Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בברך בקרב רקדנים הם עניין שכיח ביותר. מפרק זה שהוא המפרק הגדול ביותר בגופנו יכול לשאת עומסים הגבוהים פי כמה ממשקל גופנו. על פי כן, מחול אינטנסיבי הכרוך בקפיצות רבות והמחויבות לשלמות תנועתית המאפיינת את הרקדנים המקצועיים בעיקר, מצליחים לפגוע בו.

הברך הינו מפרק סינוביאלי מסוג ציר (Hinge joint). יכולת התנועה של מפרק הברך מוגבלת וכוללת כיפוף, יישור, מעט רוטציה ומעט החלקה. המפרק מדופן בסחוסים ובמיניסקוסים, עטוף בקופסית, מחוזק על ידי רצועות ומונע על ידי גידים ושרירים חזקים. למרות עוצמתו, רקדנים, ובעיקר רקדנים מקצועיים חוצים את סף היכולת שלו לספוג את העומסים. פגיעה בכל אחת מהרקמות במפרק תוביל להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים כאבים בברך, מגבלות תנועה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בברך בקרב רקדנים - רקע

העומסים המוטלים על הברכיים של הרקדנים הוא חריג בכול קנה מידה. רקדנים מבצעים עשרות ומאות קפיצות בשיעור אחד או במופע אחד. כול הרקמות המרכיבות את הברך חשופות לעומסים חריגים ועל כן נוטות להיפצע, גידים, סחוסים, שרירים מיניסקוסים עצמות המפרק ועוד. הרבה פעמים הרקדנים והרקדניות חושבים שפציעות זה חלק מהעניין אז זהו שלא. התנהלות מפוכחת עשויה לאפשר לכם לשרוד כרקדנים שנים ארוכות.

להלן תסמונות שכיחות של כאבים בברך הנובעים מריקוד:

תסמונת כאבי פיקה-ירך

"תסמונת כאבי ירך-פיקה" (Patellofemoral Pain Syndrome) כוללת בין היתר כאבי ברכיים בקדמת הברך הנובעים מפגיעה בסחוס המצוי במפרק שבין עצם הירך לפיקה. במחצית מהמקרים שתי הברכיים תהיינה מעורבות. הגורמים לשחיקת הסחוס במפרק הזה הם בעיקר עומס יתר שנוצר בעקבות כפיפות ויישור ברכיים חוזרניות או/ו תנועה לקויה של פיקת הברך. הבעיה שכיחה יותר בקרב רקדניות וגם בקרב רצים (ברך רצים).

סימנים ותסמינים

כאבי ברכיים ומגבלות תנועה. פעולות הכרוכות בכפיפה ויישור הברך כמו בעלייה וירידה במדרגות וכן ישיבה עם ברכיים כפופות וכריעת ברכיים יגרמו להחרפה בכאבים. יישור הברכיים צפוי להפחית את הכאבים. רעשים וחריקות עלולים להתלוות לתנועת הברך.

אבחון, טיפול שיקום

אבחון וטיפול מהיר בכאבי פיקה ירך עשויים למנוע התפתחות הבעיה לקצר את זמן הריפוי. האבחון מתחיל מלמידה של ההיסטוריה הרפואית (מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד). לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים. נתבונן, נמשש, נניע ונפיק את המידע הנדרש לאבחון. במידה וקיים ספק ניעזר באמצעי הדמיה כולל רנטגן, MRI ו/או CT.

הטיפול השמרני בכאבי פיקה ירך יכלול גם את כול השרשת הקינמטית של הגפה התחתונה. הטיפול יכלל חלק או את כול האמצעים הבאים: הימנעות מתנועות ומנחים הגורמים לכאב, שימוש באמצעים להפחתת דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך, פעילות גופנית אלטרנטיבית, שמירה על טווחי התנועה, איזון כוח וגמישות של השרירים הפועלים על הגפיים התחתונות, חיזוק שרירי ליבה, תיקון ליקויים מבניים (אורך רגליים שונה, כף רגל שטוחה) אימון פרופריוצפטיבי. את החזרה לרחבת הריקודים יש לבצע באופן הדרגתי ורק לאחר שנטרלנו את הגורם לכאבים במפרק הפיקה ירך. מקרים עקשניים יופנו לטיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי.

פריקת פיקת הברך

מיקום לקוי של פיקת הברך (Patellar Misalignment) או פריקה של פיקת הברך (Patellar Dislocation) היא פתולוגיה נוספת שאנו רואים יותר בקרב רקדנים ורקדניות. פריקה של פיקת הברך משמעותה יציאה של פיקת הברך מהחריץ (groove) שבו היא מתפקדת, המצוי על עצם הירך. פריקת הפיקה יכולה להיות זמנית כלומר הפיקה יוצאת ממקומה בחריץ וחוזרת אליו באופן ספונטני או קבועה שבה הפיקה יוצאת ממקומה ולא חוזרת אליו. פריקות חוזרות ונשנות של פיקת הברך תגרום בהכרח לנזקים משמעותיים במפרק פיקה ירך.

סימנים ותסמינים

הפריקה של פיקת הברך עלולה לגרום לכאבים חריפים במפרק פיקה ירך, מגבלות תנועה קשות, נפיחות ותחושת חוסר יציבות. בשלבים מתקדמים יופיעו סימנים של דלקת פרקים ניוונית במפרק פיקה ירך כולל רעשים וחריקות שהתלוו לתנועת הברך.

אבחון, טיפול שיקום

אבחון התופעה תתבצע במרפאה. היסטוריה רפואית ובדיקה קלינית פשוטה יצביעו על מהות הבעיה. אמצעי הדמיה כמו צילום רנטגן או MRI עשויים להועיל בשלילת נזקים נוספים לברך.

הטיפול בפריקה של הפיקה ובכול השרשת הקינמטית של הגפה התחתונה יכלול חלק או כול האמצעים הבאים: במידת הצורך מניפולציה להחזרת הפיקה למקומה, הימנעות מתנועות, מאמצים או מנחים הגורמים לכאב ו/או לתחושה של פריקת פיקה מתקרבת, מספר שבועות של הגבלת תנועת הפיקה על ידי תמיכה.

שיקום הברך יכלול שיפור טווחי תנועה החזרת האיזון של כוח וגמישות לשרירים הפועלים על פיקת הברך, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית. במקרים קשים של פריקות חוזרות ונשנות לא יהיה מנוס מתיקון כירורגי של הבעיה.  

קרע מיניסקוס

כאבים בברך בקרב רקדניםהעומסים הנוצרים על הברכיים במחול עלולות להזיק בין היתר גם למיניסקוסים ולגרום לקרע במיניסקוס. המיניסקוסים הינם רקמות סחוסיות בצורת חצי סהר המפרידות בין שני חלקיו הגרמיים של הברך ותפקידן לבלום זעזועים. כול ברך מצוידת בשני מיניסקוסים. כפיפות ברכיים חוזרות ונשנות עם או בלי רוטציות פוגמות לאיטן במבנה המיניסקוסים וגורמות לקרע. קרע במיניסקוס יכול להתפתח גם על רקע טראומטי.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים הנלווים לקרע במניסקוס כוללים כאבי ברכיים, מגבלות תנועתיות, נפיחות של הברך, חריקות ורעשים הבוקעים מהברך במהלך תנועה ולעיתים נעילת הברך. נעילת ברך יכולה להתרחש כאשר פיסת מיניסקוס חופשיה נעה אל בין החלקים הגרמיים ומתמקמת באופן שאינו מאפשר תנועה.

קרע במיניסקוס. אבחון

אבחון קרע מיניסקוס מתבצע במרפאה באמצעות לימוד הנתונים הנלקחים מההיסטוריה הרפואית (סוג כאב, מיקומו, מתי וכיצד החל, מה מחמיר את הכאב ....) וממצאים הנאספים במהלך הבדיקה הפיזית שבה נשחזר את התסמינים מהם אתם סובלים, נלמד איזה מיניסקוס קרוע ונאמוד את חומרת הנזק. במסגרת הבדיקה הגופנית נצפה באופן ההליכה/עמידה/ריצה, נבדוק טווחי תנועה ונבצע בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. עם יש ספק באבחון נעזר באמצעי הדמיה כגון MRI.

טיפול שמרני בקרע במיניסקוס ובכול השרשת הקינמטית של הגפה יכלול חלק או את כול האמצעים הבאים: הימנעות מביצוע תנועות או שהייה במנחים הגורמים לכאבים בברכיים, פעילות גופנית חלופית, קביים, חבישה, תומך ברכיים, אמצעים לעזרה בריפוי כגון אולטרה סאונד ומכשיר לייזר רך. 

שיקום הברך טרם חזרה למחול יכלול שיפור טווחי תנועה של הברכיים, החזרת האיזון לשרירים הפועלים על הברכיים בכול הנוגע לכוח וגמישות, שיפור החישה העצמית (פרופריוספציה), שיפור שיווי המשקל, שיפור התפקוד של מפרקי הקרסול, מפרקי הירך והגב, שיפור בטכניקות ריקוד. במקרה הצורך יופנה החולה לטיפול תרופתי נוגד דלקת ו/או טיפול כירורגי.  

מתיחת יתר של הברכיים

בני נוער, צעירים ובעיקר צעירות העוסקים במחול חשופים גם להתפתחות מתיחת יתר של הברכיים (Hyperextension) או כפי שהתופעה קרויה בלטינית - .Genu Recurvatum תופעה זו מתאפיינת בברכיים שבמצב עמידה ממשיכות להימתח לאחור מעבר למצב ישר של 180 מעלות. מתיחת יתר של הברכיים גורמת לשינויים באופן ההליכה, לפגיעה בחוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ועלולה לגרום לעומסים ולנזקים בברכיים. הגורמים העיקריים לתופעה בקרב העוסקים במחול כוללים גמישות יתר, חוסר איזון שרירי וביצוע נעילת יתר של הברכיים באופן חוזר ונשנה.

סימנים ותסמינים

מתיחת יתר של הברכיים עלולה לגרום לנזקים בברכיים כגון שחיקת סחוסים, לכאבים ומגבלות תנועה. בשלבים מתקדמים יותר לתנועת הברכיים עלולות להתלוות חריקות ורעשים אחרים.

אבחון, טיפול ושיקום

בדיקה גופנית והיסטוריה רפואית מספיקים כדי לאבחן את הבעיה הזאת. במהלך הבדיקה יש לבדוק את האיזון השרירי מבחינת גמישות וכוח שמתקיים בין שרירי המיתר מאחור לבין השריר הארבע ראשי מלפנים. כמו כן יש לוודא שלמתיחת היתר לא נלוות בעיות נוספות כולל יציבה לקויה של הגב התחתון, סטייה של פיקת הברך ממקומה, שברי מאמץ ועוד. 

הטיפול במתיחת יתר של הברכיים בכול השרשת הקינמטית חייב לכלול הימנעות זמנית מפעולות, מנחים ומאמצים הגורמים לכאב. יש לשקול שימוש זמני בתומך ברכיים שיגביל את תנועת הברך ולא יאפשר מתיחת יתר. במקרים קיצוניים יש לשקול תיקון כירורגי של הבעיה. ניתן להיעזר באמצעים לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד.

שיקום ברכיים הסובלות ממתיחת יתר צריכות להתמקד בשיפור איזון הכוח והגמישות בשרירים הפועלים על הברכיים, שיפור שיווי משקל ואימון חוש החישה העצמית. יש לבדוק האם ניתן לשנות את אופן הריקוד כדי להשיל ממנו מנחים או פעולות הכרוכים במתיחת יתר של הברכיים. 

ברך קופצים

רקדנים ורקדניות סובלים לעיתים קרובות גם מברך קופצים (Jumper's Knee). ברך קופצים היא למעשה דלקת בנקודת החיבור התחתונה בין גיד פיקת הברך (Patellar tendon) לפיקת הברך. תופעה זו שכיחה בקרב רקדנים עקב ריבוי הניתורים ו/או כפיפה חוזרת ונשנית של הברכיים המאפיינים את עיסוקם. הנטייה הראשונית של הרקדנים להתעלם מהכאבים וחמור יותר ליטול תרופות לשיכוך הכאב כדי שיוכלו להמשיך לרקוד הן הגורם לכך שברך קופצים מתפתחת ברוב המקרים להיות בעיה כרונית.

סימנים ותסמינים

כאב בקדמת הברך מיד מתחת לפיקת הברך. תחילה יופיע הכאב רק לאחר מאמץ הכולל קפיצות, ריצות או כול מאמץ אחר הכרוך בכפיפת ברכיים. בשלבים מתקדמים יופיעו הכאבים גם במהלך הפעילות ולכן גם יקשו על ביצוע תנועות הכרוכות בכפיפה ויישור הברך. גם שהייה עם ברכיים כפופות עלולה לייצר גירוי של הנזק בברך ולגרום לכאב.

אבחון, טיפול, שיקום

היסטוריה הרפואית שבה נלמד אודות הרקע של הבעיה ובדיקה גופנית שתשחזר את הכאבים שבגינם הגיע הרקדן למרפאה יעזרו לנו לאבחן את הבעיה. מישוש נקודת החיבור התחתונה של פיקת הברך עם גיד הפיקה יצביע על מיקום הנזק ועל חומרתו. חשוב לבצע תהליך של אבחנה מבדלת כדי לשלול גורמי כאב אפשריים נוספים. שימוש באמצעי הדמיה כמו אולטרה סאונד עשוי להועיל באישור האבחון.

הטיפול בברך קופצים ובכלל זה בכול השרשת הקינמטית יכלול חלק או את כול האמצעים הבאים: הימנעות זמנית מביצוע פעולות כגון ניתורים וכפיפות ברכיים הכרוכות בכאב, פעילות גופנית אלטרנטיבית, תמיכה, חבישה, קביים, חיפוש ותיקון ליקויים מבניים וביומכניים של הרקדן, תחקור ותיקון ליקויי בטכניקת ריקוד, שימוש במכשור חשמלי מתקדם כגון לייזר רך ואולטרה סאונד.

שיקום גיד הפיקה יכלול החזרת איזון הכוח והגמישות לשריר הארבע ראשי (Quadriceps) ולשרירי המיתר (Hamstrings), שיפור טווחי התנועה, שיפור שיווי המשקל, שיפור חוש החישה העצמית. במקרים קשים יופנה הרקדן לטיפול תרופתי ו/או כירורגי. 

קרע רצועה בברך

שינויי כיוון מהירים, נפילות, גמישות יתר וליקויים מבניים (למשל: זווית Q גדולה מידי) הן הסיבות לשכיחות קרעים ברצועות הברך בקרב רקדנים ובעיקר רקדניות. כול אחת מארבעת הרצועות העיקריות בברך חשופה למתיחה או קריעה: הרצועה הפנימית (Medial collateral ligament) הרצועה החיצונית (Lateral collateral ligament) רצועה צולבת קדמית (Anterior cruciate ligament) ורצועה צולבת אחורית (Posterior cruciate ligament). הרצועות הללו מחברות את עצם השוקה (Tibia) לעצם הירך (Femur) ותפקידן לחזק ולייצב את מפרק הברך.

סימנים ותסמינים

קרע של אחת מהרצועות העיקריות בברך עלולה לגרום לכאבים, נפיחות מגבלות תנועה וכמובן חוסר יציבות של הברך.

אבחון, טיפול שיקום

אבחון קרע באחת הרצועות בברך תעשה במרפאה. היסטוריה הרפואית ובדיקה פיזית של הברך שבמהלכה נזהה את מיקום הנזק, את חומרתו ואת השפעתו על תפקוד הברך יאפשרו לנו לקבוע את האבחון. בדיקות הדמיה כגון MRI יעזרו לנו לאשר את האבחון ולשלול קיומם של נזקים אחרים.

הטיפול בברך ובכלל השרשת הקינמטית של הגפה התחתונה יכלול חלק או את כול האמצעים הבאים: הימנעות מתנועות ,מאמצים ומנחים כואבים, פעילות גופנית אלטרנטיבית, שימוש בקביים ו/או תמיכה וחבישה של הברך, שימוש לייזר רך ואולטרה סאונד לריפוי. במידה ויש קרע מלא יש לשקול תיקון כירורגי.

פציעה זאת מחייבת שיקום הברך כדי לאפשר חזרה לרחבת הריקודים. השיקום יכלול: החזרת האיזון של כוח גמישות לשרירי ומפרקי הגפה התחתונה, שיפור טווחי תנועה, שיפור שיווי המשקל ושיפור חוש החישה העצמית., את תחושת המיקום ושיווי המשקל של הגוף ובכך נקנה לו יציבות. 

מניעת פציעות ברכיים מריקוד

הכלל הראשון במניעת פציעות ברכיים הוא הקשבה לגוף. אין לרקוד עם כאבים. אין לרקוד תחת השפעת משככי כאבים. בכול הנוגע למבנה: צמצמו ככול שזה נתון בשליטתכם את הליקויים המבניים בגופכם. כך למשל תמכו בכפות רגליים שטוחות. היו מודעים לליקויים המבניים בגופכם ורקדו באופן שאינו מעמיס אזורים אלו יתר על המידה. הקפידו על התנהלות אחראית בכול הנוגע לעומסים המוטלים על הגוף בכלל ועל הברכיים בפרט. הקפידו על סרגל מאמצים. הקפידו על איזון שרירים בכול הנוגע לכוח וגמישות, על שיפור טווחי תנועה ועל שיפור שיווי משקל וחישה עצמית של כול השרשרת הקינמטית. שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. הימנעו מלרקוד על משטחים קשיחים מידי. נעלו נעליים טובות ויציבות כדי למנוע נקיעות וסיבובי ברכיים. הקפידו על ביצוע נכון של טכניקות הריקוד.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ריקוד נוספות ובכלל זה ריקוד ופציעות כף רגל, כמו גם ריקוד ופציעות ירך וכמובן ריקוד ופציעות עמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)