Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התפס בירך? טיפול מהיר עשוי למנוע התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת זאת מתפתחת כאשר קיים ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק. חשוב לציין שלמרות החשיבות מלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת. 

יש קושי ואתגר לאבחן תלונות על כאבים במפשעה ובירך וזאת כיוון שפתולוגיות שונות עלולות לגרום להיות הגורם לסימנים והתסמינים הללו. יחד עם זאת חשוב לזכור שהמשמעות של אבחון שגוי או חוסר אבחון של תסמינים אלו עלול להוביל להתפתחות כאבים בירך שהם כרוניים באופיים, פגיעה קשה באיכות חיי החולה ובתלות גדלה והולכת בשירותי ומשאבי הרפואה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התפס במפרק הירך טיפול - רקע

מפרק הירך שהוא מפרק כדורי סינוביאלי מאפשר תנועה חלקה של ראש עצם הירך (Femoral Head) הקרוי גם "עלי" בתוך המרחשת (Acetabulum) של עצם האגן הקרוי גם מכתש. המרחשת עמוקה מספיק כדי לאפשר יציבות של המפרק בטווח התנועה הנורמלי ובד בבד לא לפגוע בגודל התנועה. לעתים בגלל ליקויים מבניים במרחשת ו/או בראש עצם הירך או בגלל שינויים נרכשים כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית או פתולוגיה אחרת תנועת מפרק הירך אינה חלקה יותר ובטווחים ובתנועות מסוימים עלול החולה לחוש תחושה של תפס במפרק.

תסמונת התפס בירך הוא תסמונת כאב בירך הנגרמת בגלל מפגש מוקדם מידי ולקוי של ראש עצם הירך עם המרחשת בעת ביצוע תנועות ופעולות שונות בקצה טווח התנועה. תסמונת זאת גורמת להתפתחות הדרגתית של נזקים במפרק ובכלל זה פגיעה בסחוס התוך מפרקי ופגיעה בלברום ועוד. במידה והתופעה הזאת אינה מטופלת במהירות הנדרשת הנזקים שעלולים להתפתח מעלים את הסיכון של החולה לסבול מדלקת פרקים ניוונית מוקדמת ואף להגיע למצב שבו יידרש ניתוח להחלפת המפרק. רקמות חוץ מפרקיות הגורמות לתחושה של תפס כוללות גידים המנתרים מעל זיז גרמי בולט בירך.

אבחון

בדומה לתסמונות כאב אחרות גם במקרה הזה אבחון מתבסס על למידה של ההיסטוריה הקלינית של החולה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך גם בדיקות דימות ( רנטגן, CT, MRI). חשוב לציין שאין תסמין בודד או מבחן בודד שיכולים לאבחן את התסמונת המדוברת. להשגת אבחון נכון יש צורך ללמוד את הסימנים והתסמינים של החולה ולבצע מספר בדיקות ובאמצעותן לשלול פגיעות אפשריות אחרות.

היסטוריה רפואית

במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית של החולה נלמד על הסימנים והתסמינים (כאבים באזור המפשעה מפרק הירך והישבן, מגבלות תנועה...), מתי החלו, כיצד החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם (תנועות, פעולות, מנחים...). נלמד האם נפצע החולה בעברו והאם אושפז או נותח, נלמד על תחביביו ועיסוקו של החולה וננסה להעריך האם יש קשר בינם לבין תלונותיו.

בדיקה גופנית

בבדיקה הגופנית נאתר בסבירות גבוהה מגבלות תנועה של מפרק הירך ובעיקר מגבלה במצב של כפיפה עמוקה, קירוב וסיבוב פנימי של הירך. בדיקות מיוחדות שמאתגרות את מפרק הירך ובכללן מבחן פאבר (FABER test) - כפיפה, קירוב, וסיבוב חיצוני של מפרק הירך או מבחן צביטה קדמית (impingement test) - כפיפה, סיבוב פנימי מרבי וקירוב מפרק הירך המתבצעים כאשר החולה שוכב על גבו תדגמנה את המגבלות ותגרומנה לכאב.

דימות

דימות רנטגן חזיתי וצדי של האגן ידגים את השינויים במפרק הירך במרחשת מסוג PINCER (כפי שמודגם בליצום הרנטגן והקו האדום), עיוות של העלי (כפי שמדגים הCT משמאל) או שילוב של השניים., בצוואר הירך  או שילוב של השניים שהובילו להתפתחות התסמונת. במידת הצורך ולזיהוי טוב יותר של הליקויים האנטומיים ושל הנזקים התוך מפרקיים (לברום, סחוסים) וחוץ מפרקיים יופנה החולה לCT עם חומר ניגודי או MRI עם חומר ניגודי.

אבחנה מבדלת

תסמונת התפס בירך, אבחון וטיפולכאמור אבחון של תסמונת זאת עלול להיות מאתגר וזאת בגלל הדמיון שיש לסימנים ולתסמינים שלה עם אלו של בעיות גב תחתון אחרות. ואכן לעתים חולים עם בעיה זאת מאובחנים באופן לקוי וסובלים עקב כך מהתפתחות נזקים כרוניים במפרק. בין התסמונות שעל הקלינאי לשלול נכלול מתיחה של גיד או שריר במפשעה, פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני או על חוט השדרה, הרניה, דלקת במפרק העצה והכסל, דלקת במאחה עצמות החיק (Symphysis pubis), דלקת זיהומית בחוליית המותן, בירך או באגן, שבר בירך, נמק העצם בירך, גידול סרטני ועוד. כמובן שכול אחת מהפתולוגיות הללו גורמת לסימנים ותסמינים נוספים ומאופיינת בקוויים ייחודיים ובכך מתאפשר תהליך האבחנה המבדלת.

טיפול ושיקום

הטיפול המומלץ בתסמונת התפס הוא טיפול שמרני. הטיפול השמרני שמטרתו הפחת הכאב ושיפור טווחי התנועה של המפרק יכלול המלצות והכוונה בכול הנוגע להתנהלות שאינה גורמת לכאב ועקב כך עלולה להחמיר את הנזקים במפרק. עוד יכלול הטיפול שימוש בעזרים כגון לייזר רך על מנת לטפל בדלקת וכן מתיחות של הרקמות והשרירים הפועלים על המפרק והנעה פסיבית ואקטיבית של המפרק.

בשלב מתקדם יותר נתחיל גם עם תרגילי חיזוק של השרירים הפועלים על הירך תוך שימת לב לשיפור האיזון של השרירים בכול הנוגע לחוזקם וגמישותם. נתרגל את חוש המיקום (proprioception) של החולה.

חולה שאינו מגיב לטיפול שמרני והתסמינים מפריעים לשגרת חייו יופנה לטיפול רפואי הכולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת (כדורים וזריקות) ובמידת הצורך גם פתרון כירורגי שמטרתו טיפול בליקוי הגורם לתסמונת. כאשר הדבר אפשרי יעדיף הכירורג ניתוח ארטרוסקופיה שמאפשר התאוששות מהירה יותר מניתוח רגיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הכאב מהירך או מהגב

הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי לזהות בוודאות את מקור הכאבים של החולים שלנו לא נוכל להעניק להם את הטיפול הנדרש לפתרון הבעיה ובסבירות גבוהה נחמיר את מצבם. 

הכאב מהירך או מהגב
תסמונת התפס במפרק הירך

תסמונת התפס במפרק הירך היא אחת הסיבות להתפתחות נזקים וכאבים מקומיים במפשעה וברקמות סביב לה. על פניו פרק זה בגלל היותו סינוביאלי כדורי אמור היה לאפשר לנו תנועה חלקה ונרחבת ביותר וברוב המכריע של המקרים הוא אכן עושה זאת.

תסמונת התפס במפרק הירך
מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)