Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

מתברר שבעידן המודרני כאבי גב תחתון בקרב ילדים מהווים תופעה שכיחה ויש אומרים אפילו למגפה. כאבי גב בקרב מבוגרים היא בעיה כלל עולמית אך היה מקובל לחשוב שבקרב ילדים הם עניין נדיר וחמור. בעבר ילד שהתלונן על כאבים באזור הזה נחשד בכך שהוא מתחזה או חולה במחלה חמורה כולל גידול סרטני, דלקת זיהומית או מחלה מערכתית אחרת. בשנים האחרונות מספר מחקרי ענק מצאו שילדים בעידן הנוכחי סובלים מאותם סימנים ותסמינים של מבוגרים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים - רקע

מחקרים רבים מראים שכאבי גב בקרב ילדים הם תלונה שכיחה ובנוסף חלק ניכר מהכאבים הללו הם חוזרניים או כרוניים כבר בראשית גיל העשרה. ברוב המקרים אין כאבים אלו בקרב ילדים נובעים מנזקים קשים וקיצוניים. הרבה פעמים מנוחה היא כול שנידרש על מנת להקל על הילד. יחד עם זאת כאבי גב אצל ילדים עלולים להיגרם גם מבעיות משמעותיות ועל הרופא המאבחן להיות מודע לכך. גורמים משמעותיים אפשריים לכאבי גב בקרב ילדים ובני נוער (ournal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, January 2016) עלולים לכלול: ספונדילוליזיס (שבר מאמץ בחוליה), ספונדילוליסטזיס (שבר מאמץ בחוליה עם גלישה של החוליה השכנה), נזק לדיסק בין חולייתי והקרנות כאב הנובעות מדלקת בשורש עצב, קיפוזיס ומחלת שוירמן,בעיות יציבה אחרות, פציעות של ניוון או עומס יתר, דלקת זיהומית של הדיסק הבין חולייתי או של החוליה עצמה או נגע ממאיר או שפירי בעמוד השדרה או באגן.

ילדים עם כאבי גב יהיו מבוגרים עם כאבי גב

האם ניתן למנוע את מכאובי הגב אצל הילדים? יש חשיבות לענות על השאלה הזאת שכן רוב הסיכויים שאם סבלתם ממיחושים בעמוד השדרה בילדותכם אתם סובלים ממנו גם בבגרותכם. במחקר שנמשך 25 שנים והסתיים ב1995 קיבלנו אישור מחודש לתובנה הזאת. מסקנות המחקר היו חד משמעיות: ילדים עם כאבי גב יהפכו בסבירות גבוהה למבוגרים עם כאבי גב. נתון זה צריך להדליק נורת אזהרה לכולנו, מורים, ההנהלה של בית הספר, אנשי הקהילה הרפואית, הורים ואפילו המשרדים הממשלתיים הרלוונטיים. תקציבי הענק שידרשו לטפל בבעיות הגב של בוגרים בשלבים היצרניים של חייהם ניתנים לצמצום. כולם צריכים להיות מודעים למגוון הגורמים למכאובים בגב של הילדים שלנו ולנסות למנוע אותם.

 שכיחות כאבי גב בקרב ילדים

נתונים חדשים המצטברים במחקרים שנעשים בשנים האחרונות מראים שאכן יותר ויותר ילדים מדווחים על מיחושים בגב. על פי מחקרים שונים שכיחות התופעה בקרב הילדים נעה בין 18-73%. על פי מחקר סקנדינבי אחד שבדק את מצב הגב של הילדים בבית הספר מצא שהשכיחות עומדת על 73% מהילדים. מחקר אחר מצא ש"רק" 51% מהילדים סובלים ממיחושים בגב במהלך שנות הלימודים שלהם. אותו מחקר מלמד שהסיכון לסבול מכאבי גב אצל ילדים עולה בהתאם לגיל ולמין. ילדים גדולים (מעל 11) סובלים יותר מכאבי גב מאשר ילדים קטנים יותר ובנות סובלות מכאבי גב יותר מאשר בנים. מחקר בריטי שבחן את מצב הגב של הילדים בצפון מערב אנגליה מצא ש 24% מהילדים בגילאים 11-14 סבלו מכאבי גב. מחקר שוויצרי מצא ש26% מהילדים בגילאים 12-17 סובלים מכאבי גב. בפינלנד סבלו על פי מחקר שנערך שם  18% מהילדים בגיל  14.

גורמים לכאבי גב בקרב ילדים

סיבות אפשריות רבות יכולות לעמוד בבסיס כאבי הגב אצל ילדים. סיבה אפשרית אחת היא נתוניו האישיים האובייקטיביים של כול ילד ובכללם גובה הילד, משקלו ומדד מסת גוף השלו (סיבות אנתרופומטריות). סיבה נוספת קשורה בסגנון חייו של כול ילד, האם הוא פעיל גופנית? מה הם הרגלי הישיבה שלו? ועוד. העומס המכני שנובע בעיקר מילקוט בית ספר כבד שימוש בריהוט שאינו מתאים ובעיות רגשיות ופסיכולוגיות הן סיבות אפשריות נוספות. כמובן שאין לשכוח נזקי חבלה הנובעים מנפילות, פציעות ספורט או תאונות דרכים כגורם למכאובי עמוד השדרה של הילדים.

בעיות מולדות, גובה משקל ומסת גוף

אין מספיק מחקרים שמצאו קשר בין גובה הילד לבין שכיחות כאבי הגב עם זאת נמצא קשר בין גדילה מהירה (מעל 5 סנטימטר תוך 6 חודשים) לבין הופעתם. גם בנוגע למשקל ולמדד מסת גוף אין ממצאים חד משמעיים עם זאת נטיית החוקרים היא לקבוע שילדים שמנים סובלים יותר ממכאובי עמוד השדרה. כשלים מבניים מולדים כגון עקמת עלולים להעלות את הסיכויים של הילד לסבול ממיחושים בעמוד השדרה.

פעילות הגופנית וכאבי גב אצל ילדים

בני 50 + זכו לכך שילדותם עברה ללא טלוויזיות, ללא מחשבים, ללא טלפונים חכמים וללא קונסולות משחקים אלקטרוניים. הם היו חייבים למצוא דרכים אחרות להעביר את הזמן ועשו זאת באופן פעיל על ידי משחקי כדור, "תופסת" טיפוס על עצים ועוד. פעילויות אלו פיתחו את גופם ובעיקר הכשירו את עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות לתמוך ולסייע ליציבה נכונה.   

הילדים בשנים האחרונות אינם עוסקים כלל בפעילות גופנית  או עוסקים בה באופן חלקי ביותר. כתוצאה מכך מתנוון גופם כולל שרירי היציבה והתוצאה היא לקות ביכולת לתמוך בתפקוד חוליות עמוד השדרה בעומסים הנגרמים במהלך מצבים נייחים או מצבים דינמיים. ללקות זאת משמעות רבה והיא עומדת בבסיס הנזקים הנגרמים לעמוד השדרה ולמיחושים הנובעים מכך. יחד עם זאת גם פעילות גופנית מוגזמת עלולה להזיק לגב ולגרום לכאבי גב. לכן ספורטאים תחרותיים ואתלטים צעירים סובלים מכאבי גב ופציעות אחרות בתדירות גבוהה הרבה יותר. 

אורח חיים יושבני

אורח חיים יושבנימחקרים רבים שבים ומדגישים את הנזקים שמאפיינים אורח חיים יושבני (Sedentary). הישיבה גורמת לנזקים לגב וחלקי גוף אחרים ואפילו מסכנת את החיים. על פי מחקר מסוים אפילו ישיבה בת שעתיים בלבד, מידי יום, מספיקים כדי לחבל בגב. ומי מהילדים יושב רק שעתיים ביום? ישיבה מתמשכת יוצרת עומסים מכניים על חלקי הגוף השונים כולל עמוד השדרה, וגורמת בין היתר לנזקים וכאבי גב.

ריהוט שאינו מתאים

ריהוט שאינו מתאים למידותיו של הילד עלול לגרום לילד לשבת באופן לקוי ובכך להוביל להתפתחות נזקים בעמוד השדרה ולכאבי גב. הריהוט בחדרו של הילד או בכיתה חייב להיות מותאם לילד ובכך לאפשר לו ישיבה נוחה עם גישה אופטימאלית לכול המצוי על השולחן. בסיורים שערכתי בבתי הספר של ילדי מתברר שהרוב המכריע של הילדים משתופפים ו"נמרחים" על הכיסאות. אצל רוב הילדים הדבר נבע בגלל חוסר ידע של מהי ישיבה נכונה וחוסר מודעות לגבי חשיבותה ואצל חלקם הריהוט פשוט לא אפשר ישיבה נכונה.

ילקוטים כבדים מידי

דור הילדים נטולי פעילות גופנית שעליהם אנו מדברים נדרש לשאת ילקוטים כבדים. הילדים הללו שהם חלשים, מנוונים מאין סוף שעות של ישיבה מרוחה ועם נזקים מצטברים בעמוד השדרה נדרשים כעת לסחוב ילקוטים כבדים באופן קיצוני. מחקר חדש קובע באופן חד משמעי שילדים אלו חשופים להתפתחות מיחושים בגב, עקמת ושאר בעיות יציבה. המחקר (Archives of Disease in Childhood 2012) התבסס על מעקב אחר 1400 ילדים בני 12-17 מבתי ספר שונים ברחבי ספרד ומסקנתו העיקרית: התלמידים שנשאו את הילקוטים הכבדים ביותר היו בסיכון גבוה יותר (50%) להתפתחות כאבי גב וזאת בהשוואה לתלמידים שנשאו ילקוטים קלים יותר.  

גורמים פסיכולוגיים  

מחקרים רבים מדגישים את ההשפעה של הנפש על התפתחות המיחושים בעמוד השדרה אצל ילדים. על פי המחקרים ילדים עם נטייה לדיכאון, הפרעות שינה, בעיות התנהגותיות ורגשיות יש סיכוי גבוה יותר להתלונן על כאבי גב. עוד מתברר שגם ילדים שמתלוננים תדיר על מיחושים אחרים כולל מיחושי ראש ובטן מצויים בסיכון מוגבר להתלונן על כאבי גב. 

סימנים ותסמינים של כאבי גב בקרב ילדים

כאבי הגב הם לרוב קלים וחולפים מעצמם ורק בקרב מיעוט יהפכו למטרד קשה וממושך הזקוק לטיפול והכוונה. עם זאת רצוי להתייחס ברצינות גם למקרים הקלים על מנת למנוע התפתחות של בעיה כרונית ומוגבלות ביכולות הפיזיות שלך. הטיפול בבעיות גב תחתון כרוניות הוא מאתגר וממושך יותר. כאבי גב תחתון יכולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, יכולים להיות חדים או קהים, קצרי חיים (עד חודש) או כרוניים (מעל שלושה חודשים), מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים.

מלבד כאבים, נזק לעמוד שדרה תחתון עלול לכלול גם רמות שונות של מגבלות תנועה וכן מגוון נוסף של סימפטומים וסימנים: תחושות דגדוג, שריפה, נימול והירדמות של חלק מהרגל, חולשה של אחד או יותר מהשרירים ברגל. במקרים קשים חולשת השריר עלולה להחמיר ולהגיע למצב של שיתוק מלא. כאשר קיים לחץ על חוט השדרה הסימפטומים עלולים לכלול גם אובדן שליטה על הסוגרים של פי הטבעת ושלפוחית השתן.

אבחון כאבי גב בקרב ילדים

כאבי גב אצל ילדים הינם לרוב קצרי מועד וחולפים תוך ימים לאחר שהסרנו את הגורם להם, עם זאת, כאשר הם נמשכים זמן ממושך יותר הם עלולים לנבוע מבעיות יותר רציניות ומצריכים בדיקה ואבחון. לעיתים קרובות, בגלל השכיחות הנמוכה יחסית של בעיות גב משמעותיות אצל ילדים, לא מאתרים את הבעיות המשמעותיות בזמן והטיפול בהם מתעכב שלא לצורך. בעיות כאלו כוללות: ספונדילוליזיס (שבר בחוליה), ספונדילוליסטזיס (שבר בחוליה עם גלישה של החוליה השכנה), נזק לדיסק בין חולייתי, מחלת שויירמן, דלקת זיהומית של הדיסק הבין חולייתי או של החוליה עצמה או נגע ממאיר או שפיר. 

האבחון של כאבי הגב מתחיל מלקיחה זהירה וקשובה של ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מה מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם הוא מקרין? האם הוא מעיר את ילדכם משינה?. נלמד את ההיסטוריה הרפואית הקודמת (פציעות ומחלות קודמות) ואת ההיסטוריה הרפואית המשפחתית (דלקות פרקים ועקמת). נלמד גם את הרקע הפסיכולוגי של הילד כדי להעריך האם הכאבים שלו קשורים לכך (דיכאון? רקע חברתי?). פעילות ספורט, פעילות בבית הספר, הרגלי ישיבה, נשיאת ילקוטים. 

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב של ילדכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים והולכים, נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. 

במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הגב אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר ושימוש מתמשך בסטרואידים.

כאבי גב בקרב ילדים - טיפול עצמי

כאמור, רוב כאבי הגב אצל ילדים הינם מכניים בעיקרם ומקור הכאב הוא לרוב פגיעה בשרירים או רקמות רכות אחרות בגב. רוב הילדים יכולים להמשיך בשגרת חיים זהירה ולטפל בזה בעזרת הוריהם. ברוב המכריע של המקרים זה מספיק ותוך ימים אחדים המיחושים והמגבלות חולפים. זכרו התנהגות נכונה כאשר הגב מתחיל לכאוב היא קריטית לרפוי של ילדכם. הנחה שגויה טוענת שכאשר הגב כואב על הילדים להיות במיטה ולנוח ולהימנע מפעילות לזמן ארוך. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

בשינה מצאו תנוחה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. 

כאשר הילדים חוזרים לפעילות שגרתית של לימודים, חברה וספורט דאגו שיעשו זאת באופן שלא יכביד על הגב. הקפידו על כמה ואיך הם יושבים ומנעו מהם לשבת באופן רציף, לאורך זמן. הקפידו שילדכם יחזור לפעילות גופנית באופן הדרגתי. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מכאבי גב כדאי לנסות להימנע מפעילויות הכרוכות בריצה, משחקי כדור או כל פעילות המחייבת שינוי כיוון מהירים של הגוף או כמובן כול פעילות הגורמת לכאבים.

מתי לבקש עזרה מקצועית?

לעיתים אין די בטיפול עצמי ויש להיות ערני לגבי האפשרות שהכאבים שלכם נובעים מבעיה מורכבת יותר. אנה התייעצו עם איש מקצוע במידה ואחד מהסימנים הבאים מתקיימים אצל ילדכם:

  • לא ניתן להפחית את הכאב בשכיבה.

  • ישנה הקרנה מעמוד השדרה לגפיים

  • הכאבים הולכים ונעשים חריפים מיום ליום

  • סובלים גם מחולשה, נימול או הירדמות של אחד הגפיים

  • סובלים מליקוי בתפקוד של הסוגרים (שלפוחית שתן ורקטום)

  • סובלים גם מאובדן משקל, חום או תחושה כללית גרועה

  • הכאבים הם תוצאה של תאונה או פציעה טראומטית של הגב

  • אתם מטופלים בתרופות סטרואידיות בחודשים האחרונים

  • סובלים מבעיות במערכת החיסונית (למשל: כימותרפיה, איידס).

כאבי גב בקרב ילדים - טיפול כירופרקטי

כאבי גב שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לרוב מדובר בבעיה עם רקע מכאני ועל כן יכולה להיות מטופלת באופן שמרני, ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות עמוד שדרה מכאניות גם בקרב ילדים. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה שנגרם מחוסר תנועה ו/או מסטייה קלה של החוליות. לאחר שאבחן והגדיר את הבעיה כמכנית והבהיר את מהותה לילד והוריו יחל השלב הטיפולי. 

הטיפול בכאבי גב מתבצע באמצעות מכשור לריפוי דלקות וטכניקות טיפול ידניות. אופן הטיפול מותאם לגיל של הילד ולמצבו הבריאותי. מטרות הטיפול הן שיפור ואיזון של טווח התנועה של מפרקי עמוד השדרה ואגן וכן שיפור ואיזון של עבודת שרירי עמוד השדרה והאגן. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והמכאובים. טיפולי כירופרקטיקה ככלל אינם אמורים לכאוב. עם זאת יתכן לעיתים כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו לרוב מספר דקות או שעות.

מניעת כאבי גב בקרב ילדים

ברוב המקרים המיחושים בעמוד השדרה של הילדים אינם נובעים מנזקים משמעותיים. המסקנה המפחידה שבחלק גדול מהמקרים ילדים שסובלים ממכאובים בעמוד השדרה יסבלו מהם גם בבגרותם צריכה להדליק אור אדום לגרום לנו לעשות כול מאמץ לנטרל את הגורמים לתופעה.

שפרו את היציבה של הילדים

מחקרים חוזרים ומראים את הקשר בין בריאות עמוד השדרה ושמירה על יציבה נכונה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל. הקפידו על יציבה אופטימאלית לכל אורך הפעילות שלכם.

הקפידו על ההתנהגות הארגונומית של הילדים

למדו להקפיד על ישיבה מיטבית. נסו להימנע מישיבה או נהיגה ממושכת, ערכו הרבה הפסקות קצרות לצורך הליכה. לימדו להתכופף נכון. למדו להרים נכון. הימנעו מעמידה ממושכת. בדקו את תקינות עמדת המחשב והשימוש בו. הימנעו משינה על הבטן. לא להרים ילקוטים כבדים.

הקפידו על הפעילות הגופנית של הילדים

לאחר היוועצות עם מומחה וקבלת תכנית אימונים מקיפה התחילו באופן הדרגתי לשפר תפקודם הפיזי של ילדכם ובעיקר את התפקוד של עמוד השדרה. הפעילות הגופנית המונעת חייבת להיות מורכבת מפעילות אירובית, פעילות לחיזוק שרירי הליבה פעילות לשיפור הקואורדינציה ושיווי המשקל ופעילות לאיזון אורך וגמישות השרירים.ילדים פעילים

הפחיתו את המשקל של הילדים

השמנה היא בעיה גדלה והולכת בעולם המודרני הגובה מחיר בריאותי קשה. הילדים בעולם המערבי ממש כמו המבוגרים סובלים מאוד מהתופעה. כשליש מתושבי ארצות הברית פוגעים בפרקים שלהם כולל בגב התחתון בגלל שמשקלם עולה ב 20% על הרצוי והם מוגדרים כבעלי משקל עודף.

מניעת נפילות ותאונות דרכים

חלק מהמקרים של כאבי גב נגרמים בגין נפילות ותאונות דרכים. הקפידו על פעילות גופנית ועל אימוני שיווי משקל. אלו ישפרו את מצבכם הגופני ועשויים למנוע נפילות או למנוע נזק חמור במידה ונפלתם. נסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. נהגו בזהירות.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

למתח נפשי, בעיות חברתיות ודיכאון יש השפעה ניכרת על התרחשותם של פתולוגיות רבות ובכללן כאבי גב ועל קצב ההחלמה מהם. נסו כול דרך אפשרית לשפר את מצבם הנפשי חברתי של ילדכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
חיזוק שרירי הבטן לגב בריא

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא! חוליות עמוד שדרה מותני הן החוליות הפגיעות ביותר בעמוד השדרה. חוליות והרקמות סביבן אלו מהווים את המקור העיקרי לפציעות והתפתחות דלקות. מחקרים טוענים ששרירי בטן חזקים המהווים רכיב מרכזי בשרירי הליבה עשויים למנוע פגיעות באזור הזה.

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)