Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

רצפת האגן וכאב גב תחתון? קיים קשר ברור בין מצב שרירי רצפת האגן לתפקוד של עמוד שדרה המותני. שרירי רצפת האגן ויתר שרירי הליבה מייצבים ומגנים על עמוד השדרה, בעיקר באזור המותן. ליקוי תפקודי ברצפת האגן עלולה להוביל לפגיעה מקומית.

כאבי הגב התחתון הפכו בעידן המודרני למגפה. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם. הגורמים לכאבים רבים ומגוונים כולל בין היתר עומסי יתר, חבלות, ארגונומיה לקויה, יציבה לקויה, מחלות ועוד. לרשימה הזאת יש להוסיף כעת גם חולשה של שרירי רצפת האגן.

רצפת האגן וכאב גב תחתון - רקע

שרירי רצפת האגן יחד עם שרירי הבטן, הסרעפת ושרירים נוספים פועלים יחדיו כדי לייצב, להפעיל ולהגן על גב התחתון ועל האגן. חולשה של שרירי רצפת האגן עלולה לגרום למגוון בעיות שהידועות שבהן כוללות דליפת שתן, דליפת גזים, דליפת צואה, ליקוי בתפקוד המיני אצל הגבר, כאבים אצל האישה בעת קיום יחסי מין ועוד. בשנים האחרונות מתפרסמים מחקרים שמעידים על כך שחולשת שרירי רצפת האגן עלולים לגרום גם להתפתחות כאבי גב תחתון. במאמר זה אנסה להסביר את הקשר שבין התרופפות רצפת האגן לבין התפתחות כאבי גב תחתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

רצפת אגן - אנטומיה

טבעת גרמית

האגן הוא בעל מבנה טבעתי המורכב מעצם העצה (Sacrum) המצוי בחלק האחורי, משתי עצמות כסל (Ilium) המצויות בהיקף, מעצמות החיק (Pubic bone) ומעצמות השת (Ischium) הממוקמים לפנים. בחלק האחורי של הטבעת נפגשות עצמות הכסל עם עצם העצה כדי ליצור את מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joints). עצמות הכסל ובהמשך עצמות החיק מתעגלים לפנים ומתחברים כדי ליצור את מאחה עצמות החיק (Pubic symphysis).

רצפת האגן הנשית

שרירי רצפת האגן

בקרקעית האגן נמתחת טרמפולינה הבנויה ממסה של שרירים ורקמות חיבור המכונה רצפת האגן.במבט מלמעלה על רצפת האגן נראה בחלק המרכזי את השריר מרים פי הטבעת (Levator Ani) ושל שריר העוקץ והשת (Coccygeus), בצדדים את השריר הסותם הפנימי ( Obturator) ובחלק האחורי את השריר האגסי ( Pyriformis). השריר מרים פי הטבעת תופס חלק ניכר מרצפת האגן ולתפקודו התקין חשיבות מרכזית. הגבולות של שרירי ורקמות רצפת האגן הם: לפנים עצמות החיק (Pubis), מאחור עצם הזנב (Coccyx) ומהצדדים עצמות הישיבה (Ischial Tuberosities).

פתחים ברצפת האגן

בחלק התחתון קדמי של שרירי רצפת האגן ישנם פתחים ייעודיים לשופכה לנרתיק ובחלק התחתון אחורי ישנו פתח ייעודי לתעלה האנלית. פתחי המעבר של השופכה, הנרתיק והתעלה האנלית מבעד לשרירי רצפת האגן מאפשרים לרצפת האגן לשמש גם כסוגרים עבור איברים אלו.

רצפת האגן - תפקיד 

לשרירי רצפת האגן מספר תפקידים בין היתר הם תורמים להליך הנשימה, מעניקים תמיכה לאיברי האגן וסוגרים (Sphincters) לשופכה, הנרתיק והתעלה האנלית. שרירי רצפת האגן בשיתוף עם עם קבוצות שרירים נוספות מעניקים תמיכה, ייצוב והגנה לעמוד השדרה ומפרקי העצה והכסל. השרירים שמדובר בהם מכונים גם שרירי הליבה וכוללים את הסרעפת (Diaphragma), קבוצת שרירי הבטן הכוללת את שריר הבטן הישר (Rectus abdominis), שרירי הבטן האלכסוניים (External and internal Oblique) והשריר הרחב בטני (Transversus Abdominis) ושרירי הגב העמוקים (Multifidus Lumbar).

הפעלה סימולטנית של קופסה

כול השרירים הללו יחדיו יוצרים מעין קופסה שהקרקעית שלה היא רצפת האגן, מלפנים ומהצדדים נמצאים שרירי הבטן, מאחור נמצאים שרירי הגב ושריר הסרעפת מתפקד כמכסה של הקופסה. בתוך הקופסה יוצרים השרירים הללו, על ידי מנגנון הקרוי קו אקטיבציה (Co-activation) או גיוס סימולטני של השרירים, את הלחץ התוך בטני. הלחץ התוך בטני הוא כלי עזר חשוב ביותר בעת הרמה מאומצת, עיטוש או שיעול. הלחץ התוך בטני עוזר לנו לייצב את עמוד השדרה המותני האגן מכאן שלשרירי רצפת האגן יש תפקיד חשוב גם בשמירה על היציבה שלנו. 

קונצרט של מערכת העצבים

קו אקטיבציה אינו אומר שכול השרירים המוזכרים מתכווצים יחדיו באותה עוצמה לביצוע מטלה כלשהי ומרפים יחדיו בתום המטלה. כל פעולה מצריכה תבנית גיוס ותזמון גיוס שונים של השרירים. ברוב הזמן שרירי האגן מתכווצים קלות וממושכות (שמירה על טונוס) ובכך עוזרים לנו להתאפק וגם תומכים באיברי האגן. כייוץ פעיל ועוצמתי של שרירי רצפת האגן נרשם כאשר הלחץ התוך בטני עולה ונדרשת שמירה הדוקה יותר על הסוגרים. בעת מתן צואה או מתן שתן שרירי רצפת האגן צריכים להיות רפויים. בסיכום, בפעולות מסוימות נדרשת התגייסות מלאה של כול סיבי השרירים ברצפת האגן והשרירים האחרים בעוד שבמטלות אחרות שרירים ו/או סיבים מסוימים ידרשו לעבוד בעוד שרירים וסיבים אחרים יוותרו רפויים. 

על הקונצרט הזה מנצחת מערכת העצבים המרכזית והפריפרית המחליטה אלו שרירים ואלו סיבים בשרירים הללו ישתתפו במאמץ ואלו לא. כך למשל המתח בשרירי רצפת האגן ובשרירים האחרים חשוב כדי לשמור על היציבות של עמוד השדרה המותני, מפרקי העצה והכסל בעת הליכה אך במקביל יש לשמור גם על שלפוחית השתן ולהימנע ממתן שתן בלתי רצוני. שרירי רצפת האגן צריכים להיות רפויים בעת קיום יחסי מין וגם בעת מתן צואה אבל מתן צואה בלתי רצונית בעת קיום יחסי מין הוא לא עניין רצוי. במצבים של מאמץ קיצוני או אפילו של צחוק גדול, מתח תוך בטני חזק מבלי יכולת מספיקה לכווץ את הסוגרים תוביל לדליפת שתן או צואה בלתי רצוניים.

 יכולת עצבית – שרירית טובה תגרום לתפקוד שרירים נכון ומדויק יותר. תפקוד טוב ומדויק של מערכת השרירים כולה תאפשר לנו להינות מיציבות גדולה יותר, מיעילות ביו מכאנית טובה יותר, מיציבה נכונה יותר, משליטה טובה יותר על הסוגרים, מהפחתת הסיכון לפציעות ולנפילות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)