Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בירך? גורמי סיכון אפשריים כוללים בין היתר השמנה, סוגי ספורט מסוימים ועוד. מפרק זה שהוא המפרק הגדול ביותר בגוף מצויד ביכולות תנועה מרשימות. בין תפקידיו נמנה את העברת העומסים מהפלג הגוף העליון אל הגפיים וכן הענקת יציבות לגוף כולו.

המבנה שלו שכולל מרחשת (Acetabulum) עמוקה, לברום שמעמיק עוד יותר את המרחשת מאפשרים לראש עצם הירך להיכנס עמוק מספיק על מנת להעניק לנו את היציבות הנדרשת. רצועות חזקות ותומכות, מעטפת מפרק קשוחה ושרירים חזקים מסביב למפרק מוסיפים ליציבות הזאת. משטחי המפרק מכוסים בסחוס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בירך גורמי סיכון - רקע

פגיעה בכול אחת מהרקמות במפרק הירך ו/או ברקמות המרוחקות אך בעלות יכולת להשליך כאב לאזור הירך עלולה לגרום לנו לחוש בין היתר כאבים באזור הירךהסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פגיעה במפרק הירך משתנים בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שנפגעה וחומרת הנזק. כאבי ירך יכולים להיות חריפים או קלים. הכאב יכול להופיע באופן חד ומהיר או להתפתח באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי, פועם או מתמשך. מלבד כאבים יתכנו גם מגבלות תנועה של פרק הירך ונפיחות. יתכן שבעקבות שינויים ניווניים במפרק הירך נחוש ואפילו נשמע רעשים וחריקות שעולים מהמפרק בעת הנעתו.

במידה ויש גם פגיעה עצבית יתכן ונחוש גם בנימול, הירדמות וחולשה של חלק או כול הרגל. כאבים חריפים המלווים בחום, האדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלולים להצביע על דלקת זיהומית. גורמים אפשריים לכאבים בירך כוללים נזק מכאני למפרק ו/או הרקמות הסובבות אותו בגלל עומס יתר חוזרני או בגלל פציעה טראומטית. כאבי גב יכולים להתפתח גם בגלל מחלות פרקים, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פיברומיאלגיה ועוד.

גורמי סיכון

מספר רב של גורמי סיכון עלול לחשוף אותנו להתפתחות כאבים בירך. על חלק מהגורמים יש לנו שליטה ונוכל לצמצמם ועל חלק אחר אין לנו שליטה. בכול מקרה להיות קשוב לעומסים המוטלים על המפרק הזה עשוי להעניק לו אריכות ימים ובריאות טובה.

גורמי סיכון בשליטה שלנו:

פעילות גופנית

פעילות גופנית אינטנסיבית מידי או חוסר בפעילות גופנית מהווים גורם סיכון שנתון לשליטתנו. מחד לפעילות גופנית כולל חיזוק של שרירי הליבה יש את היכולת לחזק שרירים, עצמות ורקמות רכות אחרות ובכך לייצב את מפרק הירך ולהפחית את הסיכון לפגיעה בו מאידך חוסר בפעילות גופנית גורם לניוון, שחיקה וכאבים.

להיות שמן

גורם סיכון לכאב בירךהמשמעות של להיות בעל עודף משקל או גרוע יותר להיות שמן היא עומס יתר על מפרקי הירך ועל יתר המפרקים נושאי המשקל בגוף. משקל עודף או השמנה משנים גם את האופן שבו מפרקי הירך פועלים ובכך מאיצים את תהליכי הבליה במפרק.

עישון

לעישון ישנה השפעה רעה גם על בריאות המפרקים. אנשים שמעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח דלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך. מנגנון אפשרי שמסביר השפעה זאת נמצא בפגיעה באספקת הדם המתרחשת בגלל עישון. הסבר נוסף הוא אובדן צפיפות העצם הנגרם בין היתר בגלל עישון. צפיפות עצם נמוכה משמעותה סיכון גבוה יותר לשבר בצוואר הירך.

יציבה לקויה

האופן שבו אנו עומדים, הולכים, ישנים, רצים ויושבים משנה את רמת העומסים המוטלת על מפרקי הירך. אנשים שמקפידים על יציבה המשמרת את הקשתות והקימורים השונים של עמוד השדרה, שנמנעים מישיבה ממושכת ו/או מישיבה עם שיכול רגליים, ישיבת צפרדע (W) או ישיבה מזרחית מפחיתים את העומסים השליליים מעל מפרק הירך ומונעים התפתחות נזקים וכאבים.

סיכוני מקצוע

מקצועות מסוימים חושפים את העוסקים בהם לעומסים חריגים על מפרק הירך ובכך לסיכון מוגבר להתפתחות נזקים וכאבים. אנשים ממרבים לשבת חושפים עצמם לעומסים מצטברים ונזקים מצטברים מעצם הכפיפה הממושכת של מפרק הירך. 

פעילות גופנית

רקדנים הם דוגמה למקצוע שהעוסקים בו נפצעים באופן משמעותי יותר מהממוצע. בגלל האימונים החוזרניים שלהם הרקמות התומכות במפרק הירך אינן מסוגלות לעשות זאת כך למשל הסיבוב החוצה (Turnout) המתבצע באופן חוזרני גרם לבלאי של הרקמות בחלק הקדמי של מפרק הירך כולל של גמישות יתר (Hypermobility) של הרצועות ושל מעטפת המפרק. התוצאה הסופית היא מפרק לא יציב (Instability) וסיכוי גבוה יותר לפיצות ושחיקה. 

גורמי סיכון שאינם בשליטתנו

גיל

כמובן שגיל מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות שינויים ניווניים במפרק הירך וכאבים. סימנים ראשונים של דלקת פרקים ניוונית מתחילים לאחר גיל 40 עם זאת רק חלק קטן מהאנשים הללו יחושו גם כאבים או סימנים ותסמינים אחרים. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה קצב השחיקה של הסחוסים והבלאי של המפרקים ושל הרקמות התומכות (גידים, רצועות, מעטפת מפרק) והמניעות (גידים ושרירים).

גנטיקה

כמו בהרבה פתולוגיות אחרות גם לכאבים במפרק הירך ישנה נטייה גנטית. אם קרוב משפחה מדרגה ראשונה סבל מכאב בירך יש לך סיכוי גבוה יותר לסבול מכאבים אלו גם כן. סביר להניח שהסיבה העמוקה יותר לכך הם השינויים הגנטיים במבנה ובזוויות ואולי אף באיכות של הסחוסים שגורמת לנטייה המולדת הזאת.

ניתוח או פציעת ירך קודמת 

במידה וסבלתם בעבר מכאבים במפרק הירך ו/או במידה ונפצעתם בעבר במפרק הירך ו/או במידה ונותחתם בעבר במפרק הירך הרי שהסיכויים שלכם לאפיזודה חוזרת של כאבים בירך הם הרבה יותר גדולים מהממוצע. אחת הסיבות לכך היא העובדה הידועה שנזק, פציעה או ניתוח במפרק מוביל בהרבה מקרים להאצה בתהליכי הניוון במפרק. מפרק שנפצע או נותח יסבול בסבירות גבוה מדלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

ליקויים מבניים מולדים

ליקויים מבניים מולדים במפרק הירך או באגן, שינוי מולד בזוויות מפרקי הירך עלולים לגרום לשוני באופן עבודת המפרקים ובכך לחשוף את המפרק לעומסים גדולים מכדי יכולתו לספוג. שתי זוויות חשובות במפרק הירך שכול שינוי בהן עלול לשאת מחיר של פציעה וכאב כוללות את הזווית שבין צוואר הירך לעצם ראש הירך (Angle of inclination) ואת זווית הפיתול של ראש הירך (Angle of torsion). במצב תקין הזוויות הללו של מפרקי הירך מאפשרות תפקוד מכני אופטימאלי ומניעת חיכוך מיותר בין העצמות והרקמות. שינויים בזוויות הללו משבשות את התפקוד של מפרק הירך וגורמות לשחיקת סחוסים מוקדמת. יש לזכור שבגלל תהליכי פיצוי זוויות לא תקינות במפרק הירך יגרמו לזוויות לא תקינות בברכיים ובמפרקי הקרסול ויגרמו לשחיקה מוקדמת גם בהם. גם לרגל אחת קצרה יותר מהשנייה ישנה השפעה מזיקה על תפקוד מפרק הירך ועל קצב הבלאי שלו.הבדל באורך הרגליים

מחלות רקע

מחלות רקע שונות מעלות את הסיכון להתפתחות כאבי במפרק הירך. בין יתר המחלות שיש ביכולתן לגרום גם לכאבים במפרק הירך נמנה מחלת דלדול העצם החושפת את הסובלים ממנה להתפתחות שברים באגן וצוואר הירך, דלקות פרקים למיניהן, פיברומיאלגיה, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד.

כאב מעמוד השדרה המותני או ממפרקי העצה והכסל

מגוון רחב של פתולוגיות עלול לפגוע בעמוד השדרה המותני או במפרקי העצה והכסל. אזורים אלו עלולים לגרום בין היתר להקרנת כאב לכיוון מפרק הירך.  מסיבה זאת יש בכול מקרה של כאבים במפרק הירך לשלול פגיעה בגב התחתון ובאגן.

גם ילדים סובלים מכאבי ירך...

בעיות מבניות מולדות של ראש הירך (Developmental hip dysplasia): בעיה זו נחשבת לבעיה מולדת שכיחה בקרב תנוקות. כאשר מפרק הירך אינו יציב או אינו ממוקם באופן מיטבי מלידה התפתחותו נפגעת. למרות זאת יתכן שלאורך הילדות לא יסבול הילד מכאבים ומגבלות כלשהן אך עם השנים יחלו להתרחש נזקים ושינויים ניווניים במפרק אשר יגרמו לכאבים ולדלקת פרקים. ההמלצות כיום הם לבדוק באופן ידני את התינוקות הנולדים ולהשתמש באולטרה סאונד אבחוני במידה וקיים חשד או רקע משפחתי לתופעה. הטיפול בשלב המוקדם הוא תומך ירכיים המאפשר מיקום נכון של המפרק לצורך המשך התפתחותו התקינה. בשלב מאוחר יותר יש לשקול טיפול כירורגי. 

מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease): בפתולוגיה הזאת קיימת פגיעה במהלך הילדות, באספקת הדם לראש הירך. הפרעה זו בזרימת הדם משבשת את ההתפתחות התקינה של ראש הירך וגורמת לעיוותו. עיוות זה מוביל ברבות השנים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים. זיהוי מוקדם של המחלה משפר את הסיכוי לטיפול יעיל. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)