Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד-שלטר מתרחשת בעיקר בגיל העשרה, בשל המשיכה המכנית שמפעילה רצועת הפיקה על זיז עצם השוק. הסימנים והתסמינים העיקריים כוללים כאבי ברכיים ונפיחות באזור זיז עצם השוק (Tibial Tubercle). ברוב המקרים התופעה תחלוף תוך מספר שבועות, גם ללא טיפול, אך ישנם מקרים בהם הפתולוגיה הזאת הופכת להיות בעיה כרונית, כואבת ומטרידה ונדרש לה ניהול וטיפול מקצועי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסגוד שלטר - רקע

אוסגוד-שלטר פוגע בעיקר בבני ובנות נוער אשר משתתפים בספורט הכרוך בריצות, בעיטות וקפיצות בגון: קרטה, כדורסל, כדורגל, טניס וכדור עף. כול אלו ענפי ספורט אשר עושים שימוש אינטנסיבי בשריר הארבע ראשי ויוצרים אגב כך, משיכה חוזרת ונשנית של גיד הפיקה המחובר לזיז עצם השוק. משיכות חוזרו ונשנות אלו יוצרת דלקת מקומית ולעיתים אף גורמת למשיכה של חלקים גרמיים מהזיז אשר בהחלימם יוצרים בליטה גדולה וקשה . גיל 10-15 הוא הגיל השכיח שבני הנוער נפגעים מהפתולוגיה הזאת. בגיל 16 מספר המקרים יורד באופן דרסטי. יחד עם זאת ישנם מקרים שבהם גם מבוגרים עלולים לסבול מהתופעה. 

סימנים ותסמינים

כאבים ונפיחות מקומית מתחת לברך באזור הזיז של עצם השוק הם הסימנים והתסמינים העיקריים עקב אוסגוד-שלטר. בשליש מהמקרים הבעיה מקיפה את שתי הברכיים. לעיתים יתלוננו בני הנוער גם על מגבלות תנועה וכאבים גוברים בעת ביצוע פעילויות שונות ובכללן פעילות ספורטיבית. כך למשל יוחמר הכאב בעת הליכה או שהייה על הברכיים. הכאבים פוחתים במנוחה. 

ברוב המקרים הסימנים והתסמינים המתפתחים נמשכים פרק זמן קצר. חזרה לפעילות מלאה צפויה לרוב תוך שבועות ספורים, ללא שום טיפול. עם זאת ישנם מקרים שבהם הסימנים והתסמינים עלולים להימשך שנה ואף מספר שנים, עד תום תקופת הגדילה. במקרים אלו נדרש טיפול מקצועי. יתכן שגם לאחר ריפוי הבעיה תיוותר דפורמציה בצורת בליטה באזור זיז הטיביה ותיוותר רגישות שתמשך שנים בעת כפיפת הברכיים.

אבחון

אבחון מדויק הוא מפתח לניהול נכון של אוסגוד-שלטר. לצורך ההגעה לאבחון יש לשלול מגוון בעיות אחרות שעלולות לגרום לכאבי ברכיים דומים ובכללם אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans) - הימצאות של חלקי עצמות וסחוסים במפרק הברך, דלקת בגיד של שריר הארבע ראשי, דלקת במפרק שבין הפיקה לעצם הירך, דלקת של הבורסה המצויה מתחת ומעל פיקת הברך ועוד. כול התופעות הללו גורמות לכאב, נפיחות ומגבלה בתנועה של הברך. 

היסטוריה רפואית

האבחון של אוסגוד-שלטר מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות למחלות. נאתר את מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. 

בדיקה גופנית

הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו או העמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של הרגל על חלקיה השונים, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. הבדיקות נועדו בעיקר כדי לשלול קיומן של בעיות נוספות.

דימות

OsgoodSchlatter

במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. צילום רנטגן של הברך יגלה התגרמות מפוצלת של זיז הטיביה (Tibial tubercle) שאמור לאחוז ברצועת הפיקה. יחד עם זאת אבחון בעיה זאת אינו מצריך צילום רנטגן אלא אם רוצים לשלול פתולוגיות אחרות. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הברך אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

טיפול עצמי 

ברוב המקרים לאוסגוד-שלטר יש רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. זכרו התנהגות נכונה כאשר התופעה מתחילה היא חשובה לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

הרבה פעמים המנוחה מפעילות מתנועות וממנחים כואבים יאפשרו ריפוי של הבעיה. במידת הצורך יש לשקול שימוש בקביים וחבישה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לברך. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מליצור עומס יתר על הברך. בעת מאמץ, יש לשקול שימוש ברצועה תומכת הנמתחת מעל רצועת הפיקה.

 טיפול כירופרקטי 

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לאוסגוד-שלטר. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בברך שנוצרים בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה בשלב הדלקתי נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים ובכללם לייזר רך ואולטרה סאונד. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות נגד כאב. האופציה הכירורגית קיימת אך יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. 

במרפאתנו לא מסתפקים בהפחתת הכאב בברך. אנו נשאף לשקם את הברך ולאפשר לה לחזור ולעמוד בעומסים של הפעילות השגרתית ופעילות ספורט. נחזיר את האיזון השרירי לרגליים, נחליט איזה שרירים צריכים חיזוק ואלו צריכים הגמשה. נשפר את תחושת המיקום ושיווי המשקל. שיפור התפקוד של פרקי הקרסול, הברך, הירך והגב. שיפור טכניקות אימון (במידה והן יוצרות עומס על הברכיים). הטיפול במרפאה יכלול הנעה מבוקרת של הברך על מנת למנוע החלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות. 

המשיכו על פציעות בקרב טניסאים צעירים עקב אימון יתר וכן על כאבי גב בקרב ילדים....

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
ברך קופצים אבחון וטיפול

ברך קופצים אבחון וטיפול ללא דיחוי יאפשרו תוצאות מהירות יותר. פציעת ספורט זאת השכיחה בקרב ספורטאים המרבים לנתר ממוקמת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה ונוטה לעתים להפוך לפציעה כרונית.

ברך קופצים אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)