Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נפילות בגיל מבוגר? שבר באגן ובירך ובחלקי גוף נוספים עלולים לעתים קרובות מידי להיות התוצאה. חציתם את גיל 65? יש לכם הורים או קרובי משפחה מעל גיל 65? מעל גיל זה כשליש עד מחצית מהמבוגרים המנהלים חיים עצמאיים נופלים לפחות פעם אחת השנה. 

המצב נעשה חמור יותר בגילים מתקדמים ובקרב מבוגרים שחיים בדיור מוגן. בקרב קבוצות אלו שכיחות הנפילות עולה אף יותר. נפילות בגיל המבוגר מתרחשות ממספר סיבות ראשית כולל ניוון ו/או חולי של מערכות הגוף השונות שתפקידן להעניק לנו את שיווי המשקל, את היציבות הגופנית ואת היכולת לספוג נפילה בלי נזקים. גורמים נוספים כוללים מחלות, צריכת תרופות, מכשולים בסביבת החיים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נפילות בגיל מבוגר - רקע

ברוב המקרים הנפילות מסתיימות בשטפי דם קטנים ובנזקים קלים וחסרי משמעות לרקמות הרכות. במקרים רבים אחרים נראה מבוגרים שבעקבות נפילה מתלוננים על כאבים קשים בכתפיים בגלל קרע גידים, בגב התחתון בגלל לחץ שנוצר על חוט השדרה המותני עקב היצרות תעלת השדרה, בברכיים בגלל קרע ברצועה ועוד. בחלק קטן מהמקרים הפציעות עלולות לכלול שברים באגן, שבר וכאבים קשים בירך, שבר בעמוד השדרה ולעתים אף לגרום למוות. 

חשוב לזכור שנפילה בגיל המבוגר גורמת לנזקים תפקודיים משמעותיים ואף עלולה להרוג. על פי נתונים שפורסמו מחצית מהמבוגרים שאושפזו בבתי חולים מתים עקב נזקי הנפילה. מלבד הנזקים הפיזיים חשוף המבוגר שנפל גם לנזקים נפשיים הכוללים אובדן הביטחון העצמי, פחד משתק מפני נפילות עתידיות, דיכאון ועוד. הנזקים הגופניים והנפשיים גורמים למבוגר לנהל אורח חיים יושבני ומסוגר. חוסר התנועה וצמצום החיים החברתיים מובילים להמשך ההתדרדרות במצבו הבריאותי ולתלות גוברת בשירותים הבריאותיים השונים הניתנים על ידי הרשויות. ברמה הלאומית נפילות מבוגרים גורמות לנזקים כלכליים משמעותיים בגין טיפולים, אשפוזים, ניתוחים ועוד.

גורמי סיכון לנפילות בגיל המבוגר 

הנפילות בגיל המבוגר נגרמות על רקע של שינויים פיזיים ונפשיים שמתרחשים בגיל המבוגר כתוצאה מהליכים ניווניים, מחלות שונות ותופעות לוואי הנובעות מצריכת תרופות למחלות אלו.

- הליכים ניווניים

עם השנים מערכות הגוף השונות שאמורות היו למנוע נפילה או לצמצם את השפעתה מתנוונות. בין היתר נמנה את מערכת שיווי המשקל כולל המערכת הפריופריוצפטית, את החלשות מערכות השרירים והעצמות, ניוון מערכת העצבים, ניוון ביכולות של הראייה והשמיעה ועוד.

- מחלות

מגוון רחב של מחלות פיזיות ונפשיות בגיל המבוגר פוגמות ביכולת של המבוגר למנוע נפילה. מלבד דלקת פרקים ניוונית הפוגעת בכולם, מערכת חיסונית חלשה אצל מבוגרים גורמת לנטייה לחלות יותר במחלות זיהומיות. כמו כן אוגרים המבוגרים מגוון מחלות כרוניות כולל פרקינסון, סוכרת, מחלות לב ולחץ דם, דלקות פרקים, כאב כרוני או חריף, דיכאונות, חרדות, פחדים מנפילות ועוד. מחלות אלו ואחרות עלולות לגרום למשל לתסמינים כמו ורטיגו ו/או סחרחורת ובכך להגביר את הסיכוי של המבוגר ליפול. השפעות נוספות של מחלות אלו ואחרות עלולות לכלול שיבושי ראייה, שיבושים בשיווי המשקל, כאבים במפרקים, התייבשות, הפרעות בקצב הלב, הפרעות בלחץ הדם ועוד שגם הם פוגמים ביכולות הנדרשות מהמבוגר כדי למנוע את הנפילה.

- תרופות

חשוב לזכור שאין ארוחות חינם בכול הנוגע לצריכת תרופות. לתרופות יש תופעות לוואי. מגוון רחב של תרופות כולל תרופות פסיכיאטריות הנלקחות על ידי המבוגרים בגין המחלות שלהם כוללות תופעות לוואי שעלולות להיות האחראיות לאובדן שיווי המשקל של המבוגר ולנפילתו. בין התרופות שתופעות הלוואי שלהן עלול לעלות את הסיכון לנפילת המבוגר נכלול תרופות נגד כפיון, תרופות לטיפול בלחץ דם, תרופות המטפלות במצבים נפשיים, תרופות נגד דיכאון, תרופות המטפלות במחלות של מערכת העצבים, תרופות הרגעה, תרופות בנזודיאזפינים לטיפול בחרדות ונדודי שינה, תרופות קרדיאליות כולל תרופות להסדרת קצב הלב ועוד. יש לשקול היטב את נחיצות כול אחת מהתרופות שניתנות למבוגר גם בגלל תופעות הלוואי של כול אחת מהתרופות הללו וגם בגלל שכול תרופה נוספת מגבירת את הסיכון של המבוגר ליפול ב- 6%!

- מפגעים סביבתיים

גורמי סיכון נוספים כוללים גורמים סביבתיים. האדם המבוגר מהסיבות שצוינו מעלה זקוק לשטח מחייה בטוח, מואר היטב ונקי ממכשולים. רוב המבוגרים נופלים בביתם במקום שאמור להיות מבצרם. ריצפה רטובה וחלקה, תאורה בלתי מספקת, שטיח שאינו מונח טוב, שרפרף או ריהוט אחר שמונח באמצע הדרך כול אלה ועוד מציבים מכשולים בלתי עבירים למבוגרים וחושפים אותם לנפילות.

- הפרעות קוגניטיביות

תהליך ההתבגרות מוביל באופן טבעי לאובדן איטי של היכולות הקוגניטיביות. פגיעה בפרמטרים קוגניטיביים כגון קשב, ריכוז, תפיסה מרחבית, חשיבה יצירתית, גמישות חשיבתית, הסקת מסקנות וזיכרון מעלים את הסיכון של המבוגר ליפול.

- גורמי סיכון נוספים

מתברר שלנשים סיכון גבוה יותר ליפול. יתכן והדבר נובע מכך שנשים נוטות להיות יותר פעילות בבית ולכן חשופות למעידות. גורמי סיכון נוספים כוללים נפילה בעבר - למבוגרים שנפלו בעבר יש סיכון גבוה יותר ליפול שוב. קבוצות נוספות מקרב המבוגרים שסיכוייה ליפול גבוהים יותר כוללים כאלה שנעזרים באביזר כלשהו לצורך הליכה וכאלה הסובלים מנכות פיזית מוקדמת כלשהי.

מניעת נפילות בגיל המבוגר 

מניעת נפילותכדי להבין מה צריך לעשות על מנת למנוע נפילות בגיל המבוגר צריך ללמוד את כלל גורמי הסיכון ולצמצמם.

כושר גופני

ראשית נתייחס לכושר הגופני. באופן אידיאלי המבוגר שמר על כושרו הגופני לאורך כול חייו ובכך יפחית את הפגיעה ביכולות הפיזיות החיוניות למנוע נפילות ונזקים משמעותיים מנפילות. במידה וזה לא המקרה על המבוגר להתחיל בהקדם האפשרי לאמן את מערכות הגוף החיוניות למניעת נפילות ונזקי נפילה משמעותיים. מערכות אלו שאותם ניתן לשמר ואף לפתח באמצעות פעילות גופנית כוללות את מערכת שיווי המשקל כולל המערכת הפרופריוצפטיבית, את מערכת העצבים, את מערכת השרירים והעצמות ואת מערכות הלב, הריאות וכלי הדם.

יכולות קוגניטיביות

על המבוגר לדעת שחשוב לא פחות לשמר ואף לפתח את היכולות הקוגניטיביות כולל את יכולת הקשב, את הריכוז, את התפיסה המרחבית, את החשיבה היצירתית, את הגמישות חשיבתית, את היכולת להסיק מסקנות ו את חדות הזיכרון. על פי הגישה הנוירו פלסטיות המוחית ניתן באמצעות גירוי מתאים להאט ואף למנוע את הנסיגה הקוגניטיבית.

אביזרי בטיחות

לוודא סביבת מגורים נקייה ממכשולים ועתירה באמצעי סיוע כולל: ידיות אחיזה ומעקות בטיחות במקומות הרלוונטיים, שטיחונים נגד החלקה, מקלחון מותאם עם גישה נוחה ובטוחה, פינוי הרצפה ממכשולים והיקום הריהוט באופן שלא יפריע לתנועה, הימנעות משטחים ועוד.

גורמים נוספים

הקפדה על אכילה תקינה ושתייה מספקת עשויים לתרום את חלקם לבטיחות של המבוגר. יש גם לוודא צריכה של תרופות מפוקחת ומינימאלית. עוד חשוב, במידת הצורך, לשמר על חושיו של המבוגר באמצעות במשקפי ראייה ומכשירי שמיעה מותאמים.

אבחון וטיפול בנפילה בגיל המבוגר 

כאמור ברוב המקרים נפילות גם בגיל המבוגר אינם גורמים לנזקים קשים וכיכולים להיות מטופלים באופן שמרני במרפאתנו. אבחון הנזקים בקרב מבוגרים לאחר נפילה עשוי להיות מאתגר שכן ברוב המקרים המבוגר סובל מכאבים ובעיות בריאותיות קודמות שעלולות להקשות על זיהוי הנזק הנוכחי. כמו כן, על הקלינאי להיות ערני לכך שישנה אפשרות שהאיש המבוגר העומד לפניו ומתלונן על כאבים סובל משבר או שברים גם אם אין סימנים על כך על גבי העור. לעיתים קרובות העצמות כול כך פריכות שלא נדרשת חבטה חזקה מידי כדי לשבור צלע, צוואר ירך או אגן. אבחון המבוגר שנחבל יחל מלקיחת היסטוריה רפואית ויכלול בדיקה גופנית ושימוש בבדיקות מתקדמות.

- היסטוריה רפואית

נלמד על ההיסטוריה הרפואית הקודמת (רקע בריאותי, פציעות קודמות...), ההיסטוריה הרפואית המשפחתית (מחלות, דלקות פרקים, עקמת...), טיפולים קודמים, צריכת תרופות (תופעות לוואי?) ועוד. נלמד פרטים אודות התלונה הנוכחית כולל איפה כואב, מתי החל, כיצד החל , סוג הכאב (פועם, לוחץ, שורף...), חומרת הכאב (מפריע לישון?...), תנועות ומנחים המשפיעים חומרת הכאב ועוד. 

- בדיקה גופנית

בבדיקה הגופנית ננסה לאתר את הרקמה הפגועה לאמוד את חומרת הפגיעה ולשחזר את הכאב. במהלך הבדיקה נתצפת על האופן שבו אתם עומדים, נעים או מניעים את אותו חלק בגוף שנפגע, נאתר סימנים חיצוניים לפגיעה כולל נפיחות, עיוות, אדמומיות, שלפוחיות, צלקות, דימום. נמשיך עם מישוש של אותם חלקי גוף שגורמים לסימנים והתסמינים שלכם כדי לזהות רגישות וכאב. נערוך בדיקות טווח תנועה של אותם חלקי הגוף שנחבלו ושל מפרקים הסמוכים, נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות.

- בדיקות מתקדמות

ברוב המקרים בשלב הזה של המפגש שלנו עם המבוגר נדע לאבחן את הנזק ברמת וודאות גבוהה ולמרות זאת נעזר בצילום רנטגן או אמצעי דימות אחר על מנת לאשר את האבחון שלנו. במידה וגם לאחר צילום הרנטגן נותר ספק כלשהו לגבי האבחון או במידה והחולה המבוגר אינו מגיב היטב לטיפולים שניתנים לו נפנה אותו לביצוע בדיקות מתקדמות כולל CT או MRI ו/או בדיקות מעבדה.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

בכול שלב במהלך המפגש שלנו עם החולה המבוגר נתור אחר סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כולל אי שליטה על סוגרים, חום המתלווה לכאבים, תחושת שריפה עם מתן שתן, דם בשתן, אובדן משקל ללא כול סיבה, כאבים קשים שאינם מאפשרים לישון. חולה הסובל מתסמינים אלו יופנה לבירור רפואי יסודי. ננסה לתור גם אחר סימנים ותסמינים המהווים דגל צהוב כולל תסכול, דיכאון, חרדות, חוסר יציבות רגשית, נדודי שינה ועוד. הוכח במחקרים רבים שקיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול להאט ואף לבלום את ההחלמה מפציעות.

המשיכו לקרוא אודות תלונות שכיחות נוספות של מבוגרים בעקבות נפילה ופציעה כולל כאבים באגן וכן כאבים בצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
שיווי משקל מונע פציעות ספורט

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט
ורטיגו טיפול

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

ורטיגו טיפול
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
אימונים בבריכה לשיפור היציבות

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)