Skip to main content

כאבי גב תחתון בגלל סינדרום פצטלי מותני הם עניין שכיח הרבה יותר מפריצת דיסק מותני. אחד הגורמים השכיחים להתפתחות כאב בחלק התחתון של הגב או בצוואר הוא נזקים למפרקים הפצטלים. כאבים בצוואר הנגרמים מסיבה זאת מוגדרים "סינדרום פצטלי צווארי".

מפרקי הפצט (Facet joints) או מפרקי השטחה ממוקמים בחלקו האחורי של עמוד השדרה ויחד עם הדיסק הבין חולייתי מהווים את המפרקים הבין חולייתיים. אופיו הקינטי של עמוד השדרה גורם להשפעות גומלין בין פרקים אלו לבין הדיסק הבין חולייתי ועל כן ליקוי באחד יוביל בהכרח לליקוי בשני.

כאבי גב תחתון, סינדרום פצטלי מותני, רקע

כאבי גב או צוואר על רקע פגיעה במפרקים הפצטלים היא תופעה שכיחה ביותר. מפרקים פצטלים הם מפרקים בין חולייתיים הממוקמים בחלק האחורי של עמוד השדרה. פרקי הפצט בחוליות הצוואר ובחוליות המותן נוטים להיפגע יותר מאשר בעמוד השדרה הגבי המיוצב באמצעות בית החזה והצלעות. הסיבה לכך היא לרוב עומסי יתר המוטלים על חוליות אלו בגלל תנועתיות יתר ויציבה לקויה. ישיבה ממושכת יוצרת עומסי יתר על חוליות המותן בעוד שכפיפה רציפה של הצוואר בגלל הטלפון הנייד משפיעה על חוליות הצוואר.

גורמים נוספים לפגיעה במפרקי הפצט וכאבים כוללים חבלה (צליפת שוט), דלקות פרקים ועוד. עיקר העומסים החריגים מוטלים על הפרקים הפצטלים בין חוליות המותן L4/L5 וכן L5/S1 ובין חוליות הצוואר C5/C6, C4/C5 וכן C6/C7. מאמר זה יתמקד בתסמונת פצטלי מותני.

אנטומיה של מפרקים פצטלים מותניים

המפרקים הפצטלים או כפי שהם קרויים בעברית פרקי שטחה הינם מפרקי החלקה סינוביאלים עטופים בקופסית. מפרקים אלו נוצרים באמצעות הזיזים (Processes) העליונים והתחתונים המצויים בחלק האחורי של כול אחת מהחוליות. יכולת התנועה, טווחי התנועה והיציבות של עמוד השדרה מוכתבים בין היתר באמצעות הזווית המדויקת של כול אחד מהמפרקים הללו.

הזווית של הפרקים הפצטלים בחוליות העליונות של עמוד השדרה הצווארי מאפשרת יכולת תנועה סיבובית ובחוליות התחתונות תנועת כפיפה לצדדים. בעוד שהזווית של הפרקים הפצטלים בגב התחתון מאפשרת ביתר קלות כפיפה ומתיחה לאחור. נזקים למפרקים הפצטלים עלולים לגרום לסיבי העצב הרבים המעצבבים את פרקי הפצט לייצר תחושת כאב. עווית (ספאזם) של השרירים העוטפים את עמוד השדרה עלול להתלוות גם כן לכול גירוי הנובע מנזקים למפרקים הפצטלים.

סינדרום פצטלי מותני - גורמי סיכון

גורם הסיכון העיקרי לנזקים בפרקים הפצטלים הוא גם גורם הסיכון העיקרי לכלל הנזקים הנגרמים לגב - עומס יתר. לכן כול פעולה או מנח גופני הגורמים להגברת העומס על חוליות עמוד השדרה מגברים את הסיכון להיווצרות נזקים מצטברים בין היתר גם למפרקים הפצטלים ולרקמות הסובבות אותם. הגורם העיקרי לעומסי יתר בעידן המודרני הוא ישיבה. ישיבה ובעיקר אם מדובר בישיבה ממושכת ולקויה גורמת, על הציר של הזמן למירב הנזקים בעמוד השדרה ובכלל זה לפרקים הפצטלים.
נזקים טראומטיים הנובעים מנפילות, פציעות ספורט, תאונות דרכים וכיוצא בזה מהווים גורם סיכון נוסף. גורמי סיכון נוספים כוללים נזקים לפרקים הפצטלים עקב דלקות פרקים, ליקויים מבניים מולדים כגון עקמת הגורמים לליקויים תפקודיים ועוד. חשוב לציין שנזקים לדיסק הבין חולייתי הכוללים בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק יעלו בהכרח את רמת העומסים על הפרקים הפצטלים ובכך יחמירו את הנזקים במפרקים אלו.

הגורם לסינדרום פצטלי מותני

כאמור עומסי יתר, חבלה, ליקויים מבניים ותפקודיים מולדים ועוד עשויים להיות הטריגר להתפתחות הנזקים שמובילים להתפתחות סינדרום פצטלי מותני. מה בדיוק עלול להינזק במפרקים הפצטלים? ובכן הנזקים האמורים עלולים לכלול שחיקת הסחוסים שמדפנים את משטחי הפרקים, קרעים במעטפת של המפרקים, דלקת ברקמה הסינוביאלית ועוד. התגובה לנזקים אלו עלולה להיות ליקויים תפקודיים של הפרקים הפצטלים ובעקבות כך החמרה נוספת של הנזקים וחוזר חלילה. תגובה משנית אופיינית לנזקים אלו במפרקים הפצטלים עלולה לכלול התכווצות בלתי רצונית של שרירי עמוד השדרה באזור האנטומי של הנזק. התוצאה הינה כאבים ומגבלות תנועה. יש לציין שנזקים אלו והליקויים התפקודיים עלולים לגרום במשך הזמן להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ובכך להעצים את הסימנים והתסמינים.

סינדרום פצטלי מותני - סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים העיקריים בגין סינדרום פצטלי מותני יכללו כאבי גב תחתון לרוב ללא הקרנות, מגבלות תנועה ונוקשות. נוקשות מקומית תבוא לידי ביטוי לאחר פרקי זמן של מנוחה. החולה יתלונן על כאבים בעת עמידה, הליכה איטית, הליכה איטית ועמידה לסירוגין או בעת מתיחה לאחור של עמוד השדרה המותני. החולה יספר שלצורך הקלה בכאבי הגב הוא מעגל את עמוד השדרה המותני באמצעות כריעה, כפיפה, ישיבה או שכבה בתנוחה עוברית. אופן הקלה פעיל כולל הליכה מהירה או ריצה וכן רכיבת אופניים.

סינדרום פצטלי מותני - אבחון

שחיקת פרקי שטחה מותנייםאבחון סינדרום פצטלי מותני מתחיל כמו כול תהליך אבחוני באמצעות היסטוריה רפואית.

- היסטוריה רפואית

השלב הזה יכלול למידה של ההיסטוריה הרפואית של הבעיה וכן לימוד הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי. נשאל על רקע מקצועי (ישיבה, עמידה), רקע ספורטיבי, רקע של פציעות, מחלות שלכם או בקרב משפחתכם, ליקויים מבניים מולדים. נשאל על מיקום הכאב, מתי החלו הכאבים, כיצד החלו הכאבים, סוג הכאב, חומרת הכאב, תנועות מאמצים או מנחים המחמירים את הכאבים.

- בדיקה גופנית

הבדיקה הפיזית תכלול בין היתר ביצוע תנועות שמטרתן שחזור הכאב שלכם, זיהוי הרקמה הפצועה ואומדן חומרת הנזק. נסקור את הגב ואת היציבה. ננסה לאתר ליקויים מבניים כגון קיעור (לורדוזה) יתר, תת קיעור או עקמת, ליקויי יציבה, עמידה אנטלגית, אדמומיות על העור המעידה על פגיעה, שלבקת חוגרת וכיוצא בזה. נתבונן באופן בו אתם הולכים ובמידת האפשר רצים וקופצים. נמשש את הגב בניסיון לאתר אזורים רגישים ו/או כואבים לאורך עמוד השדרה והרקמות סביבו (לחץ על הפרקים הפצטלים במצב שבו החולה שוכב על הבטן יגרום לכאב). נעריך את טווחי התנועה של עמוד השדרה (כאב בעת מתיחה לאחור של עמוד השדרה המותני ), נעריך את מידת האיזון שבין כוח לגמישות בשרירי הגב והגפיים (זוקפי גב תחתון ושרירי מיתר קצרים?), נבצע בדיקות אורתופדיות ( חיובי עבור Kemp’s test, Springing test), בדיקות נוירולוגיות (חישה, כוח והחזרי גידים לרוב בתחום הנורמאלי) וכמובן בדיקות כירופרקטיות (טווחים ותקינות תנועה של החוליות).

- בדיקות מעבדה ן/או בדיקות הדמיה

לרוב לא נדרש לבצע בדיקות נוספות על מנת לאבחן את סינדרום פצטלי מותני. בדיקות מעבדה ושימוש באמצעי הדמיה יתבצעו רק אם יהיה צורך להעריך את מידת הבלאי שנגרם לפרקי הפצט, לשלול בעיות אחרות או אם החולה אינו מגיב לטיפולים שהוא מקבל. כך למשל חשד לדלקת פרקים יצריך הפנייה לבדיקות דם ובדיקות מעבדה אחרות וחשד לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים יתכן ויצריך שימוש בצילומי רנטגן CT או MRI. כול אחד מאמצעי ההדמיה הללו יכול להדגים את הנזקים במפרקים הללו.

- דגל אדום ו/או דגל צהוב

במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום או דגל צהוב. דגל אדום מתנוסס מעל סימנים ותסמינים המחייבים הפנייה מידית לבירור רפואי מקיף ואלו כוללים: אובדן שליטה על סוגרים, חום, תחושת שריפה במתן שתן, דם בשתן, איבוד משקל לא רצוני, שימוש ארוך טווח בסטרואידים ועוד. דגל צהוב מתנוסס מעל סימנים ותסמינים בעלי השפעה הל יכולת הריפוי של החולה ואלו כוללים: דיכאון, ליקויים תפקודיים, גירושין ועוד.

סינדרום פצטלי מותני - אבחנה מבדלת

כאבי גב תחתון ומגבלות תנועה עלולים להיגרם ממגוון נרחב של פתולוגיות ותסמונות כאב מותניים. חשוב לקחת בחשבון את כלל התסמונות הללו ולשלול אותן אחת לאחת. בין התסמונות הללו יש לשלול כאבי גב על רקע טראומטי (צליפת שוט), כאבי גב על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתיי (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק), כאבי גב על רקע של היצרות תעלת השדרה, כאבי גב על רקע של מחלות (דלקות פרקים, גידולים סרטניים), כאבי גב המוקרנים ממחלות פנימיות (דלקת בכליה, דלקת בלבלב, דלקת בדרכי השתן, ועוד), כאבי גב על רקע של נזקים למפרק העצה והכסל, כאבי גב על רקע של נזקים למפרק הירך ועוד.

סינדרום פצטלי מותני - טיפול עצמי

המרכיב העיקרי בטיפול העצמי הוא הימנעות מכאב. יש להימנע מכל מנח, תנועה או פעילות שמחמירה את הכאבים. בכלל אלו ניתן לציין עמידה - בעיקר עמידה ממושכת (עמידה בתור, שטיפת כלים, בישול...), הליכה איטית (טיול) ו/או הליכה איטית ועמידה ("הליכת מוזיאון"). כול הפעולות והמנחים הללו מתאפיינים בעומסים הסטטיים שהם יוצרים על הפרקים הפצטלים ובכך מאיצים את הגירוי הדלקתי. גם שינה על הבטן עלולה להחריף את הגירוי בפרקים הפצטלים. יש להעדיף שינה על הצד (עוברית) עם או בלי כרית בין הברכיים או על הגב עם או בלי כרית מתחת לברכיים.

רצוי לצמצם ואפילו להימנע מטיפול תרופתי. תרופות עשויות להפחית את הכאב אך עלולות למנוע מכם את היכולת להתנהל נכון ובכך להחמיר את הנזק. הימנעו ממנוחה במיטה. מנוחה ממושכת במיטה סופה לנוון ולהזיק. עוד אמצעי שעלול להזיק יותר מלהועיל הוא קומפרס קר. המשיכו להתנהל בזהירות עוד מספר שבועות לאחר שהכאב חלף. חזרו לחיי שגרה באופן הדרגתי.

סינדרום פצטלי מותני - טיפול כירופרקטי

במידה והסימנים והתסמינים הנובעים מסינדרום פצטלי מותני אינם פוחתים או נעלמים יש לפנות לגורם מקצועי על מנת לאבחן ולטפל בבעיה. הטיפול הכירופרקטי סינדרום פצטלי מותני הוא טיפול שמרני ויעיל. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל מגוון רחב של בעיות עמוד שדרה שמקורן מכאני ובכלל זה סינדרום פצטלי מותני. הטיפול בסימנים ובתסמינים של סינדרום פצטלי מותני כולל שימוש משולב במכשור להאצת ריפוי הדלקות כולל לייזר רך ו/או אולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור טווחי תנועה, איזון שרירים ועוד. לאמצעי הטיפול הללו מתווסף כמובן גם ייעוץ והכוונה בנושאי ארגונומיה וכן יציבה. את פרק הטיפול בסינדרום פצטלי מותני נחתום עם שיקום. בלי שיקום ישנו סיכון גבוה להישנות הבעיה. השיקום יתמקד בשיפור האיזון שבין הכוח לגמישות בשרירי הגפיים ובשרירי עמוד השדרה והאגן כמו גם יכלול שיפור יכולת החישה העצמית ושיווי המשקל.

סינדרום פצטלי מותני - מניעה

למניעת הפגיעה במפרקים הפצטלים יש להימנע מעומסי יתר עליהם. יש להקפיד על יציבה תקינה ובכלל זה שמירה על הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה. יש להקפיד על התנהלות ארגונומית נכונה ובכלל זה הימנעות מישיבה ממושכת ובעיקר מישיבה מרושלת, הקפדה על הרמת משאות נכונה, הימנעות משינה על הבטן ועוד. הקפידו להיות פעילים מבחינה גופנית. שמרו על כושר גופני טוב ובכלל זה כוח, גמישות ושיווי משקל. הקפדה על שיווי משקל עשויה להועיל במניעת נפילות - אחד הגורמים להתפתחות נזקים בעמוד השדרה התחתון. שמרו על משקל גוף תקין והימנעו מעישון. שמרו על מצב נפשי מאוזן.

פציעות ספורט עלולות לגרום בין היתר לסינדרום פצטלי מותני. המשיכו לקרוא אודות אבחון פציעות ספורט וכן כיצד יש לשקם פציעות ספורט.

כאב במפרק העצה והכסל, גורמים ותסמינים

כאב במפרק העצה והכסל? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם היא כאבי גב תחתון. כשליש מהמקרים של כאבי הגב התחתון מקורם במפרקי האגן - מפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

כאב במפרק העצה והכסל, גורמים ותסמינים
כאבי גב בקרב ילדים, אבחון וטיפול

כאבי גב בקרב ילדים הפכו בעידן המודרני לתופעה שכיחה. הגמישות ויכולת העמידות והסתגלות גבוהה האופיינית לילדים לא מצליחים לחפות על חוסר פעילות גופנית, העומסים מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב בקרב ילדים - אבחון וטיפול
תסמונת זנב הסוס, אבחון וטיפול

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול כירורגי מהיר חשובים למניעת נזקים בלתי הפיכים. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב על ידי הדיסק הבין חולייתי מותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני. 

תסמונת זנב הסוס, אבחון וטיפול
סקס וכאבי גב

סקס וכאבי גב, האם זה אפשרי? כאבי הגב גורמים לנו מגבלות גופניות ובכללן מגבלות בקיום יחסי מין סדירים. ובכול זאת, אין לוותר על חיי המין. האם סקס עם כאבי גב אפשרי? מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס וכאבי גב
שחייה לכאבי גב

שחייה לכאבי גב, לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים כאבי גב? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם. בין יתר ההצעות שקיבלתם הייתה בוודאי גם ההמלצה לשחות: "אין כמו שחייה לכאבי גב"!  

שחייה לכאבי גב
לנהוג ברכב בלי כאבי גב

לנהוג ברכב בלי כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

לנהוג ברכב בלי כאבי גב
צאו להליכה!

כאבי גב תחתון, צאו להליכה! פעילות גופנית היא קריטית לגב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

כאבי גב תחתון, צאו להליכה!
יוגה לכאבי גב תחתון

יוגה לכאבי גב תחתון? התשובה אינה חד משמעית. ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לכאבי גב תחתון כרוניים אך אינה נטולת סיכונים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

יוגה לכאבי גב תחתון
כאבי גב במגמת עלייה

כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וסביר שכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה לשנה יותר ויותר אנשים  ברחבי העולם המערבי סובלים מכאבי גב כרוניים. והמגמה הזאת ממשיכה לטפס. מחקר שנערך בצפון קרוליינה בדק את העובדות.

יותר כאבי גב
כאב גב? נסו להימנע מניתוח

כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו אורטופדים ופורסם בירחון אורטופדי מקצועי קובע: "ביצוע ניתוחי גב בגלל כאבי גב תחתון הנגרמים מנזק לדיסק הבין חולייתי הוא לעיתים קרובות מיותר". לדעת החוקרים יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני.

הימנעו מניתוח גב

חדשות - מחקרים רפואיים

 • גנטיקה ואריכות חיים

  ישנם אנשים שמתים צעירים ואנשים אחרים שחיים עד גיל 110 ויותר. מה גורם להבדלים הללו? האם הגורם לכך הוא הימנעות מלחצים נפשיים? האם האנשים הללו ניזונים מאוכל מיוחד? האם זה קשור לאיכות האוויר שאותם ברי מזל נושמים? 

   
 • עם נעלי עקב קונים פחות

  עם נעלי עקב קונים פחות! נעלי עקב מאפשרות לנשים להיראות טוב יותר אך גורמות לבעיות בריאותיות בכפות הרגליים ובחלקי גוף אחרים. עם זאת נמצא להם גם יתרון, נשים אלו נוטות לקנות פחות ולבזבז פחות כסף. ככול שנעלי העקב גבוהים יותר כך גם גדלה החסכנות.

   
 • הליכה מפחיתה נזקי ישיבה

  הליכה מפחיתה נזקי ישיבה. זוהי בשורה טובה לכול האנשים שמבלים ועובדים שעות ארוכות מידי יום בישיבה. הישיבה הממושכת שמאפיינת את אופן עבודתו וחייו של האדם המודרני גורמת לנזקים בריאותיים קשים למערכות הגוף השונות.