Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון? טיפול מהיר המתבסס על אבחון מדוקדק יכול למנוע נזקים בלתי הפיכים. מיחושים בחלק אנטומי זה מהווים בעיה מרכזית לבני האדם. רובנו סובלים או נסבול מהם במהלך החיים. מניעה היא אסטרטגיה הנכונה אך אם איתרע מזלכם אבחנו וטפלו בהם ללא שהייה. 

פציעה של כול אחת מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה והגב התחתון החל מפציעה של העור, שרירים, גידים, סחוסים, חוליות עמוד השדרה, דיסקים בין חולייתיים מותניים, שורשי עצבים, חוט השדרה ועוד עלולה להיות האחראית להופעת מגוון רחב של סימנים ותסמינים ובכלל זה כאבי גב תחתון.  

כאבי גב תחתון טיפול - רקע

כאבי גב תחתון יכולים להתפתח בגלל עומסי יתר, פציעות, מחלות שחלקן קשות ועוד. גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות זאת כוללים: גיל (ככול שאנו מבגרים הסיכון עולה), הריון, מצב נפשי ירוד, חוסר פעילות גופנית, משקל עודף, עישון, עבודה פיזית, עבודה משרדית, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה ועוד. בכול מקרה חשוב לזהות ולטפל ללא דיחוי ברקמה שניזוקה. דחייה והתעלמות עלולים לגרום להחמרת הבעיה ולהפיכתה לכרונית. תהליך האבחון של פתולוגיה בחלק הזה של עמוד השדרה והאגן יחל מלקיחת היסטוריה רפואית של החולה ושל משפחתו ימשיך עם בדיקה גופנית ובמקרים מסוימים יכלול גם שימוש בבדיקות מעבדה ודימות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אבחון 

היסטוריה רפואית

אבחון כאבי הגב תחתון יתחיל מהקשבה זהירה להיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. נלמד על ההיסטוריה הרפואית הקודמת שלכם (פציעות, מחלות קודמות...). נלמד על ההיסטוריה הרפואית המשפחתית שלכם (רקע גנטי, דלקות פרקים, עקמת...). נלמד איפה בדיוק ממוקם הכאב, מתי החל, כיצד החל (רקע טראומתי?), נקבל תיאור שלו (פועם, לוחץ, שורף...) וחומרתו (האם הכאב מעיר אתכם משנתכם), נבין איזה סוג של תנועות ומנחים משפיעים עליו. האם אתם פעילים גופנית? האם המיחושים קשורים לפעילות הגופנית או שאולי הם קשורים לעיסוק המקצועי או להרגלי הישיבה שלכם מול הטלוויזיה בבית? 

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על הגוף בכלל ועל הגב התחתון בפרט. ננסה לזהות נפיחות, אדמומיות, שלפוחיות (הרפס זוסטר?), צלקות, דימום. נתבונן באופן בו אתם עומדים (עמידה אנטלגית), הולכים ובמידת האפשר רצים וקופצים. נמשש את חלקי הגב השונים בניסיון לאתר רגישות וכאב. נערוך בדיקות טווח תנועה של חוליות עמוד השדרה התחתון ושל המפרקים הסמוכים, נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. 

אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

כאבי גב תחתון טיפולברוב המקרים בשלב הזה של המפגש עם החולה נוכל לאבחן כבר את מקור הבעיה ברמה גבוהה של ודאות. אם בכול זאת קיים ספק לגבי האבחון או במידה והחולה אינו מגיב לטיפולים שכבר ניתנו לו ניעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה כגון צילומי רנטגן CT או MRI ו/או בבדיקות מעבדה.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

בכול שלב במהלך המפגש שלנו עם החולה נחפש נוכחות של סימנים ותסמינים המתלווים למיחושים בגב כולל אי שליטה על סוגרים, חום, שריפה בעת מתן שתן, דם בשתן, אובדן משקל ללא כול סיבה, שימוש מתמשך בסטרואידים ועוד. על סימנים ותסמינים אלו מתנוסס דגל אדום המחייב אותנו להפנות את החולה לבירור רפואי יסודי עקב העובדה שהם מעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הגב התחתון אינו מכאני. 

ננסה לאתר גם סימנים ותסמינים המהווים דגלים צהובים. סימנים ותסמינים אלו מקורם מצב נפשי ירוד ודיכאון.  הגורמים האפשריים לסימנים והתסמינים אלו כוללים מחלת דיכאון, בעיות במשפחה, בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, גירושין, מוות בתוך המשפחה ועוד. הוכח במחקרים רבים שקיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול להאט ואף לבלום את ההחלמה.   

פריצת דיסק מותני. אבחנה מבדלת

בגלל ריבוי הגורמים האפשריים להתפתחות כאב בחלק התחתון של הגבן חשוב לבצע אבחנה מבדלת. מדובר בהליך שבו בהתבסס על הממצאים שאנו משיגים על ידי ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה וגופנית ובדיקות הדימות והמעבדה נאשר את האבחנה שלנו או שנשלול אותה ונבחר באבחנה חלופית התואמת יותר למידע שיש בידנו. מגוון ההפרעות, המחלות והגורמים האפשריים להתפתחות סימנים ותסמינים דומים בחלק הזה של הגוף כוללים פגיעה מכנית בעמוד השדרה ו/או ברקמות התומכות או הרקמות המניעות אותו כולל קרעים, מתיחות, שחיקת סחוסים בפרקי השטחה, שברים, פריקות, לחץ פיזי על עצבים ועוד. פגיעה מכנית במערכת  שריר ושלד לא כולל את עמוד השדרה כולל פגיעה במפרק העצה והכסל, פגיעה במפרק הירך ועוד. פגיעות הנובעות ממחלות מערכתיות כגון דלקות פרקים, מחלות של רקמות חיבור, סרטן ועוד. פתולוגיות ודלקות באיברים פנימיים כגון דלקת בלבלב, דלקת בדרכי השתן והכליה, דלקת בפרוסטטה, פתולוגיות ברחם ועוד.  

טיפול עצמי

כאבי הגב התחתון נגרמים לרוב בגלל פגיעה בשרירים או ברקמה רכה אחרת בגב התחתון. במקרים קלים, רוב האנשים ינסו להמשיך בשגרת חייהם ולטפל בבעיה באופן עצמוני. מה נדרש מכם?

הימנעות מכאב

התנהגות נכונה כאשר הגב התחתון מתחיל לכאוב היא לב הטיפול העצמי וקריטית לקצב הריפוי. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב חשוב להמשיך ולבצע.  הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. ברוב המקרים תנוחת השינה המועדפת תהייה עוברית עם כרית תחובה בין הברכיים או לחילופין תנוחת שינה על הגב עם כרית מתחת לברכיים. במהלך ההחלמה הימנעו מפעילות גופנית הכרוכה בריצה, משחקי כדור או כל פעילות אחרת המחייבת את הגוף לשינויי כיוון מהירים. בדרך כלל צעדים אלו מספיקים והכאב והמגבלות המתלוות לו צפויים לחלוף תוך ימים ספורים.

לא לנוח במיטה, לא להניח קומפרסים קרים ולא לתרופות

נסו להימנע ממנוחה ממושכת במיטה, קומפרסים של קרח או תרופות נוגדות דלקת למיניהן. אמצעים אלו עשויים להועיל בהפחתת המיחושים אך עלולים גם לפגוע בכם. מנוחה של מעל יומיים במיטה עלולה לגרום לניוון ולנזקים אחרים ובסופו של דבר מאטה את ההחלמה. כך גם לגבי קומפרסים קרים. אלו מאטים את התגובה הדלקתית ובכך משבשים את תהליך הריפוי. השתמשו בתרופות נוגדות דלקת רק עם לא ניתן למנוע את הכאב באמצעות שינויי תנוחה. 

חזרו בהדרגה לפעילות

המשיכו להתנהל בזהירות עוד מספר שבועות גם לאחר שהכאב נעלם כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. את החזרה לפעילות השגרתית עשו באופן הדרגתי. בכול הנוגע לעבודה צמצמו למינימום את פרק הזמן שבו אתם יושבים, שבו נכון, והרבו לקטוע את הישיבה באמצעות הפסקות הליכה. בכול הנוגע לפעילות גופנית, התחילו אותה הכי מוקדם שאפשר. אם הליכה אינה כואבת אל תפסיקו ללכת. תנו למיחושים להכתיב לכם את קצב ואת אופן ההליכה. לא כואב ואתם לא סובלים מבעיות אחרות (ברכיים למשל) לכו אפילו שעה. כואב? כנסו לנוח במיטה ונסו שוב לאחר מספר שעות.

כאמור, חזרו תחילה לפעילות גופנית עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. אפשרות אחרת היא הליכה בתוך בריכה או שחייה עדינה. בשלבים מתקדמים יותר ניתן לשלב אימוני כוח זהירים בחדר הכושר. בשלב הבא כאשר המיחושים שכחו ניתן "לעלות הילוך". בשלב הזה אפשר להתחיל לרוץ, לרכב על אופניים ולהתאמן באופן נמרץ יותר בחדר הכושר. זכרו, פעילות גופנית מתאימה המבוצעת נכון עשויה להאיץ את הליך ההחלמה. פעילות גופנית לקויה סופה להזיק.

מתי לבקש עזרה מקצועית? 

לפעמים הטיפול העצמי לא מצליח. יתכן והסיבה לכך היא מורכבות הבעיה. חשוב לא להתעלם מסימנים ותסמינים המעידים על כך שמדובר בבעיה המצריכה התייעצות עם איש מקצוע:

 •  הכאב מופיע לפני גיל 18 או אחרי גיל 50

 •  שכיבה לא מפחיתה את התסמינים

 • יש הקרנה לחזה

 • ישנה החמרה הוכלת וגדלה בתסמינים

 • חשים גם מחולשה ברגל

 •  חשים גם נימול או הירדמות ברגל

 • סובלים גם מחוסר שליטה על הסוגרים

 • מזהים אובדן משקל, חום או תחושה כללית גרועה

 •  התסמינים הופיעו בעקבות תאונה או פציעה טראומטית

 •  אתם מטופלים עם תרופות על בסיס סטרואידים

 • אתם מקבלים טיפולים הפוגעים במערכת החיסון (כימותרפיה, איידס...). 

טיפול כירופרקטי

כאמור, תסמינים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. הטיפול המועדף בסוג זה של בעיה הוא לרוב טיפול שמרני, כלומר ללא כירורגיה ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף למגוון בעיות עמוד שדרה שמקורן מכאני. הכירופרקט מאומן לזהות ולטפל בכול שינוי בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה שנגרם עקב תהליכים ניווניים ו/או כתוצאה מסטייה קלה של החוליות. לאחר השלב האבחוני, ולאחר שהוגדרה הבעיה כמכאנית והובהרה מהותה לחולה יתחיל השלב הטיפולי. 

הטיפול הכאב

מטרות הטיפול הראשוניות הן הפחתת ההתסמינים ושמירה על טווחי התנועה של עמוד השדרה והאגן. את הטיפול נבצע במרפאה באמצעות שילוב של מכשור לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד עם טכניקות טיפול הנעה ידניות. שילוב זה יחד עם התנהלות ארגונומית ויציבה נכונים אמורים בין היתר להפחית את הדלקת וויחד אתה גם את המיחושים בחלק התחתון של הגב. עם שוך התסמינים נעבור לשלב השיקומי. את אופן הטיפול נתאים לגילו ולמצבו הבריאותי של הסובל/ת מכאבי הגב.

שיקום

ויתור על שיקום עלול לגרום להתקפים חוזרים ונשנים. השיקום מקנה לגב התחתון את היכולת לחזור ולעמוד בעומסי החיים. השיקום יכלול שיפור של טווחי התנועה של החוליות בגב התחתון ושל יתר המפרקים בשרשרת הקינמטית. שיפור איזון הכוח והגמישות בשרירי הגפיים, עמוד השדרה והאגן וכן שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית. ככלל, טיפולי כירופרקטיקה לא אמורים לכאוב, יחד עם זאת תיתכן רגישות מקומית זמנית המופיעה לאחר הטיפולים הראשונים.

מניעה 

יציבה

יציבההקפדה על יציבה נכונה שבה נשמרות קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את כמות העומסים המוטלים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה המותני בפרט. במצב שבו קשתות עמוד השדרה מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גם מרכז הכובד של הגוף, הגוף מקבל את הכוח, היציבות והגמישות הדרושים לו לתפקוד.  

ההתנהגות הארגונומית 

לארגונומיה תפקיד חשוב בצמצום העומסים על עמוד השדרה ולכן גם במניעת סימנים ותסמינים. הימנעו מישיבה או נהיגה ממושכת, הפסיקו את הישיבה לעיתים קרובות לצורך הליכה. התכופפו נכון. הרימו משאות נכון. הימנעו מעמידה ממושכת. הימנעו מנעילת נעלי עקב. בדקו את תקינות עמדת המחשב והשימוש בו. הימנעו משינה על הבטן.  

פעילות גופנית 

פעילות הגופנית שמטרתה למנוע תסמינים בחלק הזה של הגב צריכה להיות מורכבת מפעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה, פעילות לשיפור הקואורדינציה, חוש החישה העצמית ושיווי המשקל ופעילות לאיזון הכוח והגמישות של השרירים. פעילות גופנית צריכה להתבצע נכון. לאחר שהתייעצתם עם מומחה בנושא וקבלתם תכנית אימונים אל תשכחו להתחיל באופן הדרגתי. מהר מידי, גבוה מידי, וחזק מידי סופם להזיק.

משקל עודף 

השמנה היא בעיה גדלה והולכת בעולם המודרני בכול הנוגע לפגיעה בבריאות כולל בין היתר בגלל הגדלת הסיכון לפגיעה במפרקים נושאי המשקל כולל עמוד השדרה המותני. השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בבריאות המפרקים ועמוד השדרה. על פי אחד המחקרים כשליש מתושבי ארצות הברית סובלים מבעיות מפרקים כולל מפרקי עמוד השדרה בגלל עודף משקל. 

נפילות ותאונות 

חלק מהמקרים שבהם מופיעים תסמינים באזור המותן נגרמים בגין נפילות ותאונות דרכים. הקפידו על פעילות גופנית ועל אימוני שיווי משקל. אלו ישפרו את מצבכם הגופני ועשויים למנוע נפילות או למנוע נזק חמור במידה ונפלתם. נסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. נהגו בזהירות.  

עישון 

הקשר בין עישון לבין התפתחות מיחושים במותן הוכח באמצעות מחקרים רבים. ישנן תיאוריות רבות המנסות להסביר את הקשר הזה. השערה אחת טוענת שעישון פוגע באספקת הדם של הרקמות השונות בגב. השערה נוספת מאשימה את השיעול והזעזועים שגגרמים בעמוד השדרה בגללו. 

מצב נפשי ירוד 

למצב נפשי ירוד ולדיכאון יש השפעה משמעותית על התפתחותם של מחלות רבות כולל פגיעה בעמוד השדרה המותני. מצב נפשי ירוד משפיע גם על קצב ההחלמה ממחלות אלו. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)