Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ספונדילוליזיס? אבחון וטיפול נדרשים לצמצם את הסבל ולמנוע החמרה במצב. מדובר בשבר מאמץ המתפתח בקשת האחורית של החוליה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער,לרוב על רקע של פציעות מאמץ חוזרני. אחד מגורמי הסיכון לתופעה הוא מבנה מולד לקוי. 

השבר בקשת החוליה - ספונדילוליזיס (Spondylolysis) - מתפתח לרוב באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis). השבר יכול להיות חד צדדי או דו צדדי ולהוביל בהדרגתיות להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) - תזוזה של החוליה קדימה או אחורה. שתי התופעות הללו הם גורמים שכיחים לכאבי גב תחתון בעיקר בקרב ילדים ובני נוער אך גם בקרב כ10% מהמבוגרים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ספונדילוליזיס אבחון וטיפול - רקע

ספונדילוליזיס קיים בקרב מעל ל5% מהאוכלוסייה האמריקאית אך גם בקרב כ50% מהאוכלוסייה האסקימוסית. כאבי גב תחתון על רקע זה שכיחים יותר בקרב ילדים בני נוער וצעירים עד גיל 26 ומאובחנים בעיקר בקרב בני נוער בגילאי העשרה המצויים במהלך התפתחות מואץ. התופעה מאותר באופן שכיח בקרב ספורטאים צעירים בגילים 15-16.

ילדים ונערים העוסקים בפעילות גופנית כגון התעמלות ואומנויות לחימה היוצרת עומסים על עמוד השדרה מצויים בסיכון מוגבר לסבול מהתופעה ואולי מסיבה זאת היא שכיחה יותר בקרב בנים מאשר בנות. ספונדילוליזיס מתפתח בעיקר בחוליות המותן מותני (Lumbar spondylolysis) כאשר ב85% ממקרים השבר נמצא בקשת האחורית של חוליה L5 מה שגורם לכך שברוב המקרים תהייה חוליה זאת (L5) שתגלוש (Spondylolisthesis) מעל החוליה הראשונה של עצם הסקרום (S1).

סימנים ותסמינים

ברוב המקרים שבר מאמץ זה אינו גורם לכול סימנים ותסמינים וגילויו עשוי להיות ממצא אקראי ורק כ%10 מהאנשים יתלוננו על סימנים ותסמינים כלשהם. במידה וישנם סימנים ותסמינים התלונה העיקרית תהייה כאבי גב תחתון המחמירים בגין פעילות גופנית מאומצת ובמיוחד בפעילות גופנית הכרוכה גם בפשיטה לאחור של עמוד השדרה. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים יכללו נוקשות בגב התחתון ומגבלות תנועה של הגב. ספונדילוליזיס אינו אמור לגרום לפגיעה נוירולוגית.

גורמים

לדעת רוב החוקרים בתחום הגורם העיקרי לשבר באזור שבין שני פרקי השטחה הבין חולייתיים (Pars interarticularis) הוא ברוב המקרים העומס המוטל על עמוד השדרה. יש לזכור שעמוד השדרה האנושי חשוף לעומסים קיצוניים מאז שהתחלנו ללכת זקוף. אין מקרים ידועים של בני אדם שנולדו משותקים וללא יכולת תנועה ועדיין סובלים משבר מאמץ בעמוד השדרה. עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה בשילוב עם עמוד שדרה המצוי בשלבי התפתחות מהווים את המנגנון לשבר שנוצר.

מסיבות אלו ספונדילוליזיס שכיח יותר בקרב ספורטאים צעירים העוסקים בפעילות הכרוכה בעומסים קיצוניים על עמוד הדרה כגון אומנויות לחימה, אתלטיקה, התעמלות ומשחקי כדור המחייבים פשיטת עמוד השדרה לאחור כגון טניס, כדור עף ועוד. גם טראומה לעמוד השדרה כמו זו הנגרמת בעת נפילה, פציעת ספורט או תאונת דרכים מהווה גורם סיכון. ישנם חוקרים הסבורים שלפחות בחלק מהמקרים השבר הזה מתרחש כבר בסמוך ללידה. 

ספונדילוליזיס בקרב האסקימוסים

כאמור השכיחות של ספונדילוליזיס בקרב אמריקאים עומדת על 5% מהאוכלוסייה בעוד שהשכיחות של שבר זה בקרב האוכלוסייה האסקימוסים גדולה הרבה יותר ועומדת על כ50%. חלק מהחוקרים סובלים שהשוני הגנטי הוא שעומד בבסיס ההבדלים בשכיחות בעוד שחוקרים אחרים סבורים שהשכיחות הגבוהה של השברים הללו בקשת האחורית של עמוד השדרה בקרב האסקימוסים נובעת מאופן שבו הם נושאים את התינוקות שלהם. האסקימוסים נושאים את התינוקות הרכים זקופים באופן שיוצר עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה שלהם. אותם חוקרים ממליצים להימנע מנשיאה זקופה של התינוק או מהליכונים המחייבים את זקיפותו לאורך זמן של התינוק. מנשאים והליכונים מסוג זה עלולים לחבל באופן הדרגתי בקשת האחורית של חוליות עמוד השדרה.

גורמי סיכון

ספונדילוליזיס מותני L5/S1

ישנם גורמי סיכון המעלים את הסיכון להתרחשות שבר מאמץ בעמוד השדרה כולל בין היתר חולשה מולדת של אותו אזור בין פרקי השטחה הגורם לו להיות שברירי יותר וקער מותני מוגבר (Increased lumbar lordosis) גורם סיכון נוסף הוא כמובן פעילות הכרוכה בעומסי יתר על עמוד השדרה הצעיר כגון סוגים של פעילות גופנית המוזכרת מעלה שכרוכים בעומסים חריגים אשר עלולים לגרום להיווצרות איטית של שבר.

אבחון

כאמור ברוב המקרים של שבר מאמץ בעמוד השדרה אין כול סימנים ותסמינים. כאשר מגיע אלינו חולה עם תלונה על כאבי גב תחתון ובעיקר חולה צעיר ניקח בחשבון גם את האפשרות הקלינית הזאת. בכול תלונה על כאבי גב נשלב תשאול של החולה לגבי ההיסטוריה הרפואית של הבעיה וכן בדיקה גופנית. עם זאת חשוב לזכור שאין אפשרות לאבחן ספונדילוליזיס אלא באמצעות דימות כמו צילומי רנטגן.

צילומי רנטגן קדמי אחורי (Anteroposterior), צדי (Lateral) ואלכסוני (Oblique) אמורים להדגים את השבר (Scotty dog) ולקבוע האם השבר הוא חד צדדי או דו צדדי. במידה וקיימת גם גלישה של חוליה (Spondylolisthesis) או יש חשש לחוסר יציבות בעמוד השדרה ניתן לבצע צילומי רנטגן צדיים נוספים במצב של כפיפה (Flexion) ובמצב של פשיטה (Extension). במקרים מסוימים כדי לשלול פתולוגיות נוספות או אחרות או לאשר את האבחון של שבר המאמץ ידרשו בדיקות דימות מתקדמות נוספות כולל מיפוי עצמות, CT ו/או MRI.

טיפול

הטיפול המועדף ברוב המקרים הללו הוא טיפול שמרני. מטרת הטיפול השמרני היא בראש וראשונה להפחית את הכאב ולאפשר איחוי של השבר. המטרה השנייה היא החזרת היכולת הפונקציונלית של החולה וחזרה לפעילות מלאה. בשלב הראשון נשלב מנוחה מפני כול תנועה או מאמץ הכרוכים בכאב עם אמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך. כאשר קיים סיכוי שהשבר הוא בר איחוי ניעזר במחוכי בוסטון ברייס (Boston overlapping brace).

את המחוכים המולבשים באופן שמנטרל את הקיעור המותני חייבים ללבוש עד שהכאב חולף לפחות לשלושה חודשים ולפעמים גם ליותר מחצי שנה. עם שוך הכאב או לכול הפחות לאחר שלושה חודשים יש לבצע מיפוי עצמות חוזר כדי לראות שאכן יש איחוי. גם כאשר הגב נתון במחוך חשוב לבצע פעילות גופנית מתונה אך להימנע ממתיחות עמוד השדרה לאחור.

נעדיף לטפל באופן שמרני גם כאשר ספונדילוליזיס הוביל להתפתחות ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) - חוליה שגלשה ממקומה אלא אם קיימים התוויות נגד. במצבים קשים או כאשר החולה אינו מגיב לטיפול שמרני יש לשקול הפנייה לטיפול תרופתי נוגד דלקת וכאב ו/או טיפול כירורגי. בשלב השני עם שוך הכאבים ובמידת האפשר עם איחוי השבר נתחיל לבצע פעולות פסיביות ואקטיביות כדי לשמר ו/או לשפר את טווחי התנועה של עמוד השדרה וכן את החוזק והגמישות של שרירי עמוד השדרה. 

חזרה לפעילות

החזרה לפעילות מלאה צריכה להתבצע באופן הדרגתי וזאת רק לאחר שהחולה חזר ליכולותיו הגופניות בכול הנוגע לכוח, גמישות, טווחי תנועה ושיווי משקל והוא חופשי מכול סימנים ותסמינים.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ספורט וכן פציעות ספורט בקרב צעירים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)