Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים מאחורי הברך? אבחון על פי מיקום הכאב בברך היא דרך טובה לזהות הרקמה הפצועה. חשוב לדעת שאבחון מדויק ומהיר הוא הבסיס לטיפול יעיל. אבחון לקוי משמעותו לעתים קרובות הוא טיפול לקוי או טיפול לא יעיל והתפתחות נזקים ותסמינים כרוניים ואולי אף צורך בניתוח. 

ההגעה לאבחון מדויק של הגורם לכאבי ברכיים הינו תהליך ארוך ומורכב. יחד עם זאת לצורך אבחון ראשוני או לביצוע השערה מושכלת לגבי מהו הגורם האפשרי לכאבי הברכיים ניתן לבצע גם על סמך מידע חלקי שאנו מלקטים כגון המיקום של הכאב בברך. לאבחון מדויק ומהיר של כאבי ברכיים יש על כן חשיבות עליונה בכול הנוגע לריפוי הברך והימנעות ממצבים כרוניים. כאן במאמר הנוכחי נפרט אודות נזקים שכיחים בברך ועל אבחון אפשרי של נזקים אלו על פי מיקום הכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים מאחורי הברך - רקע

כאבי ברכיים פוגעים באיכות החיים של אנשים בכול הגילים. המאפיינים של הכאב שונים מאדם לאדם ומסוג נזק אחד לסוג נזק אחר. הברכיים שלנו הם מפרקים נושאי משקל הנתונים ללחצים רבים. הרקמות הרבות הפועלות בברכיים מאפשרות את התפקוד המדהים של המפרקים הללו תחת עומסים קיצוניים. בין יתר הרקמות נמנה סחוסים, רצועות, מיניסקוסים, שרירים ועוד. פגיעה בכול אחת מהרקמות הללו תגרום לכאבים בברך.

הכאב בברך עלול להיות חד או קהה, פועם או שורף ועוד. הכאבים בברכיים יכולים להתפתח באופן חד בעקבות למשל נפילה או היתקלות עם שחקן אחר על מגרש המשחקים או באופן הדרגתי בגלל שינויים ניווניים בברך או בגלל ביצוע רב מידי של כפיפות ברכיים. ישנו מגוון רחב של גורמים שעלולים להיות הסיבה לכאבים בברך שלכם כולל עומס יתר על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים, נזקי חבלה, מחלות כגון דלקת פרקים, דלקות זיהומיות ועוד.

כאמור ישנה חשיבות גדולה באבחון מדויק של הרקמה שניזוקה וגרמה לכאבים בברך. ללא אבחון כזה הטיפול צפוי להיות לוקה. מקור עזרה חשוב להבנה של מה בדיוק ניזוק בברך הוא המיקום של הכאב.

כאבים בברך אבחון 

כול איש מקצוע רפואי ראשוני שנדרש לאבחן כאבי ברכיים או כאב אחר כל שהוא יעשה זאת תוך הישענות על נתונים שאותם אסף בשלושה שלבים:

היסטוריה הרפואית

בשלב הזה נאסוף נתונים מהחולה ובכלל זה הרקע הרפואי שלו ושל משפחתו וכמובן על נתונים על כאבי הברכיים. החולה יספק נתנים אודות התסמינים העיקריים מהם הוא סובל, מתי החלו התסמינים הללו, מה גרם לתסמינים הללו להופיע, האם הייתה טראומה, מה המיקום המדויקת של התסמינים, מה מחמיר ומה מקל על עוצמת התסמינים ועוד.

בדיקה הגופנית

במסגרת הבדיקה הגופנית נבצע בדיקה גופנית כללית ובדיקה יסודית של הברך. הבדיקה תכלול צפייה באופן ביצוע התנועות והמאמצים על ידי הברך. בכלל זה עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה, כפיפה ועוד. נמשש את חלקי הברך השונים, נבדוק את טווחי התנועה האקטיביים והפסיביים של הברך ונבצע בדיקות אורתופדיות בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות מעבדה ודימות

במידה ושני השלבים הראשונים של התהליך האבחוני לא הניבו את המידע הנדרש לביצוע אבחון בסבירות גבוהה נשלח את החולה לביצוע בדיקות מעבדה ו/או דימות.

אבחון הכאבים בברך על פי מיקום הכאב

עם כלל המידע שאגר מונח לפניו יכול המטפל לאבחן את הגורם לכאבי ברכיים ולהחליט מהי הדרך הנכונה ביותר לטפל בבעיה. אך לא תמיד חייב החולה לעבור את כול השלבים הללו במלואם על מנת להעריך מה קורה בברך שלו. הניסיון הקליני יכול לעיתים להוביל לאבחון משוער, שיש כמובן לאשש אותו, גם על סמך מידע חלקי כמו למשל המיקום של הכאב, סוג הכאב, אופן התפתחות הכאב, הנפיחות בברך, רעשים בברך ועוד.

מיקום הכאב עשוי להעניק לנו רמזים חשובים ולעזור לנו לקבוע אבחנה ראשונית. כמובן שאת האבחנה הזאת יש צורך לבחון באופן מעמיק ובסופו של תהליך לאשר או לשלול אותה ולקבוע אחרת במקומה.

כאב בחלק הקדמי של הברך

כאב בברך, אבחון על פי מיקום הכאבחזית הברך היא מקום שכיח מאוד להתפתחות כאב. חלק ניכר מהפתולוגיות של הברך יבואו לידי ביטוי באמצעות כאב בקדמת הברך. להלן מגוון גורמים אפשריים למיחושים במיקום זה על פי סדר שכיחותם:

 • - תסמונת מפרק פיקה ירך ( Patellofemoral Syndrome) קרויה גם "ברך רצים" (Runners Knee) היא בעיה שכיחה הגורמת לכאב בחזית הברך. הכאב נובע לרוב מנזק לסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך אך עלול להיגרם מסיבות נוספות. תופעה זו נקראת גם "כאב ברך קדמי" או "כאב פטלופמורלי".

 • - כונדרומלסיה פטלה (Chondromalasia Patella) היא מחלה נוספת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום לכאב בקדמת הברך.

 • - חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לדלקת ולתסמינים דומים לאלו של ברך רצים כולל כאבים בקדמת הברך.

 • - דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). בכול מצב של כאב בברך ובכלל זה כאב בחזית הברך יש להביא בחשבון שהגורם הינו דלקת פרקים ניוונית בברך ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק שבין הפיקה לעצם הירך - המפרק הפטלו פמוראלי.

 • - דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis), ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון בפיקה יכול לגרום לכאב בחזית הברך. זוהי בעיה שספורטאים רבים שעיסוקם כולל קפיצות סובלים ממנה ועל כן קרויה גם "ברך קופצים" (Jumpers Knee).

 • - כאב רטינקולארי (Retinacular Pain), הרבה פעמים הגורם לכאב, במיוחד אם הוא ממוקם בתחתית הפיקה מעט החוצה או מעט פנימה ממרכז הברך, הוא נזק לרצועה סיבית הקרויה רטינקולום (Retinaculum). מדובר למעשה בשתי רצועות שונות, רטינקולום פנימי (Medial patellar retinaculum) ורטינקולום חיצוני (Lateral patellar retinaculum) שעוזרות לתמוך ולייצב את פיקת הברך במקומה.

 • - אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית לכאב בקדמת הברך. שתי האמתחות שיכולות לגרום לכך הן אמתחת "ברך עוזרת הבית" (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).

 • - תסמונת דלקתית של כרית השומן (Fat Pad Syndrome) שממוקמת במפרק הברך בסמיכות לצד התחתון של הפיקה. דלקת זו יכולה להתפתח עקב פגיעה טראומטית או בגלל צביטה חוזרת ונשנית עקב עומסים. יכולה לגרום לכאבים בקדמת הברך.

 • - תסמונת דלקתית של רקמה סינוביאלית (Synovial Plica syndrome) המצויה בברך. הרקמה סינוביאלית בצדו הפנימי של הברך (Medial Plica) היא הרקמה הסינוביאלית הכי חשופה לטראומה או ללחצים חוזרים בברך ולהתפתחות התסמונת.

 • - אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis Dissecans) היא פתולוגיה שנגרמת בגלל פגיעה בזרימת דם שבעקבותיה חלק גרמי או סחוסי בתוך הברך משתחררים ממקומם. התסמינים עלולים לכלול כאב גם בחזית הברך ולעיתים גם נעילה של הברך.

 • - אוסגוד שלטר (Osgood Schlatters) כאב בחזית הברך בקרב בני נוער עשויה להצביע על - דלקת המתפתחת מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הפיקה לזיז בעצם השוק.

 • - תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome) היא תסמונת דלקתית שבדומה לברך קופצים מתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה עם החלק התחתון של הפיקה. גם פתולוגיה זו מופיעה בקרב בני נוער בתקופת הגדילה.

 • - דלקת בגיד השריר הארבע-ראשי (Quadriceps tendonitis) יגרום לכאב בנקודת החיבור של השרירי הארבע ראשי לפיקת הברך.

 • - נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום לסכיאטיקה. תסמונת נוירולוגית אשר יכולה לכלול בין היתר גם כאב אשר מקרינים לברך. הכאבים בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

כאב בחלק הפנימי של הברך

האזור הפנימי של הברך נתון לעומסים גדולים יותר מהצד החיצוני. נתון זה חושף את החלק הפנימי של המפרק לפציעות ולשחיקה. להלן גורמים שכיחים לכאבים בצד הפנימי של הברך:

 • - דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לשקול כאשר הכאבים לא התחילו בעקבות טראומה והמתלונן מעל גיל 50.

 • - מתיחה או קרע של רצועת הברך הפנימית (Medial Collateral Ligament - MCL) בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב בחלק הפנימי.

 • - דלקת באמתחת רגל האווז (Pes Anserine Bursitis) הממוקמת בחלק הפנימי אחורי של הברך. אמתח זו מונעת חיכוך של גידי השרירים - שריר החייטים, השריר העדין והשריר החצי גידי עם עצם השוק אליו הם מחוברים.

 • - קרע חלקי או מלא של המיניסקוס הפנימי (Medial Meniscal Injury) עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב בחלק הפנימי של הברך.

 • - נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאב אשר מקרינים לברך. הכאבים בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

כאב בחלק האחורי של הברך

צ'יסטה על שם בייקרמספר פתולוגיות יכולות לגרום לכאבים בחלק האחורי של מפרק הברך. להלן גורמים שכיחים לכאבים בצד האחורי של הברך:

 • - דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לשקול כאשר הכאבים לא התחילו בעקבות טראומה והמתלונן מעל גיל 50.

 • - ציסטה על שם בייקר (Baker's Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לכאב מקומי. יכול להיגרם בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי. מעיד לרוב על מצבים פתולוגיים כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים, קרע מיניסקוס ועוד.

 • -מתיחה או קרע של אחת מהרקמות המצויים בחלל האחורי של הברך (popliteal fossa) או היווצרות של גנגליונים יכולים לגרום לכאבים מקומיים. בין הרקמות שעלולות להיפגע ניתן למנות גידים : הדו ראשי (Biceps femoris), שריר בית הברך (Popliteal tendon), השריר החצי קרומי, השריר החצי גידי ושריר הפלנטריס. גם עצבים וכלי דם עלולים להיפגע בחלל הזה ולגרום בין היתר לכאבים בחלק האחורי של הברך.

 • - נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאבים אשר מקרינים לברך. הכאב בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

כאב בצד החיצוני של הברך

קרע במיניסקוסכאבים בצד החיצוני של הברך אינם שכיחים. להלן גורמים אפשריים לכאבים בצד החיצוני של הברך:

 • - דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לקחת בחשבון גם במקרה של כאבים בצד החיצוני של הברך.

 • - תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome - ITBS) יכול להיות הגורם לכאבים בצד החיצוני של הברך. תסמונת זו נגרמת עקב חיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה על הבליטה הגרמית (קונדייל) החיצונית המרוחקת של עצם הירך (lateral femoral epicondyle).

 • - מתיחה או קרע של רצועת הברך החיצונית (Lateral Collateral Ligament - LCL) בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב בחלק החיצוני של הברך.

 • - קרע חלקי או מלא של המיניסקוס החיצוני (Lateral Meniscal Injury) עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב בחלק הפנימי של הברך.

 • - פציעה של העצב הפרוניאל המשותף (Common peroneal nerve injury) לרוב באזור הראש של עצם הפיבולה עלול לגרום בין היתר גם לכאבים בצד החיצוני של הברך.

 • - נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאבים אשר מקרינים לברך. הכאב בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

המשיכו לקרוא אודות פריצת דיסק וכן אודות כאבים בירך, שני תסמונות כאב שעלולות להקרין כאב גם לאזור הברכיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)