הנזקים ואת כאבי הגב.

תיקון: רכשו כיסא בעל יכולת כיוונון מלאה שבו כול חלק ניתן להתאמה אליכם: המושב, המשענת, הידיות... הקפידו על ישיבה נכונה לאורך כול יום העבודה ולא רק ב5 דקות הראשונות של הישיבה.

 • ישיבה ממושכת

אין סוף מחקרים שבים ומזהירים מפני הנזקים שכרוכים בישיבה ממושכת ובעיקר אם היא אינה נכונה. נזקים למערכות עצב, שריר ושלד כולל עמוד השדרה וחמור יותר נזקים מערכתיים המעלים את הסיכון למחלות כרוניות ומוות מוקדם. הנזקים האפשריים לגב בגלל ישיבה ממושכת יום יומית כוללים היחלשות, ניוון, שחיקה ופציעה של הרקמות השונות בעמוד השדרה כולל שרירי הגב, הדיסקים הבין חולייתיים, הרצועות והחוליות עצמן.

תיקון: זכרו, ישיבה מזיקה וישיבה ממושכת מזיקה מאוד. ערכו הפסקות דינמיות מרובות לאורך יום העבודה שלכם. הפסקות שבהן אתם הולכים (לא עומדים).

 • ארנק שמן

ארנק המצוי בכיס האחורי של המכנסיים שלנו, ובעיקר עם מדובר בארנק תפוח, עלול להיות הגורם לכאבי הגב שלכם. ראשית, במצב של ישיבה הארנק, עלול להפעיל לחץ ישיר על העצב הסכיאטי ובכך לגרום לדלקת בעצב ולכאבי גב (סכיאטיקה). ישיבה על ארנק תפוח עלולה לגרום לכאב גב גם בגלל חוסר האיזון שנוצר באגן. העומסים הגבוהים ממילא המוטלים על הגב התחתון במצב של ישיבה עולים משמעותית כאשר בגלל הארנק חלק אחד של האגן נותר גבוה ובתגובה נוצרים גם כיפוף ורוטציה לא רצויים בעמוד השדרה.

תיקון: העבירו את הארנק לכיס קדמי או לחילופין הימנעו מלהכניס לארנק תעודות ומסמכים ובכך תשמרו אותו שטוח.

 • ספה או כורסא רכים

חשוב לי להתייחס בנפרד לנזקים הנגרמים עקב ישיבה על ספה ו/או כורסא וזאת למרות שדיברנו כבר על הנזקים שנגרמים בגלל כיסא לא מתאים. הבעיה עם ישיבה על ספות וכורסאות שבגלל הרכות שלהן קשה מאוד לשבת עליהן נכון. הישיבה על ספות וכורסאות כמעט אינה מאפשרת ישיבה עם תמיכה לגב התחתון. הדבר חמור יותר כאשר הישיבה ממושכת וכאשר אתם סובלים כבר מבעיות גב.

תיקון: העדיפו תמיד כיסא עם תמיכה נוקשה לגב. עם אתם חייבים לשבת על כורסא או ספה הקפידו לדחוף כרית שתתמוך בגב התחתון.

 • נעליים לא מתאימות

נעליים לא מתאימותמבחינה ביומכנית הגוף שלנו מתפקד כשרשרת קינטית סגורה (Closed Kinetic Chain). עומסים על חלק אחד של הגוף ישפיע על חלקים אחרים. בגלל שחלק גדול מהעמוסים שאליהם אנו נחשפים מגיעים אלינו דרך כפות הרגליים הרי שאופן תפקודם בעת המפגש עם הקרקע במצב של עמידה, הליכה, ריצה או קפיצה ישפיע על הבריאות של מפרקי הגוף השונים כולל עמוד השדרה. נעליים שאינן מתאימות (נעלי עקב, נעליים מדופנות מידי, נעלי אצבע) ישנו את האופן שבו אנו נעים וכתוצאה מכך גבירו את העומסים המוטלים על מפרקי הגוף ועל עמוד השדרה, יאיצו את הבלאי ויעלו את הסיכויים להתפתחות כאבי גב.

תיקון: הימנעו מנעלי אצבע ונעלי עקב. נעלו נעליים איכותיות ומותאמות.

 • מזרן לא מתאים

במהלך שנת הלילה הגוף משקם עצמו מנזקי היום. מזרן תקין בעל רמת קושי ותמיכה מותאמים עבורכם אישית יאפשר לכם שינה משקמת, ללא עומסים חריגים על חלקים מעמוד השדרה ועל כן ללא נזקים. מזרן רך מידי או מזרן קשה מידי עלולים לייצור אזורים בעמוד השדרה שבהם מצטבר לחץ גבוה יותר ובכך יגרמו לעומסי תר נזקים וכאבי גב.

תיקון: השקיעו את הזמן הנדרש על מנת לרכוש מזרן המתאים למידותכם. השליכו ללא רגשות אשם מזרן ש"התעייף".

 • שינה

חוסר בשינה או עודף שינה כמו גם תנוחת שינה לא מתאימה עלולים לגרום לכאבי גב. שינה שאינה מספקת אינה מאפשרת את המנוחה הדרושה להתאוששות הגב מעומסים המוטלים עליו ביום. גם שינה ממושכת מידי, בעיקר עם אתם סובלים מבעיות גב או ישנים בתנוחה לא נכונה עלולה לגרום לכאבי גב. תנוחת שינה לא נכונה (על הבטן) יוצרת עומסים חריגים על הגב התחתון ועלולה לגרום לכאבי גב.

תיקון: הקפידו על 7-8 שעות שינה לאדם בוגר. תנוחות שינה מומלצות: על הצד או על הגב. במקרה הצורך בשינה על הצד ניתן להוסיף כרית בין הברכיים ובשינה על הגב מתחת לברכיים.

 • חזייה לא תומכת

במצב אידיאלי זוקפי עמוד השדרה אוחזים בעמוד השדרה ומאפשרים לנו עמידה זקופה במינימום מאמץ. נשים עם חזה גדול נושאות עומס גדול יותר על שרירי הגב העליון ועל חוליות הגב העליון. עומס זה עלול עם השנים להוביל להתפתחות יציבה לקויה (גב כפוף) שאף מוסיפה לעומסים בגב העליון. עומסי יתר אלו והיציבה הלקויה יובילו בהכרח להתפתחות נזקים וכאבי גב. חזייה טובה עשויה לתמוך במשקל החזה ולהצמידו לגוף ובכך להפחית מעומסים ומהנזקים הנגרמים לגב העליון.

תיקון: הקפידו לרכוש חזיות מתאימות. נאמר לי שחזיות T עושות עבודה טובה בכול הנוגע לתמיכה והפחתת העומס.

 • תיק כתף

לגוף האדם יכולת מופלאה להתמודד עם עומסים פיזיים. יכולת זאת נפגעת בין היתר כאשר העומסים אינם סימטריים. עומס בלתי סימטרי על הגוף יכול להיווצר למשל כאשר אנו מרימים מטען כבד (מזוודה, סל קניות) ביד אחת לאורך זמן. דוגמא נוספת לעומס לא סימטרי המוטל על גופנו היא נשיאה של תיק כתף. עקב היערכותו של הגוף לשם נשיאת תיק הכתף נוצרים לאורך עמוד השדרה והשרירים עומסי יתר נקודתיים. עומסים אלו צפויים, על ציר הזמן לגרום לנזקים ולכאבי גב.

תיקון: החליפו את תיק הצד עם תיק גב. נסו להימנע מכול הרמה או נשיאת משקל שאינה מתבצעת באופן סימטרי.

 • עישון

אין חולק על הנזקים שעישון גורם לבריאותנו. שורת המחלות הקטלניות הארוכה שעישון עומד בבסיסן מדברת בשם עצמה. אך לא רבים יודעים שבנוסף למחלות הללו עישון גם מעלה את הסיכוי לסבול מכאבי גב באופן דרמטי. ההסברים אפשריים לכך כוללים פגיעה ברמת החמצן של הרקמות התומכות ומפעילות את הגב , פגיעה בחילוף החומרים וביכולת השיקום של הרקמות, שיעול ועוד.

תיקון: הפסיקו לעשן

 • מתח נפשי

השרירים בגוף תוכננו כך שלצורך ביצוע עבודה עליהם להתכווץ ולהרפות. במצבים של דחק הטונוס של השרירים, בעיקר השרירים זוקפי עמוד השדרה ושרירי העורף נותר גבוה. טונוס שרירים גבוה ואפילו ספאזם משמעותו רגישות וכאב וכן סיכוי גבוה יותר לביצוע "תנועה לא נכונה" והתפתחות כאבי גב. במצבים של דחק הגוף מפריש רמה גבוהה יותר של הורמון הדחק - קורטיזול. קורטיזול בתורו מגביר את התהליכים הדלקתיים בגוף ומעלה את רמת הכאב.

מתח נפשי גורם גם לרגישות גבוהה יותר לכאב.

תיקון: עשו סדר בלוחות הזמנים שלכם, שמרו על קשר עם חברים ובני משפחה אהובים, תרגלו טכניקות הרפיה (כמו דמיון מודרך ומדיטציה), תרגלו יוגה וטאי צ'י, פתחו תחביב וקחו נשימות עמוקות...

 • מחשב לוח, טלפון חכם

טלפונים חכמים, מחשבי לוח ויתר המכשירים המתוחכמים שאנו משתמשים להנאתנו או לצורך עבודה גורמים לנו נזקים בריאותיים אדירים. מחקרים רבים שבים ומצביעים על כך שהשעות הארוכות שאנו יושבים מול המכשירים הללו מקצרות את חיינו. מכשירים טכנולוגיים מופלאים אלו יוצרים בין היתר גם עומסי יתר על עמוד השדרה. בעיקר מדובר על עמוד השדרה הצווארי שלצורך תפעול המכשירים הללו מצוי במנח של כפיפה ממושכת, אך לא רק. גם יתר חלקי עמוד השדרה והרקמות התומכות בו נאלצים להתמודד עם אותם עומסים סטטיים המוטלים עליהם תוך כדי ישיבה לקויה גורמים נזקים וכאבי גב. חשוב לציין ששימוש במכשירים הללו חושף גם את המפרקים בכף היד ובעיקר את האגודל לנזקים עקב הקלדות חוזרות ונשנות.

תיקון: צמצמו את השימוש במכשירים אלו למינימום נדרש ועשו זאת באופן ארגונומי.

 • סקס

סעיף זה נועד לאלו מאתנו שסובלים מבעיות גב. סקס עלול לגרום לכאבי גב! קבוצת אנשים זאת חייבת לזכור שפעילות מינית מהנה, בדומה לכול פעילות גופנית אחרת מחייבת אותם למידה מסוימת של זהירות. תנוחות שאינן מתאימות ועומסים פיזיים חריגים עלולים לעורר או להחמיר את בעיות הגב.

תיקון: דעו את המגבלות שלכם והישארו בטווחי תנועה נוחים. אם אתם חשים כאב בגב שנו את התנוחה.

המשיכו לקרוא אודות גורמים מפתיעים לכאבי ראש כמו גם גורמים מפתיעים לכאבי צוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)