Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קליקים בגב, האם זה בריא? ביצוע תנועות חוזרניות כדי "להוציא קליקים מהגב" במטרה "לשחרר" את עמוד השדרה עלול בסופו של דבר להזיק. נכון, אתם מרגישים טוב יותר ומשוחררים יותר מיד לאחר שמיעת הקליקים מהגב ו/או מהצוואר אבל בטווח הארוך אתם עלולים לשלם מחיר בריאותי.

כאבי גב וצוואר מהווים עניין שכיח ביותר. מחקרים שונים טוענים שרובם המכריע של בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים אלו על כול המשתמע מכך בהקשר של פנייה  לקבלת עזרה רפואית, אובדן ימי עבודה ופגיעה קשה בכלכלה הלאומית. נתונים המתבססים על מחקרים שונים מוצאים שתופעה זאת קיימת בשיעור גדל והולך גם בקרב ילדים ובני נוער. חלק מאותם אנשים בוחר לבצע תנועות שחרור או "להוציא" קליקים מהגב כדי להקל על הסימנים והתסמינים הללו. האם זה נכון לעשות זאת? האם קליקים הבוקעים מהגב בעקבות תנועות יזומות אינם פוגעים בגב?

קליקים בגב ובמפרקים מה מקורם?

הרעשים הנפלטים מהמפרקים בגוף האדם יכולים להיווצר ממספר סיבות. ראשית התפרקות הגז בנוזל הסינוביאלי. הנוזל הסינוביאלי בתוך המפרקים שתפקידו לסוכך את תנועת המפרק מכיל גזים: חמצן, חנקן ופחמן דו חמצני. הפעלת לחץ על המפרקים בזוויות מסוימות גורם לגז המצוי בתוך הנוזל הסינוביאלי להשתחרר. במקרה הזה כדי לשוב ולשחרר שוב את אותו מפרק יש להמתין עד להצטברות חוזרת של הגזים בנוזל הסינוביאלי. מאמר זה מתייחס כמובן לסוג הזה של קליקים בגב.

גורם נוסף לקליקים הנשמעים מהמפרקים הוא תנועה של גידים ורצועות. כאשר המפרק נע הגיד או הרצועה המחוברים אליו זזים ממקומם ולעתים בגלל קפיצה קלה מעל זיז גרמי אנו שומעים קליק אופייני. רעשים מסוג זה שכיחים בכתף, ברכיים ובקרסול. מקור נוסף לרעשים וקליקים במפרק נובעים משינויים ניווניים דלקתיים במשטחי המפרק. מחלות פרקים או פציעות הם הגורמים האפשריים לשינויים ניווניים ודלקתיים בסחוסים המצפים את משטחי העצם היוצרים את המפרק. שינויים אלו הופכים את התנועה בתוך המפרק לכואבת ורועשת. מצב קליני זה מסתיים לרוב בניתוח להחלפת מפרק.

האם קליקים בגב מזיקים?

בהתייחס לקליקים בגב הנוצרים בגין שחרור של גזים מהנוזל הסינוביאלי חשוב גם לשאול באיזה תכיפות אתם מבצעים את תנועת השחרור בגב או בצוואר וכמובן האם אתם חשים כאב במהלך ביצוע תנועת השחרור. כאשר תנועות השחרור מתבצעות אחת למספר ימים וכאשר תנועת השחרור אינה גורמת לכאב אז סביר להניח וכך גם נטען במספר מחקרים שאתם לא גורמים לנזק משמעותי. יחד עם זאת במידה ואתם "משחררים" את גבכם ו/או את צווארכם ללא הרף ובאופן אובססיבי גם כאשר זה נעשה ללא כאב אתם מובילים באופן הדרגתי להתפתחות נזקים ברקמות הרכות האוחזות את חוליות עמוד השדרה.

בטווח הארוך פגיעה ברקמות הרכות הללו שאחריות בין היתר על ייצוב עמוד השדרה עלולה להוביל לפגיעה משמעותית ביציבות ובתפקוד של החוליות ולהתפתחות מוקדמת של דלקת פרקים ניוונית. תופעה זאת של תנועתיות יתר (hypermobility) של חוליות עמוד השדרה עלולה לגרום לתנועות לא נכונות של חוליות עמוד השדרה וכתוצאה מכך עלולה לגרום לפציעות ודלקת פרקים ניוונית מוקדמת. עוד נציין שתנועות "שחרור" חוזרניות במפרקים שהם מלכתחילה דלקתיים עלולות להחמיר את הדלקת ואת הנזקים במפרק ולגרום למגבלות תנועה ושאר סימנים ותסמינים.

ומה לגבי קליקים בגב שמבצע כירופרקט?

מטרתו של הכירופרקט בעת ביצוע מניפולציה או שחרור של הגב היא ביומכנית. הכירופרקט מאתר חוליות שאינן נעות באופן ראוי ומניע אותן באופן מדויק בכיוון מוגדר ובטווחי תנועה מוגדרים. טכניקות השחרור של החוליות שחלקן קיימות כבר אלפי שנים הן ממוקדות לשחרור רק את החוליה הספציפית שנמצא שאינה נעה כראוי (מסיבות שונות). כירופרקט אינו מבצע תנועת שחרור כללית של הגב רק כדי לשמוע קליקים בגב. עוד חשוב לציין שלאחר מספר טיפולים כאשר הכירופרקט מוצא שהחוליה הספציפית הזאת שעליה עבד חזרה לנוע ואין צורך להניע אותה יותר הסתיים הטיפול.

הכירופרקט אינו מבצע מניפולציות חוזרניות כול יום ולפעמים מספר פעמים ביום כפי שעושים לעתים חלק מהמטופלים שמגיעים אלי. נקודה נוספת שיש להבהיר שבניגוד לדיוק בפעולה של הכירופרקט שהוכשר לאתר חולייה ספציפית שאינה מתפקדת באופן מיטבי ולטפל בה אנשים שמוציאים קליקים מהגב עושים זאת באמצעות רוטציה שאינה יכולה לשחרר את החוליה שאינה נעה כראוי. אדרבה, סביר להניח שרוטציה כזאת "משחררת" דווקא את החוליות המשוחררות.

למה אני מרגיש טוב לאחר שאני שומע קליקים בגב?

קליקים בגב

אם זה כול כך רע ולא בריא לבצע תנועות שחרור של הגב והצוואר עד לשמיעת קליקים אז למה לאחר שמיעת הקליקים אני מרגיש כול כך טוב? שאלה זאת שבה וצפה כול אימת שאני מסביר למטופלים שלי למה לא בריא להם להמשיך באופן אובססיבי לבצע פעולות שמובילים לקליקים בגב. דוקטור, הם אומרים, אני מרגיש נהדר אחרי הקליקים בגב. מחקרים רבים מייחסים את תחושת השחרור שאתם חשים לאחר שמעת הקליקים בגב לשחרור של אנדורפינים. אנדורפינים הם משככי כאב טבעיים המופרשים בנסיבות שונות וגם בעקבות קליקים בגב.

עוד חשוב לציין שרעשי הקליקים הללו הבוקעים מגבכם משפרים את טווחי התנועה ויוצרים השפעת פלצבו חזקה. הקליקים הללו נותנים לכם הרגשה שעשיתם משהו לטובת הגב שלכם. חשוב לזכור שמדובר בתחושות קצרות טווח ואין למעשה שיפור אמיתי במצב החוליות אלא להיפך.

אז מה אני צריך לעשות?

כאמור קליקים בגב הבוקעים אחת למספר ימים באופן אקראי או אפילו יזום אינם צריכים להטריד אתכם. תתעלמו. אבל כאשר אתם מבצעים את הקליקים הללו באופן חוזרי ואפילו אובססיבי חשוב לפנות לאיש מקצוע בתחום כדי להבין מה מציק לכם בעמוד השדרה. כירופרקט מוכשר לאתר ולאבחן בעיות ביומכניות בעמוד השדרה ולרפאם. כירופרקט יבדוק את עמוד השדרה שלכם וינסה להבין מה מקור החוסר שקט והאובססיה שלכם "להוציא קליקים מהגב" האם החוליות נעות היטב האם השרירים שאוחזים ומניעים את חוליות עמוד השדרה תקינים.

במידת הצורך יטפל הכירופרקט בליקויים שיאתר בעמוד השדרה ו/או ברקמות סביבו ויעביר אתכם תהליך "גמילה" מהוצאה של קליקים מהגב. כאן חשוב לציין שישנם אנשי מקצוע רבים המתיימרים לבצע מניפולציה בעמוד השדרה. חלקם מתחזים וחלקם לא עבר הכשרה מקיפה מספיק. מדובר בפעולות רגישות שחשוב להפקידן בידיים של כירופרקט מיומן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)