Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נפיחות בברך? אבחון לפי הסימנים והתסמינים בברך היא שיטה יעילה לאבחון הבעיה בברך. אבחון נכון עשוי להיות בעל חשיבות מכרעת בכול הנוגע לדרכי הריפוי שנבחר, להמלצות על התנהלות נכונה של החולה, למניעת נזקים ותסמינים כרוניים וחיסכון אפשרי בהליכים רפואיים מורכבים כואבים ויקרים.

 למעשה אין לנו יכולת משמעותית לטפל באופן אפקטיבי בברך בלי לדעת מה בעצם קורה שם. הטיפול בסימנים ותסמינים כמו לשמלש כאבים או נפיחות שהתפתחו בברך ולא טיפול בגורם לסימנים ולתסמינים הללו לא יפתור את הבעיה. הכאבים ו/או הנפיחות יוסיפו להתפתח שוב ושוב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נפיחות בברך - רקע

נפיחות בברך, כאבי ברכיים וסימנים ותסמינים נוספים מהווים תלנה שכיחה שמקורה עלו להיות נזק בכול רקמה המרכיבה או מפעילה את המפרק הזו. הסימנים והתסמינים הללו יכולים להתפתח בכול גיל. הפרעות בריאותיות מסוימות שכיחות יותר בגיל המבוגר ואילו אחרות בגי הצעיר. ישנם גורמים אפשריים רבים להתפתחות נפיחות ושאר סימנים ותסמינים בברך אך העיקרי שבהם הוא עומס יתר הנובע מביצוע מטלות חוזרניות. סימנים ותסמינים בגין פגיעה בברך כוללים כמובן כאבים בברך, נפיחות, מגבלות תנועה, רעשי חריקה ועוד. הסימנים והתסמינים השונים הללו מהווים כלי רב עוצמה לצורך אבחון הבעיה המדויקת בברך.

התהליך האבחוני של כאבים בברך

על מנת לאבחן את הכאבים בברכיים שלכם אנו נעזרים בשלושה מרכיבים:

היסטוריה רפואית

השלב הראשון הוא לקיחת היסטוריה רפואית שבה נלמד מה הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו? האם קיימת נטייה תורשתית למחלות מפרקים? מה הם הסימנים והתסמינים שמהם אתם סובלים (נפיחות, כאב, מגבלות תנועה, נעילה של הברך ועוד)? מה הרקע להופעתם? מתי החלו? כיצד החלו (מנגנון הפציעה)?, מהו המיקום המדויק של הבעיה (צד פנימי, צד חיצוני, מאחור, לפנים)? מה מחמיר ומה מפחית את עוצמת הסימנים והתסמינים הללו? ועוד

בדיקה גופנית

השלב השני כולל בדיקה גופנית ובכלל זה בדיקה מקיפה של הברך. בשלב הזה נתבונן בברכיים, נמשש אותם בחיפוש אחר סימנים לבעיה, נבדוק את טווחי התנועה האקטיביים והפסיביים של הברכיים, נבצע מגוון בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

השימוש באמצעי הדמיה ו/או מעבדה אינו חייב להיות חלק מהתהליך האבחוני. נעשה שימוש באמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה רק במקרים מוגדרים ובכללם כאשר המתלונן חווה טראומה, גילו של המתלונן, ספקות לגבי האבחון, חשד לקיום בעיות שאינן מכניות, החולה אינו מגיב לטיפולים ועוד.

אבחון 

לאחר שאספנו את כלל הנתונים מהשלבים השונים ושללנו את הבעיות הבלתי סבירות נאבחן את הבעיה ונחליט על הטיפול המתאים ביותר. יחד עם זאת לעיתים קרובות כבר על פי הסימנים והתסמינים נוכל להגיע לאבחון מושכל. כך למשל אופי הכאבים בברכיים, מיקום הכאב, מיקום וחומרת הנפיחות, אופן התפתחות הסימנים והתסמינים, הגורמים שמחמירים את הכאבים או את הנפיחות, הגורמים שמשפרים את הכאבים, הנפיחות ושאר הסימנים התסמינים הנלווים אליהם כגון רעשים בברכיים, חוסר יציבות של הברך ועוד.

אבחון על פי סימנים ותסמינים

לכאבים יש מאפייני רבים ומגוונים. מאפיינים אלו מאפשרים לנו לאסוף רמזים לגבי אבחון אפשרי של הבעיה. אנו נשאל שאלות כמו מה מיקום הכאב: האם הכאב חזיתי, אחורי או ממוקם באחד הצדדים?, מתי החל הכאב: האם מדובר בכאב חדש או שמא מדובר בכאב כרוני? מה עוצמת הכאב: האם התלונה היא על כאב קל או כאב חריף מאוד?, מה גרם לכאב: האם תאונה קדמה לכאב או שהכאב החל ללא סיבה ניראת לעין?, כמה מהר התפתח הכאב: הכאב החל באופן חד ופתאומי או התפתח באופן הדרגתי? אלו פעילויות מחמירות את הכאב: האם לחץ ישיר על הברך מכאיב? האם ריצה מכאיבה? עלייה או ירידה במדרגות מחמירה את הכאב?. על סמך התשובות לשאלות אלו נקבל כיווני חשיבה ראשוניים. 

אבחון על פי נפיחות בברכיים 

מיקום הנפיחות ועוצמת הנפיחות שמתפתחת בברך עשויים לספק לנו רמזים ראשוניים לגבי מה קורה בברך.

נפיחות מהירה בברך

נפיחות שמתפתחת באופן מהיר עלולה להעיד על נזק טראומטי בברך. להלן גורמים אפשריים להתפתחות נפיחות מהירה בברך:

 • - מתיחה או קרע של רצועה הקו לטראלית הפנימית או החיצונית בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות. 

 • - קרע חלקי או מלא של המיניסקוס הפנימי או החיצוני עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.

 • - אפשרויות נוספות כוללות גאוט (Gout), דלקת זיהומית, דלקת פרקים חריפה כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), נמק העצם (AVN) ועוד.

נפיחות איטית בברך

נפיחות בברךנפיחות המתפתחת באופן הדרגתי עשויה להעיד על התפתחות נזק או דלקת כרוניים בברך. להלן גורמים אפשריים להתנפחות איטית של הברכיים: 

 • - דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). כאשר הנפיחות בברכיים מתפתחת מעל גיל 50 יש לחשוד שמדובר בהתפתחות של דלקת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק הפטלופמורל.

 • - אמתחת דלוקה (בורסיטיס) עלולה להיות האחראית להתפתחות נפיחות איטית בברך. שתי האמתחות שיכולות לגרום לנפיחות הן אמתחת "ברך עוזרת הבית" (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis). 

 • - ציסטה על שם בייקר (Baker's Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לנפיחות וכאב מקומיים. הצ'יסטה ע"ש בייקר יכולה להתפתח בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי. 

אבחון על פי יכולת התנועה של הברך 

יכולת התנועה של הברך יכולה לתת לנו את הרמזים הדרושים לצורך הגעה לאבחון משוער.

קושי ליישר את הברך או לכופף אותה לישבן

ברך מוגבלת תנועתית אך לא נעולה מעידה על נוכחות בצקתית בברך. למעשה כול פתולוגיה בברך יכולה לגרום לכך.

 • - נציין כמובן את האפשרות הטראומטית של קרע מיניסקוס או רצועות, מגוון דלקות פרקים כולל התקף חריף של דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), נמק העצם (AVN), דלקת זיהומית בברך, גאוט ועוד.

נעילה של הברך

קרע במיניסקוסנעילה של הברך שלשם שחרורה החולה חייב לבצע תמרון מסוים תצביע בסבירות גבוהה על אחד משתי הפתולוגיות הבאות:

 • - קרע במיניסקוס שנלכד בברך ומונע ממנה לנוע בחופשיות.

 • - לעיתים נעילת הברך יכולה גם להיגרם בגלל פגיעה בזרימת דם שבעקבותיה חלק גרמי או סחוסי משתחררים ממקומם ונלכדים במפרק כמו במקרה של אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis Dissecans).

אבחון על פי רעשים הבוקעים מהברך

ברך בריאה אינה אמורה להרעיש. רעשים (קריפיטוס) הבוקעים מהברך יכולים לתת לנו רמזים לגבי מה קורה בברך.

רעש חד הבוקע מברך תוך כדי תנועה

ברך בריאה אינה אמורה להרעיש. רעש חד שמתלווה לכאב חד יצביע לרוב על קרע של רקמה. סוג זה של נזק יופיע לרוב במהלך פעילות ספורט או בעקבות טראומה כגון נפילה. להלן הרקמות העיקריות שעלולות להיפגע:

 • - רעש חד יכול לבקוע מהברך בעקבות מתיחה או קרע של אחת או יותר מהרצועות בברך בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות. 

 • - קרע חלקי או מלא של אחד משני המיניסקוסים בברך עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.

רעש כרוני המופיע בתנועות ברך שגרתיות

רעש כרוני שמופיע בכול זמן או ברוב הזמן שהברך מופעלת מצביע על נזקים לסחוסים וליכולת תנועה של חלקי העצם השונים בברך. הגורם העיקרי לתופעה היא דלקת פרקים ניוונית:

 • - רעשים בברכיים נגרמים ברוב המקרים בגלל דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). דלקת פרקים ניוונית היא למעשה מחלה ניוונית הפוגעת ברקמות התוך מפרקיות ובכך גורמת לשינוי מבני במשטחי המפרק. התוצאה הסופית היא רעשים הנילווים לתנועת המפרק.  

אבחון על פי חוסר יציבות של הברך

הגורמים האפשריים לתחושה של חוסר יציבות של הברך כוללים:

 • - אחת או יותר מהרצועות בברך שאמורות לעגן ולייצב את המפרק אינן מתפקדות וזאת בגלל מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא.

 • - גם נזק למיניסקוס עלול להוביל לתחושה של חוסר יציבות אבל במידה פחותה.

אבחון על פי נוקשות בוקר של הברך

נוקשות של הברך עם הצעדים הראשונים בבוקר הם סימן ברור לדלקת. הגורמים האפשריים לתופעה הם רבים ובכלל זה ניתן למנות:

 • - דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) במפרק שבין עצם הטיביה לעצם הירך או במפרק פיקה ירך (Patella Femoral Syndrome).

 • - כול דלקת פרקים אחרת כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

אבחון על פי בליטה גרמית מתחת לפיקת הברך

 • בליטה גרמית המתפתחת בעיקר בקרב נערים, מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הארבע ראשי אל הזיז בעצם השוק, משקפת בסבירות גבוהה תופעה הקרויה (Osgood Schlatters).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)