Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

לעתים היא עלולה להוות גורם סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון או באזורים אחרים. אבחון מוקדם עשוי לעזור. כאשר אתם מתבוננים בעצמכם במראה האם הכתפיים שלכם יוצרות קו דמיוני ישר או שמא כתף אחת גבוהה יותר מרעותה? האם האגן שלכם מאוזן או אולי מותן אחת גבוהה יותר מהאחרת? אם אינכם שייכים לקבוצת מיעוט שבה קו הכתפיים וקו האגן מצויים בקו ישיר ומאוזן יתכן וגם לכם יש עקמת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עקמת בגב - רקע

כאבי גב תחתון

אל תבהלו, ברוב המכריע של המקרים העקמת שלכם היא עקמת קלה וחסרת משמעות ורק בקרב מספר מצומם של אנשים העקמת עלולה לגרום לבעיות בריאותיות ובכלל זה כאבי גב. ברוב המקרים, העקמת אכן תגרום ללקות ביציבה אך בדרך כלל אין לקות זו מלווה בכאב. עקמת פוגעת ב כ 3% מהאוכלוסייה מתחת לגיל 16. כאשר רק לאחוז קטן מהן העקמת תחרוג מ 40º.

העקמת פוגעת בעיקר בבנות ובבנים המתחילים את תקופת הבגרות המינית שלהם. בקרב הסובלים מעקמת בת זווית של עד 10º אין הבדלים בתפוצה בין בנים לבנות. בקרב אלו הסובלים מעקמת בת 30º יש רוב של בנות ביחס של 1:10. גילו מוקדם של העקמת עשוי להועיל בבלימתה.

הגורמים לעקמת 

ברוב המקרים העקמת היא אדיופטית, קרי אין סיבה ידועה להווצרות שלה. עם זאת ידוע שגנטיקה מהווה גם כאן גורם משמעותי ואם להוריך יש עקמת סביר שגם אתה תפתח עקמת. מאידך ישנם גורמים רבים אשר משפיעים על הווצרות של עקמת משנית: 

1) מחלות תורשתיות הפוגעות ברקמות החיבור כגון תסמונת מרפן

2) פגיעה או מחלות במערכות עצב ושריר ושלד

3) מחלות ניוונית או פגיעה בדיסק בין חולייתי

חשיבות הגילוי המוקדם של עקמת 

עקמתהחוכמה הגדולה היא לתפוס את העקמת בתחילת דרכה. גילוי מוקדם זה הינו רב חשיבות וזאת על מנת למנוע הפרעה בהתפתחות ובתפקוד תקינים של אברי הגוף הפנימיים ובצורך ניתוחי. הבדיקה צריכה להיות שיטתית ולכסות את טווח הגילאים 10 ועד 16. מכאן ניראה לי שהגוף המתאים ביותר לביצוע הבדיקות הללו הוא בית – הספר. אופן הגילוי מגוון. החל מבדיקות פשוטות שיכולות להתבצע בבית וכלה בבדיקות במרפאה.

בדיקה עצמית של עקמת 

בבית נוכל לקבל רמז לגבי אפשרות שאנו סובלים מעקמת על ידי זיהוי:

  • גובה כתפיים שונה

  • עצם שכמה אחת בולטת יותר מרעותה

  • הראש אינו ממוקם ישירות מעל האגן

  • פרק ירך אחד גבוה ובולט

  • בית הצלעות אינו סימטרי

  • מותן אחת גבוהה מרעותה

בדיקה של עקמת במרפאה 

במרפאה נערוך בדיקה ויזואלית של היציבה, הליכה, אורך רגליים ובדיקת עמוד השדרה לזיהוי עקמומיות צידית. במקרים בהם נעריך שיש צורך למדוד את חומרת העקמומיות נעשה זאת באמצעות צילום רנטגן מיוחד. ישנן מספר שיטות לאומדן של חומרת העקמת באיור משמאל מודגמת שיטה נפוצה ע"ש קוב. מבין המאובחנים כסובלים מעקמת רק 10% יצטרכו התערבות כירורגית עקב החמרה. שלושת הגורמים המשפיעים על אפשרות להחמרה בעקמת הם:

  • מין (נקבה)

  • פוטנציאל משמעותי של גדילה עתידית

  • זווית גדולה של העקמת בעת האבחון

טיפול בעקמת 

מדידת עקמת שיטת קובהתפתחות או התדרדרות העקמת היא זו שמכוונת אותנו לגבי סוג הטיפול המומלץ. להלן הטיפולים המומלצים על פי זווית העקמת המייצגת את חומרת הבעייה:

עקמת של פחות מ 10º נחשבת לנורמאלית.

לגבי עקמת בעלת זווית של פחות מ 10 מעלות ההמלצות כוללת פעילות גופנית רגילה. אפשרות לטיפול שמרני על ידי כירופרקטיקה. מתן מדרסים לאיזון חוסר שוויון ברגליים (במידה וקיים). המשך פיקוח בגין אפשרות של החמרה.

עקמת בעלת זווית של בין 25º -10º.

לגבי עקמת בעלת זווית של בין 10 - 25 מעלות ההמלצות כוללות פעילות גופנית מודרכת. טיפול יכול להינתן על ידי כירופרקט ויכלול תרגילים לאיזון השרירים משני צידי עמוד השדרה והנעות של חוליות במצב של תת תנועה. גם כאן כמובן יש לפקח ולעקוב באופן צמוד למניעת החמרה במצב העקמת. אפשרות של מתן מתקן תומך לשימוש יום או לילה.

עקמת בעלת זווית של בין 35º - 25º.

לגבי עקמת בעלת זווית של בין 25- 35 מעלות ההמלצות כוללות פעילות גופנית מודרכת. וכן מדרסים במידת הצורך. טיפול כירופרקטי שמרני דומה לטיפול הניתן למעלה. לבישת מחוך לפחות 20 שעות ביום.

מעל 45º הטיפול המועדף הוא כירורגי.

לגבי עקמת בעלת זווית של מעל ל 45 מעלות ההמלצות הן כירורגיות. "הלחמת חוליות " באמצעים שונים. עדין יש צורך בלבישת מתקן תומך לאחר הניתוח. עלול לעצור גדילה. עלול לפגוע בעצבים ועוד. יש לציין שללא טיפול מתאים ועם החמרה נוספת בעקמת תיתכן היווצרות לחץ על אברים פנימיים. הלב והריאות עלולים לתפקד באופן לוקה. 

המשיכו לקרוא אודות מגוון תסמונות כאב שעלולות להתפתח על רקע של עקמת ובכללן: היצרות תעלת השדרה, בלט דיסק או פריצת דיסק וסיאטיקה, כאבי גב עליון , כמו גם כאבי צוואר.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
היפר לורדוזיס מותני טיפול

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

היפר לורדוזיס מותני טיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)