Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

איך לשחרר גב תפוס? נוקשות של הגב התחתון או של החלקים אחרים בגב נגרמת לרוב בגלל התכווצות שרירים, מתיחת שרירים או דלקת מפרקים ניוונית בחוליות המותן. אבחון מדויק של מקור הבעיה יאפשר להעניק טיפול יעיל ולשפר את תחושת הנוקשות בגב.

נוקשות בגב התחתון היא תופעה שכיחה ביותר למעשה רוב בני האדם יחוו מידי פעם תחושה כזאת בגבם. ברוב המקרים מדובר בתסמין חולף הנוסע מנזקים שוליים וברי חלוף. יש לעתים שהנוקשות בגב היא תוצר של בעיות משמעותיות יותר. שחרור של הגב חייב להתחיל בהליך של אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון ומקצועי וביצוע הליך של אבחנה מבדלת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

איך לשחרר גב תפוס - רקע

על פי מחקרים שונים מעל 80% מבני האדם סובלים מכאבי גב תחתון ונוקשות במהלך חייהם, כשליש מקרבם חווים תסמינים אלו על בסיס קבוע. הסיבות השכיחות ביותר לתופעה הזאת היא נזק קל ודלקת באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הגב ובכלל זה שרירים, רצועות גידים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, מפרקים ועוד. מחלה אחת מוגדרת הכוללת בתוכה נזק לחלק מהרמות פורטו היא דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה המותני. להלן מעט יותר פרטים על שתי הסיבות העיקריות להתפתחות נוקשות בגב וכיצד להשתחרר מתחושת התפיסות הזאת בגב.

נזק קל לרקמות כגורם לגב תפוס

ישיבה לקויה, ישיבה ממושכת מידי, הרמת משאות לא נכונה, התכופפות חוזרנית באופן לקוי, יציבה לקויה, חוסר פעילת גופנית, השמנה ועוד עלולים לגרום להתפתחות נזקים הדרגתית ומצטברת באחת או יותר מהרקמות השונות בגב. במידה והנזק משמעותי תתפתח דלקת חריפה וכאבים חריפים, במידה והדלקת קלה אתם תחושו בכא קל בעיקר במעברים בין מצב אחד למשנהו כמו למשל מישיבה לעמידה או משכיב לישיבה ותחושו גם בנוקשות בגב.

דלקת פרקים ניוונית כגורם לגב תפוס

דלקת פרקים ניוונית בגב התחתון פוגעת באופן הדרגתי בסחוסים התוך מפרקיים הממוקמים במפרקים בין חוליות עמוד השדרה. סחוסים אלה המאפשרים תנועה חלקה ומהווים בלם זעזועים חיוניים ליכולת שלנו לנוע מבלי להרגיש את הנוקשות בתנועה. כאשר המפרקים בעמוד השדרה נותרים ללא דיפון או עם דיפון מועט ומכורסם התנועה אינה מוחלקת והחיכוך הזה מייצר דלקת מקומית שאחד מתוצרי הלוואי שלה היא נוקשות. גם במקרה הזה הנוקשות תבוא לידי ביטוי בעיקר בבוקר לאחר פרק זמן ארוך יחסית של חוסר פעילות וגם במעברים ממצב אחד למשנהו, מישיבה לעמידה, משכיבה לישיבה ועוד.
דלקת פרקים ניוונית היא אמנם דלקת הפרקים השכיחה ביותר לאדם אבל אין לשכוח שנוקשות וסימנים ותסמינים דומים וחריפים אף יותר עלולים להיות תוצאה של דלקות פרקים שכיחות הרבה פחות כמו למשל דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת חוליות מקשחת ועוד.

שחרור עצמי של גב תפוס

ישנם מספר צעדים שאתם יכולים לנקוט כדי להקל על הנוקשות הזאת בגב שלכם. בין יתר האמצעים שידוע שיכולים להקל על תחושת גב תפוס נמנה:

חימום

כרית חימום, מקלחת חמה, סאונה ומקורות חום נוספים עשויים להרפות את השרירים התפוסים ולהקל על תחושת התפיסות בגב. חשוב לציין שחום יקל עליכם במידה והתסמינים שלכם כרוניים, אינם חריפים ואינם כוללים סימנים ותסמינים נוספים כמו כאבים קשים, חסרים נוירולוגיים ועוד. במקרים אלו חום עלול להחמיר את הסימנים והתסמינים שלכם. השתמשו בחום רק עבור תחושת וקשות בגב.

פעילות גופנית

אין כמו פעילות גופנית כדי לשחרר גב תפוס. ריקוד, הליכה, שחייה, ריצה קלה, יוגה, פילטיס, אימון כוח בחדר כושר וכול פעילות גופנית אחרת יגרמו להפרשת נוזל סינוביאלי במפרקים הנוקשים בגב התחתון ויובילו לתחושת השחרור הרצויה. פעילות גופנית נכונה מחזקת גם את שרירי הליבה ומצמצמת בכך את הסיכון להתפתחות דלקות, נוקשות וכאבי גב. עם זאת חשוב לזכור שפעילות נמרצת מידי, הנעשית באופן מהיר מידי ללא חימום וללא הקפדה על עיקרון ההדרגתיות עלולה להחמיר את מצבכם ולגרום לבעיות קשות יותר שבהן הנוקשות היא רק חלק זעיר מהסימנים והתסמינים.

הרפיה ורגיעה

כאשר הנוקשות בגב נובעת מלחצים נפשיים הגורמים להתכווצות שרירים בלתי רצונית כרונית האופן הנכון לטפל בזה תהייה באמצעות טכניקות הרפיה ורגיעה. כמובן שגם פעילות גופנית עשויה להשפיע באופן חיובי על שרירים תפוסים מסיבות של מתח כרוני אבל עם מקור הבעיה מצוי בנפש רצוי למצוא דרך שתשפיע ישירות עליה. בין יתר הדרכים להרגיע את הנפש נציין מדיטציות, האזנה למוסיקה ותרגול פעילויות גופניות מסוימות כמו יוגה, וטאי צי היוצרות רגיעה יחד עם מאמצים פיזיים.

עזרה מקצועית בשחרור הגב

פנו לעזרה מקצועית במידה ולמרות כול המאמצים והניסיונות הגב שלכם נותר נוקשה ומוגבל, במידה והנוקשות קשה במיוחד בשעות הבוקר או במידה ולנוקשות נלווים סימנים ותסמינים נוספים כמו כאבי גב, מגבלות תנועה קשות, שינויים תחושתיים ברגליים או חולשה בגפיים התחתונות. פנו לעזרה רפואית דחופה במידה והנוקשות הזאת החלה בעקבות תאונה או שמלבד הנוקשות אתם מזהים סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כמו למשל חום גבוה, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד. מגוון עצום של בעלי מקצוע כאלה ואחרים מציעים את שירותיהם במטרה לגרום לכם להרגיש שהגב שלכם משוחרר שוב. בין האפשרויות העומדות ברשותכם נציין:

שחרור הגב על ידי טיפול תרופתי

איך לשחרר גב תפוסתרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים עם מרשם כמו ארקוקסיה, אטופן או בלי מרשם כמו אדוויל ועוד עשויות להעלים או לצמצם את הדלקות שהתפתחו ברקמות ובמפרקים ובכך לצמצם גם את הנוקשות הגבית. יחד עם זאת חשוב לציין שההשפעה של התרופות הללו היא זמנית וברגע שהן מתפרקות השפעתן נעלמת לרוב והדלקות הללו נוצרות שוב.

שחרור הגב על ידי עיסוי

עיסוי טוב יועיל בהרפיית השרירים ויפחית את תחושת הכיווץ השרירי והנוקשות בגב. גם במקרה הזה התחושה של השחרור היא לרוב זמנית. לאחר פרק זמן של שעות ספורות עד ימים בודדים הדלקות בגוף גורמות לשרירים לשוב ולהתכווץ. עוד חשוב לציין שאם מקור הנוקשות בגב נמצא במפרקים של החוליות העיסוי לא יודע לטפל בזה ולכן השרירים הרפויים שנשיג באמצעות עיסוי ישובו להתכווץ תוך שעות ספורות.

שחרור הגב על ידי דיקור

גם דיקור יודע על ידי כך שהוא גורם לשחרור אנדורפינים להוביל להרפיה זמנית של השרירים ותחושת שחרור קצרת מועד. שעות ספורות ועד ימים בודדים לאחר הדיקור השרירים וחוזרים להתכווץ ותחושת התפיסות בגב חוזרת. דיקור לא יעיל פחות כאשר מקור הנוקשות בגב הוא במפרקי החוליות ולא בשרירים. לדיקור אין אפשרות לגרום לשינוי ביומכני אמיתי בתנועת המפרקים ולכן ההקלה שמושגת במקרה הזה היא באמצעות הרפיה זמנית של השרירים שהתכווצו בגלל הדלקת במפרקים.

שחרור הגב על ידי כירופרקט

כירופרקט יאבחן באופן יסודי את הגורם לנוקשות בגב וייעזר בטכניקות טיפול ידניות שחלקן בנות אלפי שנים ובציוד עזר משוכלל ומודרני כמו למשל לייזר רך ומכשיר גלי הלם כדי לטפל גם בשרירים התפוסים בגב וגם ביכולת התנועה המוגבלת של מפרקי החוליות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)