Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בגב התחתון? גורמי סיכון לכך כוללים בין היתר עישון ויציבה לקויה. העלויות הכבדות של הטיפולים והאשפוזים יחד עם אובדן ההכנסות בגלל ימי המחלה ופיצויים שמים את הסימנים והתסמינים הללו במרכז תשומת הלב של החוקרים. ידיעת גורמי הסיכון עשויים למנוע אותם.

על פי הערכות העלויות של כאבי גב תחתון בארצות הברית בלבד מגיעות לכדי עשרות מיליארדי דולרים לשנה. כך למשל ארגון הבריאות העולמי מתאר כאבים אלו כמגפה שהיא בעלת השפעה גדולה יותר על הבריאות הגלובלית ממחלות מלריה, סוכרת וסרטן ריאות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בגב התחתון גורמי סיכון - רקע 

ישנם מספר רב של גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי לסבול מכאבי גב תחתון. מחקר מסוים (Lionel, J Community Med Health Educ 2014, 4:2) מצא שיציבה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, נטייה גנטית, חוסר השכלה, ותזונה לקויה מהווים גורמי סיכון משמעותיים יותר. מאידך לא מצאו החוקרים את אותה רמת חשיבות לגורמי סיכון אחרים כמו ארגונומיה לקויה, משקל עודף, עישון, צריכת אלכוהול והריון ועוד. קיום של גורמי סיכון רבים מצביעים על סיכוי גבוה במיוחד להתפתחות כאבי גב תחתון. עם זאת המציאות מעידה שכניראה לכולנו יש גורמי סיכון מסוימים אחרת איך נסביר את העובדה שכימעט כולם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון. במאמר זה ננסה ללמוד מה הם גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. אך ראשית מה גורם להתפתחות כאבי גב?

כאבי גב תחתון - גורמים

הגורם העיקרי לכאבי גב הוא נזק מכאני לעמוד השדרה ו/או הרקמות הסובבות אותו הנובע מעומס יתר חוזרני או פציעה טראומטית. עומס יתר חוזרני הוא כול עומס שאינו חד פעמי הנוצר על עמוד השדרה. כך למשל ישיבה יוצרת עומס חוזר ונשנה על עמוד השדרה ועל הרקמות השונות. הישיבה, אצל רובנו, מהווה את תנוחת העבודה העיקרית. אנו יושבים שעות ארוכות כול יום במשך שנים ארוכות. כך גם אנשים שבמסגרת עיסוקם נאלצים לעמוד ממושכות, להתכופף, לבצע סיבובים חוזרים ונשנים עם עמוד השדרה ועוד.

גם פציעה טראומטית של עמוד השדרה היא גורם מרכזי להתפתחות כאבי גב. פציעה של עמוד השדרה עלולה להתרחש עקב מאמץ חד פעמי גדול כמו למשל במהלך הרמת חפץ כבד או ביצוע תנועה פתאומית או בעקבות נפילה וחבלה (למשל: ספונדילוליסטזיס טראומטי). כאבי גב יכולים להתפתח גם בגלל גורמים שאינם שכיחים כגון דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד.

כאבי גב תחתון - גורמי סיכון שאינם בשליטתנו

ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון שאין לנו שליטה עליהם. חשוב להיות מודע להם ולהתנהל באופן שמצמצם את השפעתם:  

גיל

גורם סיכון עיקרי הוא הגיל. כאבי גב תחתון מתחילים לרוב בסביבות גיל 30-40 ומוסיפים להציק לנו ככול שאנו מתבגרים. אין מה לעשות ככול שאנו מתבגרים חלים תהליכי ניוון ובליה (דלקת פרקים ניוונית) אשר מכרסמים ביכולת של הרקמות השונות לאורך עמוד השדרה לעמוד בעומסים. כך למשל הדיסקים הבין חולייתיים מאבדים את הרכיב הנוזלי ועקב כך נעשים קשיחים יותר ובעלי יכולת בלימת זעזועים נמוכה יותר. הסיכון להתפתחות נזק בעמוד השדרה כאשר הדיסק הבין חולייתי פחות גמיש הוא כמובן גבוה יותר.

לא רק הדיסקים הבין חולייתיים המותניים חשופים לשינויים הניווניים. תהליכים ניווניים פוגעים גם ברקמות אחרות בעמוד השדרה כולל: גידים, סחוסים, שרירים, חוליות (מחלת דלדול העצם) וביתר הרקמות לאורך עמוד השדרה. שינויים אלו פוגמים ביכולת התפקודית של עמוד השדרה וחושפות אותו לפציעה חדה טראומתית או פציעה על רקע של עומס חוזרני ונזקים מצטברים. בהתבוננות בצילומי רנטגן MRI או CT של עמוד השדרה נוכל לראות שינויים ניווניים אצל חלקים ניכרים של האוכלוסייה כבר לאחר גיל 20!.

גנטיקה

כמו בהרבה מחלות אחרות גם לכאבי גב תחתון ישנה נטייה משפחתית. אם קרובי משפחה מדרגה ראשונה סובלים מכאבי גב תחתון סביר להניח שגם אתה תסבול מהם. כך למשל דלקת חוליות מקשחת שיכולה בין היתר לגרום לכאבי גב היא מחלה היא נטייה תורשתית.

ניתוח או פציעת גב קודמת 

אם סבלתם בעבר מכאבי גב תחתון על רקע של פציעה או בלאי מצטבר אתם נמצאים בסיכון גבוה שהכאבים יחזרו שוב. הדברים נכונים גם אם עברתם ניתוח גב הסיכויים שלכם לסבול מאפיזודה חוזרת של כאבי גב גדולים הרבה יותר.

ליקויים מבניים מולדים

ליקויים מבניים מולדים של מערכת שריר ושלד עלולה להעלות באופן ניכר את העומסים המוטלים על אזורים בעמוד השדרה. בין הליקויים הללו נמנה עקמת (Scoliosis), רגל אחת קצרה יותר, ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) מולד ועוד.

מחלות רקע

שורה שלמה של מחלות רקע עלולות להעלות את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. כך למשל מחלת דלדול העצם המתאפיינת באובדן הדרגתי של צפיפות וחוזק העצם, חושפת את הסובלים ממנה להתפתחות שברים בעמוד השדרה ולהתפתחות כאבי גב. הסיבות להתפתחות מחלת דלדול העצם מגוונות והן כוללות: גיל מתקדם, חוסר בסוגי מזון מסוימים, ליקויים הורמונאליים ועוד. מחלות נוספות שעלולות להעלות את הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון כוללות: דלקות פרקים למיניהן, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. גם חולי במערכות גוף אחרות עלול לגרום לכאבי גב תחתון כולל בין היתר אבנים בכליות, אנדומטריוזיס (Endometriosis), פיברומיאלגיה ועוד.

גורמי סיכון בשליטתנו

לא תמיד נוכל לזהות את גורם הסיכון המדויק, ובכול זאת כדאי להכיר את גורמי הסיכון שונים ובעיקר אלה שיש לנו שליטה עליהם על מנת שנוכל להתנהל בזהירות ולמנוע או לצמצם את השפעתם:

חוסר פעילות גופנית

כאבי גב תחתון שכיחים הרבה יותר בקרב אנשים שאינם עוסקים בפעילות גופנית. פעילות גופנית משמרות ואף מחזקות את יכולתן של רקמות הגוף השונות ובכלל זה חוליות עמוד השדרה, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, גידים ושרירים ובכך מצמצמות את הסיכון להתפתחות כאבי גב. חשיבות מרכזית נודעת לאימון שרירי הליבה למטרה זאת.

פעילות יתר או פעילות לא נכונה

פעילות גופנית שאינה מקפידה על כללי האימון הגופני הנכון כולל בין היתר הדרגתיות וזמני התאוששות מעלים את הסיכון שלכם לפתח פציעות ספורט כולל פציעות של עמוד השדרה וכאבי גב תחתון. כך גם לגבי המתאמנים החדשים. אלה הרוצים לשפר מהר מידי את רמת הכושר הגופני צפויים להיפצע.

השמנה ועודף משקל

השמנה ומשקל עודף יוצרים עומסי יתר על עמוד השדרה ועל הרקמות התומכות בו ובכך מעלים את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. משקל עודף והשמנה הם אחד הגורמים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בעיקר במפרקים נושאי המשקל כולל ברכיים, ירכיים ומפרקי עמוד השדרה.

עייפות קיצונית וחוסר שינה

במצב של חוסר שינה ועייפות גדולה היכולת שלנו להגיב נכון ולהתנהל נכון נפגעים. כאשר אנחנו מותשים נתקשה להקפיד על ישיבה נכונה, נתקשה להקפיד על התכופפות נכונה ו/או הרמה נכונה של משאות ועוד. התוצאה עלולה להיות פציעה וכאבי גב תחתון. 

עישון

אנשים המעשנים מצויים בסיכון מוגבר לפתח כאבי גב תחתון. ישנם מספר הסברים אפשריים להשפעה זאת: ניקוטין מצמצם את אספקת הדם לחוליות עמוד השדרה, לדיסקים הבין חולייתיים וליתר הרקמות ובכך פוגע ביכולות התפקודיות של רקמות אלו. הסבר אפרי נוסף טמון בעובדה שמעשנים מאבדים צפיפות עצם מהר יותר ובכך חושפים עצמם לשברים בחוליות. ישנם חוקרים שטוענים שהשיעול החוזר והנשנה המאפיין את המעשנים תורם גם הוא לנזקים המצטברים ברקמות עמוד השדרה.

יציבה לקויה

האופן שבו אתם עומדים, הולכים, ישנים ויושבים משנה באופן דרסטי את רמת העומסים המוטלת על עמוד השדרה שלכם. יציבה נכונה היא יציבה שמשמרת את הקשתות והקימורים השונים של עמוד השדרה.

סיכוני מקצוע

גורמי סיכון לכאבי גב

מגוון רחב של מקצועות עלול לגרום לפציעה חדה או לנזקים מצטברים על רקע של עומסים חוזרניים. המקצוע שחושף אותנו לסיכון הגבוה ביותר לפתח כאבי גב תחתון על רקע של נזקים מצטברים הוא המקצוע שמחייב אותנו לשבת כול היום (אנשי מחשבים). האדם לא נועד לשבת, בוודאי לא לפרקי זמן ממושכים. הישיבה יוצרת עומסים מצטברים ונזקים מצטברים וגורמת להתפתחות כאבי גב. העומסים המצטברים ועימם הנזקים הנגרמים גדלים באופן דרמטי כאשר הישיבה אינה נכונה. מחקרים שמופיעים בשנים האחרונות טוענים שהישיבה הממושכת גורמת לנו לנזקים בריאותיים חמורים הרבה יותר מהנזקים לעמוד השדרה. על פי אותם מחקרים אנשים שיושבים ממושכות חשופים למחלות קשות ואפילו למוות.

ברור לגמרי שמקצועות שמחייבים הרמת משאות חוזרת ונשנית (אחיות, עובדי בניין, סבלים) מעלים את הסיכון לפציעות גב תחתון. רגע אחד של חוסר תשומת לב לאופן שבו אתם מרימים עלול לעלות לכם בפריצת דיסק. הרמות חוזרות ונשנות גם אם הן נעשות נכון עלולות לאחר חודשים או שנים לגרום לנזקים מצטברים ולהתפתחות כאבי גב. מקצועות שמחייבות ביצוע של תנועות כגון כפיפה וסיבוב עמוד השדרה חושף את בעליהם סיכון מוגבר להתפתחות נזקים חדים או כרוניים בגב. כך גם לגבי מקצועות החושפים את בעליהם לוויברציה (עובדי כבישים ונהגי משאיות). גם שהייה ממושכת במנח קבוע בין אם זה בישיבה או בעמידה (ספר) יוצרת עומסי יתר על עמוד השדרה.

הריון

גם נשים בהריון ובעיקר נשים גבוהות מצויות בסיכון מוגבר להתפתחות כאבי גב תחתון. הסיבות לכך הם ראשית עומסי יתר הנגרמים בגלל המשקל הנוסף, בגלל השינוי ביציבה ובמרכז הכובד היוצר עומסים גדולים יותר על עמוד השדרה התחתון ובגלל שינויים הורמונאליים היוצרים ריכוך והרפיה של הרצועות ויתר רקמות החיבור על מנת להכין את תעלת הלידה ללידה.

אורח חיים יושבני

אורח חיים שבו אנו יושבים כול היום בעבודה ואז חוזרים הביתה וממשיכים לשבת מול הטלוויזיה מעלים את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבי בגב תחתון.

גורמי סיכון פסיכולוגיים וחברתיים

גורמים פסיכולוגיים, בעיות בעבודה, מתחים נפשיים כרוניים, בעיות ביחסים עם בן בת הזוג, דיכאון ועוד מהווים גורם רב עוצמה להתפתחות כאבי גב תחתון. מחקרים מראים שקבוצת אנשים זאת גם מחלימה הרבה יותר לאט מפציעות וכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)