Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ברך קופצים אבחון וטיפול ללא דיחוי יאפשרו תוצאות מהירות יותר. פציעת ספורט זאת השכיחה בקרב ספורטאים המרבים לנתר ממוקמת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה ונוטה לעתים להפוך לפציעה כרונית.

למה פציעות כמו ברך קופצים, דלקת בגיד אכילס, דורבן בכף הרגל או סתם כאבים בברך ועוד מגיעות לטיפולינו כאשר הן במצב כרוני? הסיבה העיקרית לכך היא הנטייה של החולה ובעיקר של הספורטאי לדחות את הגעתו למרפאה שוב ושוב בתקווה שהבעיה תיפתר מעצמה. כאשר הוא כבר מחליט להגיע הבעיה היא אכן כרונית וקשה לריפוי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ברך קופצים אבחון וטיפול - רקע

ברך קופצים (Jumper's Knee) היא פציעה של גיד הפיקה הגורמת לדלקת בגיד הפיקה (Patellar tendon) בנקודת החיבור התחתונה של הגיד אל פיקת הברך. פציעה של גיד הפיקה או כול גיד אחר בגוף מתפתחת לרוב בגלל עומסים חוזרניים או בגלל נזקי חבלה. מדובר בתופעה שכיחה בקרב אתלטים שעיסוקם כרוך בקפיצות. לרוב זוהי פציעה כרונית, וקשה לטיפול. על פי נתונים מארצות הברית מדובר בפציעה גיד מהשכיחות ביותר שיש. 20% מהספורטאים שעיסוקם כרוך בניתורים צפויים לסבול מהתופעה.

אין הבדלים משמעותיים בשכיחות של הבעיה בין נשים לגברים כאשר הבעיה תוקפת את שתי הברכיים. השכיחות בקרב גברים גבוה יותר כאשר הבעיה פוגעת בברך אחת בלבד.בשנים האחרונות החלו לכלול בהגדרה של ברך קופצים גם דלקת המתפתחת בנקודת החיבור של הגיד הפיקה אל הקוטב העליון של הפיקה וגם דלקת המתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל זיז השוק הקדמי (Anterior tuberosity of the tibia).

גורמים

הסיבות לנזק כזה יהיו לרוב שימוש יתר (Overuse) ועומסי יתר על גיד הפיקה. עומסי יתר יכולים לנבוע ממאמץ חד פעמי גדול מידי או ממאמצים חוזרים ונשנים על ידי כפיפה ויישור של הברך. העומס העיקרי על החיבור התחתון של גיד הפיקה אל הפיקה מתרחש בעת הנחיתה מניתור ומכאן שמה של פתולוגיה זו "ברך קופצים". מכאן שרוב הסובלים מתופעה זו הינם שחקני כדור ואתלטים שעיסוקם מאופיין בקפיצות וניתורים. יחד עם זאת ישנם גם גורמים נוספים להתפתחות עומסי יתר ונזקים במיקום זה של נקודת החיבור של גיד הפיקה עם הפיקה. דוגמא לכך הם העוסקים בהרמת משקולות כבדים שיוצרים עומסים קיצוניים על גיד הארבע ראשי במהלך כפיפת הברכיים או אצנים הנוהגים לרוץ בעליות. כמובן שנזק מעין זה לגיד יכול להתפתח גם עקב חבלה טראומטית מקומית.

סימנים ותסמינים  

הסימנים והתסמינים העיקריים יכללו כאבים המופיעים בקדמת הברך מיד מתחת לפיקת הברך. המשך העומסים על הברכיים יוביל להחמרת התסמינים. תחילה יופיע הכאב רק לאחר מאמץ הכולל קפיצות, ריצות או כול מאמץ אחר הכרוך בכפיפת ברכיים. בשלבים מתקדמים יותר יופיעו הכאבים גם במהלך הפעילות ולכן גם יקשו על ביצוע תנועות הכרוכות בכפיפה ויישור הברך. בשלבים מתקדמים יותר הכאב עלול להטריד את שנתכם ולהופיע אפילו במצב של ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות. 

אבחון

ברך קופצים, גורמים ותסמיניםלאבחון נכון וטיפול זריז בכאבי ברכיים יש משמעות במניעת הפיכת הפציעה לכרונית. גם במקרה הזה האבחון מתחיל מהקשבה להיסטוריה הרפואית שבה נלמד אודות הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. נזהה את המיקום המדויק של הכאב גם על ידי נפיחות מקומית אפשרית. נלמד מתי וכיצד החלו הכאבים , נלמד פרטים אודות אופי הכאב ומה הם הגורמים שמקלים או מחמירים אותו. לאחר שלב התחקור תתחיל הבדיקה הגופנית. 

מטרת הבדיקה הפיזית היא זיהוי הרקמה שנפגעה ואומדן חומרת הנזק. את אלו נשיג באמצעות התבוננות ובכלל זה התבוננות על הרגל, על אופן ההליכה ריצה קפיצה... אנו נעשה שימוש בפעילות מגרה (Aggravating activities) כגון כיווץ של שריר הארבע ראשי מול התנגדות, קפיצות וכריעות ברכיים כדי לעורר את הכאב. נמשש ונאתר את הכאב בצלע התחתונה של פיקת הברך.

נערוך גם בדיקות טווח תנועה, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. ברוב המקרים ההיסטוריה הרפואית ומערך בדיקות זה יאפשרו לנו לאבחן ברך קופצים ברמת דיוק גבוהה. במקרים חריגים בהם יש ספק וכדי לשלול תופעות אחרות נוכל להשתמש גם בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. הפנייה להמשך בירור תתבצע כאשר דגל אדום מתגלה, כלומר כל תסמין המצביע על האפשרות שמקור הבעיה אינו מכני.

 אבחנה מבדלת

יש מספר פתולוגיות שיוצרות תסמינים דומים לברך קופצים שעלולות למנוע אבחון וטיפול מדויקים. בקרב בני נוער יש שתי תופעות שצריך לקחת בחשבון האחת היא אוסגוד שלטרס (Osgood-Schlatter' s) אשר גורמת לכאבים בנקודת החיבור של גיד הארבע ראשי אל הזיז בעצם הטיביה ותופעה שנייה היא תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome ) אשר גורמת לכאבים בדיוק באותו מקום שבו מופיע הכאב בברך קופצים - החלק התחתון של פיקת הברך.

תסמונות כאב נוספות אשר התסמינים שלהם עלולים לבלבל אותנו עם ברך קופצים כוללות כאבים הנובעים מהמפרק בין הפיקה עם עצם הירך (Patello-femoral joint) בתופעה הקרויה "ברכי רצים" וכאבים שנובעים משכבת השומן המצויה מתחת לפיקת הברך (Infrapatellar fat pad).

טיפול עצמי

הטיפול העצמי בברך קופצים צריך להיות מוגבל לשלבים הראשונים של הפציעה. טיפול עצמי בשלבים מתקדמים של הפציעה עלול להפוך את הפציעה לכרונית ולהקשות מאוד על הריפוי שלה. הטיפול העצמי חייב לכלול מנוחה והימנעות מביצוע פעולות הכרוכות הכאב. יחד עם זאת אין מדובר במנוחה ממושכת במיטה, שכן זו עלולה לגרום לניוון ונזקים חמורים יותר, אלא רק מנוחה מפעולות שגורמות להופעת הכאב. מומלץ על כן לבחור פעילות גופנית אלטרנטיבית שעונה על הכלל של הימנעות מכאב. במידת הצורך וכדי למנוע כאב ניתן לשקול תמיכה, חבישה ואפילו קביים.

טיפול כירופרקטי

כאבים חריפים או כרוניים הנובעים מברך קופצים רצוי לשכך בעזרת גורם מקצועי. הכשרתו של הכירופרקט מאפשרת לו להוות גורם מקצועי מהמעלה הראשונה בכול הנוגע לטיפול וניהול בעיות במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה ברך קופצים. כירופרקט הוכשר לאבחן ולטפל ללא תרופות, בכאבים שנגרמים מעומסי יתר על רקע של ליקויים מכניים או שגיאות אימון. בחינה של הביומכניקה והשפעתה האפשרית על התפתחות הבעיה היא קריטית לריפויה ולמניעת הישנותה. תפקוד לקוי של כף הרגל ו/או הברכיים ו/או מפרקי הירך ואגן ו/או עמוד השדרה יכולים לעמוד בבסיס הבעיה.

הטיפול במרפאתנו בשלבים הראשונים כולל מכשור חשמלי מתקדם כגון לייזר ואולטרה סאונד וטכניקות ידניות ובשלבים המתקדמים שיקום הברך על ידי החזרת האיזון השרירי לשרירים הארבע ראשיים (Quadriceps) ולשרירי המיתר (Hamstrings), שיפור תחושת מיקום, שינויים באופן האימון ובמידת הצורך התייחסות לציוד נדרש כגון נעליים ומדרסים. יש לציין שקיימת גם אפשרות של טיפול בתרופות אנטי דלקתיות, זריקות סטרואידים וכירורגיה. לדעתו של כותב שורות אלו אופציות אלו צריכות להישמר רק כמוצא אחרון.

המשיכו לקרוא אודות אבחון כאבי ברכיים על פי מיקום הכאב וכן על אבחון כאבי ברכיים על פי מאפייני הכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)