Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי הגב? האבולוציה אשמה! האבולוציה אפשרה, על ידי התאמות ושינויים הסתגלותיים, את התפתחות האדם עד להגעתו למעמד של יונק על. אך בניגוד למה שחושבים לא מדובר ב"מכונה" מושלמת. הסימנים והתסמינים הללו בגב, כאבי ברכיים ושאר הבעיות מעידים על כך. 

כאבי גב תחתון הם הגורם הגדול ביותר לנכויות ומגבלות תנועה בעולם. אין בנתון הזה כדי להפתיע קלינאים שעוסקים בתחום. מלבד עוגמת הנפש אין לשכוח את הנזקים הכלכליים העצומים האישיים והלאומיים הנגרמים בגלל כאבים אלו. מחקרים רבים עסקו ועוסקים בשאלות למה הגב שלנו כואב וכיצד ניתן למנוע זאת. ישנם מדענים שסבורים שדי בהתבוננות בתהליך האבולוציוני שעבר האדם כדי לענות על השאלה הזאת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי הגב? האבולוציה אשמה - רקע

הביולוג ריצ'ארד דוקינס התייחס בספרו לכך שהאדם אינו יצירה אלוהית מושלמת אלא תוצר מלא לקויות של האבולוציה. בספרו "ההצגה הגדולה בתבל, הראיות בזכות האבולוציה" מצטט דוקינס את דברי רובין וויליאמס שדרן אוסטרלי לענייני מדע שאמר: "כמעט כל בעל גב היה יכול להגיש תביעה נגד היצרן..., אתם חייבים להודות שזה לא היה אחד הרגעים הגדולים שלו, הוא (אלוהים) בטח עשה אותו (את הגב) בחופזה כדי לעמוד בתאריך היעד לקראת סוף היום השישי"... 

אבולוציה וגוף האדם

במרוצת מעל ארבעת מיליוני השנים שחלפו, וכתחנה הכרחית לצורך הגעת האדם למעמד של יונק עליון, עבר השלד שלנו סדרת שינויים והתאמות איטיים. המעבר שאנו מדברים עליו הוא ממצב נכון יותר מבחינת מערכות עצב שריר ושלד של הליכה על ארבע גפיים למצב של בעייתי יותר של הזדקפות הליכה על שתיים. השינויים וההתאמות הללו לא הובילו לגוף בעל מבנה אידיאלי והאדם הזקוף משלם על כך את המחיר בצורה של כאבים ובלאי מוגברים. מתיחות שרירים, פריצות דיסק, דלקות פרקים, כאבי גב, שחיקת סחוסים וכאבים במפרקי הירך, שחיקת סחוסים וכאבים בברכיים, כאבים בכפות הרגליים, השוני במבנה האגן והראש הגדול של התינוק יוצרים בעיות בלידה, קושי בזרימה חזרה ללב של הדם הוורידי יוצרים בעיות בכלי דם, יבלות וכפות רגליים שטוחות ועוד ועוד. הסיבה העיקרית לכאבים הללו היא כאמור האבולוציה.

שינויים אנטומיים שנוצרו בגלל ההליכה על שתיים

כאבי גבהזדקפותו של האדם המודרני הובילה לשינויים מבניים ולשינויים ביומכניים הסתגלותיים מרחיקי לכת. השתנו הגודל, כיוון התפתחות והאופן התפקודי של מפרקי הגפיים, עמוד השדרה וכלל הרקמות הרכות התומכות. בין יתר השינויים בגוף האדם נמנה:

 • גולגולת - הראש מוחזק זקוף. הגולגולת גדלה על מנת להכיל את המוח הגדול. המיקום של פתח היציאה (foramen magnum) של חוט השדרה מתוך הגולגולת הפך מרכזי יותר על מנת לאפשר לראש להיות ממוקם באופן מאוזן על עמוד השדרה.

 • צוואר- עמוד השדרה המודרני ארוך יותר. השינוי מאפשר יכולת משופרת להביט לכיוונים שונים.

 • החזה - החזה של האדם המודרני רחב יותר ובעל מבנה של חבית וזאת כדי להגן על האיברים הפנימיים ולהוות בסיס אחיזה לשרירים השונים המאפשרים את ההזדקפות ואת העברת העומסים.

 • כתפיים - מבנה הכתפיים התרחב על מנת לייצב את הצוואר ולתמוך בשרירים.

 • עמוד השדרה - הצורך להתאזן כאשר הולכים על שתי רגליים העביר את מרכז הכובד של האדם המודרני ממרכז עמוד השדרה אל מרכז האגן. האגן ועמו מרכז הכובד נעים בעת ההליכה מצד לצד ובכך נשמר האיזון שלנו. לעמוד השדרה צורת S בגין הקיעור בעמוד השדרה המותני והקימור בעמוד השדרה הגבי. הקימורים האלו עוזרים לנו להזדקף עם צריכה מינימאלית של אנרגיה וכן לקירוב מרכז הגוף אל מרכז הכובד באגן ומעל הרגליים. חוליות עמוד השדרה הפכו להיות מסיביות יותר, רחבות יותר וגמישות יותר וזאת בגלל הצורך בתנועתיות מוגברת והגדלת היכולת לעמוד בעומסים.

 • עצם העצה - עצם העצה יוצר מפרק עם חולית המותן התחתונה (L5/S1) ויוצרת עם האגן את מפרקי האגן (sacroiliac joint). עובדת היותו תומך משקל גרמה לעצם העצה אצל האדם המודרני להיות רחבה יותר וליצור מפרקי אגן מסיביים יותר.

 • אגן - האגן התקצר והתרחב וקיבל צורה של קערה מוגדלת על מנת לתמוך באברים הפנימיים. צורתו מאפשרת אחיזת שרירים יעילה יותר לתנועה ותמיכה בהעברת עומסים.

 • ידיים ורגליים - הידיים והרגליים של האדם המודרני התעבו, התיישרו ושינו מידותיהן ביחס לאורך הגוף. האמות התקצרו והרגליים התארכו. דבר זה מאפשר ביצוע צעדים גדולים יותר.

 • עצם הירך- עצם הירך ארוכה יותר ומונחת עם זווית פנימה (ולגוס) וזאת כדי להשאיר את הרגליים צמודות ומתחת למרכז הכובד של הגוף.

 • ברכיים - הזווית פנימה של הברכיים מאפשרת לעומס לעבור דרך הבליטה החיצונית של עצם הירך שהיא גדולה יותר ובכך להשאיר את הרגליים מתחת למרכז הכובד. שוני במבנה הברכיים מאפשר הליכה תוך יישור מלא של הברכיים

 • כפות הרגליים - האצבע הגדולה התקצרה ומצויה בשורה אחת עם יתר האצבעות. נוצרה קשת כף הרגל לצורך ספיגת זעזועים ויצירת קפיציות.

אבולוציה וכאבים

שינויים פיזיולוגיים שנוצרו בגלל השינויים האנטומיים

כמובן שבעקבות השינויים האנטומיים נדרשים גם שינויים תפקודיים. הליכה על שתיים דורשת שרירי רגליים ואגן חזקים על מנת לייצר תנועה קדימה. הליכה על שתיים דורשת גם שרירי גב חזקים (זוקפי עמוד השדרה) על מנת להחזיק אותנו זקופים. היכולת לעמוד על שתי רגליים מבלי לאבד שיווי משקל דורשת גם מערכת שיווי משקל מפותחת הרבה יותר.

לצורך זה התפתחה בגוף האנושי מערכת שיווי משקל מתוחכמת המקבלת את המידע שלה מחיישנים המצויים בגידים ומפרקים השונים, מהעיניים, ממנגנון שיווי המשקל שמצוי באוזן ומהמוח הקטן. הנתונים מעובדים ופקודות לאיזון יוצאות מהמוח הקטן. בבית החזה הנרחב התפתחו הריאות אשר מאפשרות לנו את היכולת האירובית לפעול.

יתרונות של הליכה על שתיים 

המעבר להליכה על שתיים נתן לנו את היכולת לראות רחוק יותר וכן שחרר את הידיים שלנו ואפשר לנו לפתח ולהשתמש בכלים שונים. לפתע החל האדם לראות רחוק יותר מעל לשיחים. הטווחים הללו אפשרו לו יותר לצוד ולחפש מזון גם בטווחים רחוקים יותר וחשוב לא פחות יכול היה לעסוק בענייניו מבלי לפחד שיותקף לפתע על ידי חיות טורפות. באמצעות הידיים החופשיות החל לייצור כלים ולעשות בהם שימוש כמו למשל לשאת את ילדיו לזרוק אבנים ועוד. ישנם טענות שגם היכולת של האדם להתמודד עם החום שנפלט מהאדמה השתפרה על ידי המעבר להליכה על שתיים.

חסרונות של הליכה על שתיים 

אבל אליה וקוץ בה. המעבר מהליכה על ארבע להליכה על שתיים יצרה גם חסרונות שחלקם חסרי משמעות בעידן המודרני כמו למשל הפיכתו של האדם להיות בולט יותר, חשיפתו של האדם לפגיעה ברקמות והאברים הפנימיים המצויים בחלל הבטן הרכה, הפחתה במהירותו וזריזותו של האדם וסכנת מוות לנוכח פציעה של אחת הרגליים במהלך בריחה.

אך ישנם גם חסרונות שהם בעלי משמעות יום יומית עכשווית עבור כל אחד מאתנו. השינויים במבנה, ביציבה ובביומכניקה שהתפתחו בגוף האנושי המודרני במהלך ארבעת מיליוני השנים האחרונות, בגין המעבר להליכה על שתיים, יצרו בעיות. כאשר אבותינו נעו על ארבע, עמוד השדרה שלהם היה קצר יותר והעומסים הונחו על ארבעת הגפיים ועל עמוד השדרה באופן שווה. הזדקפותו של האדם הובילה לעומסי יתר על עמוד השדרה ועל הגפיים התחתונות. העומסים הללו חושפים את האזורים האנטומיים האלו להתפתחות נזקים וכאבים. כך גם השינויים במבנה ובמיקום החדש של האגן יצרו קשיים בלידה ועוד.

לא ניתן להאשים רק את האבולוציה בכאבי הגב שלנו הארגונומיה הלקויה והרגלי הישיבה הגרועים המאפיינים את אורח החיים המודרני מעצימים את העומסים על עמוד השדרה. השילוב של הליכה על שניים ואופן ישיבה לקויים יוצרים עומסים לא מידתיים ומרכזים אותם על אזורים מסוימים בעמוד השדרה בעוד שאזורים אחרים נחשפים לעומסים מינימאליים. התוצאה שחיקת סחוסים, פריצות דיסקים, נקיעת חוליות, עקמת, קימורי יתר וקיעורי יתר ועוד. נכון להיום כאבי גב מהווים גורם מוביל להיעדרות מהעבודה ולהוצאות כלכליות אישיות ולאומיות.

גם הגפיים התחתונות חשופות לעומסים מזיקים ובכלל זה מפרקי ירך, הברכיים הקרסוליים וכפות הרגליים. השינוי שחל ברמת העומס שהגוף מטיל על הגפיים גובה את חלקו גם מהגפיים התחתונות. ההוכחה לכך באה לידי ביטוי על ידי ריבוי המצבים הפתולוגיים בגפיים כולל: דלקות פרקים, שחיקות סחוסים, החלפות מפרקים, דלקות גידים, דלקות עצבים, נקיעות קרסול, דלקת של רקמת הפלנטר (דורבן) ועוד ועוד.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספות הנגרמות בין היתר מסיבות אבולוציוניות: דלקת בגיד אכילס ודלקת בעצב בכף הרגל "מורטון נוירומה".

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)