Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בלט דיסק מותני? אבחון וטיפול מהירים יועילו במניעת נזק וכאב כרוני ועוגמת נפש. סובלים מכאבים בגב התחתון עם השלכות כאב לרגל? ישנה סבירות גדולה שהגורם לתסמינים שלכם הוא בלט שנוצר בדיסק הבין חולייתי מותני היוצר לחץ על שורש עצב מותני. 

מהו דיסק? ומה ההבדל בין בלט, בקע או פריצה של הדיסק? הנזקים הראשוניים לדיסקים הבין חולייתיים מתחילים לרוב בשנות העשרים לחיינו אך בדרך כלל רק בשנות השלושים נתחיל לראות נזקים קשים ואפילו פריצות דיסק. למרבה הצער ניתן היום לראות גם ילדים הסובלים מנזקים לדיסקים. הסיבות עשויות לכלול אורח חיים יושבני, חוסר פעילות גופנית או במקרים אחרים פעילות יתר ועומסי יתר בגלל השתתפות בספורט הישגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בלט דיסק מותני אבחון וטיפול - רקע

כאבים או תסמינים אחרים בגב התחתון ולעתים גם לאורך הרגל על רקע של בלט דיסק (Bulging disc), בקע דיסק (Disc protrusion) או פריצת דיסק (Herniated disc) מהווים עניין שכיח ביותר. עם זאת חשוב לזכור ש ישנם אנשים רבים (כ30%) שחיים ומתפקדים עם דיסקים בין חוליתיים שניזוקו מבלי שהם סובלים מכאב כלשהו ובחלק מהמקרים אפילו בלי לדעת מכך. חשוב על כן לדעת שניתן לחיות עם דיסקים פגועים ללא כאב. 

פתולוגיות של הדיסק הבין חולייתי שכיחות בעיקר בשני אזורים אנטומיים: חוליות המותן בעיקר הדיסקים שבין חוליות L5/S1 וחוליות L4/5 וחוליות הצוואר בעיקר הדיסקים שבין חוליות C4/5, C5/6 ,C6/7. היציבות היחסית של עמוד השדרה החזי מגינה על הדיסקים הבין חולייתיים מפני עומסים חריגים ועל כן בליטה של הדיסק או פריצה של תוכן הדיסק בין חוליות T1-T12 אינם שכיחים.

בלט, בקע או פריצת דיסק?

בלט דיסק מותני אבחון וטיפול

מתיחה חוזרת ונשנית וקריעה של הטבעות הסחוסיות בתוך הדיסק הבין חולייתי הוא לרוב מנגנון הנזק הראשוני. כאשר הטבעות הסחוסיות הללו נמתחות ונחלשות הן נדחפות באמצעות הליבה הצמיגה המצויה בתוך הדיסק הבין חולייתי. הדחיפה הזאת גורמת לדיסק לבלוט אל מעבר לקו החוליות ואל תוך תעלת חוט השדרה או לכיוון שורשי העצבים. למצב זה אנו קוראים בלט דיסק.

השלב שבו הטבעות בתוך הדיסק הבין חולייתי נבקעו נקרא בקע דיסק ואילו השלב שבו כלל הטבעות נבקעו וקיימת זליגה של הליבה הצמיגה המצויה במרכז הדיסק החוצה נקרא פריצת דיסק. במצב של פריצה דיסק עלולה הליבה שפורצת החוצה לגרות או ללחוץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים ובכך לשבש את תפקודם לגרום למגוון תסמינים רחב. 

ברוב המקרים, מבחינה קלינית, עדיפה לנו בליטה קטנה של הדיסק הבין חולייתי על פני פריצת דיסק. יחד עם זאת יש לזכור שמלבד גודלו של הנזק (בליטה קטנה, בליטה גדולה או פריצה) ישנם הרבה נתונים נוספים שמשפיעים על חומרת הבעיה. ישנם אנשים עם פריצת דיסק שאינם חשים בשום תסמין שכן הליבה הצמיגה שפרצה אצלם אינה לוחצת על רקמה עצבית בעוד שאנשים אחרים עם בלט דיסק קטנטן עם מיקום לא טוב ותעלת עמוד שדרה צרה יסבלו מלחץ חזק או גירוי ישיר על הרקמה העצבית הסמוכה וכתוצאה מכך יחשפו למגוון תסמינים וחסרים נוירולוגיים קשים.

גורמים אפשריים

הגורם העיקרי לנזקים בדיסקים הבין חוליתיים הוא עומסים מצטברים. כך למשל ישיבה לא נכונה או ישיבה ממושכת עלולים לגרום באופן הדרגתי למתיחתן וקריעתן של הטבעות הסחוסיות בדיסק הבין חולייתי. יחד עם זאת, חשוב לזכור, בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק אינם חייבים להתפתח באופן הדרגתי. כאשר הנזק לדיסק הוא על רקע חבלה חדה הבליטה או אפילו הפריצה של הדיסק עלולים להתפתח באופן מיידי. 

לעיתים הנזקים לדיסקים עלולים לשלב את שני סוגי הנזקים: נזק מעומסים מצטברים כמו למשל מישיבה, התכופפות, הרמות חוזרות ונשנות וכיוצא בזה אשר גורמים לניוונו של הדיסק ובשלב השני פורץ הדיסק כתוצאה מעומס חד פעמי גדול כמו למשל מנפילה, פציעת ספורט, תאונת דרכים, הרמת משקל כבד מידי ועוד. יתכן מצב שבו במהלך תאונה או נפילה, נוצר בדיסק הבין חולייתי נזק ראשוני ורק לאחר שבועות, חודשים או שנים בגלל התכופפות תמימה להרים נייר ונפרוץ את הדיסק באופן מלא.

אנטומיה של הדיסק הבין חולייתי

מבנה הדיסקעמוד השדרה מהווה תעלה גמישה וארוכה הנמשכת מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת ובנויה מחוליות ודיסקים בין חולייתיים. תעלת עמוד השדרה מכילה את חוט השדרה ואת עשרות העצבים הבוקעים ממנו. חוט השדרה ושורשי העצבים מעבירים מידע מהמוח אל חלקי הגוף ושונים וחזרה. חוליות עמוד השדרה מופרדות על ידי דיסק סחוסי קשוח - הדיסק הבין חולייתי. 

הדיסק הבין חולייתי מורכב מסדרה של טבעות סיביות (Annular fibrosus) ובמרכזן ליבה צמיגה (Nucleus pulposus). כאשר הדיסק הבין חולייתי נתון לעומס החומר הצמיגי נפחס ונלחץ אל הטבעות הסיביות ההיקפיות אשר תוחמות אותו. הפחתת הלחץ גורמת לטבעות הסחוסיות ההיקפיות לחזור למצבן הקודם בעודן דוחפות את הליבה הצמיגה חזרה למרכז. 

בין תפקידיו של הדיסק הבין חולייתי ניתן למנות את בלימת הזעזועים אליהם נחשף עמוד השדרה וכן הענקת גמישות ויכולת תנועה לעמוד השדרה. המבנה המתוחכם של הדיסק הבין חולייתי מאפשר לו לבצע את תפקידיו אלו באופן יעיל ומרשים. יחד עם זאת כמו כול רקמה אחרת בגופנו גם יכולתו של הדיסק הבין חולייתי לספוג זעזועים מוגבלת ואנו בגלל אורח החיים הפסיביים שלנו אנו נוטים לחצות את המגבלות הללו.

סימנים ותסמינים

בלט דיסק או פריצת דיסק עלולים לגרום לגירוי וללחץ על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה ולגרום כאבי גב תחתון או כאבי צוואר, נוקשות ומגבלות תנועה של האזור המעורב, ו/או תסמינים נוספים אשר עלולים לכלול הקרנות כאב לרגליים ונימול (דיסק מותני-סכיאטיקה) או לידיים (דיסק צווארי), הירדמות וחולשת גפיים. כך למשל בלט דיסק או פריצת דיסק צוואריים עלולים לגרום לגירוי של חוט השדרה הצווארי ו/או אחד משורשי העצבים הצוואריים הבוקעים מחוט השדרה הצווארי בין חוליות הצוואר ולגרום לתסמינים באזור הצוואר והידיים ובלט דיסק או פריצת דיסק בגב התחתון עלולים לגרום לגירוי של חוט השדרה המותני ו/או של שורשי העצבים הבוקעים בין חוליות המותן ולגרום לתסמינים בגב התחתון וברגליים. 

דגל אדום דגל צהובבמקרים חמורים עלולים הבליטה של הדיסק או הפריצה של הדיסק לגרום ללחץ על עצבים ולחסרים נוירולוגיים. בין החסרים הנוירולוגיים שעלולים להתפתח נמנה חולשה או אפילו שיתוק חלקי של שרירי הגפיים שהעצבוב שלהם מגיע מהעצב או מהעצבים שנפגעו, אובדן שליטה על הסוגרים, אובדן תחושות ועוד. אובדן שליטה על הסוגרים מהווה דגל אדום המחייב פנייה מידית לניתוח גב. תסמינים נוספים הנלווים לכאבי הגב ומהווים דגל אדום כוללים חום (דלקת זיהומית?), חבלה קשה (שבר?) ואובדן משקל בלתי מוסבר (סרטן?). דיכאון וולחצים נפשיים חריגים מהווים דגל צהוב. תסמינים מסוג זה עלולים להאט את תהליך הריפוי.

אבחון

ראשית יש לזכור שאין צורך לאבחן בליטה של הדיסק אלא אם כן היא גורם לתסמינים. אבחון הבעיה מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית. ההיסטוריה הרפואית תעזור לנו לאסוף מידע אודות מיקום הכאב או התסמינים האחרים, הזמן בו הם החלו וכיצד החלו. מה סוג הכאב?, מה מקל על הכאב? מה מחמיר את הכאב?. 

במהלך הבדיקה הפיזית שבאה מיד לאחר לקיחת ההיסטוריה ננסה להפיק מידע נוסף לצוררך ההגעה לאבחון. נצפה באופן בו אתם עומדים והולכים, נבדוק את טווחי התנועה של עמוד השדרה, נבצע בדיקות אורתופדיות, נוירולוגיות וכירופרקטיות. באמצעות בדיקת יכולת התנועה ובדיקות אחרות ננסה למעשה לשחזר את הכאב שלכם, לזהות את הרקמה הפגועה ומידת הפגיעה. ברוב המקרים בדיקות אלו יעזרו לנו לאבחן בדיוק גבוה יחסי אם מקור הכאבים שלכם הוא נזק לדיסק בין חולייתי. 

בכול מקרה שבו קיים ספק בנוגע לדיוק האבחון, או שהכאבים אינם מגיבים לטיפול נפנה את החולה לבדיקות באמצעי הדמיה. האמצעי הכי רגיש, הכי מדויק והכי בטוח לצורך זיהוי בליטה של הדיסק או נזקים רבים אחרים בעמוד השדרה הוא MRI אך עלות השימוש בו גבוהה. גם CT נחשב למכשיר אמין לאבחון נזקי עמוד שדרה אך יחסית למכשיר MRI מידת הדיוק שלו מופחתת והשימוש בו כרוך בקרינה גדולה. צילומי רנטגן עשויים להועיל באיתור שינויים ניווניים ורווחים מוצרים שרומזים על נזקים לדיסק הבין חולייתי.

טיפול עצמי

במקרה של כאבים קלים בגב או בצוואר עם תסמינים קלים לאורך הגפיים אפשר לנסות ולטפל בזה באופן עצמאי. יש להקפיד על אורח חיים אקטיבי ולהימנע ממנוחה ממושכת בשכיבה. הכלל הוא יהיו פעילים מבלי להחמיר את הכאבים שלכם. מנוחה ממושכת במיטה עלולה לגרום לניוון ולהאטה בהחלמה. הקפידו על התנהגות ארגונומית נכונה, בעיקר בשלב הראשוני של ההתקף. מצאו תנוחה שינה נוחה (לא על הבטן), צמצמו את הישיבה למינימום אפשרי, שבו נכון והפסיקו את משך הישיבה שלכם לעיתים קרובות על ידי הליכות. 

נסו לצמצם את השימוש בתרופות להורדת כאב. נסו לשלוט ברמת הכאב על ידי שינויי התנהגות ולא באמצעות כימיקלים. גם לאחר שהכאב פוחת המשיכו להקפיד על התנהגות שאינה מגרה את האזור הבעייתי. יש להתמיד בהתנהגות עם מודעות גבוהה עוד מספר שבועות על מנת לאפשר לרקמה הדלוקה החלמה מלאה. 

את החזרה לפעילות גופנית יש לבצע באורח זהיר והדרגתי. אם צעידה אינה גורמת לכאב עדיף לבצע צעידות מידי יום. בשלב מאוחר יותר נסו לשלב בסדר היום שלכם שחייה ולאחר פרק זמן גם רכיבת אופניים. חיזרו לפעילות בחדר כושר רק לאחר שהרגישות שהחלה בגלל הבלט או פריצת הדיסק נעלמת. זכרו, פעילות גופנית נכונה תעזור לנו להחלים מהר יותר. פעילות גופנית לקויה תדרדר את מצבכם הרפואי. במהלך ההתאוששות מהתסמינים שלכם הדיסק הימנעו מסוגי פעילות גופנית כגון ריצה או משחקי כדור הכרוכים בשינויי כיוון מהירים של הגוף.

טיפול כירופרקטי

תסמינים הנובעים מפגיעה בדיסק בין חולייתי יכולים להימשך זמן ארוך לעיתים אפילו חודשים. עם זאת ברוב המקרים ניתן להשיג הקלה משמעותית בתסמינים וזאת למרות שהנזק לדיסק הבין חולייתי הוא בלתי הפיך. אם אחד או יותר מהתסמינים הבאים מחמיר או אינו מגיב לטיפול עצמי יש לשקול פניה לאיש מקצוע: כאבים מקומיים עם או בלי הקרנות כאב לגפיים, נימול או הירדמות של חלקים מהגפיים, חולשת שרירים או שיתוק חלקי של שריר, אובדן שליטה על הסוגרים. 

לרוב המקרים של תסמינים על רקע של פגיעה בדיסק בין חולייתי יש רקע מכאני וראוי לנסות ולטפל בהם, לפחות בשלב הראשון, באופן שמרני ללא התערבות כירורגית או שימוש בתרופות. כירופרקטיקה עשויה להוות מענה למגוון בעיות מכניות בעמוד שדרה מכאניות ובכללן בעיות הנובעות מבלט או מפריצת דיסק. יחד עם זאת ראוי לזכור שאין הכירופרקט "מחזיר את הדיסק למקום". הדיסק נותר במקומו והכירופרקטורים באמצעים נוגדי דלקת (לייזר רך, אולטרה סאונד), בשימוש בטכניקות ריפוי ידניות ובתרגילי שיקום מפחיתים את הלחץ מעל העצבים ומאפשרים את החלמתו. ניהול וטיפול נכון עשויים לאפשר ספיגת דיסק ובכך להפחית את הלחץ או פוטנציאל הלחץ על העצבים באופן משמעותי. 

שיקום הגב

מיד עם הירידה בעוצמת התסמינים יש להקפיד לעבור תהליך שיקומי של עמוד השדרה ושל האגן. תכנית שיקום טובה צריכה להיות מותאמת לבעיה שלכם, לחומרתה ומיקומה. התוכנית צריכה לכלול תרגילים להגדלת או שיפור טווח התנועה של האזור הנפגע (מותן, צוואר), תרגילי חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים על האזור המעורב או בסמיכות לו ותרגילי שיווי משקל. טיפול תרופתי מתקדם או טיפול כירורגי נשקלים רק כאשר הטיפול השמרני אינו נושא פירות או במידה וחלה החמרה בלתי צפויה. 

ארגונומיה ויציבה

במרפאתנו נתחקר את החולה לגבי האפשרות שיציבה לקויה ו/או התנהלות ארגונומית לקויים הם הבסיס לבעיתו. הכירופרקט ילמד כל שניתן על יציבתו של החולה במצבים השונים ועל ההתנהלות הארגונומית של החולה בבית, בעבודה ומקומות הבילוי שלו. במידת הצורך ידריך וינחה הכירופרקט את המטופל לגבי היציבה הרצויה בעת ישיבה, עמידה, הליכה, התכופפות ועוד וכמובן האופן הנכון שבו יש לבצע את מגוון המטלות היומיות שלו ובכלל זה בעבודה, בבית ובכול מקום אחר. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)