Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון? אבחון מדוקדק מעלה את הסיכוי לזהות את מקור הבעיה. מיחושים בחלק התחתון של הגב עלולים להתפתח על רקע של בעיות שונות המחייבות התייחסות וטיפול שונים. בכול מקרה כזה חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת לקביעת אבחון. 

את הגורמים האפשריים לכאבי גב תחתון (כג"ת) נחלק למספר קבוצות: כג"ת על רקע נזקים לעמוד השדרה הנגרמים מגורמים מכניים, כג"ת על רקע נזקים למערכות עצב ושריר מגורמים מכניים, כג"ת על רקע נזקים לעמוד השדרה הנגרמים מגורמים מערכתיים וכג"ת על רקע נזקים ודלקות לאיברים פנימיים. חשוב לבצע אבחנה מבדלת שבמהלכה נשלול כול מחלה או גורם אפשרי להתפתחות הכאבים הללו עד הגעה לאבחון הנכון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון אבחון - רקע

כאב בגב התחתון מהווים מטרד מרכזי בחיינו. עד 85% מבני האדם מושפעים מבעיה זו. מעל מחצית התביעות לפיצויים בגין נכויות ומגבלות בקרב העובדים מוגשים על רקע זה. כאבי גב תחתון הם הגורם העיקרי לנכויות ומגבלות בקרב קבוצת הגיל 19-45 שאמורה להיות היצרנית ביותר. בארצות הברית נערכו 15 מיליון ביקורי רופאים בגלל כאבי גב תחתון כאשר רק שפעת גרמה ליותר ביקורים. סך כול העלויות של המחלה בארצות הברית נאמד בקרוב ל 100 ביליוני דולרים לשנה. אין ספק שכאבי גב תחתון מהווים בעיה מרכזית שכדי למנוע אותה אנו צריכים לדעת עליה הכול כולל גורמים אפשריים, גורמי סיכון, סימנים ותסמינים וכמובן לאבחן את מקורם ביעילות ובמהירות ולטפל בהם בהצלחה.

מגוון רחב של פתולוגיות עלולות לגרום לכאבי גב תחתון החל ממתיחה של שריר בגב וכלה בדלקות פרקים, מפרצת ועוד. ברשימה מטה פירטתי את רוב הגורמים האפשריים לכאבי גב תחתון כולל פגיעות מכניות בעמוד השדרה, פגיעות מכניות במערכות שריר ושלד, מחלות ועוד.

פגיעה מכנית בעמוד השדרה 

כול נזק לאחת הרקמות או המפרקים בעמוד השדרה המותני ובכלל זה גידים, שרירים, סחוסים, מעטפות מפרקים, רצועות, חוליות  וכמובן דיסקים בין חולייתיים, עלול לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון. בשורות הבאות אנו מפרטים את הגורמים העיקריים לכאבי גב תחתון על רקע של נזק מכני לעמוד השדרה המותני:

מתיחה או נקיעה

כאבי גב תחתון אבחוןמתיחה או נקיעה (Sprain strain) של עמוד השדרה המותני עלולים לגרום לכאבי גב תחתון מפושטים יותר. ללא הקרנה לרגל. מנוחה מפחיתה את הכאב. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) מחמיר את הכאב.

נזק לדיסק הבין חולייתי

נזקים לדיסק הבין חולייתי (Disc pathology) הכוללים בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק הלוחצים על שורש עצב מותני יכולים לגרום למיחושים חריפים בגב התחתון עם הקרנות קשות לרגל. המיקום המדויק ברגל משתנה בהתאם לשורש העצב שנפגע. גם הפעולות והמנחים שמשפעים על המיחושים בגב משתנים בהתאם לשורש העצב הפגוע. יתכנו סימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול וחולשה של הרגל.

ספונדילוליסטזיס

ספונדילוליסטזיס (Spondylolysis) מותני עלול לגרום לתזוזת חוליה וללחץ על שורש עצב מותני. לחץ כזה עלול לגרום לסיאטיקה ובכלל זה לכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוירולוגיים. מיחושי גב אלו מחמירים בעמידה ובהליכה. הפחתת הכאב מושגת על ידי ישיבה, שכיבה או כפיפה הגב. ממצאים שכיחים בקרב הסובלים מספונדילוליסטזיס כוללים נוקשות של שריר המיתר (Hamstrings) וקיעור יתר של עמוד השדרה המותני.

שבר חוליה

שבר באחת החוליות במותן על רקע טראומטי יגרום להתפתחות הסימנים והתסמינים הבאים: החוליה שניזוקה רגישה למגע או לחץ. שינוי בין מצבים (ישיבה, שכיבה, עמידה) מחמיר את הכאב. אין חסרים נוירולוגיים אלא עם כן השבר גורם לתזוזה גרמית וללחץ על רקמה עצבית.

היצרות תעלת השדרה

היצרות תעלת השדרה (Spinal stenosis) המותנית עלולה לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב קשות לרגל המחמירים בעמידה ובהליכה. הפחתת הכאב מושגת על ידי ישיבה, שכיבה או כפיפה הגב.

דלקת פרקים ניוונית במפרקי השטחה

דלקת פרקים ניוונית של פרקי השטחה והתפתחות תסמונת פרקי שטחה (Facet joint syndrome) גורמת לעיתים קרובות לכאבי גב תחתון המחמירים באמצעות פשיטה לאחור של עמוד השדרה המותני, עמידה ממושכת והליכה איטית. כפיפה, ישיבה שפופה והליכה מהירה עשויים להפחית את המיחושים בגב התחתון. 

נזק מכני במערכת שריר ושלד

נזקים בחלקים אחרים של מערכות עצב שריר ושלד עלולים גם הם לגרום לכאבי גב תחתון.

פציעה של מפרק העצה והכסל

פציעה של מפרק העצה והכסל (Sacroiliac joint) עלולה לגרום גם לכאבי גב תחתון ואגן ומגבלות תנועה. בדיקות פיזיות של האגן ממקדות את מקור הכאב למפרקי העצה והכסל. יתכנו הקרנות כאב לרגל. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים. לכאבי מפרק העצה והכסל הנגרמים על רקע של מחלת פרקים מערכתית התלוו סימנים ותסמינים נוספים כגון נגעים עוריים, דלקות עיניים ועוד.

פציעה של מפרק הירך

נזקים במפרק הירך (Hip pain) עלולים לגרום למיחושים מקומיים במפרק הירך ולהקרין כאב לאגן ולגב התחתון. מלבד המיחושים בגב התחתון אנו עלולים לחוש גם מגבלות תנועה של הירך ונפיחות. רעשים וחריקות עלולים לבקוע ממפרק הירך בעת תנועתו. ממצאים מבדיקה פיזית של מפרק הירך ומצילום רנטגן יצביעו עליו כעל מקור הכאב.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome) עלולה לגרום לסימנים והתסמינים הדומים לאלו הנגרמים על ידי גירוי העצב הסיאטי באמצעות פריצת דיסק מותני. כולל מיחושים בגב התחתון ואף סימנים ותסמינים נוירולוגיים. סיבובים של הירך פנימה והחוצה אמורים להשפיע על הסימנים והתסמינים ובכך להצביע על התסמונת. 

מחלות מערכתיות

מגוון של מחלות מערכתיות כגון  דלקות פרקים (דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ועוד) או דלקות של רקמת חיבור (זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus), טרשת מערכתית (ט"מ) (Systemic sclerosis), פולימיוסיטיס (Polymyositis) ועוד), מחלות סרטן ודלקות זיהומיות עלולות גם הן לגרום למיחושים ברמות חומרה שונות בגב התחתון.

דלקות פרקים 

דלקות פרקיםדלקות פרקים הפוגעות בעמוד השדרה (spondyloarthropathy) עלולות לגרום למיחושים חריפים לסירוגין בגב ובמפרקים נוספים, מיחושים ונוקשות קשה בבקרים עם הקימה, קשיים תנועתיים. נוכחות של סימנים ותסמינים נוספים כגון דלקות עיניים, מיחושים במפרקים נוספים כולל מפרקי אצבעות הידיים, נגעים עוריים, אובדן תיאבון ומשקל, עייפות וידו.

מחלות רקמות חיבור

מחלות רקמות חיבור (Connective tissue diseases) עלולות לגרום למיחושי שרירים ומפרקים כולל בגב, נוקשות, חולשה, אובדן תיאבון ומשקל, עייפות ומעורבות אפשרית של איברים פנימיים כמו הלב וכלי דם.

סרטן

גידול סרטני בעמוד השדרה המותני (Spinal tumors) עלולים לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון המחריפים בעת מנוחה. תיתכן הקרנת כאב לרגל. יתכנו חסרים נוירולוגיים. רגישות ללחץ על החוליה המעורבת, אובדן משקל לא מוסבר, עייפות. רקע של מחלת סרטן.

דלקת זיהומית

דלקת זיהומית בעמוד השדרה (Spinal infections) עלולה לגרום לכאב גב שאינו פוסק גם במצב של מנוחה. תיתכן נפיחות ואדמומיות מקומית. רגישות למגע בחוליה המזוהמת, חום (עולה ככול שהזיהום מתפתח), שקיעת דם גבוה וכך גם חלבון מגיב עם סי (C-reactive protein), תחושה כללית של חולי מערכת חיסון חלשה (איידס, אלכוהוליסט, סמים, תרופות מדכאות חיסון ועוד).

מחלות באיברים פנימיים

לא תמיד המשמעות של כאבי גב תחתון היא נזק לחוליות עצמן ו/או ולרקמות התומכות הבן. לפעמים פתולוגיות מרוחקות עלולות להקרין כאב לגב התחתון. חלק מאותן פתולוגיות מסכנות חיים ועל כן חייבות להיות מאובחנות ומטופלות בקדם. 

שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת (Herpes Zoster) עלולה לגרום לכאב הנמתח לאורך פס עור (Dermatome pain) בצד אחד של הגב. פריחה עורית ושלפוחיות וכן רגישות קיצונית למגע אפילו של בגד עם אותו פס עור.

מפרצת באבי העורקים הבטני

מפרצת באבי העורקים הבטני (Abdominal aortic aneurysm) עלולה לגרום לכאבי גב או בטן חריפים והמפתחים במהירות הם מסימני הקרע של מפרצת באבי בעורקים הבטני. מצב זה מצריך הפנייה דחופה ומידית. ברקע תחושת חוסר נוחות ותחושה של מסה פועמת בבטן.

דלקת בלבלב

דלקת בלבלב (Pancreatitis) עלולה לגרום גם לכאבי גב. מלבד זאת מתלוננים החולים בדלקת בלבלב על מיחושים חריפים בבטן העליונה המתגברים עם אכילה ובעיקר אכילה של מזון שמן. תסמינים נוספים המאפיינים פתולוגיה במערכת עיכול כולל בחילות והקאות.

כיב קיבה פפטי

כיב קיבה פפטי (Peptic ulcer) עלול לגרום בין היתר לכאבי גב תחתון. מלבד זאת צפויים החולים להתלונן על תחושת שריפה ומיחושים בבטן העליונה הפוחתים לזמן קצוב בעקבות נטילת נוגדי חומציות. יציאות ו/או הקאות עם דם. אובדן תיאבון ואובדן משקל.

דלקת בכיס המרה

דלקת בכיס המרה (Cholecystitis) עלולה לגרום גם לכאב גב. מלבד זאת התלוננו החולים בדלקת בכיס המרה על כאב בצד ימין של הבטן העליונה. הכאב עלול להקרין אל אזורים נוספים כולל בין השכמות או אל הכתף הימנית. יתכנו חום וצמרמורות. תיתכן התפתחות צהבת. תסמנים נוספים המאפיינים פתולוגיה במערכת עיכול כוללים אובדן תיאבון, בחילות והקאות.

אנדומטריוזיס 

אנדומטריוזיס (Endometriosis) עלולה לגרום לכאבי גב. מלבד זאת תתלונן האישה על מיחושים בבטן התחתונה, דימום, בחילות הקאות ועוד תסמינים המחריפים במהלך המחזור החודשי. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים המאפיינים פגיעה במערכת הגניקולוגית כולל מיחושים בעת קיום יחסי מין, אי פריון ועוד.

מחלה דלקתית זיהומית של האגן

דלקתית זיהומית של האגן (Pelvic inflammatory disease) עלולה לגרום גם לכאבי גב. מלבד זאת תתלונן האישה גם על מיחושים בבטן המחריפים בזמן קיום יחסי מין, חום, צמרמורת, חולשה, עייפות, בחילות, הקאות ועלייה בכמות הכדוריות הדם הלבנות (זיהום).

דלקת בערמונית

דלקת בערמונית (Prostatitis) עלולה לגרום לכאבי גב תחתון. מלבד זאת יכול החולה להתלונן גם על מיחושים באזורים נוספים באגן כולל בפין וכן על תכיפות, צריבה וקשיים שונים במתן שתן כולל קטיעה חוזרת ונשנית של שנת הלילה לצורך זה. יתכנו חום וצמרמורות.

עווית כלייתית

עווית כלייתית (Renal colic) עלולה לגרום לכאבים חריפים בגב התחתון. עוד יתלונן החולה גם על מיחושים בעת מתן שתן, עווית כלייתית תאופיין בחום גבוה ובצמרמורות. תיתכן נוכחות של דם סמוי בשתן.

דלקת זיהומית של אגן הכליה והכליה 

זיהומי של אגן הכליה והכליה (Pyelonephritis) עלולה לגרום גם לכאבי גב. עוד יתלונן החולה על חום גבוה, הקאות החילות וצמרמורות. בדיקות שתן יעלו ממצאים אופייניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)