Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון? סיבות אפשריות לכך עלולות לכלול פגיעה טראומטית, בלאי מצטבר בחלק התחתון שלהגב ואגן או חולי מפרקי. כמעט כולנו סובלים או נסבול מכאבים בעמוד השדרה המותני וחלק גדול מבני האדם סובלים באופן כרוני. מה גורם לתופעה?

ישנם הרבה הסברים אפשריים לתעלומה זאת. בספרו של ריצ'ארד דוקינס, "ההצגה הגדולה בתבל, הראיות בזכות האבולוציה", בפרק: עיצוב לא תבוני (הוצאת דביר, עמודים:342-357) מצטט המחבר את רובין וויליאמס שדרן אוסטרלי לענייני מדע שכותב:

"כמעט כל בעל גב היה יכול להגיש תביעה נגד היצרן..., אתם חייבים להודות שזה לא היה אחד הרגעים הגדולים שלו, הוא (אלוהים) בטח עשה אותו (את הגב) בחופזה כדי לעמוד בתאריך היעד לקראת סוף היום השישי".

כאבי גב תחתון סיבות - רקע

כאבים בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לפניה לעזרה רפואית אחרי שפעת. כ85% מהאנשים יסבלו מהם לפחות פעם אחת במהלך חייהם. הגב התחתון פגיע כל כך כיוון שהוא תומך ברוב משקל גופנו. ברוב המקרים מקור הכאבים הוא נזק קל לשרירים בגב התחתון והכאבים יחלפו לאיטם גם ללא כול טיפול. ההמלצות הן על כן, לרוב, המשיכו להיות פעילים ושמרו על שגרת חייכם תוך זהירות לא להחמיר את הכאב והנזק. חלק קטן מהאנשים אלו עלולים לסבול מכאבים כרוניים ויצטרכו התייחסות וטיפולים שונים לבעייתם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הנזקים הכלכליים והעומסים על מערכות הבריאות הנובעים מתסמונת כאב זאת הינם עצומים. על פי נתונים של המכון הלאומי האמריקאי להפרעות נוירולוגיות ושבץ מוחי העלויות של הטיפולים בכאבי גב לבדם נאמדים בעשרות מיליארדי דולרים מידי שנה. להוצאות הטיפול יש להוסיף ההפסדים בגין אובדן ימי עבודה ותשלומי פיצויים. אחד הסעיפים בהוצאות העצומות הללו הוא השימוש המיותר, לרוב, בבבדיקות מעבדה ובדיקות דימות.

האם אנחנו צריכים ללכת על ארבע?

האם העובדה שבני האדם סובלים באופן שכיח מבעיות בגב התחתון נובעת מכך שהפסקנו ללכת על ארבע? התשובה לכך היא חיובית בחלקה. כאבים בגב התחתון אינם נגרמים אך ורק מהליכה על שתיים, גם אורח החיים המודרני המתאפיין, מחד, בחוסר פעילות גופנית ומאידך, בישיבה ארוכה תורם את חלקו. ריצארד דוקינס מתייחס גם לסוגיה זו בספרו: "הבעיה היא שאבותינו התהלכו במשך מאות מיליוני שנים עם עמוד שדרה אופקי פחות או יותר...עמוד השדרה לא קיבל בשמחה את שינוי היציבה שניכפה עליו במיליוני השנים האחרונות. מעצב של פרימט זקוף קומה היה חוזר לשולחן השרטוטים..." (קראו בהרחבה על כאבים ואבולוציה)

מה למעשה ניזוק בגב תחתון

כאבים בגב התחתון יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות או התומכות בעמוד השדרה בפרט ובגב בכלל. פגיעה בשרירי הגב או ברקמות הרכות האחרות הפועלות בסמוך או על עמוד השדרה (רצועות, גידים, מעטפות מפרקים ועוד), פגיעה במפרקים של עמוד השדרה או נזקים לדיסק הבין חולייתי. ברוב המקרים פגיעה באחת או יותר מהרקמות הללו תעמוד בבסיס התלונה שלכם:

נזקים לגידים, שרירים ורצועות

כאבים בגב התחתון בעקבות נזקים לרקמות רכות כמו גידים, שרירי הגב (Back muscles) או רצועות (Ligaments) עמוד השדרה נחשבות לשכיחות ונגרמות לרוב בגלל עומס יתר. החוליות בעמוד השדרה מעניקות נקודות אחיזה לרקמות הרכות הללו ואלה תומכים ומעניקים יציבות ויכולת תנועה לעמוד השדרה. רצועות עמוד השדרה מתפקדות גם כתוחם אנטומי של תנועת החוליות ומונעות תנועות חריגות בכיוונן ובטווחים שלהן. 

ברוב המקרים כאבי הגב התחתון והתסמינים האחרים הנלווים להם שנובעים מפגיעה בשרירים וברצועות אינם נמשכים זמן רב. הסיבה לכך היא יכולת ההחלמה המצוינת, יחסית, שיש לרקמות הללו. עם זאת כאשר הפגיעה ברקמות אלו מתמשכת הכאבים עלולים להפוך לכרוניים וכך גם התסמינים האחרים. פגיעה כרונית ברקמות הרכות עלולה להביל לנזק תפקודי ביומכני בעמוד השדרה ובכך להעלות את הסיכוי להחמרת הנזק. 

הכאבים הנובעים מפגיעה ברקמות הרכות הנאחזות בעמוד השדרה ו/או אלו הפועלות סביבו יהיו ממוקדים באזור הנזק אך עלולים גם להקרין לישבנים ולגפיים. הכאב יהיה מלווה בהתכווצות שרירים חריפה. ברוב המקרים ניתן להקל על כאבי הגב מהסוג הזה באמצעות מנוחה בשכיבה. ניסיון לאמץ את עמוד השדרה עלול להחמיר את הכאב. ברוב המקרים, זמן ההחלמה של רקמות רכות שניזוקו בעמוד השדרה הוא קצר ועומד על מספר ימים עד 3-4 שבועות.

נזק למפרקי החוליות

מלבד המפרק הבין חולייתי הנוצר באמצעות הדיסק הבין חולייתי ישנם  בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה המותני שני מפרקים נוספים - פרקי שטחה (Facets). פרקי השטחה המצויים בחלק האחורי של החוליות מייצבים ומאפשרים את התנועה הנרחבת של עמוד השדרה. כמו מפרקים אחרים בגוף גם לפרקי השטחה יש סחוס העוטף את פני המפרק, המפרק עטוף במעטפת ומצויד ברקמה סינוביאלית היוצרת נוזל סינוביאלי. עקב העומס המוטל עליהם פוטנציאל הפגיעה במפרקים הללו הוא גבוה. החל משחיקת הסחוס המדפן של פרקי השטחה, עבור דרך פגיעה ברקמה הסינוביאלית וכלה בפגיעה במעטפת המפרק. נזקים אלו יובילו להתפתחות תסמונת פרקי שטחה הכוללת בין היתר כאבי גב טורדניים. 

בשונה מפגיעה ברקמות רכות הפגיעה במפרקים עלולה לגרום לנזקים מבני בלתי הפיך מה שיוביל לכאבים כרוניים ותפקוד ביומכני לקוי ביתר קלות. הסימפטומים האופייניים לנזק למפרקי עמוד השדרה כוללים כאבים באזור הנזק, נוקשות מקומית ומגבלות תנועה ועמידה. הקלה בכאב ניתן להשיג לרוב על ידי פעולות כגון הליכה, ישיבה או כפיפה. מאידך, מתיחה לאחור, הליכה איטית ועמידה ממושכת עלולים להחמיר את הכאבים. גם במקרה הזה זמן ההחלמה יהיה לרוב ימשך לרוב ימים אחדים עד 3-4 שבועות. עם זאת יתכנו מקרים של נזקים משמעותיים יותר שבהם הכאבים יוסיפו להתקיים ברמות חומרה שונות לאורך זמן. 

נזק לדיסק הבין חולייתי 

כאב המתמקד בחלק התחתון של הגב על רקע של פגיעה בדיסק הבין חולייתי היא תופעה שכיחה עם כי פחות שכיחה מכאב הנגרם בגלל נזק שרירי. כל זוג חוליות בעמוד השדרה מופרד באמצעות חומר סחוסי חזק - הדיסק הבין חולייתי. הדיסק בולם את הזעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה ומקנה גמישות ותנועה לעמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי בנוי מטבעות סיביות היקפיות (Annular fibrosus) ומליבה צמיגה (Nucleus pulposus). במצב של עומס החומר הצמיגי במרכז מתרחב ונדחף לכיוון הטבעות הסחוסיות שתוחמות אותו. בהיותו נתון לעומסים קשים חשוף הדיסק לנזקים שיכולים לגרום לכשל מבני וצורתי של הדיסק. שלבי הנזק כוללים: בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק, מצב בו הליבה הצמיגה זולגת החוצה מעבר לטבעות הסחוסיות. 

כאבי הגב הנובעים מפגיעה בדיסק הבין חולייתי עלולים להימשך שבועות ואף חודשים. למעשה נזק לדיסק בין חולייתי הוא נזק בלתי הפיך. רק לעיתים רחוקות ועם הקפדה התנהגותית ללא רבב במטרה שלא להחמיר את הנזק תחול ספיגת מסוימת של הדיסק שעשויה לאפשר מרווח גדול ביותר עבור שורש העצב. יכולת ההחלמה הנדרשת היא על כן מהעצב שניזוק בגין הלחץ שמופעל עליו ולא מהדיסק הבין חולייתי. העצב יחלים רק לאחר שהלחץ שמופעל עליו מופחת או מוסר לחלוטין בין אם על ידי טיפולים או בין אם על ידי ניתוח.

סיאטיקה

לכשל מבני צורתי של הדיסק הבין חולייתי ישנן השלכות קליניות ובכללן פגיעה ביכולת של הדיסק לבלום זעזועים וכן לחץ על חוט שדרה או על שורשי עצבים העוברים בסמוך. לחץ פיזי על אחד מענפי העצב הסיאטי (בעברית: עצב השת) בחוליות המותן  בגב התחתון עלול לשבש את ההולכה העצבית של עצב זה לגרום לסיאטיקה או אישיאס. תסמיני הסיאטיקה יכללו כאבי הגב מקומיים בגב התחתון והישבן ו/או כאבים שיכולים  להקרין במורד הגפה לאורך מסלול העצבוב של העצב עד לכף הרגל. מלבד כאבים צפוי החולה להתלונן גם על חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: שינויים תחושתיים בעור מאחורי הירך, השוק, וכף הרגל, חולשת השרירים האחוריים בירך ושל רוב שרירי השוק וכף הרגל, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בשיעול, עיטוש ובתנועות מסוימות. ניתן להקל על הכאב בשכיבה.

נזק לעמוד שדרה תחתון עלול לכלול גם רמות שונות של מגבלות תנועה וכן מגוון נוסף של סימנים ותסמינים כולל תחושות דגדוג, שריפה, נימול והירדמות של חלק מהרגל, חולשה של אחד או יותר מהשרירים ברגל ועוד. במקרים קשים חולשת השריר עלולה להחמיר ולהגיע למצב של שיתוק מלא. כאשר קיים לחץ על חוט השדרה הסימפטומים עלולים לכלול גם אובדן שליטה על הסוגרים של פי הטבעת ושלפוחית השתן. 

תסמונת זנב הסוס

לחץ ישיר על חוט השדרה עלול לגרום תסמונת זנב הסוס. תסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome) הוא מצב קליני מסוכן ונדיר המחייב התערבות כירורגית דחופה. תסמונת זו מתרחשת בגין לחץ על צמת העצבים -"זנב סוס" (Cauda equina) - הבוקעת מהחלק התחתון של חוט השדרה. הסימפטומים בגין תסמונת זאת עלולים לכלול מלבד כאבי גב תחתון גם אובדן תחושה באזור המפשעה (אובדן תחושה אוכפי) וחמור מכך אימפוטנציה ופגיעה בתפקוד הסוגרים של פי הטבעת ושלפוחית השתן. ברוב המקרים הגורם לתופעה קלינית חמורה זאת היא פריצת דיסק גדולה, מרכזית, המפעילה לחץ מכאני מקומי משמעותי. רק ניתוח מהיר עשוי להציל את התפקוד של העצבים הפגועים.

נזק לעמוד השדרה בגלל מחלות

הנזקים לרקמות השונות בעמוד השדרה המותני יכולים להתרחש גם בגלל מספר מחלות ופתולוגיות מערכתיות. בין המחלות שיש ביכולתן לגרום להרס ונזקים של חוליות מפרקים ורקמות רכות נין למנות דלקות פרקים למיניהן וגידולים סרטניים שפירים או ממאירים, ראשוניים או גרורות.

נזק לרקמות ואיברים מרוחקים

מגוון מחלות עצום יכול לגרום בין היתר לכאבי גב התחתון שהם תוצאה של הקרנה. בין המחלות הללו נמנה מפרצת באבי העורקים, דלקות ואבנים בכליות, דלקות ואבנים בדרכי השתן, מחלות רקמות חיבור, פיברומיאלגיה, מחלת פאג'ט, מיוסיטיס, מחלות גניקולוגיות כולל אנדומטריוזיס וחולי בשחלות, מחלות במערכת העיכול, מחלות לב ועוד. אין לשכוח שגם פריצת דיסק בגב המרכזי ו/או בצוואר עלולים לגרום לכאבי גב תחתון.

סימנים ותסמינים אופייניים לפגיעה בגב התחתון

כאבי גב תחתוןהסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה בגב התחתון תלויים כמובן בסוג הפגיעה שנפגעה וחומרת הפגיעה. כאבים בגב התחתון יהיו לרוב קלים ויחלפו מעצמם תוך ימים ספורים. רק בקרב מיעוט יהפכו כאבי הגב התחתון למטרד קשה וממושך הזקוק לטיפול ולהכוונה. עם זאת רצוי להתייחס ברצינות גם לכאבי גב תחתון קלים וזאת כדי למנוע החמרה אפשרית, למנוע את הפיכתם לכרוניים ולמנוע מוגבלות גופנית כרונית. הטיפול בבעיות גב תחתון כרוניות הוא מאתגר יותר ועלול להימשך זמן רב. הכאבים יכולים  להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, יכולים להיות חדים או קהים, קצרי חיים (עד חודש) או כרוניים (מעל שלושה חודשים), מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים.

ביומכניקה של עמוד השדרה

עמוד השדרה שלנו מצטיין בדרגות חופש מרובות המקנות לו טווחי תנועה מגוונים. ניתן לראות בקלות רבה את היתרון שבתנועתיות זאת, אך יכולת תנועתית זאת עלולה גם להזיק לעמוד השדרה. מבחינה ביו מכנית מגוון התפקידים של עמוד השדרה כוללים נשיאה והעברה של משקל גופנו לגפיים, להקנות לנו את היכולת לנוע וחשוב לא פחות הגנה על חוט השדרה ועל העצבים העוברים בתעלת חוט השדרה. לצורך יישום תפקידים אלו נזקק עמוד השדרה להיות חזק, להיות יציב ובעל יכולת ביו מכנית גבוהה. 

עמוד שדרה יציב נמדד ביכולתו לשמור על המבנה שלו ועל המיקום היחסי הנכון של הפרקים והחוליות בכול מנח ובכול תנועה תחת עומסים פיזיים. רוב הנזקים שמקורם אינו טראומה אלא נזק מצטבר לעמוד השדרה או לאחת מהרקמות המרכיבות אותו, נגרמים גם בגלל התנהגות ביו מכנית לקויה. הגורמים להתנהגות ביו מכנית לקויה הם בין היתר חולשה ואובדן מיומנות של שרירי הליבה, שתפקידם כולל תמיכה בחוליות עמוד השדרה במצבים סטאטיים ודינאמיים. השינויים הניווניים המתפתחים בגין תפקוד לקוי של עמוד השדרה והרקמות שתומכות בו עלולים לגרום לפגיעה ביכולת של הפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביו מכנית אופטימאלית. פגיעה תפקודית זו עלולה בתורה להחמיר את השיניים הניווניים וכך הלאה. 

הגורמים לכאבים בגב התחתון

פריצת דיסק

למרות תהליכי הניוון הנלווים לאורח החיים היושבני וחסר הפעילות הגופנית של האדם המודרני הגוף שלנו לא איבד את יכולתו המופלאה לספוג, להתאים ולרפא את עצמו מנזקים הנגרמים בגלל טראומה, יציבה לקויה, תנועות או פעולות לא נכונות. אלא שגם ליכולת זו יש גבול אותו אנו נוטים לעבור ובכך יוצרים מצבים של עומס יתר וגורמים לפציעות, בלאי, דלקות וכאב.

טראומה

אכן, כאבי גב תחתון יכולים להיגרם מטראומה כגון תאונות דרכים, נפילות או פציעת ספורט אך לרוב, הרקע לכאבי הגב הוא עומס מצטבר הגורם לנזק מצטבר. 

עומס יתר

ריבוי עומסים על עמוד השדרה התחתון הנובע מישיבה ממושכת שאינה נכונה וביצוע מטלות ותנועות חוזרניות עלול לגרום להתפתחות הדרגתית של בלאי ונזקים מצטברים לרקמות השונות.  

מחלות למיניהן

כאבי גב תחתון יכולים להתפתח כתוצאה מחולי, כולל, דלקות פרקים - דלקת פרקים ניוונית או דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות, הקרנות כאב מחולי באברים מרוחקים כגון אבנים בכליות, דלקת בדרכי השתן, דלקת ברחם או בשחלות.

המשיכו לקרוא אודות דלקת באמתחת תל הירך וכן אודות תסמונות נוספות כמו תסמונת השריר האגסי שבין היתר גורמים לסימנים ותסמינים שעלולים להדמות פציעה של הגב התחתון. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)