Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ברכיים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה. סימנים ותסמינים בברך עלולים להופיע בגלל נזקי חבלה, בגלל עומסי יתר ונזקים מצטברים ברקמות המפרק או בגלל דלקות ומחלות פרקים. חשוב לאתר את הגורם המדויק לבעיה.

אבחון מדויק של הבעיה בברך היא הצעד הראשון והחשוב ביותר לריפוי ושיקום המפרק. ברגע שמצאנו מה גורם לכאבים בברכיים אנו יכולים לקבוע מהו הטיפול הנכון ואיזו התנהלות נדרשת מכם כדי שנוכל להשיג את התוצאות הטובות ביותר. איחור באבחון מקור הבעיה עלול לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים ובכלל זה מגבלות תנועה ואולי גם צורך בניתוח.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ברכיים טיפול - רקע

כאבי ברכיים הם בעיה שכיחה ביותר. הגורמים לכאבים בברכיים הם רבים ונעים ממתיחה של שריר בברך וכלה במחלות קשות. את הכאב בברך אנו עשויים לחוש באזור מצומצם מאוד עם על פני שטח נרחב. לעתים קרובות מלבד על כאבים החולה צפוי להתלונן גם על מגבלות תנועה. אבחון מדויק של מקור הכאב עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ומהיר ומניעה של כאבים כרוניים. אבחון שכזה הסתמך על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה ודימות. סוג הטיפול בברך תלוי בסוג הפגיעה. ברוב המקרים טיפול שמרני מספיק ואין צורך בזריקות קורטיזון או ניתוחים.

טיפול עצמי בכאבי ברכיים

רוב כאבי הברכיים נגרמים בעקבות נזקים מינוריים לשרירים, רצועות וסחוסים. כאבי ברכיים קלים על רקע של נזקים מינוריים יכולים להיות מטופלים בראשיתם באופן עצמי. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאבים בברכיים מופיעים לראשונה, חשובה לקצב ההחלמה שלכם. הכלל שצריך להנחות אתכם בשלב הזה הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן להמשיך מבלי לגרום לכאב חשוב להמשיך ולבצע. אין לבצע כול מנח, מאמץ ו/או תנועה הגורמים להחמרת הכאב. מאידך יש להימנע ממנוחה ממושכת במיטה שכן די מהר היא מנוונת, מזיקה ואף מאטה את קצב הריפוי. ניתן לשקול שימוש זמני בקביים ו/או חבישה על מנת לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל.

זהו, צעדים אלו אם בוצעו עם הופעת הכאבים בברכיים עשויים להפחית משמעותית את עוצמת הכאבים ואף למגרם. יחד עם זאת אסור לשכוח שגם לאחר שהכאב נעלם עליכם להקפיד לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות על התנהלות זהירה כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. את החזרה לפעילות שגרתית יש לבצע באופן הדרגתי. וודאו שאינכם חוזרים בעבודה או בפעילות הגופנית על פעולות ומאמצים שגרמו מלכתחילה לבעיה בברכיים. 

מתי לפנות לעזרה מקצועית? 

כאבים טראומטיים בברךכאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי או כאבים שהחלו בעקבות טראומה מחייבים פנייה לקבלת עזרה מקצועית. ישנם מצבים נוספים שבהם לא כדאי להתעכב בחיפוש עזרה מאיש מקצוע. בין המצבים הללו ניתן למנות כאבים שאינם פוחתים במצב שכיבה וכן קיומם של סימנים ותסמינים נוספים כולל: חולשה, נימול, הירדמות לאורך הרגל, חום, אובדן משקל, טיפול ממושך בסטרואידים או בתרופות אחרות מדכאות מערכת חיסון. 

טיפול כירופרקטי בכאבי ברכיים

כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני לרוב הגורמים לכאבי ברכיים וזאת ללא צורך בתרופות וללא צורך ניתוחים. הכירופרקט מוכשר לאבחן ולטפל ברוב הגורמים לכאבים בברכיים שנוצרים על רקע של עומס יתר והצטברות נזקים לרקמות או בעקבות שיבושים מבניים ותפקודיים. כותב שורות אלו אינו ממליץ בעיקרון על שימוש בתרופות ובוודאי לא על כירורגיה כפתרון לכאבי ברכיים, עם זאת לפעמים רמות ההרס כול כך גדולות שאין מנוס מכך. במצבים אלו יופנה המטופל לקבלת טיפול תרופתי נוגד דלקת ובכלל זה הזרקה של סטרואידים ו/או טיפול כירורגי. 

הטיפול בכאב

את הטיפול בכאב נערוך במרפאה באמצעות מכשור רפואי ייעודי כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובטכניקות טיפול ידניות. מטרתן של טכניקות הטיפול הידניות היא להחזיר את טווחי התנועה של הברכיים ושל יתר המפרקים המצויים לאורך השרשרת הקינמטית ולהחזיר את איזון הכוח והגמישות לשרירים הפועלים על הברכיים ולאורך הגפה התחתונה. הפחתת הכאב אינה מספקת אותנו. אנו נציב לנו כמטרה גם את שיקום הברכיים והשבת היכולת לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום בעבודה ובפעילות גופנית.

שיקום הברכיים

שיקום הברכיים יכלול את שיפור האיזון בין הכוח והגמישות של השרירים הפועלים על הברכיים ועל כלל הגפה התחתונה, שיפור טווחי התנועה של הברכיים ושל יתר המפרקים בשרשרת הקינמטית, שיפור תחושת המיקום, תחושת התנועה ושיווי המשקל. בגלל קשרי הגומלין בין חלקי הגוף השונים נבחן ונשפר את התפקוד של המפרקים לאורך כול השרשרת הקינמטית כולל מפרקי הקרסול, מפרקי הירך ומפרקי עמוד השדרה. ננסה להבין מה גרם לבעיית הברכיים מלכתחילה. במידה ומדובר בבעיה ארגונומית או בבעיה באופן ביצוע פעילות גופנית נדריך את החולה בהתאם.

מניעת כאבי ברכיים

מניעת כאבי ברכייםהכלל הראשון בחשיבותו: אל תתעלמו מכאב! כואב? עוצרים ומבררים מה קרה? מה לא בסדר?. שמרו על אורח חיים מאוזן מבחינה תזונתית. הפעילות הגופנית שלכם צריכה להיות המבוצעת באופן נכון והדרגתי. פעילות שגויה עלולה לשחוק את הסחוסים ונכון להיום אין דרך לחדש אותם. סחוס שנשחק אינו חוזר! פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון תשמור על חוזק העצמות, הסחוסים, השרירים והפרקים שלכם. פעילות גופנית סדירה תשפר גם את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית שיגנו עליכם מפני נפילות ופציעות חבלה. נסו להימנע מפעילות היוצרת תנועות חוזרניות בבית בעבודה או במגרשי הספורט או לחילופין עומס חד פעמי רב על הברכיים.

עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות שעלולות לגרום בין היתר למחלות כלי דם ולדלקות פרקים.  נעליים טובות ויציבות עשויות לעזור לנו במניעת נפילות ומעידות, לאפשר הליכה נכונה מבחינה ביו-מכנית ולשמר את הבריאות של כול הגפה התחתונה. במידת הצורך יש להיעזר במדרסים. שמרו על משקל גוף מאוזן. נזקים למפרקי הברכיים וליתר המפרקים נושאי המשקל עלולים לנבוע גם ממשקל עודף. 

המשיכו לקרוא האופנים שבו אנו מאבחנים את בעיות הברכיים: אבחון על פי מיקום הכאב וכן האבחון על פי סימנים ותסמינים  כמו גם אבחון על פי מאפייני הכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)