Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון? כליות או חוליות, מה גורם לכאב שלי? כמעט כול אדם שסובל ממיחושים בחלק התחתון של גבו שואל את עצמו את השאלה הזאת. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים באזור אנטומי זה הוא לרוב נזק גופני בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו. לעתים הגורם עלול להיות פגיעה בכליה. 

על הקלינאי להיות מודע לאפשרות הזאת ולערוך את הבדיקות המתאימות?הרמת משאות באופן לקוי, ישיבה ממושכת מידי, ישיבה לקויה ועוד. כאבי גב תחתון מסוג זה מוגדרים ככאבים מכניים או כאבים הנגרמים בגין עומסים חריגים על הרקמות או על המפרקים.

השיפור ברמת הכאב שחל לרוב בגין התנהלות נכונה כולל שיפור היציבה, ישיבה נכונה ועוד ותגובה החיובית לטיפולים גופניים כגון כירופרקטיקה הם חלק מהמאפיינים של כאבים גב מכניים. כאשר הכאבים בגב אינם מגיבים לשינוי התנהגותי ולטיפולים שמטרתם שיפור הביומכניקה של הגב אזי יש מקום לבדוק את האפשרות שאולי הכאבים הללו נובעים ממחלה כזו או אחרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון כליות - רקע

כאבי גב תחתון כליותכאבי גב תחתון וכאבי כליות עלולים להיות דומים ולהקשות עלינו את מלאכת האבחון. חשוב להבין את ההבדלים בין שתי התסמונות הללו שכן כול אחת מהן נזקקת לטיפול שונה. דיחוי או עיכוב במתן טיפול נכון למחלת כליות עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכליה בעוד שדיחוי או טיפול לא מתאים לגב התחתון עלול אף הוא לגרום נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. ישנם הבדלים מהותיים בן הסימנים והתסמינים של שתי התסמונות וברגע שאתם יודעים אותם קשה לפספס את האבחון.

כליות כגורם לכאבי גב

אבנים קטנות עשויות להיווצר בכליות מבלי לגרום לכאב או לסימנים ותסמינים אחרים אבנים גדולות עלולות לגרום לכאבים חריפים ביותר. אבנים בכליות עלולות לגרום גם להתפתחות דלקת זיהומית ולסימנים ותסמינים אופייניים. כאבי כליות עלולים לדמות כאבי גב תחתון. הבסיס לבלבול נובע מהעובדה שכאבי כליות מופיעים לרוב מעל המיקום האנטומי של הכליות באזור הגב התחתון. הכליות ממוקמות בחלק האחורי עליון של חלל הבטן, מעט מעל הגובה המותניים משני צדי עמוד השדרה. בגלל המיקום של הכבד הכליה הימנית נמוכה ב 2-3 סנטימטרים מהשמאלית. כאבים בגב שמקורם בכליות עלולים להקרין גם לאזור המפשעה והירך.

חוליות ו/או רקמות סביב כגורם לכאב גב

כאבי גב תחתון פוגעים ברוב האוכלוסייה העולמית ומהווים את אחד הגורמים השכיחים ביותר להזדקקות לשירותי הרפואה ולנכות בקבוצת הגיל הפעילה והיצרנית ביותר 20-60 שנה. כאבי גב תחתון הינם כאבים המופיעים בחלק התחתון של הגב במרחב שבין הצלע התחתונה לאגן. הגורמים לכאב בגב התחתון כוללים עומסי יתר על הגב ורקמותיו בגין התנהלות לא ארגונומית, יציבה לקויה, מחלות למיניהן וכמובן נזקי חבלה. כאב בגב התחתון שנגרם על רקע של בלט, בקע או פריצת דיסק עלול להקרין אל העכוז ואל חלקי הרגל השונים. במצב הזה עלולים להופיע גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

אבחנה מבדלת

כיצד נבדיל בין כאבי גב שמקורם פגיעה בעמוד השדרה לבין כאלה הנגרמים בגלל פגיעה בכליות? ההיסטוריה הרפואית של כול אחת מהתסמונות הללו שונה באופן מהותי ותיתן לנו רמזים לגבי האבחון הנכון.
הגורם השכיח ביותר לכאבים בכליות הם אבנים בכליות ודלקת זיהומית. הסימנים והתסמינים של כאב גב שמקורו כלייתי יהיו בעלי אופי שונה מאלו שנגרמים על רקע פגיעה בעמוד השדרה.

כאב גב כלייתי. סימנים ותסמינים

כאב גב שמקורו בדלקת זיהומית או אבנים בכליות מתרחש באופן הדרגתי ומבלי שביצעתם "תנועה לא טובה". הכאבים עלולים להקרין למפשעה והירך, הכאבים שמקורם כליות נוטים להופיע בגלים. כאב כלייתי ממוקם ברוב המקרים מעל הכליות. סימנים ותסמינים נלווים במקרה של פגיעה כלייתית עלולים לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: בחילה, הקאה, חום גבוה, דם בשתן, תחושה כללית של חולי, תחושה של בחילה ואפילו צורך להקיא או הקאה, חום גבוה, שתן עכור ויתכן בעל ריח שונה, יתכן דם בשתן, מתן שתן תכוף ועוד. מישוש או לחץ מעל אזור הכליות או מישוש של הכליות עצמן יגרום לכאב.

בדיקות דימות ומעבדה

גם בדיקות מעבדה עשויות להועיל בזיהוי פגיעה כלייתית. כך למשל כמות מוגברת של חלבון בשתן תעיד על פגיעה של היחידות בכליה שאמורות לסנן את החלבון. גם רמה גבוהה של קריאטנין בדם
עלולה להצביע על ירידה בתפקוד של הכליות בדיקות נוספות: בדיקת שתן עלולה להראות קיום של ניטרטים ותאי דם לבנים, צמיחה של חיידקים בתרבית שתן מאששת את החשד שמדובר בדלקת כלייתית, בבדיקת דם - עליה במספר התאים הלבנים ועליה במדדי דלקת ועוד.

כאב גב שדרתי. סימנים ותסמינים

כאבי גב שמקורם בעמוד השדרה או ברקמות סביבו יהיה מתמשך באופיו וממוקד יותר. במקרה של נזק לדיסק הבין חולייתי ולחץ על שורש עצב עלול הכאב גם להקרין לרגל ועלולים להתפתח גם חסרים ותסמינים נוירולוגיים. הכאב שמקורו בגב התחתון עלול להתפתח באופן חד בעקבות תנועה או מאמץ בודדים. לא אמורה להיות תחושה כללית של חולי. לא אמור להיות חום. תנועות או מנחים מסוימים עשויים להפחית את הכאב וכך גם תרופות נוגדות כאב.
ההיסטוריה הרפואית של "תנועה לא טובה", מאמץ חריג, ישיבה ממושכת באופן לקוי, נפילה ועוד יצביעו על כאב ממקור מכני. קושי בביצוע תנועות עם עמוד השדרה, רגישות ספציפית למגע בעמוד השדרה
ועוד יחזקו כיוון זה.

כאב גב שדרתי דימות ומעבדה

צילומי רנטגן, דימות MRI או CT יאשרו את כיוון החשיבה הזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)