Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון בהריון מהווים תופעה שכיחה ביותר. מעל 50% מהנשים סובלות ממיחושים באזור עמוד השדרה המותני והאגן במהלך ההיריון. אצל 10% חומרת התסמינים גבוהה ונלוות להן מגבלות תפקוד קשות. ידיעת הגורמים ודרכי המניעה עשויים לאפשר היריון חלק.

 אצל כשליש מהנשים הללו הכאב הוא קל ונלוות לו מגבלות קלות בלבד. אצל יתר הנשים רמת הכאב בגב התחתון ממוצעת. כאבי גב תחתון יכולים להופיע בכל שלב של ההיריון ואולם על פי מחקרים רוב המקרים נוטים הכאבים להתפתח בין החודש השלישי לחודש השישי של ההיריון. הגורם העיקרי לכאבים אלו הוא מכאני עם זאת גורמים הורמונליים, פסיכולוגיים ובעיות בזרימת הדם משפיעים גם הם. 

כאבי גב תחתון בהריון - רקע

מעל מחצית מהנשים סובלות מכאב בחלק התחתון של גבן במהלך ההיריון. במשך חודשי ההיריון משתנה הגוף של האישה ההריונית והופף להיות פגיע יותר לנזקים בגב. משקל האישה עולה מה שיוצר עומסים גדולים יותר על עמוד השדרה, מרכז הכובד שלה משנה מיקום ובעקבותיו כך משתנה יציבתה. שרירי הבטן נחלשים ושינויים הורמונליים מחלישים את הרקמות שאמורות לייצב את האגן ועמוד השדרה. לנוכח שינויים אלו ולנוכח רמת העומסים המוטלים על גבה של האישה במהלך ההיריון ולאחריו כאבי הגב אינם אמורים להפתיע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סיווג כאבי גב בהריון 

כאבי גב בהריון את כאבי גב המופיעים במהלך ההיריון ניתן לסווג לארבעה סוגים:

1) כאבי גב שמקורם במפרקים ובשרירים של עמוד השדרה המותני.

2) סכיאטיקה - כאבי גב הקורנים לאחת הרגליים שמקורם לחץ על אחד משורשי העצבים בעמוד השדרה המותני. נדיר יחסית.

3) כאבי גב שמקורם במפרקי העצה והכסל. כאב זה נפוץ פי ארבע יותר מכאבי גב שמקורם בעמוד השדרה המותני. עם זאת כ20-30% מהנשים בהריון סובלות מכאבי גב הנובעים מעמוד השדרה המותני ומפרקי האגן גם יחד.

4) כאבי גב ליליים המופיעים רק בעת שינה על הגב.

גורמי סיכון

מחקרים רבים מציינים מספר גורמי סיכון שיכולים לתרום להתפתחות כאבי גב במהלך ההיריון. כך למשל הסיכוי של נשים שסבלו מכאבי גב לפני ההיריון ושל נשים שעברו הריונות רבים לסבול מכאבי גב במהלך הריונן הנו גבוה משמעותית. בעוד שמוצא, גובה, ומצב חברתי - כלכלי אינם נושאים השפעה כזאת. על פי מחקרים אחרים נשים צעירות נוטות לסבול מכאב גב חמור יותר במהלך ההיריון מנשים בוגרות יותר. 

גורמים

עליה במשקל

מספר רב של מחקרים אישרו את הקשר שבין כאבי מפרקים, דלקת פרקים ניוונית ועודף משקל. בהריון, ישנה אכן עליה משמעותית במשקל הכללי. בממוצע מעלה האישה במהלך הריונה כ 12 ק"ג וזאת לכשעצמו על פי מחקרים מסוימים עלול לתרום לעומס על הרקמות השונות של הגב התחתון והאגן ולגרום לשחיקה, דלקות וכאבי גב.

שינויים ביו - מכאניים

השינויים הביו-מכניים שעובר גוף האישה במהלך ההיריון הוא גורם רב משמעות בבסיס כאבי הגב התחתון. התפתחות העובר ועלייתו במשקל גורמים לאישה לאזן את יציבתה על ידי מתיחתו של עמוד השדרה המותני לאחור. שרירי הבטן המהווים חלק חשוב משרירי הליבה, נמתחים על מנת להכיל את הרחם הגדלה ויכולתם לתמוך ביציבה תקינה ומאוזנת נפגעת. 

התוצאה הנה הקשתה מודגשת של הגב ועומס מוגבר לשרירי הגב והחוליות. יציבה חדשה זו ההולכת ומחריפה ככל שהעובר מתפתח יוצרת עומס על החוליות התחתונות והרקמות הסובבות אותן (שרירי הגב, רצועות, דיסקים וכו) וגורמת לבלאי ולדלקות. 

להלן סיכום השינויים הביו-מכאניים שעובר גוף האישה במהלך ההיריון: 

  •  שינוי במרכז הכבידה

  •  שינוי באופן התנועה

  •  שינוי בעבודת השרירים

  •  שינוי ביציבה של עמוד השדרה

  •  שינוי בגמישות הפרקים

שינויים הורמונאליים

גורם חשוב נוסף הוא הורמונאלי. גופה של האישה מייצר ומפריש הורמונים (כגון: רלקסין) המכינים את האגן והגב התחתון ללידה. פעולתם של הורמונים אלו הנה ריכוך רקמות החיבור העוטפות ותומכות בפרקי האגן והגב התחתון. ריכוך זה מאפשר פתיחה קלה וגדולה יותר של תעלת הלידה בעת מעבר התינוק. תופעה חשובה זאת של ריכוך- הנמשכת עד מספר חודשים לאחר הלידה- משמעותה גם חוסר יציבות יחסית של הגב התחתון והאגן וחשיפה אפשרית לביצוע תנועות "לא נכונות". זהו כנראה המנגנון לכאבי גב שמקורם במפרקי העצה והכסל.

 להלן סיכום ההשפעות והתהליכים: 

  •  רלקסין - מרכך את רקמות החיבור העוטפות ותומכות בתעלת הלידה

  •  עד כ3 חודשים לאחר הלידה- הגב התחתון והאגן וחשופים לתנועות "לא נכונות".

  •  הרבה פעמים כאבי אגן חריפים בהריון משמעותו רמת רלקסין גבוהה בדם!

מנגנון כאב גב תחתון לילי

מנגנון זה אינו ברור לחלוטין. הסברים אפשריים לכאב גב תחתון לילי כוללים כאבי שרירים הנובעים מעייפות יומית מצטברת ועומס במשך היום על פרקי האגן ועמוד השדרה מיצרים סימפטומים המופיעים בלילה. תיאוריות נוספות מתמקדות בהפרעות באספקת דם סדירה לרקמות שונות כתוצאה מלחץ של העובר ובגין כך נוצרים כאבי הגב.

פעילות גופנית, מה מותר ומה אסור 

הווה ידוע שבמהלך ההיריון האישה מתענגת בגין האפשרות לאכול עבוד שניים. פעילות גופנית עבור שניים חשובה, גם אם לעיתים פחות מענגת. נשים הפעילות גופנית במהלך ההיריון מועדות פחות למחלות כגון סוכרת ולחץ דם גבוה, עולות פחות במשקל, יורדות במשקל מהר יותר לאחר הלידה, משפרות את מצב רוחן והרגלי השינה שלהן. ישנם מחקרים הטוענים גם לקיצור משך הלידה ולירידה במספר הניתוחים הקיסריים בקרב נשים הפעילות גופנית במהלך הריונן. בעוד שפעילות ספורטיבית במהלך ההיריון מועילה לרוב המכריע של הנשים הרי שלגבי המיעוט רצוי לבצע בדיקה התאמה. על כן מומלץ לקבל את אישור רפואי טרם פעילות. 

פעילות גופנית בהריון

בכל מקרה ולגבי כל סוג פעילות שתבחרי יש להקפיד על יציבה טובה לכל אורכו של האימון. להתחמם היטב בתחילת האימון (10-15 דקות) ולהתקרר לאחריו (מתיחות עדינות והירגעות), לקחת הפסקות תכופות, לשתות מים במהלך הפעילות והכי חשוב להימנע מכאב במהלך הפעילות. פעילות במהלך ההיריון קשה יותר לכן לא לנסות לחזור על הישגייך לפני ההיריון. רצוי להתחיל באופן הדרגתי, ולהגיע לעוצמה ולמשך פעילות נמוכה ביחס לעומסים אליהם הורגלת לפני ההיריון. 

בגלל הריכוך של רקמות החיבור וחוסר היציבות היחסי של האגן ועמוד השדרה עלייך להימנע מקפיצות ומתנועות חדות סיבוביות. על המתחילות לתחום את הפעילות האירובית למקסימום קצב לב של 60% ולמתקדמות אל לעבור קצב לב של 75%. ההריון אינו הזמן הנכון לאתגר את הלב השאירי זאת לאחר ההיריון. הימנעי מלהגיע למצב של חוסר נשימה. הליכה היא הפעילות האירובית המומלצת. עם זאת פעילויות נוספות אפשריות גם הן ועלינו להפעיל שיקול דעת לגביהם. כמובן שיש להימנע מפעילויות כגון קרב מגע, ג'ודו וקרטה הכרוכות בסיכון של נפילות וחבלות. 

כפיפות בטן לאחר החודש השלישי אינן מומלצות. הקפידו לכול אורך היום על כיווץ קל של שרירי הבטן. כיווץ זה משמר את היכולת האיזומטרית של השרירים. אימוני כוח יש לבצע עם מכונות כוח בלבד. עבודה עם משקולות חופשיים טומנת בחובה סיכון גבוה יחסית לביצוע תנועה שגויה בעוד שמכונות הכוח תוחמות את עבודתך לביצוע מדויק. עם זאת גם עם מכונות הכוח אין להגזים. מטרתנו הנה יותר לשמר את הטונוס והחוזק של שרירנו ולא לשפרם. 

במהלך ההיריון קצב חילוף החומרים של האישה עולה וגופה צורך פחמימות מהר יותר. פעילות גופנית גם היא מעלה את קצב חילוף החומרים. שילוב זה מוריד מהר יותר את רמת הסוכר בדם. עלייך עם כן האישה בהריון שגם מתעמלת לאכול הרבה פירות, ירקות ופחמימות מורכבות. 

כאבי גב תחתון לאחר הלידה

להערכתי העומסים על הגב של האישה לאחר הלידה גדולים לאין שיעור מהעומסים במהלך ההיריון. המטלות הרבות המוטלות בדרך כלל על הנשים לאחר הלידה מוסיפות להרע את מצב גופה. בין המטלות הללו ניתן למנות את ההנקה של התינוק בתנוחות משונות הנובעות מעייפות תמידית, ההחתלות, הרחצות, הכנסה והוצאה של התינוק מהלול, הכנסה והוצאה של התינוק מהמושב שלו ברכב, ההכנסה וההוצאה של העגלה מרכב ועוד ועוד. 

המחסור בשעות שינה שאינם מאפשרים את השיקום שמציע שנת לילה וחוסר הזמן לביצוע פעילות גופנית מתקנת הופכים את היציבה הלקויה שפיתחנו במהלך ההיריון ליציבה הקבועה שלנו. זאת ועוד לעיתים קרובות כאבי הגב לא נותרים באזור גבנו התחתון בלבד וכאבים בגב העליון והאמצעי מתפתחים גם כן. 

לפעילות הגופנית לאחר ההיריון רצוי לחזור באופן הדרגתי כבר כחודש עד חודש וחצי לאחר הלידה. במידה והנכם מתכננים היריון נוסף שפרו תחילה את מצבכם הגופני נסו לחזור לפחות למצבכן בטרם החל ההיריון. ככול שמצבכן הגופני לפני ההיריון היה טוב יותר כך תחזרו מהר יותר לכושר גופני טוב. עם זאת אין להאיץ ולזכור שאחרי ההיריון גופנו אינו במיטבו עוד פרק זמן של חודשים אחדים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)