Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קליקים בברך?, אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים קשים יותר במפרק הזה. אם גם המפרק שלכם משמיע לעתים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שלא מדובר נזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך. עם זאת, רעש תכוף או קבוע עלולים להעיד על דלקת פרקים ניוונית.

בעיקר נכונים הדברים אם נלווה לרעשים אלו אחד או יותר מהתסמינים הבאים: כאבים בברכיים, נפיחות בברכיים, נוקשות ומגבלות תנועה. לעיתים ניתן לשחזר ואפילו לחוש ברעשים הללו על ידי מישוש מפרק הברך תוך כדי הנעתו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קליקים בברך - רקע

הרעשים הבוקעים מהברכיים הידועים גם כקרפיטוס (Crepitus) עשויים להופיע במשך שנים רבות באופן אקראי בגלל סיבות שהן לפחות בהתחלה נטולות חשיבות. אך לפעמים הרעשים הללו עלולים להעיד על התחלה של נזקים מבניים משמעותיים בברכיים כמו למשל שחיקת סחוס הנובעת מדלקת פרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) או לבשר על סיכויים מוגברים לפתח בעיות עתידיות בברכיים. בכול מקרה במידה והרעשים הללו הופכים להיות עניין חוזרני חשוב לבדוק את הברכיים כדי להעריך האם יש נזק ומה חומרת הנזק. אבחון מוקדם עשוי להציל את הברכיים שלכם מנזקים כרוניים.

גורמים לברכיים רועשות 

ישנם מספר גורמים אפשריים לרעשים בברכיים החל מגורמים מינוריים חסרי חשיבות ועד לנזקים מבניים קשים המחייבים אפילו החלפת מפרק בהליך כירורגי. לצורך ביצוע אבחנה מבדלת יש לבחון את הברך.

סיבות חסרות משמעות מידית

הרעשים בברכיים יכולים להתפתח על רקע של בעיות מכניות שוליות חסרות משמעות קלינית בטווח הקצר כמו אי התאמה קלה של חלקי המפרק, חיכוך פנימי של רקמות שונות כמו חיכוך גידים בחלקים הגרמיים של המפרק או התפרקות כיסי אוויר (Cavitation) שהתהוו בתוך הנוזל הסינוביאלי.

דלקת פרקים ניוונית

הברכיים הינם מפרקים נושאי משקל מרכזיים בגוף. מטלה זאת יוצרת מצבים של עומס יתר על הברכיים בקרב חלקים נרחבים של האוכלוסייה והתוצאה היא שמפרקים תופסים את המקום השני בנטייה שלהם לפתח דלקת מפרקים ניוונית אחרי מפרקי עמוד השדרה. אחד התסמינים המרכזיים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים הוא רעשים בברכיים. שלא כמו ברעשים הנגרמים מחיכוך רקמות או מהתפרקות כיסי אוויר לרעשים בברכיים על רקע של דלקת פרקים ניוונית נילווה לרוב גם כאב.

דלקת מפרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר בקרב בני האדם. רובם המכריע של בני האדם צפויים לסבול ממנה. הסיכויים להיפגע מדלקת פרקים ניוונית עולה עם הגיל כאשר בגיל המבוגר ישנם מעט מאוד אנשים שאינם סובלים מהמחלה הזאת. במחלה זאת ישנה פגיעה במפרקי הגוף הכוללת בין היתר שחיקת הסחוס התוך מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. אנשים שהמפרק שלהם נחבל (תאונה, נפילה) או נחשף לעומסי יתר (ברכיים אצל שחקני כדורגל) או נותח עלולים לסבול מדלקת פרקים ניוונית גם בגיל צעיר. 

מלבד רעשים צפוי האדם שסובל מדלקת פרקים ניוונית בברכיים לסבול מסימנים ותסמינים נוספים כולל כאבים במהלך תנועה או מאמץ כמו עלייה וירידה במדרגות, נפיחות בצקתית, נוקשות ועוד. במצבים מתקדמים הכאבים בברכיים עלולים להיות נוכחים גם בלי תנועה או מאמץ ואפילו להעיר אתכם משנתכם. דלקת פרקים ניוונית בברכיים מתחילה לרוב בחלק הפנימי של המפרק.

קרע מיניסקוס

ברכיים רועשותגורם נוסף אפשרי לרעשים בברכיים הוא קרע במיניסקוס. בתוך הברך ממוקמות שתי כריות סחוסיות אחת מכול צד שתפקידן לבלום את הזעזועים והעומסים המוטלים הברכיים. קרע של אחד המיניסקוסים, תופעה שכיחה בקרב ספורטאים, עלול להיות הגורם לרעשים שאתם שומעים בברכיים.

תסמונת מפרק פיקה - ירך

תסמונת נוספת שעלולה לגרום בין היתר לרעשים בברכיים היא תסמונת מפרק פיקה - ירך (Patellofemoral Syndrome). תסמונת כאב זאת הנושאת מספר שמות כולל "ברך רצים" (Runners Knee) "תסמונת כאב ברך קדמי" או "כאב פטלופמורלי", היא בעיה שכיחה הגורמת לכאב בחזית הברך, מתחת לפיקת הברך. הכאב נגרם עקב שחיקתו של הסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך.

דלקת פרקים מערכתית

רעשים בברכיים יכולים להתפתח בעקבות שינויים מבניים שמתפתחים בברכיים בגלל אחת מדלקות הפרקים המערכתיות. דלקות פרקים מערכתיות כוללות דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) או אחת מדלקות הפרקים ללא גורם שיגרוני (Seronegative arthropathy). בין יתר הדלקות ללא גורם שגרוני נמנה דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis), תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת פרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis), דלקת פרקים זיהומית (Infectious arthritis) ושיגדון (Gout).

אבחון רעשים וכאבים בברך

כאבים ושאר סימנים ותסמינים בברכיים יכולים להתפתח בגלל מגוון רחב של פתולוגיות. ריבוי האפשרויות מחייב לבצע אבחון מדוקדק שכולל תהליך של אבחנה מבדלת. אבחון נכון מאפשר טיפול מתאים ויעיל לברכיים והימנעות מסיבוכים ובעיות כרוניות בעתיד. האבחון יכלול לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידה הצורך היעזרות בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי דימות ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

אבחון המצב הקליני של הברכיים יחל מלקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית. נלמד על קיומן האפשרי של נטיות גנטיות למחלות כמו שיגדון, דלקות פרקים סוכרת ועוד שעלולות בין היתר לפגוע בברכיים. נלמד על עיסוקיו ותחביביו של החולה והאם יכול להיות קשר בינם לבין התלונה על כאבי הברך. נברר היכן הכאב ממוקם, מתי החל, מה גרם להופעתו, נקבל תיאור של הכאב, ונלמד על המנחים ו/או הפעולות שמחמירות את הכאב ועל אלו שמפחיתות את הכאב. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

בדיקה פיזית של הברכיים

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לזהות את מיקום הנזק ולאמוד את חומרתו. נעשה זאת בין היתר על ידי הנעת הברך וביצוע בדיקות מיוחדות שתשחזרנה את הכאב. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בברך מבצעת מגוון מטלות כולל עמידה (הברך מגיעה למצב נעילה?), הליכה (צליעה?), ריצה ובמידת האפשר גם קפיצה. נבדוק את טווחי התנועה הפסיביים ואקטיביים של הברך והמפרקים האחרים המצויים בשרשרת הקינמטית. נערוך בדיקות אורתופדיות כדי לאמוד את תקינות הרצועות והמיניסקוסים וגם בדיקות נוירולוגיות.

בדיקות מתקדמות

בשלב הזה אנו אמורים לדעת ברמת ביטחון גבוהה ממה סובל החולה שלנו. אם בכול זאת יש ספק באבחון נעזר בבדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, CT ו/או MRI ובבדיקות מעבדה על מנת לאתר בין היתר סימנים לקיום דלקות פרקים. הפנייה לבדיקות מתקדמות תתבצע גם באותם מקרים שבהם החולה לא מגיב לטיפול באופן המצופה.

דגלים צהובים ואדומים

במהלך הפגישה כולה נחפש רמזים שמעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הברכיים אינו מכאני אלא מערכתי. רמזים אלו הם למעשה סימנים ותסמינים כגון אובדן משקל בלתי מוסבר, כאבים קשים במיוחד ללא רגיעה גם במנוחה, חום, צמרמורות ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים אלו ואחרים מהווים דגל אדום וסיבה להפניית החולה לחד מיון להמשך בירור רפואי.
נחפש גם רמזים לסימנים ותסמינים נפשיים אשר מהווים דגל צהוב. דגלים צהובים מייצגים סימנים ותסמינים נפשיים כגון דיכאון ומצב נפשי ירוד שיכולים לנבוע ממצוקות שונות כולל חברתיות, אישיות וכלכליות. קיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול להאט ואף לבלום את קצב ההחלמה.

טיפול עצמי בברכיים רועשות

הגישה שלי נוגדת את התפיסה שאומרת שאין צורך לטפל במפרק המפיק רעשים אלה אם כן ישנם גם כאבים. מבחינתי ברוב המקרים, רעשים בברכיים מהווים סימן לנזקים מבניים קיימים או לחילופין לאותות אזהרה שנזקים מבניים כאלו מתחילים להתהוות ויש על כן לנסות ולהעלימם או לכול הפחות לצמצמם. במצבים של ברכיים רועשות ללא כאבים הטיפול יכול להיות עצמי. הטיפול העצמי צריך לכלול בראש וראשונה התנהלות זהירה בכול הנוגע לעומסים ותנועות הגורמים לרעשים בברכיים. כמו כן צריך לכלול תרגילי חיזוק ו/או גמישות של השרירים הפועלים על הברכיים כולל השריר הארבע ראשי מלפנים ושרירי המיתר מאחור. שיפור האיזון של השרירים עשוי לשפר את הביומכניקה של הברכיים ובכך להפחית את הרעשים.

טיפול עצמי בכאבי ברכיים

יתכן ותוכלו לטפל באופן עצמי בברכיים שלכם גם אם מלבד רעשים הבוקעים מהברכיים אתם סובלים מכאבים קלים. הקפידו על התנהלות שמונחה על ידי הימנעות מרעשים ו/או מכאב. ניתן כמובן להמשיך בכול פעילות שאינה גורמת לרעשים ו/או כאבים. יש לשלב תרגילי חיזוק ו/או הגמשה של השרירים הפועלים על הברכיים כפוך לכך שבמהלך התרגילים הללו אין כאב ואין רעשים. במידה והכאבים עם או בלי הרעשים בברכיים חולפים או פוחתים המשיכו להקפיד על התנהלות נכונה לעוד פרק של מספר שבועות. חזרו לפעילות השגרתית שלכם באופן הדרגתי תוך הקפדה להימנע מעומסים חריגים על הברכיים.

טיפול כירופרקטי

כדאי לפנות לקבלת עזרה מקצועיים כאשר כאבי הברכיים חריפים במיוחד, כאבי הברכיים אינם מגיבים לטיפול עצמי או כאשר כאבי בברכיים החלו בעקבות חבלה. רצוי שאיש מקצוע בתחום יבחן את הברכיים שלכם גם כאשר כאבי הברכיים אינם פוחתים במנוחה וכאשר יש סימנים ותסמינים המעידים על מעורבות עצבית כגון נימול והירדמות של הרגל. כמובן שגם נוכחות של סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, טיפול מתמשך בסטרואידים או בתרופות אחרות שיש ביכולתן לדכא את המערכת החיסונית מחייבים פנייה למקצוען.

מקצוע הכירופרקטיקה נותן מענה שמרני לרוב גורמי הכאב בברכיים כמובן ללא צורך בתרופות ו/או ניתוחים. הכירופרקט הוכשר לאבחן ולטפל בכאבי ברכיים מכניים שנוצרים לרוב בגלל חבלות, פציעות ספורט, עומסי יתר הגורמים להצטברות נזקים ברקמות או בגלל שיבושים מבניים ותפקודיים. רצוי במידת האפשר להימנע מטיפול תרופתי ו/או כירורגי לצורך הטיפול בברכיים אלא אם אין מענה שמרני.

את הטיפול בכאבים בברכיים נבצע בעזרת מכשירים רפואיים ייעודיים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובעזרת טכניקות טיפול ידניות. באמצעות טכניקות הטיפול הידניות נחזיר או נחזיר את טווחי התנועה של הברכיים ושל המפרקים האחרים בשרשרת הקינמטית ונחזיר את היכולות של השרירים הפועלים לאורך הגפה התחתונה כולל כוח וגמישות. נשלב ייעוץ ארגונומי על מנת להפחית את הסיכון להישנות הכאבים בברכיים. עם שוך הכאב נתחיל בשלב השיקומי. במהלך השיקום נשפר טווחי התנועה את מאזן כוח/ גמישות של מפרקי ושרירי הגפה התחתונה ועמוד השדרה, נשפר את יכולת החישה העצמית ואת שיווי המשקל.

מניעה

כאמור רעשים בברכיים עלולים להעיד על נזקים שכבר התפתחו בברכיים או נזקים בהתהוות. יש על כן למנוע את התפתחות הרעשים בברכיים. כדי למנוע רעשים או נזקים בברכיים יש להתנהל באופן אחראי עם העומסים שאנו מטילים על הברכיים. חשוב לזכור שעומסי יתר גורמים נזקים אך גם חוסר בעומסים מובילים לניוון ולנזקים. גם במקרה הזה יש ללכת בדרך המלך. ראשית אין להתעלם מכאב! פעילות, תנועה או מנח שגורמים כאב יש להפסיק לאלתר. מאידך אסור שהפחד מכאב ירתיע אתכם מלעסוק בפעילות גופנית שמותאמת ליכולות שלכם.

הקפידו על סרגל מאמצים ועל יתר כללי הפעילות הגופנית. בעבודה, בבית ובמגרשי הספורט נסו להימנע מעומסים חוזרניים והעדיפו לבצע ותנועות מגוונות. חוסר פעילות גופנית הוא גורם סיכון להשמנה והתפתחות מגוון מחלות שעלולות לגרום בין היתר לנזקים במפרקים. הימנעו מעישון, שמרו על משקל גוף ועל תזונה מאוזנת. הקפידו על נעילת נעליים מתאימות ויציבות.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ספורט, גורם מרכזי בהתפתחות רעשים בברכיים וכן אודות האופן שבו אנו מאבחנים פציעות ספורט וכמובן מטפלים בפציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)