Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בורסיטיס בירך? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש לריפוי. דלקת בשק או בורסה של תל הירך מהווה מקור שכיח לתסמינים באזור פרק הירך. טראומה ישירה או חיכוך של גידים ושרירים בבורסה עקב ביצוע תנועות חוזרניות גורמים לפגיעה בבורסה. 

מפרק הירך הוא מפרק כדורי חזק ויציב. הרקמות התומכות סביבו כולל שרירים רצועות ומעטפת המפרק מעניקים לו תמיכה נוספת. כאבים בירך עלולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות הללו אך גם בגלל  פגיעה ברקמות המצויות מחוץ למפרק כמו למשל פריצת דיסק מותני, דלקת במפרקי העצה והכסל או פתולוגיה באיבר תוך בטני. אחד הגורמים השכיחים לכאבים בירך ובעיקר בצד החיצוני של הירך היא דלקת באמתחת (בורסה) תל הירך (Trochanteric bursitis).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בורסיטיס בירך טיפול - רקע

אמתחת תל הירך הגדול היא שקיק (או אמתחת) מלא בנוזל שעוזר לנו להחליק את התנועה באזורים שבהם עלול להיווצר חיכוך לרוב, מביצוע תנועות חוזרניות, בין רקמה קשה - עצם, לבין רקמות רכות כגון גידים רצועות שרירים ועוד. עומס יתר על השק הזה מעלה את הסבירות להתפתחות דלקתית. בהקשר הזה חשוב לציין שישנם חוקרים שסבורים שהגורם העיקרי לכאבים באזור מפרק הירך הוא לאו דווקא האמתחת עצמה (הבורסה) אלא פציעה של רקמות אחרות סביב המפרק כולל שרירים, גידים ורקמות חיבור.

בעקבות המחקרים הללו השם החדש לכאבים באזור תל הירך הגדול הוחלף לתסמונת כאב תל הירך הגדול (Greater trochanteric pain syndrome). יש חשיבות עצומה לאבחון מהיר ומדויק של מקור הכאב כדי למנוע התפתחות בעיה כרונית בירך וכדי שאפשר יהיה להעניק טיפול יעיל לחולה. 

אבחון 

אבחון דלקת באמתחת תל הירך מתחיל מלמידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש בדימות ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

כאן תהיה לנו ההזדמנות ללמוד אודות מחלות רקע אפשריות, בעיות מולדות בעלי השלכות לתפקוד הירך והאגן ובעיות רפואיות משפחתיות רלוונטיות. ננסה להבין איפה כואב? מתי החל הכאב (פציעת ספורט)?, האם הכאב מקרין? מה סוג הכאב? מה עוצמת הכאב? כמה זמן נמשך הכאב? מה התדירות של הכאב? מה מחמיר ומה מקל על הכאבים הללו? האם יש תסמינים נוספים? האם אתם מוגבלים בגלל הבעיה הזאת?

בדיקה גופנית 

אמתחת תל הירך הגדוללאחר מכן נמשיך עם הבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הפיזית נחפש צלקות, פריחה או סימנים לפגיעה בעור. נחפש חוסר סימטריה או עיוות. נבדוק פיזית באמצעות התבוננות, מישוש והנעה פסיבית ואקטיבית את התפקוד והשלמות של מפרקי האגן, עמוד השדרה ומפרקי הירך. ננסה לאתר את הכאב שלכם (סיבוב החוצה של מפרק הירך עם הרחקה), לזהות את הרקמה הפגועה ולאמוד את מידת הנזק. 

דימות ובדיקות אחרות

אבחון של דלקת באמתחת תל הירך נסמך באופן אמין על הבדיקה הרפואית. יחד עם זאת במידה וקיים ספק כלשהו באבחון או אם יש ברצוננו לשלול פתולוגיות אחרות נפנה את החולה לצורך ביצוע צילומי רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה.

דגלים אדומים

נוכחות של סימפטומים כגון חום המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב אינו מכאני מהווים סיבה להפניה לבירור רפואי וטיפול שאינו בתחום המומחיות שלנו.

אבחנה מבדלת

תסמינים דומים לאלו של דלקת באמתחת תל הירך יכולים להתרחש בגין תסמונות כאב אחרות ועלולים לשבש את יכולתנו לאבחן נכון את הבעיה. כך למשל כאבי גב תחתון שמקורם במפרקי האגן או בעמוד השדרה המותני עלולים לבלבל אותנו עם תסמינים דומים של כאבים מקומיים באזור הירך עם הקרנות כאב במורד הרגל. כך גם לגבי פתולוגיה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה שהיא תסמונת כאב הנגרמת בגלל לכידה של העצב הפמוראלי באגן לאחר שעזב את עמוד  השדרה. גם המקרה הזה התסמינים הם כאב מקומי באגן עם הקרנות כאב מטה במורד הרגל.

כול דלקת אחרת באזור מפרק הירך עלולה גם היא ליצור תסמינים דומים. שתי דוגמאות טובות לכך הן פציעה של רצועת הכסל-שוקה (Iliotibial Band Syndrome) ופציעה של שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae). שרירים אלו מרכזיים בתפקוד מפרק הירך והגפה ועקב כך נוטים להיחשף לעומסי יתר ופציעות. 

טיפול עצמי

רוב המקרים של בורסיטיס ובכלל זה דלקת באמתחת תל הירך חולפים תוך ימים ללא כול טיפול או עם טיפול עצמי מוגבל הכולל בעיקר מנוחה ממאמצים, תנועות ושהייה במנחים הגורמים לכאב. כך למשל הימנעו מעלייה וירידה במדרגות, שינה על הצד הכואב ועוד. פנו לקבלת עזרה מקצועית במידה ואמצעים אלו אינם משיגים רגיעה בכאב ו/או במידה וחוץ מהכאבים אתם סובלים גם מחום גבוה.   

טיפול כירופרקטי

במרפאתנו נשתמש באמצעים טכנולוגיים אנטי דלקתיים כגון אולטרה סאונד ולייזר רך לצורך ריפוי מואץ של הדלקת. נמליץ למטופל, בשלבים החריפים של הדלקת, להימנע מכול תנועה או מנח שעלולים לגרות את הכאב. נשמר את טווחי התנועה של האגן ושל מפרק הירך תוך שימת דגש על ביצוע תנועות ללא כאב. נחזיר לאיזון את הכוח והגמישות של השרירים והגידים הפועלים סביב מפרק הירך והאגן. נשפר את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית. שיפור בטכניקות אימון / ריקוד במידה והבורסה נדלקה מסיבה זאת. 

נשתמש בתרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידי או כאלה שהן על בסיס סטרואידי רק במידה והטיפול השמרני כושל. נכון הדבר גם לגבי ניתוח. במידה והבורסיטיס נגרם מדלקת זיהומית יופנה החולה לטיפול אנטיביוטי.

מניעה

כאשר מדובר במניעה הכול מתחיל ונגמר בהקשבה לגוף. היות והגורם העיקרי לדלקת באמתחת תל הירך זה עומס יתר יש לנסות ולזהות באמצעות הקשבה לאזור האגן ולמפרק הירך מתי אתם מתקרבים לנקודה שבה אתם מתחילים ליצור עומס יתר. הגוף יזהיר אתכם באמצעות מיחושים ורגישות מקומית לפני שהבורסה תידלק. 

נסו לאתר מה עלול לגרום אצלכם לעומס יתר על האגן על מפרק הירך ועל הרקמות הפועלות סביבם: האם אתם ישנים כול הזמן על צד אחד? , האם היציבה שלכם תקינה?, האם אתם מקפידים על ביצוע עבודתכם באופן ארגונומי (עמדת עבודה, מנוחות, תנועות חוזרות ועוד)?, האם אורך הרגליים שלכם שווה?, האם אתם מקפידים על ביצוע נכון של ענף הספורט בו אתם משתתפים? האם אתם מקפידים להתחמם באופן איטי ורך לפני פעילות גופנית מאומצת? 

המשיכו לקרוא אודות מגוון בעיות שעלולות סימנים ותסמינים הדומים לאלו של בורסיטיס בירך ולהטעות את הרופא שלכם במהלך האבחון. בין היתר נמנה: פריצת דיסק וכמובן סיאטיקה וכן כאבי מפרקי עצה וכסל.

המאמר הבא: דלקת באמתחת תל הירך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)