Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מיתוסים אודות כאבי גב גורמים לנזקים בכך שהם מונעים התנהלות נכונה. הדרך הנכונה לטפל בסימנים ותסמינים באזור עמוד השדרה המותני והאגן מתנגשת לעיתים עם תפיסות מוטעות שקיימות בציבור. אמנה כאן חלק  (ישנם הרבה) מהמיתוסים המרכזיים שבהם נתקלתי במרפאתי. 

כאבי הגב שלנו נגרמים ממגוון גדול של סיבות. גם גורמי הסיכון ללקות בכאבי הגב מגוונים ורבים. נתונים אלה עלולים להפוך את האבחון והטיפול של מקור הכאבים שלכם למאתגר. הדרך היחידה להתמודד עם כאבי גב היא הסתכלות רציונאלית על הנתונים והעובדות והתעלמות ממיתוסים כמו "מים קדושים יכולים לרפא כאבי גב".

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מיתוסים אודות כאבי גב - רקע

 מיתוסים אודות מה גורם לכאבים ומה ירפא אותם יבלבלו אתכם ועלולים לגרום להימשכות בלתי רצויה של הכאבים שלכם ואולי אף חמור יותר. להלן רשימה של מיתוסים וכיצד יש לנהוג בהם.

 1. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים חיזוק שרירי הליבה הוא הפתרון לבעיה. 

עובדה: שרירי ליבה חזקים חשובים מאוד למניעת כאבי גב. חיזוק שרירי הליבה עלול בקלות רבה ליצור גירוי חריף יותר של הרקמות הפצועות בגבכם. לחזק כן אך בזהירות

2. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים יש להעדיף ישיבה על פני עמידה או הליכה. 

עובדה: ישיבה יוצרת עומס הגבוה ביותר מ 50% על הגב התחתון מאשר עמידה נכונה. העומס על הגב יורד באופן חד עוד יותר במצב של הליכה. 

3. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים קומפרסים קרים הם הדבר היעיל ביותר. 

קומפרסים חמיםעובדה: קירור של הגב התחתון יכול להקל על הכאב בגלל שהוא גורם להאטה של הדלקת. אלא שהאטה של הדלקת משמעותה גם האטה בהחלמה ושיבוש ההחלמה. 

4. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים שחייה היא הדבר הכי נכון לעשות. 

עובדה: שחייה במצב של כאבי גב חריפים עלולה בסבירות גבוהה להחמיר את הנזק ואת הכאבים בגב. הליכה איטית וזהירה בבריכה, ולא שחייה, באופן שאינו גורם לכאב עשויה להועיל. 

5. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים כיסא עיסוי הוא האמצעי היעיל ביותר לבעיה. 

עובדה: הזעזועים, הוויברציות והלחצים המכניים האופייניים לכיסאות עיסוי הם הדבר האחרון שכאבי הגב החריפים שלנו זקוקים לו. כיסא עיסוי עשוי לעזור, לא בכול המקרים, רק כאשר השלב החריף של הדלקת חולף ובעיקר כאשר מקור הכאבים בגב הוא שרירי. 

6. מיתוס: חשוב לכופף בירכיים לחזה כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים על רקע של בלט, בקע או פריצת דיסק עם הקרנות כאב לרגל. 

עובדה: כפיפת בירכיים לחזה גורמת לקימור בגב התחתון. קימור של הגב התחתון עלול להחמיר את הלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי על העצב ובכך להחמיר את הנזק. הרבה פעמים ביצוע הפעולה ההפוכה, כלומר מתיחת הגב לאחור, עשויה להועיל לכאבי גב שמקורם נזק לדיסק בגב התחתון. 

7. מיתוס: כאבי גב תחתון נגרמים בגלל שרירי גב חלשים. 

עובדה: סביר להניח שכאבי הגב שלכם אינם נובעים משרירי גב חלשים. הגורם העיקרי לכאבי גב תחתון הוא אורח חיים הכרוך בישיבה וגרוע יותר בישיבה לקויה. ישיבה לקויה אינה עושה שימוש בכוח השרירים אלא נסמכת במלוא העומס על החוליות והדיסקים הבין חולייתיים. לכן אם הישיבה שלכם לקויה גם שרירים אימתניים לא ימנעו את הנזק בגב. 

8. מיתוס: הכלל הכי חשוב בכול הנוגע לישיבה זה נוחות. הישיבה על כיסא חייבת להיות נוחה. 

ישיבהעובדה: חשוב לזכור שהגוף שלנו לא תוכנן לשבת על כיסא אלא לנוע. נתון נוסף שחשוב לזכור: כול ישיבה, על כול כיסא גורמת נזק. ישיבה זקופה גורמת פחות נזק. ישיבה שפופה ומרוחה על הכיסא גורמת להכי הרבה נזק. ישיבה שבה הגב שלכם זקוף והמשענת נוטה לאחור תגרום להכי פחות נזק לגב. במידה ועבודתכם מחייבת הקלדה או כתיבה ישרו את גב המושב תוך המשך הקפדה על גב זקוף. 

9. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים חובה לאבחן אותם עם CT MRI או לכול הפחות צילום רנטגן. 

עובדה: הרוב המכריע של כאבי הגב הם מכניים בבסיסם וניתנים לאבחון מבלי להזדקק לאמצעי הדמיה יקרים שחלקם CT וכן X-RAY כרוכים בקרינה מזיקה. ההפניה לאמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה אחרות נשמרים רק למקרים המועטים שבהם יש ספק לגבי האבחון או שהחולה אינו מגיב לטיפול שניתן לו. 

10. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים חובה להמשיך עם פעילות גופנית למרות שהיא מחמירה את הכאבים. 

עובדה: אי התייחסות לכאב היא טעות שסופה בהרבה מקרים נזקים קשים יותר וקושי גדול יותר לרפא את הבעיה. על פי הארגון העולמי ללמידת כאב הגדרה של כאב היא " תחושה לא נעימה אשר נגרמים מנזק או נזק פוטנציאלי שנגרם לרקמות הגוף".... יש להפסיק לאלתר פעילות גופנית שגורמת לכאב ולחפש פעילות אלטרנטיבית. 

11. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חובה להקפיד על ישיבה זקופה. 

עובדה: לא לכול בעיות הגב נכון לשבת זקוף. יש בעיות גב שמקורן לרוב בנזקים לדיסקים בין חולייתיים המצויים גבוה יותר בעמוד השדרה המותני שישיבה זקופה עלולה להגביר את הלחץ המופעל על שורש העצב. במקרים אלו יש להעדיף ישיבה שפופה. כמובן שעם השיפור במצב יש לחזור ולשבת זקוף. 

12. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים עדיף לישון על מזרן קשה או אפילו על הרצפה. 

עובדה: מזרן קשיח מידי וכמובן שינה על הרצפה אינם מספקים תמיכה טובה לעמוד השדרה, מציקים לאזורי הגוף הבולטים כמו אגן וכתפיים ומשבשים את השינה. כמובן שגם מזרן רך מידי אינו תומך באופן הנדרש שכן הוא גורם לתופעת הערסל שבה מרכז הגוף שוקע. רמת קושי טובה תלויה כמובן במבנה ובמשקל הגוף אך באופן כללי ניתן לומר שמזרן בעל רמת קושי בינונית יהיה נכון יותר. 

13. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים עדיף לנוח במיטה עד שהכאבים עוברים. 

עובדה: שכיבה במיטה עד שכאבי הגב יחלפו עשוי להיות צעד מוטעה. הסיבה לכך היא שתוך ימים ספורים שבהם אנו שוכבים במיטה מתחילים תהליכים ניווניים של רקמות הגוף השונות שעלולים בסיכומו של דבר להאט את ההחלמה. נסו בהקדם האפשרי לקום משכיבה ולשלב הליכות קצרות. בהמשך נסו להאריך את זמן ההליכה ולצמצם את זמן השכיבה. 

14. מיתוס: אין מה לעשות, כאבי גב הם גזרה שצריך ללמוד לחיות אתה 

עובדה: ניתן לרפא או לכול הפחות לשפר את הרוב המכריע של בעיות הגב. חשוב לזכור שככול שאתם מקדימים לטפל בגב שלכם כך גם גדל הסיכוי להיפטר ממנו. 

15. מיתוס: כאבי גב? זה הכול בראש. 

עובדה: כאבי גב בדומה לכול כאב אחר בגוף הם כאבים אמתיים. ברוב המקרים כאבי גב נובעים מנזקים מכניים שניתן לזהותם. יחד עם זאת אין להתעלם מהעובדה שלמצבים נפשיים כמו דיכאון יש השפעה מעצימה על כאבים ובכלל זה על כאבי גב. 

16. מיתוס: לא אוכל לעסוק יותר בפעילות ספורט או בתחביבים שלי בגלל כאבי גב. 

עובדה: כמובן שקיומם של כאבי גב מחייב שינויים התנהגותיים ובכלל זה הקפדה על פעילות גופנית והתנהלות ארגונומית שאינה גורמת לכאבים. עם זאת, ברגע שהכאבים חולפים ניתן לחזור באופן זהיר והדרגתי לפעילות האהובה עליכם. 

17. מיתוס: ברוב המקרים כאבי הגב מופיעים ללא סיבה 

עובדה: לרובם המכריע של כאבי הגב יש סיבה ברורה. לא תמיד אנו מודעים לסיבה להתפתחותם של כאבי הגב וזאת בגלל אורח החיים המודרני שלנו שפוגם בין היתר גם במודעות הגופנית שלנו. ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים בעקבות נזקים טראומתיים או נזקים מצטברים עקב התנהלות לא נכונה. הסרת האחריות העצמית להתפתחות הכאבים תגרום לנו לא לנסות ולפתח את ההקשבה הנדרשת כדי למנוע את הופעת הכאבים שוב ושוב. 

18. מיתוס: המשמעות של כאבי גב היא שאתם מזדקנים 

כאבי גבעובדה: כאבי גב יכולים להופיע בכול גיל. למעשה, אנו חיים בתקופה שבה גם ילדים ובני נוער, עקב אורח החיים היושבני וחוסר בפעילות גופנית, סובלים מכאבים בגב. כאבי גב נוטים להופיע לרוב בקרב אנשים בגילאים 30-50 . הנתון הזה נכון בעיקר בכול הנוגע לפתולוגיות של הדיסק הבין חולייתי. לאחר גיל 50 ישנה ירידה באחוז האנשים שסובלים מכאבי גב. יחד עם זאת אין ספק שהזנחה של הגב לאורך שנים עלולה לגרום לכאבי הגב שלכם להחמיר. 

19. מיתוס: חייבים להקפיד על מינימום עומסים על הגב כדי למנוע התפתחות כאבי גב 

עובדה: חוסר בפעילות גופנית הם אחד הגורמים לניוון והתפתחות נזקים בגוף בכלל ובגב בפרט. יש חשיבות גדולה ביצירת עומסים על הגוף שלנו, העומסים הללו מאפשרים לגוף להתחזק ולהשביח. הגנת יתר על הגוף ועל הגב ישיגו את התוצאה ההפוכה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא עומסים מקסימליים שאינם גורמים לכאבים להחמיר. כאשר אנו סובלים מכאבים יש להתנהל באופן אחראי ולהפחית עומסים הגורמים לכאבים להחמיר. הקפדה על ארגונומיה ופעילות גופנית נכונים תעזור לנו לרפא את הכאבים מהר יותר. 

20. מיתוס: כדי למנוע את כאבי הגב אני חייב להמשיך קבל טיפול אצל כירופרקט על בסיס קבוע 

עובדה: בשלבים הראשונים במצב שבו כאבי הגב הם חריפים תדרשו לעבור מספר טיפולים בשבוע. די מהר עם השיפור במצב גם מספר הטיפולים ירד. כאשר הכאבים חולפים, ורק במקרים רגישים במיוחד ימליץ הכירופרקטור על פגישות תקופתיות לקבלת טיפול תחזוקתי. ברוב המקרים, התנהלות ארגונומית נכונה, הקפדה על יציבה נכונה ופעילות גופנית מותאמת עשויים למנוע את הישנות הכאבים בגב גם מבלי לראות כירופרקט. 

21. מיתוס: אין קשר בין משקל עודף לכאבי גב 

עובדה: משקל עודף משבש את היציבה שלנו, משבש התפקוד הביומכני של הגוף ובסיכומו של דבר פוגע בבריאות של המפרקים שלנו ובכלל זה על המפרקים של חוליות עמוד השדרה. הקער המותני המוגבר המאפיין אנשים על כרס, אופן התנועה והמשקל יוצרים עומסי יתר על המפרקים ועל החוליות וגורמים לשחיקה ובלאי מוקדמים. יחד עם זאת חשוב לזכור שכאבי גב נגרמים מסיבות נוספות מלבד משקל עודף ולכן גם אנשים רזים סובלים מהם. 

22. מיתוס: תרופות נוגדות כאב ו/או נוגדות דלקת הם הטיפול המתאים ביותר לכאבי גב. 

עובדה: תרופות נגד כאב ותרופות נוגדות דלקת מפחיתות את הכאב בגב אך אינן עושות דבר כדי לשפר את הגורם לכאבים אלו. שימוש ממושך בתרופות נוגדות דלקת עלול אפילו להפריע להבראה וזאת בגלל העובדה שהתהליך הדלקתי הוא חלק חשוב מתהליך ההחלמה. 

23. מיתוס: למניעת כאבי גב יש להימנע מהרמת משאות כבדים 

עובדה: כאבי גב אינם נגרמים בגלל הרמת משאות גם אם מדובר במשאות כבדים. כאבי גב עלולים להתפתח בגלל הרמת משאות לא נכונה. הכללים להרמה נכונה של משא ולא משנה מה משקלו כוללים: כפיפה באמצעות הברכיים ולא עם הגב וקרבה מקסימאלית למשא. זכרו, הרבה פעמים התכופפות עם הגב גם אם לא הרמתם דבר מספיקה כדי לגרום לכאבי גב. 

24: מיתוס: עם יש לי פריצת דיסק רק ניתוח יכול לפתור לי את הבעיה 

עובדה: ישנם מצבים ברורים שבהם ניתוח גב עקב פריצת דיסק הוא הכרחי: במצב של חסר נוירולוגי מתפתח ובמצב של אובדן שליטה על הסוגרים. כאשר מדובר בצורך להקל על כאבי גב הנובעים מפריצת דיסק יש להעדיף תחילה טיפולים שמרניים, לא חודרניים כמו טיפולי כירופרקטיקה ולחשוב על ניתוח רק כמוצא אחרון. חשוב לציין שמחקרים שעשו שימוש ב MRI מראים שפריצות דיסק עשויות להתכווץ מעצמן עם השנים ובכך להפחית את הסיכון ללחץ חוזר על העצבים. 

25. מיתוס: חגורות גב מונעות כאבי גב 

עובדה: חגורות גב אינן מונעות כאבי גב. למעשה שימוש יתר בחגורות גב עלול להחליש את שרירי הגב ובכך להחמיר את בעיות הגב שלכם. עם התפתחות כאבי הגב ניתן להיעזר בתמיכה לגב אך יש לעשות זאת באופן מצומצם. יש להגביל את השימוש למספר ימים בלבד ורק במצב שבו אתם יושבים. 

אתם מוזמנים לקרוא את כלל המאמרים והחדשות שהוספנו לאתר אודות כאבי גב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)