Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שריר הירך האחורי? כאב בשרירי מיתר הברך הזה הוא עניין שכיח ביותר. ספורטאים ובעיקר אלו שעוסקים בענפי ספורט המחייבים ריצה מהווים את קבוצת הסיכון העיקרית למתיחה או קרע בשרירי מיתר הברך. הגורם לכך הוא לרוב עומסי יתר על שרירים כתוצאה מפעילות חוזרנית.

כאבים בירך מאחור עלולים להיגרם בגלל סיבות רבות כולל במהלך פעילות כמו כדורגל, טניס כדורסל ועוד הדורשים מהירות מתפרצת, שינויי כיוון מהירים, כוח וזריזות. בחלק מהמקרים הכאבים בחלק האחורי של הירך מאחור מתפתחים בגלל נזקים לרקמות המרכיבות את הירך כולל שרירים, גידים, גלי דם, מפרקים ועוד. בחלק אחר של המקרים הכאבים בירך מאחור הללו נגרמים בגלל נזקים בחלקי גוף מרוחקים המקרינים כאב לאזור הירך. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שריר הירך האחורי כאב - רקע

מתיחה או קרע של אחד מגידי או שרירי המיתר (Hamstring) היא פציעת ספורט טורדנית. מנוחה ושיקום עצמי של השריר עשויים להספיק כאשר מדובר במתיחה קלה בלבד. כאשר מדובר במתיחה משמעותית או קרע בשריר יש צורך בטיפול מקצועי. יש חשיבות לאבחון מדויק של מהות ההפציעה וחומרתה. בהתבסס על האבחון והאומדן הנכונים של חומרת הנזק ניתן לטפל ביעילות גבוה יותר בפציעה של שריר המיתר. עוד יש לקחת בחשבון, ראשית טיפול ושיקום חלקיים מותירים את השריר חלש ומזמינים הישנות של הפציעה ושנית חזרה מוקדמת מידי, בטרם החלים השריר לחלוטין עלולה לגרום לפציעה חוזרת

אנטומיה של שריר הירך האחורי 

קבוצת שלושת שרירי המיתר הממוקמים בחלק האחורי של הירך כוללים את שריר הירך הדו ראשי (Biceps Femoris), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשריר החצי גידי (Semitendinosus). נקודת ההתחלה של שלושת השרירים נמצאת בגבששת השת (Ischium) מלבד הראש הקצר של שריר הירך הדו ראשי שתחילתו בחלק האחורי של עצם הירך. שלושת השרירים יורדים מטה ונאחזים בעצם השוקה (Tibia) מלבד הראש הארוך של השרירי הדו ראשי של הירך שנאחז גם בעצם השוקית (fibula) וגם ברצועה הקולטרלית החיצונית (Lateral collateral ligament).

שלושת השרירים מעוצבבים על ידי עצב השוקה (Tibial nerve) שמקורו בעצב הסיאטי (L5-S2) מלבד הראש הקצר של השרירי הדו ראשי של הירך המעוצבב באמצעות העצב השוקיתי המשותף (Common Fibular Nerve) שגם הוא מהווה שלוחה של העצב הסיאטי. התפקיד העיקרי של שרירי המיתר כולל כפיפת מפרק הברך ופשיטת מפרק הירך אך יש ביכולתם, במצב שבו הברך כפופה גם לסובב את השוק פנימה באמצעות השרירים החצי קרומי והחצי גידי ולסובב את השוק החוצה באמצעות שריר הירך הדו ראשי.

גורמים למתיחה או קרע בשריר הירך האחורי 

מתיחה ו/או קרע של שריר המיתר נגרם כאשר השריר או הגיד נחשפים לעומס הלוקח אותם אל מעבר למגבלות שלהם. עומס כזה עלול להיגרם בגלל טראומה, מאמץ גדול חד פעמי או ממאמצים ותנועות חוזרניים. טראומה עלולה לגרום לגיד או לשריר המיתר להימתח מעבר ליכולות המתיחה שלהם. תנועה מתפרצת כמו למשל בעת ניתור או יציאה לספרינט עלולים ליצור עומס חד פעמי גדול מהיכולות של השריר לספוג.

בהרבה מקרים של עומסי יתר שריר או גיד המיתר נמתחים או נקרעים בעודם מתארכים ומתכווצים בו זמנית (Eccentric contraction). כמו למשל במצב של ריצה מהירה כאשר שריר המיתר נמתח בעודו מכווץ ובנוסף מוטל עליו עומס באמצעות משקל הגוף. שריר ארבע ראשי חזק במיוחד מושך ומאריך יתר על המידה את שריר המיתר החלש ומאפשר התפתחות של מתיחה / או קרע.

גורמי סיכון למתיחה או קרע בשריר הירך האחורי 

מגוון גורמי הסיכון להיווצרות מתיחה או קרע בשריר המיתר בחלק האחורי של הירך כולל בראש וראשונה חוסר איזון בין עוצמתם וגמישותם של שרירי המיתר השונים או חוסר איזון בין עוצמתם וגמישותם של שרירי המיתר לאלו של השריר הארבע ראשי המהווה את השריר האנטגוניסטי. חוסר איזון שרירי פוגע בביצוע התנועה. כאשר השריר הארבע ראשי חזק יותר באופן משמעותי משריר המיתר הוא עלול לגרום למתיחה כוחנית של שריר המיתר ולגרום לנזקים האמורים.

גורמי סיכון נוספים כוללים פציעה קודמת של שריר המיתר, גיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), פעילות גופנית המחייבת שינויי כיוון מהירים וכוחניים כמו בספרינטים, רקדנים, משחק טניס, כדורגל וכדורסל, חוסר גמישות, חולשת שרירי המיתר, עייפות של שרירי המיתר, תחילת פעילות עיקרית ללא חימום ראוי, נעליים לא טובות ועוד.

סימנים ותסמינים של מתיחה או קרע בשריר הירך האחורי

שריר הירך האחורי כאבלעיתים קרובות יחוש הפצוע קול קריעה ולאחריו יחלו הכאבים ושאר הסימנים והתסמינים. חומרת הנזק לשריר המיתר תקבע מה יהיו הסימנים והתסמינים וחומרתם. נהוג לחלק את חומרת הנזק לשלוש רמות:

- רמת חומרה קלה

מתיחת יתר בלבד של סיבי השריר. תסמינים מופעים לרוב רק לאחר תום הפעילות. כוח השריר נשמר גם נגד התנגדות, הנפיחות מינימאלית אם בכלל קיימת, פגיעה חלקית בגמישות של השריר, נוקשות בשריר במצב של מתיחה, כאב במצב של ישיבה, עלייה במדרגות או הליכה בעלייה. הליכה במישור לרוב אינה יותר תסמינים. ברוב המקרים פעילות נושאת משקל אינה מוגבלת באופן משמעותי.

- רמת חומרה בינונית

קרע חלקי ברקמת השריר. תסמינים כולל כאב וקושי לנוע הינם משמעותיים יותר ומופיעים בעת הפציעה או בסמוך לה, פגיעה בכוח ובגמישות של השריר, כאב בעת מתיחה או כיווץ של השריר, כאב בעת במישוש מקום הנזק בשריר, כאב בעת בדיקת השריר נגד התנגדות ו/או בעת יישור של הברך. לאחר מספר ימים תיתכן הופעה של שטפי דם מתחת למקום הקרע.

- רמת חומרה קשה

קלע גדול או מלא של השריר. סימנים ותסמינים מידיים כולל בליטה והיווצרות מדרגה במקום הקרע, כאב חריף במקום הקרע, חוסר יכולת ללכת בלי כאב חריף. לאחר מספר ימים יופיעו שטפי דם מתחת למקום הקרע.

המשיכו לקרוא למה חשוב להקפיד על שיקום לאחר פציעה, מה הם שלבי השיקום הנדרשים וכמובן מתי נכון לחזור לפעילות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)