Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת באמתחת רגל האווז הוא אחד הגורמים האפשריים לכאבים בחלק הפנימי של הברך. "אמתחת רגל האווז" הוא הכינוי של אמתחת (בורסה) המצויה בחלק הפנימי של הרגל כחמישה סנטימטרים מתחת לקו המפרק. הקרבה הזאת גורמת לעתים קרובות לאבחון שגוי.

כאבי ברכיים הם מהכאבים השכיחים ביותר בקרב בני האדם למעשה רוב בני האדם סובלים מהם או יסבלו מהם במהלך חייהם. הגורמים האפשריים לכאבים אלו הם רבים וכוללים בין היתר עומסי יתר, חבלות, מחלות ועוד. גורמי הסיכון כוללים סוגים של פעילות ספורט, סוג של מקצוע, גיל, מבנה אנטומי ועוד. חשוב לזהות את המקור המדויק לכאב על מנת שאפשר יהיה לטפל בו באופן יעיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת באמתחת רגל האווז - רקע

בדומה לתפקיד המוטל על יתר האמתחות באזורי גוף אחרים גם תפקידה של אמתחת רגל האווז הוא מניעת חיכוך על ידי יצירת הפרדה בין עצם השוקה (Tibia) לבין הגיד משותף לשלושת השרירים: שריר החייטים (Sartorius), השריר העדין (Gracilis) והשריר החצי גידי (Semitendinosus). חשוב לציין שאין קשר אנטומי בין אמתחת רגל האווז לבין מפרק הברך אך יש קשר ביומכני. עומסי יתר חוזרניים על הברך עלולים לגרום בין היתר לדלקת באמתחת רגל האווז (Pes anserine bursitis) ולהתפתחות כאבים בברך.

התופעה שכיחה בשני המינים ובקרב כול קבוצות הגיל. צעירים וצעירות העוסקים בספורט כמו שימוש במכשיר אליפטי בחדר הכושר, שחייה (שחיית חזה בעיקר) ריצה או כול פעילות חוזרנית עם הברך, בקרב נשים שמנות ובקרב מבוגרים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברך. עוד נמצא שגם חולים בסוכרת סוג 2 מהווים קבוצת סיכון לתופעה הזאת. אבחון וזהוי מדויק של האמתחת הדלוקה מועילים לצורך מיקוד הטיפול וזירוז הריפוי.

אנטומיה של אמתחת רגל האווז 

המונח רגל האווז (Pes anserine) נובע מהדמיון של הגיד המשותף לכף רגל בעלת שלוש אצבעות. גיד רגל האווז יוצר חיבור עם החלק העליון של עצם השוקה בצדו החזיתי תיכוני והינו משותף לשריר החייטים, לשריר העדין ולשריר החצי גידי. כול אחד מהשרירים הללו מעוצבב על ידי עצב נפרד: שריר החייטים באמצעות העצב הפמוראלי (Femoral), השריר העדין באמצעות העצב הסותם (Obturator) והשריר החצי גידי באמצעות עצב השוקה (Tibial). תפקידם של שרירים אלו כולל קירוב של הברך, כפיפה של הברך וכן סיבוב פנימה של הברך. גיד רגל האווז עובר מעל החיבור התחתון של הרצועה העקיפה התיכונה (Medial collateral ligament). אמתחת רגל האווז ממוקמת ברוב המקרים בין עצם השוקה לבין גיד רגל האווז המשותף ולעיתים בין הגיד המשותף לבין הרצועה העקיפה התיכונה. חשוב לציין שאין קשר אנטומי ישיר בין מפרק הברך לבין אמתחת רגל האווז.

גורמים

דלקת אמתחת רגל האווז ממוקמת באזור הנתון לחיכוך ועומס חוזרים ונשנים. עומסים אלו הנובעים מהפעלת הברכיים עלולים להתפתח לכדי עומסי יתר ולגרום להתפתחות דלקת באמתחת רגל האווז. עומסי יתר עלולים להתפתח עקב ביצוע מאמצים חוזרניים או מאמץ חד פעמי גדול במיוחד. גם חבלה לאזור האנטומי שבו ממוקמת האמתחת עלולה לגרום להתפתחות הדלקת.

גורמי סיכון 

כאב בברך, דלקת באמתחת רגל האווזהיות והגורם העיקרי להתפתחות דלקת באמתחת רגל האווז הוא עומס יתר כול אדם שבשל עיסוקו עושה שימוש מוגבר בברכיים חשוף להיווצרות הבעיה. כך למשל ספורטאים, אנשים שעיסוקם מחייב עלייה וירידה תכופים במדרגות ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים כמובן גיל (עם הגיל עולה הסיכון), משקל עודף והשמנה, ליקויים מבניים הגורמים להצטברות עומסים בגפיים כמו למשל כף רגל שטוחה, ברכי O או ברכי X, מחלות פרקים ומחלות הפוגעות בזרימת הדם כגון סוכרת.

סימנים ותסמינים 

דלקת אמתחת רגל האווז תגרום לרוב לסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בחלק הפנימי של הברך מעט מתחת לקו הברך וכן למגבלות תנועה של הברך. פעילות היוצרת עומסים על הברכיים כגון עלייה ו/או ירידה במדרגות, הליכה, ריצה כפיפת ברכיים ועוד עלולים להחמיר את הכאבים הללו. מגע, מישוש או לחץ על המיקום של אמתחת רגל האווז בחלק התיכוני קדמי של עצם השוקה מעט מתחת לקו מפרק הברך יניב כאב. יתכנו נפיחות מקומית וחולשה של שרירי המיתר.

אבחון 

כאבי ברכיים עלולים להתפתח על רקע של נזקים למגוון רחב של רקמות כולל שחיקת סחוסים, קרע מיניסקוס, מתיחה או קרע של רצועות, דלקות באמתחת (בורסיטיס), שברים ועוד. לעיתים קרובות מידי נזקים לאמתחת רגל האווז מאובחנת באופן שגוי כבעיה בברך עצמה. היכולת לזהות את הרקמה שניזוקה חשובה מאין כמוה לקביעת הטיפול נכון ולצמצום הסיכון של הדרדרות הבעיה. את האבחון נתחיל עם היסטוריה רפואית, נעבור לבדיקה גופנית ובמידת הצורך נעשה שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על קיומן של מחלות שעלולות לפגוע גם בברכיים ו/או על קיומן של נטיות גנטיות להתפתחות מחלות מסוג זה כולל שיגדון, דלקת פרקים וסוכרת. נבקש לדעת בין היתר איפה בדיוק ממוקם הכאב?, מתי החל הכאב?, כיצד החל הכאב?, מה גרם להופעת הכאב?, נקבל תיאור של הכאב ונברר מה הם הפעולות ו/או המנחים שמשפיעים על עוצמת הכאבים. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. 

בדיקה גופנית

מטרת הבדיקה הגופנית היא שחזור הכאב של החולה, זיהוי הרקמה הפגועה ואומדן חומרת הפגיעה. במהלך הבדיקה הגופנית נתצפת על הברך במצבים שונים כולל עמידה, כפיפת ברכיים, הליכה, ריצה וקפיצה (צליעה). נמדוד טווחי תנועה של הברך ושל המפרקים האחרים בשרשרת הקינמטית באופן פסיבי ואקטיבי (מגבלות תנועה של הברך, כאב באזור האמתחת) נמשש את הברך על רקמותיה (רגישות במיקום האמתחת), נבצע בדיקות אורתופדיות ובכלל זה מבחן תומס, גמישות שרירי המיתר (Hamstring), מדידת אורך רגליים, בדיקת תקינות המיניסקוס (McMurray’s), בדיקת תקינות רצועות הברך ועוד. כמו כן נבצע בדיקות נוירולוגיות כדי לשלול הקרנות כאב מהגב התחתון.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

ברוב המכריע של המקרים נוכל בשלב הזה לאבחן את הגורם לכאבים ברמה גבוהה של ודאות. רק במידה ויש עדיין ספק או יש צורך לשלול נזקים נוספים או מחלות רקע או שהחולה אינו מגיב לטיפולים הניתנים לו נעזר בבדיקות הדמיה ו/או בדיקות מעבדה. אמצעי הדמיה המועדף יהיה דימות תהודה מגנטי (MRI) שכן אמצעי זה הוא הרגיש ביותר לפגיעה ברקמה רכה ולכן גם ל אין תועלת בצילומי רנטגן.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

נוכחות של סימנים ותסמינים כגון צמרמורת, חום, אובדן משקל לא מוסבר, כאב חריף גם במנוחה, מהווים דגל אדום המעלה את הסיכון לכך שהגורם לכאבים אינו מכאני ומחייבים הפניית החולה להמשך בירורים. סימנים ותסמינים נפשיים המעידים על מצב נפשי ירוד מהווים דגל צהוב המעלה את הסיכון שהטיפול עלול להיות ממושך יותר.

אבחנה מבדלת 

לא תמיד מקור הכאב בחלק הפנימי של הברך יהיה דלקת באמתחת רגל האווז. לעיתים עלול הכאב לנבוע מנזקים לרקמות סמוכות אחרות כולל מהגיד עצמו מרקמת החיבור מקומית או מרקמת השומן התת-עורי. גורמים נוספים לכאבים בחלק הזה של הרגל עלולים לכלול: קרע או מתיחה של הרצועה העקיפה התיכונה, קרע מיניסקוס תיכוני, דלקת פרקים ניוונית, שבר מאמץ, נזק לדיסק הבין חולייתי מותני (בלט, בקע או פריצת דיסק) היוצר לחץ על שורש עצב מותני וגורם להקרנת כאב לברך ועוד.

טיפול עצמי 

במידה והדלקת באמתחת רגל האווז רק החלה והכאבים אינם חריפים תוכלו לנסות באופן זמני לטפל בבעיה בעצמכם. חשוב להתחיל את הטיפול העצמי במהירות הגדולה ביותר האפשרית. כול עיכוב עלול להוביל להתפתחות דלקת כרונית וקשה לריפוי. הטיפול העצמי בדלקת באמתחת רגל האווז מתבססת בעיקר על התנהלות שכוללת הימנעות מתנועות ו/או מנחים המעוררים את הכאב. חשוב לשמר כול פעילות שאינה גורמת לכאב. מנוחה ממושכת במיטה עלולה לגרום להחמרה במצב. גם קומפרסים קרים עלולים לעכב את ההחלמה ויש להימנע מהם.

טיפול כירופרקטי 

גם הטיפול הכירופרקטי ימליץ על התנהלות שאינה מעוררת את הכאב באמתחת. כמו כן יכלול הטיפול שילוב של היעזרות באמצעים מרפאי דלקת כגון לייזר רך ואולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור התפקוד של הברך ויתר המפרקים בשרשרת הקינמטית ושל הרקמות הרכות התומכות. רק במקרה שהטיפול השמרני אינו נושא פרי נפנה את החולה לקבלת טיפול תרופתי נוגד דלקת ובכלל זה הזרקה של סטרואידים ו/או טיפול כירורגי שבין היתר יכול לכלול הסרה של רקמת האמתחת.

מניעה

הצעדים ההכרחיים למניעת דלקת באמתחת רגל האווז כוללים: שמרו על משקל גוף תקין. שמרו על תזונה מאוזנת. הימנעו מעישון. הקפידו להיות פעילים גופנית. הקפידו על ביצוע נכון והדרגתי (סולם מאמצים) של פעילות גופנית. שמרו על כושר גופני טוב ובכלל זה על שיווי משקל תקין. שמרו על איזונם שרירי גפה תחתונה ובעיקר של שרירי המיתר בכול הנוגע לכוח וגמישות. צמצמו מאמצים הכרוכים בביצוע פעולות חוזרניות (מדרגות, כריעות ברכיים ועוד). הקפידו על נעילת נעליים מתאימות ועל הליכה ו/או ריצה נכונים. אזנו באמצעות מדרסים כפות רגליים שטוחות. לחולה סוכרת חשוב גם מסיבה זאת לאזן את רמות הסוכר. אין להתעלם מכאב. במידה ומתחילה רגישות בברך או בכול חלק גוף אחר, עצרו את הפעילות ונסו לברר מה לא בסדר.

המשיכו לקקרוא אודות פציעות ספורט - מהגורמים העיקריים להתפתחות דלקת באמתחת רגל האווז. כמו כן תוכלו לקרוא כיצד אנו מאבחנים פציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)