Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

נסו טיפול שמרני תחילה. אחת הרעות החולות אשר טורדת את רוב האנושות ואת כול הכלכלות הלאומיות היא כאבי גב תחתון או כאבי צוואר. על פי חוקרי ביולוגיה נחשבים (ריצארד דוקינס) אין הגב האנושי תוכנן לאורח החיים המודרני המחייב ישיבות ארוכות, מעודד אכילה מרובה ומשאיר מעט מידי זמן או חשק לפעילות גופנית. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח פריצת דיסק, חכו עם ניתוח - רקע

כאבי גב על רקע של נזקים לדיסק הבין חולייתי מתרחשים לרוב בגלל הגיל, טראומה או נזק מצטבר. התוצאה היא שהדיסק אינו יכול יותר למלא את תפקידו והוא אף עלול ליצור לחץ על שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה או אפילו על חוט השדרה עצמו. 

פריצת דיסק בגב התחתון מתאפיינת בכאבים חזקים באזור העכוז והרגל, או בחולשה ברגל. הדיסק הפרוץ לוחץ על שורש עצב, העובר לאורך חלקה האחורי של הרגל וגורם לרוב לכאבים. שני הדיסקים הבין חוליתיים ל4/5 ול5/ס1 הם הדיסקים הנתונים לעומס הגדול ביותר והם גם הדיסקים החשופים לנזקים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

החיפוש אחר מזור והקלה מביא את האנשים המותשים מהכאבים לבדוק גם את האפשרויות הכירורגיות. לאור העובדה שרוב כאבי הגב עשויים לחלוף מעצמם אפילו ללא טיפול תוך שבועות ספורים ולאור היעילות של הטיפולים השמרניים ההמלצה של רוב המומחים בתחום היא לא לרוץ לניתוח! תנו תחילה סיכוי לטיפולים שמרניים לא חודרניים.

כירופרקט או אורטופד

באופן טבעי קיימים חילוקי דעות לגבי האופן הרצוי לטפל בבעיות גב אלו. ברוב המקרים שבהם קיימים חילוקי דעות לגבי הדרך הנכונה לטפל בבעיות גב הכירורגים בחלקם הגדול יצדד (באופן טבעי) בפיתרון כירורגי בעוד שהכירופרקטורים יגידו לא לניתוח, או לפחות תמתינו עם הניתוח. ובכן, כירופרקט או אורטופד?

המחקרים המוזכרים במאמר זה מצדדים כמובן בדעתם של הכירופרקטורים. לדברי החוקרים ניתוחים חייבים להיות אפשרות אחרונה ויכולים לבוא בחשבון רק אם הטיפולים השמרניים כשלו. החוקרים גם פונים למנתחים בבקשה להיות מודעים להתוויות הנגד ולהמליץ על ניתוחים רק לאותם מועמדים אשר באמת עשויים ליהנות מהתוצאות.

מחקרים בנושא

מחקר שנערך בארצות הברית על ידי רופאים (לא על ידי כירופרקטורים) שב ומאשר את מה שנאמר על ידי כירופרקטורים בעשרות השנים האחרונות: פריצת דיסק? חכו עם בניתוח, תנו סיכוי לטיפול שמרני! לדברי החוקרים, התובנה כי לא קיימת סכנה בהמתנה והימנעות מניתוח, עשויה לשנות את הגישה הרפואית בתחום ולמנוע מאות אלפי ניתוחים בשנה בארצות הברית. 

במהלך המחקר, שפורסם בנובמבר 2006 בכתב העת של ארגון הרפואי האמריקני, ובוצע ב-13 קליניקות , ב-11 מדינות שונות ברחבי ארצות-הברית נחקרו קורותיהם של כ 2000 חולים הסובלים מפריצת דיסק מותני. החוקרים בדקו את מצבם של החולים לאורך שנתיים והשוו בין התוצאות של ניתוח פריצת דיסק, לבין המתנה והימנעות מניתוח. על פי ממצאי המחקר, לא קיימת עדיפות כלשהי לניתוח או להמתנה. 

מחקר נוסף שנערך על ידי אורטופדים ופורסם בירחון האמריקאי האקדמאי למנתחים אורטופדיים (Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons, 02/ 2009) השווה בין קורותיהם של אנשים עם כאבי גב שחלקם עברו טיפול כירורגי וחלק אחר עבר טיפול שמרני שכלל שיקום וחיזוק של שרירי הליבה. על פי המימצאים של מחקר זה קיימת עדיפות לטיפול שמרני על פני טיפול כירורגי.

מימצאי המחקרים

תוצאות המחקר מ2006: חולים שעברו ניתוח דיווחו על שיפור מהיר יותר במצבם ואילו חולים שלא עברו ניתוח דיווחו על שיפור דומה רק לאחר שלושה עד שישה חודשים. שנתיים לאחר תחילת המחקר, כ-70 אחוז מאלה שטיפלו בבעיות הגב שלהם בצורה כזו או אחרת סיפרו כי חל שיפור משמעותי במצבם. אף אחד מהחולים שהחליטו להמתין ולא לעבור מיד ניתוח, לא סבל מהרעה משמעותית במצבו. 

לסיכום: עד כה, נאמר לחולים שהם מסתכנים בנזק קבוע לעצב, היחלשות הרגל או אפילו אובדן השליטה בסוגרים אם הם מחליטים לחכות או להימנע מניתוח. אף אחד מהתסריטים הנוראיים הללו לא התרחש במציאות במהלך שתי שנות הניסוי. להערכת החוקרים לא צריך למהר לחדר הניתוח. "הזמן פועל בדרך כלל לטובת החולה ולא נגדו". 

מחקר נוסף שנערך על ידי אורטופדים ופורסם בירחון האמריקאי האקדמאי למנתחים אורטופדיים (Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons, 02/2009) קובע גם הוא: "ניתוחים לכאבי גב הנגרמים בגין בעיות בדיסק הבין חולייתי הם לעיתים קרובות מיותרים". יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני. לדעת החוקרים הרבה חולים יעזרו יותר משיטות טיפול לא חודרניות, ברוב המקרים של כאבי גב תחתון בגלל נזק לדיסק בין חולייתי הטיפול היעיל ביותר הוא לא ניתוח אלא טיפול פיזיקאלי משולב עם תרופות נוגדות דלקת.

מתי בכל זאת צריך לנתח?

בעולם שבו החולה הוא המלך, שבו שמים את החולה במרכז יש מקום גם לניתוחי גב. אך המקום הזה הוא מצומצם ושמור רק לאותם מקרים, מועטים יחסית, שבהם ברור שרק ניתוח עשוי לקצר את הסבל ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. משרד הבריאות האמריקאי פרסם שלוש אינדיקציות ברורות לגבי מתי נכון לנתח:

  • כאבים בלתי נסבלים הנמשכים מעל שלושה חודשים

  • חסר נוירולוגי פרוגרסיבי

  • תסמונת זנב הסוס (חוסר שליטה על הסוגרים, חולשה ונימול באזור אברי המין)

על פי ויקיפדיה:

על פי ויקיפדיה (http://en.wikipedia.org/wiki/Spinal_disc_herniation) אין למעשה הוכחות לעליונות של הטיפול הכירורגי לעומת הטיפול השמרני. יש לשקול אופציה ניתוחית רק כמוצא אחרון או אם וכאשר החולה סובל מחסרים נוירולוגיים משמעותיים. יחד עם זאת יש לנתח בדחיפות לשחרור חוט השדרה כאשר מוכח שהחולה סובל מתסמונת זנב הסוס. 

ניתוח לכאבי גב? סיכום

נכון להיום לא הוכחה עליונותה של הכירורגיה ביחס לטיפול שמרני בכאבי גב. ניתוחים, גם ניתוחים מוצלחים, לא מועילים בטווח הארוך לריפוי או הקלה בכאבי גב שבמקורם הוא נזק לדיסק הבין חולייתי או כול כאבי גב אחר, יותר מאשר טיפול שמרני. ההמלצות הן על כן לתת סיכוי לטיפול השמרני הכולל שיקום וחיזוק שרירי הליבה

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב, אודות בלט דיסק שכמו פריצת דיסק יכולים לגרום לתופעה הקרויה סיאטיקה - תסמונת כאב ותסמינים נוספים הנובעת מלחץ על שורש עצב מותני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
חיזוק שרירי הבטן לגב בריא

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא! חוליות עמוד שדרה מותני הן החוליות הפגיעות ביותר בעמוד השדרה. חוליות והרקמות סביבן אלו מהווים את המקור העיקרי לפציעות והתפתחות דלקות. מחקרים טוענים ששרירי בטן חזקים המהווים רכיב מרכזי בשרירי הליבה עשויים למנוע פגיעות באזור הזה.

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)