Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע לברום בירך? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת תסמינים כרוניים וצורך בניתוח. מיחושים במפשעה ובירך יכולים לנבוע גם מקרע לברום במפרק הירך. גורמים אפשריים כוללים נזקי חבלה, בלאי מתנועות חוזרות ועוד. התעלמות מהקרע תוביל להתפתחות דלקת נייונית בפרק.

ללא טיפול עלול הנזק בלברום להוביל להתפתחות הדרגתית של נזקים בלתי הפיכים במפרק. מגוון רחב של גורמים עלול להוביל להתפתחות נזקים וכאבים במפרק הירך. בין היתר נמנה דלקת פרקים ניוונית, נזקים טראומטיים למפרק כולל שברים ופריקות, כאבים שמקורם נזק לרקמה מרוחקת והשלכות כאב לירך כולל דלקת במפרק העצה והכסל או פריצת דיסק מותני וסיאטיקה ועוד. בשנים האחרונות צצה ועלתה אבחנה חדשה, קרע בלברום. מה זה לברום? מה גורם לקרע בלברום? כיצד מטפלים בזה?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע לברום בירך אבחון וטיפול - רקע

קרע לברום בירך הוא גורם לכאבים בירך שנתגלה בשנים האחרונות בלבד. ההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת לנו להביט פנימה את תוך מפרק הירך ולזהות גם את הנזקים הקטנים ביותר. לברום היא רקמת סחוסית שעוטפת את שולי השקע המרחשתי ובכך עוזרת לרכך את הזעזועים במפרק ובעיקר מייצבת ותומכת בראש עצם הירך במפרק הירך.  פעילות גופניות כמו כדורגל, ריקוד, גולף שונות ומקצועות שונים יוצרים עומסי יתר בזוויות שונות על המפרק הזה ומעלות את הסיכון לקרע לברום. גורמי סיכון נוספים כוללים שינויים ניווניים בירך, שינויים מבניים מולדים או נרכשים בירך ועוד. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים בירך, מגבלות תנועה רעשים הבוקעים מהמפרק ותחושת חוסר יציבות.

האבחון של קרע לברום בירך אינו פשוט כלל ועיקר. הוא מתבסס על ממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מבדיקה גופנית הכוללת ביצוע בדיקות פרובוקטיביות במטרה לשחזר את הכאב וכמובן דימות MRI עם חומר ניגודי. טיפול מהיר מתבקש כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית שהיא סיבוך שכיח של קר לברום בירך.

מפרק הירך. אנטומיה

קרע לברום בירך אבחון וטיפולמפרק הירך (Hip joint) בנוי בצורה של מכתש ועלי ועל כן מסווג כמפרק כדורי. מפרק זה מצטיין בטווחי תנועה גדולים יחסית לכול הכיוונים. עושר תנועתי זה מעניק לירך את יכולת הביצוע אך הופכת אותו לפחות יציב וחשוף לנזקים ולפציעות ובכללן קרע בלברום.

מפרק סינוביאלי

מפרק הירך נוצר ממפגש של הראש המעוגל של החלק העליון של עצם הירך (Femoral head) עם השקע המרחשתי (Acetabulum). שתי העצמות הללו בנקודות המפגש שלהן מכוסות סחוס. המפרק מכוסה ברקמה סינוביאלית שמפרישה חומרי סיכה. ראש עצם הירך אחוז בשקע המרחשתי באמצעות רקמות רכות כולל לברום (Labrum), קופסית המפרק ורצועות.

הלברום

הלברום בירך בנוי מחומר סחוסי לרוב בצורת משולש שמקיף את השוליים של השקע המרחשתי. הלברום דק יותר בחלקו הקדמי (שם רוב הפגיעות) ועבה יותר בחלקו האחורי. בחלקו התחתון מושלם מבנה הלברום באמצעות הרצועה החוצה את השקע המרחשתי (Transverse acetabular ligament). בין תפקידיו של הלברום בירך נציין את היותו אטם השומר על נוזלי הסיכה בתוך המפרק בשקע המרחשתי, את העמקת השקע המרחשתי לשיפור האחיזה בראש עצם הירך מבלי לפגוע בטווח התנועה של המפרק וכמובן את השתתפותו בנשיאה בעומסים.

גורמים

ברוב המכריע של המקרים (75%) הגורם לקרע בלברום אינו ידוע. הגורמים הידועים העיקריים לקרע בלברום כוללים חבלה חדה, עומסי יתר או עומסים חוזרניים הגורמים להצטברות נזקים איטית עד לקריעה. כך למשל בקרב 22% מהאתלטים וכן 22%-55% מהחולים שמתלוננים על כאבי מפשעה נמצא קרע בלברום בירך. עומסי יתר על מפרק הירך ועל הרקמות הסובבות אותו עלולים לחול בכול פעילות המתבססת על מאמצים ועומסים חוזרניים בטווחי תנועה גדולים כמו למשל בכדורגל, גולף או ריקודי בלט.

נזקים טראומטיים בלברום יכולים להתרחש בעקבות נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט או כול סוג אחר של טראומה. גורמי סיכון להתפתחות קרע בלברום כוללים בעיקר שינויים מבניים מולדים (Hip dysplasia) או נרכשים במפרק הירך. נשים סובלות מקרע בלברום בירך יותר מגברים. 

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים העיקריים בגין קרע בלברום בירך משתנים בהתאם לחומרת הקרע ומיקומו. בין הסימנים והתסמינים נמנה כאב עמוק ולעיתים חמור שנמשך זמן רב על פי מחקרים מסוימים אפילו שנתיים. הכאב עלול להופיע בחלק או בכול האזורים הללו: מפשעה, אשכים, בצד החיצוני של הירך, בתוך הישבן. יתכנו רעשים (קליקים) שבוקעים בעת ביצוע תנועות עם מפרק הירך, תיתכן תחושה של חוסר יציבות ו/או אפילו נעילה של המפרק. הכאבים מתגברים בפעילות גופנית ובכול מצב שבו יש עומס על מפרק הירך כולל למשל מעבר מישיבה לעמידה, ישיבה ממושכת ועוד. יישור של מפרק הירך יאפשר לרוב הקלה בכאבים הנובעים מקרע בלברום.

על הציר של הזמן קרע לברום בירך עלול לשנות את אופן עבודת המפרק ולהוביל בכך להתפתחות פגיעות משניות כולל דלקת פרקים ניוונית.

אבחון

אבחון קרע לברום בירך הוא מאתגר. אין בנמצא בדיקה גופנית יחידה שיכולה להצביע בבירור על קרע בלברום בירך. למעשה עד לפני שנים ספורות האבחון "קרע בלברום" כמעט לא ניתן.  שכלול מכשיר הדימות MRI והפיכתו לכלי אבחוני מרכזי וכן השימוש בטכניקת ארטרוסקופיה הפכו את האבחנה הזאת לאפשרית. אבחון קרע בלברום בירך מתבסס על כן על מידע המושג מלקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות פרובוקטיביות שמטרתן להעצים את הכאב וכמובן שימוש באמצעי דימות כמו MRI או טוב יותר MRI עם הזרקה של חומר ניגודי (Magnetic Resonance arthrography).

בדיקות פרובוקטיביות שעשויות להועיל באבחון הביעה כוללות את מבחן פבר (FABER) המבוצע בשכיבה על הגב וכולל בו זמנית כפיפה, הרחקה, וסיבוב חיצוני של מפרק הירך, מבחן הרמת רגל ישרה (SLR) המתבצע גם הוא בשכיבה על הגב תוך הפעלת התנגדות על ידי הבוחן, מבחן הצביטה (Impingement Test) לחלק הקדמי של הלברום המתבצע בשכיבה על הגב וכולל בו זמנית כפיפה, קירוב, ורוטציה פנימה ומבחן צביטה לחלק האחורי של הלברום המבוצע בשכיבה על הבטן וכולל מתיחה פסיבית, הרחקה ורוטציה חיצונית של הירך. 

טיפול

בכול הנוגע לקרע בלברום בירך יש להעדיף טיפול שמרני תחילה. כלומר לא כירורגי ובמידת האפשר בלי זריקות או תרופות אחרות. הלברום בירך נהנה מאספקת דם ועל כן יכול להחלים בחלק מהמקרים מקרע בלברום באמצעות טיפול שמרני בלבד. הטיפול השמרני בקרע בלברום בירך יכלול את השלבים הבאים:

הנחיות

הנחיות כיצד יש להתנהל כדי לעצור את הנזק ללברום כולל הנחיות למנוחה, הימנעות מפעילות כואבת ומה מותר לעשות ומה אסור כי זה עלול להחמיר את הנזק ללברום. כך בין היתר ישיבה על כיסא נמוך, ישיבה עם רגליים משולבות או עם ירך מסובבת עלולים להחמיר את הנזק.

טיפול בכאב

שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך שמטרתם ריפוי מהיר של הדלקת והפחתת הכאבים ובעדינות מרבית שמירה על טווחי תנועה ועל איזון שרירי. הפעיות בשלב הזה תהייה פסיבית בעיקרה או איזומטרית.

שיקום

החזרת האיזון השרירי (כוח, גמישות) לשרירים הפועלים על מפרק הירך ושל השרירים התורמים לתפקודו כולל שרירי הליבה. החזרת טווחי התנועה של מפרק הירך ושל מפרקים סמוכים. שיפור תחושת המיקום של המפרק (Proprioception).

חזרה לפעילות ייעודית

ביצוע מטלות גופניות בדרגות קושי עולות הכוללות תרגילי כוח, גמישות, זריזות, קואורדינציה ועוד. לאחר שיפור נוסף במצב המפרק ביצוע תרגילים ופעולות שתפקידן להכשיר את החולה לחזור לפעילות ייעודית בעבודה או ספורט (כדורגל, כדורסל ועוד).

טיפול כירורגי

החולה יופנה לכירורג במידה והטיפול השמרני אינו נושא פרי, הכאבים נותרים קשים וכך גם מגבלות התנועה של הירך. על פי איכות הרקמה ואיכות אספקת הדם אליה יחליט הכירורג האם יש להסיר או לתקן את הלברום הקרוע. חשוב לציין שמחקרים מראים שהתוצאות של תיקון הלברום טובות יותר מהסרתו. יתכן שדלקת הפרקים הניוונית הפוגעת במפרקים לאחר ניתוח עושה זאת פחות כאשר רק מתקנים את הלברום ולא מסירים אותו. 

המשיכו לקרוא אודות קרע לברום במפרק הכתף.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)