Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מים בברך מתייחס למצב שבו הברך מתנפחת ומצטברים בה נוזלים תוך מפרקיים עודפים. מים או בשפה מקצועית בצקת עלולה להתפתח בכול מפרק אך שכיחה בעיקר בברכיים. התפתחות בצקתית היא חלק מהסימנים והתסמינים של דלקת הכוללים גם כאבים, אדמומיות חום מקומי ועוד.

כאבים ולעתים גם נפיחות בברכיים מהווים בעיה שכיחה ביותר. למעשה לאחר כאבי גב תחתון כאבים בברכיים מהווים את ההפרעה הבריאותית השכיחה ביותר במערכת שריר ושלד. הפגיעות הגבוהה יחסית של המפרק הזה אינה צריכה להפתיע אותנו וזאת לנוכח העומסים האדירים המוטלים עליו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מים בברך - רקע

מגוון רחב של סיבות עלול להוביל להתפתחות דלקת בברך והופעת "מים" או גודש בצקתי. הגורמים העיקריים לכך כוללים דלקת פרקים, דלקת זיהומית וכמובן פציעה של אחת או יותר מהרקמות בברך. דלקת בברך תגרום מלבד הבצקת גם לכאבים, מגבלות תנועה ונוקשות. בעוד שהסימנים והתסמינים הבסיסיים הללו מתפתחים בלי קשר למה שגרם להם לא כך פני הדברים בכול הנוגע לאופי וחומרת הסימנים והתסמינים. אלה יכולים להיות שונים בתכלית. בחלק מהמקרים הנפיחות הזאת בברך תבוא לידי ביטוי באמצעות ציסטה (ציסטת בייקר) בחלק האחורי של הברך.

הגורמים למים בברך ותסמינים נוספים

הפרעות בריאותיות עלולות לגרום בין היתר לנפיחות ולסימנים ותסמינים נוספים בברך ובכלל זה נוקשות, כאבים ומגבלות תנועה. כמובן שאופיים של הסימנים והתסמינים הללו וחריפותם יעניקו יותר מרמז לגבי הפתולוגיה שעומדת בבסיס הנפיחות.

פציעות חבלה כגורם

פציעת ספורט היא גורם שכיח להופעת "מים" בברך. גם נפילה, תאונת דרכים או כול טראומה אחרת לאחת מהרקמות בברך עלולה להוביל להופעת נוזל עודף בברך. הרקמות בברך שנתונות בסיכון להיפצע כוללות בין היתר רצועות, מיניסקוס, גידים, בורסות, סחוסים, שכבת שומן, רקמות חיבור, שרירים, עצמות ועוד. הסימנים והתסמינים שיופיעו במקרה הזה יכללו כאב, נפיחות, נוקשות, ומגבלות תנועה. הסימנים והתסמינים השתנו בחריפותם בהתאם לסוג הרקמה שנפגעה וחומרת הפגיעה. כך למשל לנפיחות בברך הנגרמת בגלל קרע מיניסקוס על רקע של פציעת ספורט או חבלה אחרת התלוו כאבים עזים, שטפי דם, קושי עז לנוע עם משקל הגוף על הברך, צליעה קשה ועוד

פציעות ממאמץ חוזרני כגורם

נזקים לרקמות ותחושת נפיחות בברך יכולים להתפתח גם בגלל עומסי יתר חוזרניים כמו למשל בגלל ריצות, משחקי כדור, אומנויות לחימה, קפיצות, כריעות ברכיים חוזרניות ועוד. מנגנון פציעה זה גורם לרוב פגיעה בגידים, שרוולי הגידים ובשקי הבורסה. הסימנים והתסמינים בפגיעה הזאת מתפתחים באופן הדרגתי.

דלקות פרקים כגורם

גורם אפשרי נוסף להתפתחות בצקתית בברך היא כמובן דלקת פרקים. מספר רב של דלקות פרקים "אוהב" לפגוע בברכיים. בין דלקות הפרקים השכיחים ביותר נציין כמובן את דלקת הפרקים הניוונית. דלקת פרקים ניוונית היא הביטוי של הבלאי הטבעי ברקמות הגוף השונות. לנפיחות הנגרמת בגלל דלקת פרקים ניוונית התלוו גם כאב בעיקר במצב של מאמץ נושא משקל. הכאב במקרה הזה שוכך במצב של מנוחה. החולה הזה התלונן גם על מגבלות תנועה בעיקר בקצוות של טווחי התנועה. ברוב המקרים נפיחות בברך בגלל דלקת פרקים ניוונית מעידה על פגיעה קשה ברקמות הברך השונות. בברך הזאת אנו לא צפויים למצוא שטפי דם או פגיעות חיצוניות.

דלקות פרקים אוטואימוניות כגורם

דלקות פרקים אוטואימוניות כגון דלקת פרקים שגרונית, גאוט, דלקת פרקים פסוריאטית ועוד עלולות להיות האחראיות לנוזלים העודפים בברך. במצבים של התקפים דלקתיים חריפים החולה התלונן על כאבים קשים, נפיחות קשה ומגבלות תנועה חריפות. המפרק יהיה חם למגע. תתפתח בו נוקשות קיצונית בעיקר בבקרים ועוד.

דלקת פרקים זיהומית כגורם

כמובן שגם דלקת פרקים זיהומית עלולה להיות הגורם לנפיחות והצטברות מים בברך. דלקת פרקים זיהומית (Septic Arthritis) בברך נגרמת לרוב בגלל זיהום חיידקי שהגיע למפרק דרך זרם הדם או מפציעה חיצונית. הסימנים והתסמינים במקרה הזה יהיו אינטנסיביים, התפתחו במהירות רבה ויכללו נפיחות גדולה, כאבים חריפים, מפרק חם למגע ומגבלות תנועה קשות. גורמי סיכון להתפתחות דלקת פרקים זיהומית בברך כוללים גיל מבוגר, חולה בסוכרת, ניתוח שנעשה לאחרונה, פגיעה במערכת החיסונית ועוד.

אבחון מים בברך

מים בברךאבחון המקור למים בברך כולל למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות, בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תכלול פרטים אודות הסימנים והתסמינים בברך, מתי החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם, רקע בריאותי ומקצועי ועוד. הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות בברך, מישוש של הברך הנעה של הברך, בדיקות מיוחדות לבחון את שלמות הרקמות בברך ועוד. במידת הצורך נערוך בדיקות מעבדה של הנוזל בברך (מראה, תאי דם לבנים, חומצה אורית ועוד) ובדיקות דימות כמו אולטרה סאונד, צילום רנטגן, MRI ועוד.

טיפול במים בברך

הטיפולים להפחתת הנוזלים בברך זהים למעשה לטיפולים שמטרתם ריפוי הדלקת בברך. טרם נתחיל את הטיפול בדלקת בברך אנו צריכים לאבחן מה גרם לה. הטיפול בבצקת הנגרמת בגלל קרע במיניסקוס אינו זהה לטיפול בבצקת בברך הנגרמת בגלל דלקת פרקים שגרונית או דלקת פרקים זיהומית. הנפיחות בברך נגרמת לרוב בגלל נזק מינורי לאחת הרקמות ויכולה, ברוב המקרים, להתרפא בקלות.

טיפול עצמי

במקרים קלים וללא נוכחות של סימנים ותסמינים משמעותיים כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, רקע ניתוחי או טראומטי ועוד ניתן לטפל בדלקת למשך מספר ימים באופן עצמוני. הרכיב העיקרי בטיפול עצמי צריך להיות הימנעות מכול פעילות שגורמת לכאב, שינוי של הפעילות הגופנית כך שאינה מציקה לברך. יש המוסיפים תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים ו/או קומפרסים של קרח. כותב שורות אלה מעדיף להימנע מצעדים אלו.

טיפול כירופרקטי

במידה והטיפול העצמוני לא הניב הקלה או במידה והכאבים והסימנים והתסמינים האחרים ממשכים להחריף יש לפנות לגורם מקצועי. לאחר שאבחן את מהות וחומרת הנזק שהוביל להצטברות נוזלים עודפים בברך יחל הכירופרקט בטיפול. ההכשרה של הכירופרקט מאפשרת לו לטפל בהצלחה בהפרעות ופציעות מכניות במערכת שריר ושלד. הטיפול הכירופרקטי בברך עם נוזלים יכלול שימוש בטכניקות ריפוי ידניות יחד עם אמצעי עזר מודרניים לריפוי דלקות כמו לייזר רך.

טיפול רפואי

במידה והמקור לבצקת בברך היא דלקת פרקים אוטואימונית, דלקת פרקים זיהומית או מחלה מערכתית אחרת יופנה החולה לטיפול רפואי. הטיפול הרפואי בבצקת בברך כולל, תלוי בגורם, שימוש בתרופות נוגדות דלקת ובכלל זה זריקות סטרואידים, אלופורינול שמפחית את ייצור החומצה האורית ופרובנסיד שמגביר את קצב הפרשת החומצה האורית (עבור גאוט), תרופות ביולוגיות שמשפיעות על המערכת החיסונית, תרופות אנטיביוטיות לדלקת הזיהומית ועוד. חשוב לציין שמחקרים מצאו שבכול הנוגע לבצקת המתפתחת בגלל דלקת פרקים ניוונית זריקות סטרואידים לא מועילות.

מניעת מים בברך

כדי למנוע בצקת בברך אנו צריכים למנוע פציעות והתפתחות דלקות במפרק הזה. יש לזהות את כול גורמי הסיכון להתפתחות דלקת בברך ולנסות לנטרל אותם. בין גורמי הסיכון שיש לתת את הדעת עליהם נמנה:

פעילות גופנית

סוג הפעילות הגופנית והאופן שבו אנו מבצעים אותה קובעים את רמות העומסים וסוג העומסים המוטלים על הברך. סוגי ספורט כמו משחקי כדור, אומנויות לחימה, טניס ועוד כרוכים בעומסים קשים ושינויי כיוון מהירים ועל כן מעלים את הסיכון לפציעות והתפתחות בצקת בברך. במידה ואתם בקבוצת סיכון להתפתחות דלקת בברך הימנעו מספורט כמו כדורגל, סקווש, כדורעף, כדורסל, טניס ועוד והעדיפו פעילות מתונה כמו הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים וכיוצא באלו.

משקל גוף

אחד מגורמי הסיכון להתפתחות דלקת פרקים בברך ובעקבותיה בצקת היא השמנת יתר. הלחץ הנוסף הנוצר על מפרק הברך מאיץ את הבלאי האופייני כול כך לדלקת פרקים ניוונית. הפחתה במשקל תפחית הסיכון להתפתחות בצקת בברך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)