Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

הנפיחות הזאת על שם ד"ר ויליאם בייקר (William Baker) שהיה הרופא הראשון שתיאר אותה בשנת 1877 יכולה להתפתח בשתי הברכיים או באחת בלבד, להיות נטולת תסמינים בעיקר בקרב צעירים או לגרום לכאבים בברכיים ומוגבלות תנועתית. בין יתר הגורמים הרבים האפשריים להתפתחות סימנים ותסמינים במפרקים נושאי המשקל הללו אין לשכוח גם את  ציסטת בייקר (Baker's cyst).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ציסטה בברך - רקע

ציסטה ע"ש בייקר הקרויה גם פופליטאל ציסטה (Popliteal cyst) היא למעשה נפיחות בצקתית של אמתחת (בורסה) השריר החצי קרומי ( Semimembranosus) אשר מצויה בחלק האחורי של מפרק הברך בין הגיד של השריר החצי גידי ושריר התאומים. מקור הנפיחות הוא הצטברות של נוזל סינוביאלי בתוך שק הבורסה. נוזל סינוביאלי זה מצוי באופן טבעי במפרק הברך ובמפרקים סינוביאליים אחרים בגופנו ומטרתו ל"שמן" את המפרקים.

בחלק ניכר מהמקרים נפיחות זאת בחלק האחורי של הברך היא משנית לפגיעות אחרות בברך. בבדיקה נזהה נפיחות בחלק האחורי של מפרק הברך. ברוב המקרים ניתן לטפל בבעיה באופן שמרני. לעיתים רחוקות נדרשת גם התערבות כירורגית. 

שכיחות הציסטה ע"ש בייקר

שכיחות התופעה אינה מתועדת באופן מדויק ומשתנה ממחקר למחקר. על פי הערכות השונות נראה שקרוב ל 25% מהחולים המתלוננים על כאבים בברכיים סובלים גם מרמה כזאת או אחרת של נפיחות בצקתית בחלק האחורי של הברך. ציסטת בייקר נוטה להתפתח בקרב ילדים בגילאים 3-8 ואז היא לרוב אינה גורמת לסימנים ותסמינים ובקרב מבוגרים בגילאים 30-70. ציסטת בייקר  בקרב מבוגרים מתפתחת לרוב על רקע של פתולוגיה אחרת בברך כגון דלקות פרקים למיניהן, קרע מיניסקוס ועוד ועל כן גורמת לסימנים ותסמינים.

הגורמים האפשריים 

ציסטת בייקר שאינו אלא כיס נוזלים שהתנקז לשק בחלק האחורי של הברך, אינה מתפתחת בברך בריאה לחלוטין. נוכחותה של ציסטת בייקר מבשרת לרוב גם נוכחות של פתולוגיה כלשהי נוספת בברך למשל: דלקת פרקים ניוונית בברך (Osteoarthritis), דלקת פרקים שגרונית ( Rheumatoid arthritis), קרע מיניסקוס או ברך חבולה מסיבה אחרת. הסיבות להיווצרות אותו כיס נוזלים בחלק האחורי של הברך כוללות על כן את הסיבות להתפתחות הפתולוגיות שמוזכרות כאן ועוד. כמובן שעומס יתר על הברך מהווה אם כל חטאת.

סימנים ותסמינים אופייניים 

הסימנים והתסמינים של ציסטת בייקר עלולים להיות כרוניים וטורדניים  או חריפים וקיצוניים. קיומה של הנפיחות בחלק האחורי של הברך אינה גורמת תמיד לסימנים ותסמינים נוספים בעיקר נכונים הדברים כאשר היא מתפתחת בקרב ילדים. לפעמים הגילוי שלה מקרי בלבד בעת מישוש הברך ולא בגלל כאב. אם זאת ברוב המקרים התפתחו הסימנים והתסמינים הבאים: נפיחות בצקתית היא הסימן הקלאסי של תופעה קלינית זאת. מדובר בנפיחות המחמירה בעמידה ומלבד זאת יתכנו גם חום מקומי, כאבים בברך, מוגבלות תנועה, רעשים בברך, נעילה של הברך, קריסה של הברך, נוקשות של המפרק ועוד.

ברוב המקרים הגירוי הדלקתי הגורם לציסטת בייקר יחלים תוך זמן קצר אך ישנם מקרים שבהם היא עלולה להפוך לכרונית. במקרים נדירים כיס הנוזלים מאחור עלול להיקרע ולגרום לכאבים חריפים ונפיחות לאורך הרגל התחתונה מאחור.

אבחון 

את האבחון של ציסטת בייקר נתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית של המחלה. נלמד מתי החלו הכאבים והנפיחות בברך, מה גרם להופעת הכאבים, תיאור של סוג הכאב, פרטים אודות פעולות או מנחים המחמירים או מפחיתים את התסמינים ועוד. במהלך ההיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיומן של נטיות גנטיות למגוון מחלות כשעלולות לפגוע גם בברכיים. בין המחלות הללו נמנה: שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר פיזית את מיקום הכאב,  לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.  

הבדיקה הגופנית של הברך כוללת תצפית ומישוש של הברך וכן בדיקה פונקציונלית של הברך. במישוש של הברך נזהה את סימן פוכר (Foucher's sign). כאשר החולה עומד והברך נעולה ניתן לרוב להבחין בנפיחות הבצקתית בחלק האחורי של הברך. סימן פוכר מתקיים כאשר במצב שבו הברך מיושרת הנפיחות הבצקתית מתקשה ובמצב שבו הברך מתכופפת הנפיחות הבצקתית מתרככת. אולטרה סאונד אבחוני או MRI יכולים לאשר את האבחון.

החשד לדגל אדום מתעורר כאשר החולה מתלונן על נפיחות מאחורי הברך שהתפתחה באופן מהיר וחד, כאשר החולה מתלונן על כאבים חדים שהתפתחו באופן מהיר וחד, כאשר לכאבים החדים מצטרפים גם חסרים נוירולוגיים או סימנים המעידים על חסימה של כלי דם. כול אלה מהווים סימן אפשרי לקרע בציסטת בייקר מאחור ומחייבים הפניית החולה לבדיקות בחדרי מיון. 

 אבחנה מבדלת

מגוון רחב של בעיות ברכיים עלול ליצור סימנים ותסמינים דומים לאלו המתפתחים במצב של ציסטת בייקר. בין יתר ההפרעות שיש לשלול במסגרת ביצוע האבחנה המבדלת נכלול נפיחות על רקע של פגיעה בכלי דם כמו למשל מפרצת (Aneurysm) בעורק בית הברך (Popliteal artery), דלקות פרקים למיניהן כולל דלקת פרקים זיהומית, גידולים סרטניים, קרע בחיבור של שרירי התאומים לברך ועוד.

טיפול עצמי

ציסטה בברךלכאבי ברך הנובעים מציסטה על שם בייקר יש רקע מכני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. יש לציין שבקרב ילדים יכולה הבעיה לחלוף לחלוטין גם ללא טיפול. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. 

ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הקפידו לא להעמיס את הברך על ידי עלייה במדרגות, כריעה וישיבה ממושכת כאשר הברך כפופה. הרמת הרגל ובמידת הצורך חבישה וקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל יכולים גם הם לעזור. 

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר ציסטה שנוצרה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. ברוב המקרים ציסטת בייקר אינה כואבת במיוחד ואינה מגבילה את יכולת התנועה באופן משמעותי ולכן גם אינה נזקקת לטיפול מקצועי. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברך הנובעים בציסטה על שם בייקר. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בברך שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר ואולטרה סאונד. במהלך השיקום ישמר טווח התנועה של הברך ויוסדר כול חוסר איזון תפקודי או שרירי שמשפיע על הברך.

במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. טיפולים תרופתיים הכוללים תרופות אנטי דלקתיות או תרופות על בסיס סטרואידי וכירורגיה נדרשים רק במקרים בהם הציסטה על שם בייקר נקרעת או היא חריגה מאוד בגודלה וגורמת לכאבים ומגבלות קשות. יש לציין שכאשר כיס הנוזלים הזה נקרע הוא יוצר תמונה קלינית דומה לפקקת וורידית עמוקה (Deep Vein Thrombosis). בפתולוגיה זו נחסמים הוורידים העמוקים ברגל על ידי קרישי דם וזרימת הדם נחסמת. יש לשלול מצב זה בדחיפות אחרת ניתן להגיע לנמק וורידי. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
ברך קופצים אבחון וטיפול

ברך קופצים אבחון וטיפול ללא דיחוי יאפשרו תוצאות מהירות יותר. פציעת ספורט זאת השכיחה בקרב ספורטאים המרבים לנתר ממוקמת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה ונוטה לעתים להפוך לפציעה כרונית.

ברך קופצים אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)