Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב במותח המחתלה הרחבה היא תופעה שכיחה למדי. שריר זה הממוקם בחלק הצדי של הירך מהווה מחולל כוח מרכזי וגורם מייצב עבור מפרק הירך והאגן. לעתים הוא עלול להיות המקור לתסמינים באזור הזה. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מיחושים כרוניים. 

כאב בירך עלול לנבוע ממגוון רחב של פתולוגיות והפרעות בריאותיות. פגיעה בשלמותו או פגיעה בתפקוד של שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae) עלולים לגרום לפציעתו ולהתפתחות כאבים בירך. בגלל מרכזיותו של השריר בתפקוד הירך והאגן הוא חשוף לעומסי יתר ולפציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב במותח המחתלה הרחבה - רקע

פציעה של שריר מותח המחתלה הרחבה היא על כן אחד מגורמי הכאב באזור מפרק הירך ולאורך הצד החיצוני של הירך. תסמונת כאב הנובעת מפגיעה בשריר מותח המחתלה הרחבה זוכה לעיתים קרובות מידי להתעלמות או לאבחון וטיפול לקויים וזאת למרות שכיחותה הגבוהה יחסית.

יש לזכור שאבחון לקוי וטיפול עקר מעלים את הסיכויים לכך שהפגיעה בשריר מותח המחתלה הרחבה תהפוך לכרונית. מה עוד שפגיעה כרונית בשריר הזה משמעותה שרשרת של תגובות שתכלול תפקוד לקוי של מפרק הירך ושל האגן ובעקבות זאת התרחבות מעגל הפציעות, מגבלות תנועה וכאבים. 

אנטומיה 

כאב בשריר מותח המחתלה הרחבהשריר מותח המחתלה הרחבה הוא שריר קטן המתחיל בחלק העליון קדמי של עם הכסל (Ilium) מעט מתחת לקוץ הכסל הקדמי העליון (Anterior superior iliac spine) ומסתיים בחלק המקורב של עצם השוק (Tibia). בנקודה זאת נאחז הגיד של שריר מותח המחתלה הרחבה בזיז ע"ש גרדי (Gerdy’s tubercle) המצוי על החלק הקדמי צדי בחלק המקורב של עצם השוק. שריר מותח המחתלה הרחבה מעוצבב על ידי עצב העכוז העליון (Superior gluteal nerve) שמקורם משורשי העצבים L4-S1 בעמוד השדרה המותני. את אספקת הדם מקבל השריר מהענף של עורק הירך (Femoral artery).

תפקיד

תפקידיו של השריר הוא הרחקת הירך, כיפוף הירך וסיבובו פנימה. תפקיד משמעותי נוסף כולל מתיחה של המחתלה הרחבה העוטפת את שרירי הירך וייעול עבודתם. שריר מותח המחתלה הרחבה מתחבר במורד הירך אל שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ומסייע לשריר העכוז הגדול (Gluteus maximus) בהרחקת הירך. במבט כללי יותר לשריר מותח המחתלה הרחבה חשיבות מרובה בייצוב הירך והאגן בעת הליכה ובכול פעילות אחרת שכרוכה בעומסים על מפרקי הירך ועל האגן.

מכאן שפגיעה באחד העצבים המעצבבים את השריר עלולה לפגוע בתפקוד השריר ובעקבות כך לגרום לשרשרת של ליקויים הכוללים פגיעה ביציבות האגן ומפרק הירך ונזקים נוספים. כך למשל פריצת דיסק בגובה L4-5 עלולה לפגוע בעצב L5 ובכך לשבש את עבודת השרירים בירך שאחראיים על סיבוב פנימה של מפרק הירך כולל מותח המחתלה הרחבה ושרירי העכוז האמצעי והקטן.

גורמים לפגיעה  

הגורם העיקרי לפגיעה בשריר מותח המחתלה הרחבה הוא עומס יתר הנובע מפעולות ותנועות חוזרניות. עומס יתר על השריר הזה יכול להתפתח ממספר רב של פעילויות ומצבים שכן השריר מותח המחתלה הרחבה מהווה ציר מרכזי בכול פעילות נושאת משקל. בין יתר הפעילויות שעלולות לחשוף את שריר מותח המחתלה הרחבה לעומסי יתר ולפגיעה נציין הליכה מאומצת, ריצה, ריקודים, רכיבת אופניים מאומצת, טיפוס ומגוון משחקי כדור כגון כדורגל, כדורסל וטניס.

כאב בשריר מותח המחתלה הרחבה יכול להתפתח גם בגלל חבלה מקומית או בגלל חבלה באזור אחר הגורמת לשימוש יתר בשריר מותח המחתלה הרחבה. כך למשל מטופלת שלי ששברה את רגלה הימנית והתהלכה עקב כך עם רגל מגובסת החלה לאחר מספר ימים לסבול מכאבים חריפים בשריר מותח המחתלה הרחבה השמאלי.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה בשריר מותח המחתלה הרחבה כוללים: כאב באזור החיצוני של מפרק הירך באזור תל הירך הגדול (Greater trochanteric region), כאב בחלק העליון חיצוני של הירך, החמרה של הכאבים במהלך פעילות כמו למשל בעת הליכה ממושכת, החמרה של הכאבים במעבר מישיבה לעמידה או כול פעילות נושאת משקל אחרת, החמרה של הכאבים במצב שכיבה על הצד הפגוע, החמרה של הכאבים במישוש של שריר מותח המחתלה הרחבה. החולה לא אמור לסבול מחסרים נוירולוגיים כגון נימול, חולשה או אובדן שליטה על הסוגרים.

אבחון 

- היסטוריה של הפציעה

האבחון של כאב בשריר מותח המחתלה הרחבה יתחיל כמו בתסמונות כאב אחרות בלקיחת ההיסטוריה של הפציעה ולמידה של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. השאלות שנשאל יכללו היכן הכאב?, מתי וכיצד החלו הכאב (בעבודה, תאונה, באופן ספונטני וכו')? מה עוצמת הכאב?, מה סוג הכאב? האם מדובר בכאב קבוע או זמני? מתי הכאב מציק יותר (לילה, יום, בוקר, ערב וכו'.) האם הכאב מעיר משינה?, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים כגון נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד?

נשאל אלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את עוצמת הכאבים (עמידה, ישיבה, שכיבה, הליכה, ריצה, אכילה, שינוי טמפרטורה, שיעול, התעטשות, התכופפות, הרמת משא, נהיגה, לחץ נפשי), האם טופלת בעבר בגין כאבים אלו ובאיזה אופן (טיפולי מגע, תרופות, זריקות נוגדות דלקת, ניתוחים? ). נלמד על מקצועו של החולה, על סוגי הספורט שבהם הוא עוסק, על הרגליו (עישון, אלכוהול) ועל התחביבים שלו. נלמד גם על הרקע הבריאותי הכללי של החולה ושל משפחתו (מחלות, נטיות גנטיות ועוד).

- בדיקה גופנית

לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. מטרות הבדיקה הגופנית הן לשחזר את הכאב שעליו מתלונן החולה, להצביע על הרקמה הפגועה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית כללית על אזור מפרק הירך ועל האגן, תצפית על מפרק הירך ועל האגן תחת עומסים תפקודיים שונים הכוללים עמידה, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה. מישוש של כול אזור מפרק הירך והאגן וסביבתם הקרובה כדי לאתר אזורים כואבים. מישוש של שריר מותח המחתלה הרחבה אמור להפיק כאב משמעותי.

מדידה של טווחי התנועה של מפרק הירך ושל המפרקים האחרים לאורך השרשרת הקינמטית כולל של מפרקי הגב תחתון והאגן, של הברכיים ושל הקרסוליים. ביצוע בדיקת כוח של השרירים סביב מפרק הירך והאגן כולל של שריר מותח המחתלה הרחבה שאמור להיות חלש יותר משמעותית מהשריר המקביל, של שרירי העכוז, השריר הארבע ראשי ועוד. נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign), מבחן פבר (FABER), מבחן אובר (Ober’s), לזיהוי פגיעה בשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ו/או בשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), מבחן תומאס (Thomas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות.

דימות ומעבדה

ברוב המקרים די בהיסטוריה של הפציעה ובבדיקה הגופנית כדי לקבוע את האבחון. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות משלימות (דימות, מעבדה) וזאת כדי לשלול פתולוגיה אחרת או לאשר את האבחון.

אבחנה מבדלת 

לעיתים קרובות הסובלים מכאב בירך שמקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה יקבלו אבחון שגוי. הסיבות לכך עלולות להיות מורכבותו האנטומית של האזור וכן הפתולוגיות הרבות שיש ביכולתן לגרום לכאבים באזור זה. בין יתר הפגיעות שעלולות להיות הגורם לכאב באזור הירך והאגן נכלול פגיעות באזורי גוף מרוחקים שעלולות להקרין כאב לאזור האגן ומפרק הירך כמו למשל הקרנות כאב על רקע נזקים לגב התחתון או כאב בירך בגלל דלקת פריפרית בעצב כמו למשל בתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה.

גורמים נוספים כוללים בין היתר פגיעה באזורי מפרק הירך והאגן כגון שחיקה, שבר או פריקה של המפרק עצמו או מתיחה או קרע של אחת הרקמות המרכיבות את הסובבות את המפרק כולל כמובן שריר מותח המחתלה הרחבה.

גם דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) היא גורם כאב באזור מפרק הירך שיש לשלול. מדובר למעשה בגירוי דלקתי הנוצר בשק הבורסה המצויה מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמין העיקרי הוא כאבים בירך שעלולים להיות חריפים ונפיחות מקומית. על הקלינאי לשלול את כול האפשרויות הללו טרם הגעה לאבחון הנכון שאכן הכאב מקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה.

טיפול

רצוי להתחיל את הטיפול בכאב שמקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה באופן שמרני. ללא תרופות, ללא זריקות וללא ניתוחים. בשלב הראשוני יש להקפיד על מנוחה מכאב ועל שינויים התנהגותיים שמטרתם למנוע גירוי חוזר ונשנה של השריר הפצוע. כך למשל יש להימנע מפעילות גופנית כגון הליכה מאומצת או ריצה. במידה והכאב מחמיר בעת שכיבה על הצד הפצוע ננסה לישון עם כרית בין הברכיים או להחליף תנוחת שינה. נכלול בטיפול עיסוי של השריר הפצוע, טיפול בנקודות הדק, ומתיחות קלות של השריר מותח המחתלה הרחבה.

כדי להפחית את הלחצים מעל השריר מותח המחתלה הרחבה חשוב מאוד לתקן כול חוסר איזון בתפקוד השרירים סביב מפרק הירך. כך למשל חשוב לחזק באופן הדרגתי את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius). שימוש באמצעים חשמליים לריפוי הדלקת כולל לייזר רך וגלי הלם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)